Включи се в кампанията на VWclub.bg "Да помогнем на Вальо - Snejoky"!
Фолксваген България - Volkswagen Bulgaria
Дата и час: Сря 22 Окт 2014 5:10

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Правила на форума

Натисни тук за да прочетеш Правилата на форума

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
POST Заглавие: Re: добавки към ракия Публикувано на: Пон 25 Окт 2010 22:03 
Модератор
Модератор
Аватар

Местожителство: София
Автомобил: Golf 3
Двигател: VR6 2.8 AAA
аз моята и правя само оптичен тунинг със смрадлика.
но за вкус :roll:

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: добавки към ракия Публикувано на: Вто 26 Окт 2010 7:30 
Аватар

Местожителство: София/Монтана
Автомобил: Passat B4
Двигател: 2E 1994
Само цепленки от сърцевината на черница или дуд кък му викаме по нашия край mhihi mhihi mhihi mhihi mhihi

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: добавки към ракия Публикувано на: Вто 26 Окт 2010 7:49 
Аватар

Отиваш до Връчеш и си купуваш буренце дъбово с една дъга от дуд, първите две три гОдин ша изпие кило, две, ма има и умрели.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: добавки към ракия Публикувано на: Вто 26 Окт 2010 7:55 
Аватар

Местожителство: Русе , Спамер, вече с по-малко предупреждения, член на комсомола, не пиша във форума
Цитат:
добавки към ракия

Освен хубава салата - НИЩО !
:drunk

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: добавки към ракия Публикувано на: Вто 26 Окт 2010 8:06 
Аватар

Местожителство: Стара Загора
Автомобил: Zafira 2.0 DTI
dobrin написа:
Дъбови стърготини в марля. Но най-добрият вариант си остава в буре, само дето изпива от ракията - колкото по-дълго време, толкова повече изпива. Всякакви други изкуствени оцветители и заместители са безмислени и само развалят ракията.

Аз правя така:
Дъбовите стърготини ги слагам в тавичка и във фурната.Изчаквам леко да замирише на дърво/не да изгорят/.
Оттам от тавата обирам само едрите,защото на дъното остава ситен талаш и после се просмуква -ракията става мътна.Слагам ги в два слоя ТЕНЗУХ-по ситен е .Нямам буре и гси държа ракията в дамаджани.Правя си пури от тензуха вътре с стърготините и ги слагам в дамаджаните.Така стоят една година/през това време пия миналогодишната.Ефекта е поразителен - мека ракия,лек аромат на дъб и прекрасен цвят.Ракията е плодова а дъб купувам единствено такъв в хартиени кесии.

Това го правя години наред/а те не са малко/ :mrgreen: Дядо/лека му пръст/ беше казанджия :oops:

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: добавки към ракия Публикувано на: Вто 26 Окт 2010 8:12 

Местожителство: Радомир
за цвят,черница.
За вкус аз съм пробвал като мажа капака на казана с мед,а вътре в самия казан и джибрето съм добавял мляко и царевица-ракията става много приятна за пиене,
но най си я предпочитам чиста,без оцветители и подобрители.
Най-важното е да е престояла поне една година поне в стъкло,ако не в буре.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: добавки към ракия Публикувано на: Вто 26 Окт 2010 8:50 
Аватар

http://www.rakiyata.com/forum/viewforum.php?f=19

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: добавки към ракия Публикувано на: Вто 26 Окт 2010 8:58 
Аватар

Местожителство: Габрово
парчета от черница - стоят докато потънат на дъното и се махат. Освен, че оцветяват, придават по-мек вкус на ракията и изпиват евентуално ако има малко метил. Виждал съм и да мажат казана отвътре с малко мед преди да го запечатат, но не съм го прилагал. При сварена ракия не слагайте боклуци вътре. Още нещо - пил съм 27 годишна ракия и да ви кажа, че не съм пил по-добър елексир. На ракията и трябва време да стане хубава, но кой да я чака :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: добавки към ракия Публикувано на: Вто 26 Окт 2010 11:41 
Аватар

Местожителство: Ловеч-старият град
Автомобил: vw mk3
Двигател: 1996
Barboukov написа:
airjohn написа:
Кориандър семена.

Само за бисерна ракия обаче!!! 20 гр на килограм материал!

Точно така,кориандъра придава или по точно подсилва аромата на мускатовият материал,иначе ако материала е друг се получава смесване на аромати.
Вариант също е да сложиш кориандър,но ако материалът ти е ечемик,тои няма собствен мирис,но задължителна преварка и се разрежда с омекотена дестилиран вода която е проблем,има я само във винпромите точно тя придава онова усещане за неразредена ракия и в същото време пивка.
А пък и ако преди да затвориш казана намажеш капака му с мед,тоест изпаренията да "оближат" медеца преди да се втурнат по онази серпентина на която в долният и край сме вперили поглед с течащи лиги и жаден поглед в очакване на онази свещенна течност чието име произнасяме с роболепно уважение-РАКИЯ :bowdown

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: добавки към ракия Публикувано на: Пон 15 Ное 2010 14:22 

barezifranko написа:
Колеги досега с бащата колкото и пъти сме варели ракия нищо не сме добавяли. Сега искам да я "тунинговам" малко :D За цвета съм помислил и съм купил дъбови стрърготини. За вкуса съм чувал всевъзможни неща, които се добавят: мед, лукчета, медицински дъвка и др. Вие какво ще ми препоръчате ?

Колега направи и двойна преварка без да слагаш нищо в нея.
Обади се като си готов. Ако я пиеш трудно ще ти помогнем. :lol:
ПП. Мезето също е важно

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: добавки към ракия Публикувано на: Пон 15 Ное 2010 16:05 
Аватар

Местожителство: Haskovo
Автомобил: Golf 3
Двигател: ABU 1993
ila написа:
barezifranko написа:
Колеги досега с бащата колкото и пъти сме варели ракия нищо не сме добавяли. Сега искам да я "тунинговам" малко :D За цвета съм помислил и съм купил дъбови стрърготини. За вкуса съм чувал всевъзможни неща, които се добавят: мед, лукчета, медицински дъвка и др. Вие какво ще ми препоръчате ?

Колега направи и двойна преварка без да слагаш нищо в нея.
Обади се като си готов. Ако я пиеш трудно ще ти помогнем. :lol:
ПП. Мезето също е важно

Полупреварка е и за проба сложих дъвка. Получи се добре, сега и киселото зеле е готово и стана още по-добре.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: добавки към ракия Публикувано на: Пон 15 Ное 2010 22:09 
Аватар

Местожителство: Русе
Ами аз да ви светна в Русе има една лабораториика,та носиш 0.5Л там.Казваш колко ракия имаш и ти праявят една химиика за добавказа 50Л примерно.Бухаш я в ракията която имаш и какво се получава? :mrgreen:
Аз така съм пил дюлева ракия на едно заведение,беше страхотна...Но един приятел (съселянин) :Mr Green Fun
Ме светна за таз далавера!И ми каза така "Ти знаеш ли колко пуска дюлята"??? mhihi
Вика: "незнам"... не си пил дюлева ракия,защото от еди си колко килограма матерял излизали некви смешни литри ракия (естественно качествена).Та явно за това пита колегата,още във заглавието.
А за вкусове...каквото си избере човек,може и на мандарина да удря ако щете! :D

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: добавки към ракия Публикувано на: Пон 15 Ное 2010 22:15 
Аватар

Местожителство: Троян
Автомобил: Passat b5.5 1.9 tdi
Двигател: AVF
От доста години варя сливова ракия и се интересувам от по старите майстори за тънкостите а те са много за отличния вкус.При двойната преварка се губи от аромата на ракията а най- добрия начин за потъмняване на сливовата ракия е със разтопяване на захар /горяла захар като при крем карамела/
А за най- мекия вкус трябва да престои в дъбово буре поне 6-7 мес. и колкото е по- голямо е бурето толкова по лесно и бързо омеква, мога и други тайни да ви издам за Троянската сливова но на лични

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: добавки към ракия Публикувано на: Пон 15 Ное 2010 22:46 

Местожителство: Global
Вече като почти опитен казанджия мога да кажа, че освен хубавото буре и двойната преварка на тих огън, а не да се форсира, слагам прясно набран балкански чай. Всякакъв вид-микс в не голямо количество. Колкото за лек аромат и цвят. Пази се винаги във стъклен съд след това. Чая си го варим отделно в дестилирана вода и го прецеждам после в престоялата ракия. Става направоооо..... :drunk И нито гърло боли, нито глава, на сутринта си готов за нови подвизи. Пък схваща яко от малко количество. Иначе тия вишневи клонки също вършат добра работа, ама по-неопитните тука гледам ги забравят вътре и става една много гнусна щуротия. Осмърдява се много яко ракията на някаква гадост и не е така пивка до 2-3та чаша. :Mr Green Fun Трябва изглежда да се вадят винаги навреме. Отделно, че и много омеква каточели от тях и трябва повече количество, за да ти е гот на душата като пиеш. mhihi :drunk
ПП Това пък с химиите от лаборатория за домашната ракия е направо болна работа... :screwy

Последна промяна от black` на Пон 15 Ное 2010 23:09, променена общо 3 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: добавки към ракия Публикувано на: Пон 15 Ное 2010 22:52 
T.N.T.
Аватар

Местожителство: Троян
boqn _8228 написа:
От доста години варя сливова ракия и се интересувам от по старите майстори за тънкостите а те са много за отличния вкус.При двойната преварка се губи от аромата на ракията а най- добрия начин за потъмняване на сливовата ракия е със разтопяване на захар /горяла захар като при крем карамела/
А за най- мекия вкус трябва да престои в дъбово буре поне 6-7 мес. и колкото е по- голямо е бурето толкова по лесно и бързо омеква, мога и други тайни да ви издам за Троянската сливова но на лични

шшшшштт нито дума
кат дойде някой на гости само с напиване иначе балкана пази своите тайни

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа