Нужна ли ни е полицията?

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
2.4I
Мнения: 353
Регистриран на: Чет 15 яну 2009 19:41
Автомобил:
Двигател:

Re: Нужна ли ни е полицията?

Мнениеот 2.4I » Чет 12 юли 2012 8:46


К.Одаджийски написа:
2.4I написа:Колега, вярно е, че истината е някъде там, но факт е, че се работи критично зле, решение има просто, който прецени, че не може да работи качествено в тази среда нека смени прозвището или поне работодателя, но не става истината е, че държавните структури са пълни със заплатчовци които мислят главно за 15-то и 30-то число на месеца и за това как да чопнат някой девидент покрай службицата.
Тя истината е някъде там вярно. Трябва обаче кардинална промяна като се почне от закони някои и влагане на още средства и то много. Защо не е като в щатите примерно, проверка и спиране на автомобил, става само с автомобил и наличие на основание. Проверката пред камерата на колата се прави и така ще станат нещата. Ама това изисква сигурно милярд лева за купуване на патрулки с камери, с компютри, с радиостанции, джипиеси и какви ли не още, та едва ли скоро ще стане това.
При нас май месец идваха на състезание с кучета румънски и македонски полицаи. Румънците идват с 3 кучета, с мерцедес спринтер разделен на 6 клетки оборудвани с климатик да не им е топло на животинките, за полицаите също има климатик де.
за униформи и работно облекло да не говорим, носеха си поне по 3 различни удобни и красиви униформи и безброй работно облекло. Македонците идват с е такова
Изображение
оборудвано за 2 кучета.
Моите колеги, които вършат същата работа и печелят състезанието си купиха лични Пасат Б4 комби, Опел кадет комби и Опел омега комби, спаркаха си по една клетка с електрожена за да си возят кучетата.

ОК колега съгласен съм, но пари има има и то много, предполагам си полицай (поне на това навежда това което пишеш), сам знаеш за какво служи полицията, ваша е работата да разследвате и установите къде са финансовите злоупотреби, неправилно боравене с ресурси и пр., на данъкоплатеца работата е да си плаща данъците и да посочва къде има нередности, като и мнозинството от данъкоплатците това и прави, но нито от данъците които плаща вижда смисъл, нито усеща гласът му да се чува, поне аз съм останал с такова убеждние.
Полиция е имало преди хиляди години (както и за напред да се надяваме да има) та тогава Спринтера, красивите униформи или кое е вършело работата на полицията. Случаи като на колегата с откраднатата кола бол в нашата държава, аз лично в момента вървя по подобен път (разликата е, че не става въпрос за кола), за няколко години ми се наложи многократно да търся помоща на полицията, за сега ефект „0", като имам случай - отивам и взимам полицая от тях и го водя на местопрестъплението, а там камион без регистрация с 5-6 човека отгоре (като единия бе кмета на селото) и 10-тина кубика крадени дърва, а тоя с пагона седи до мен и суче ръцете в джобовете и пак нищо. Вярно е, че ми възстановиха в конкретния случай загубите, но познай как - горските откраднаха дърва за да ми ги възстановят .Примери още много и почти всички лоши, това не е първата тема по въпроса за работата на МВР и институциите, аз също в тема във форума съм описал, част от перипетите си с институциите и за да съм коректен, ако има кадърно свършена работа смятам също да го отбележа (впрочем веднъж стана и съм го отбелязал), но засега оценката по 6-то балната е 2-ка.




Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19706
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Нужна ли ни е полицията?

Мнениеот Vlad777 » Чет 12 юли 2012 8:56


Тя статистиката е ясна. Връщам се пак към случая от миналата година, която съм описал тук

Значи единият от тези полицаи, след дълго настояване от моя страна да направи нещо ме дръпна настрани и ми каза - цитирам:

- Ти на колко години си?
- На 31
- Аз от 32 години съм в системата на МВР. И преди по бай-тошово време си беше така и сега пак е така. Нищо не може да се направи, така че недей да се занимаваш повече - гледай си спокойно вечерта.


В случая от какви средства и пари има нужда? Да се мобилизира някой да дойде с паяк, да отиде полицая на 200 м. и да запише номера на нарушителя, после да го намерят и да му пратят призовка да му напишат АКТ. За това средства не са нужни.

Просто системата възпитава в полицаите чувството, че от тях нищо не зависи и по-добре да не обръщат внимание на подобни очевадни нарушения на законите на страната.

Сутринта по ТВ дадоха как една полицейска кола е спряла на инвалидното място пред супермаркета. Това нормално ли е? Мисленето в системата е тотално опорочено и съм сигурен, че 80% от служителите няма да издържат прословутия тест за лоялност, който беше даден в митниците.

ПРОСТО ЦЯЛАТА СИСТЕМА Е СБЪРКАНА и трябват сериозни реформи. И пари да. Но човешкият фактор е много по-важен от техниката!

В същото време наскоро ходих до 4то районно, където докато чаках да ми издадат служебна белжка, че са ми разбили колата и са ме ограбили, една млада полицайка ми направи СТРАХОТНО впечатление с поведението си. Бяха хванали едно момче, което беше крало храна от Била. момчето беше престояло 24 часа в ареста. След като му взе показанията го рзпита защо е крал, от кога не е ял и отиде и със собствени пари му купи за ядене! ИМА И ХОРА, КОИТО СИ ВЪРШАТ РАБОТАТА, но рано или късно СИСТЕМАТА ГИ СМАЗВА и стават просто поредната бройка от статистиката, която чака да дойде края на месеца и да си получи малката заплата по сметката.


Потребителски аватар
digo_pl
Мнения: 1109
Регистриран на: Съб 18 юли 2009 10:17
Автомобил: omega V6
Двигател:
Местоположение: Варна/Плевен
Контакти:

Re: Нужна ли ни е полицията?

Мнениеот digo_pl » Чет 12 юли 2012 9:39


Не прочетох цялата тема...
Аз имам много по-тежък случай от твоя... и с чиста съвест мога да ти кажа, че с и без тях все тая! Полицията е да ни бие по протести и да ни заплашва по районни!
Аз през живота си хубаво или помощ от полицай не съм получвал (а всички които ме познават знат, че не съм престъпник)

Ако има колеги полицай във форума, нека не се обиждат, а да помислят - на кого и как са помогнали чрез системата!!! Чак след това да се сърдят!

Адекватно, възпитано и мило отношение съм получавал 3-4 пъти от катаджии и това е!

По мое мнение отдавна полицията се е превърнала в часна армия на управляващите и техните харантутковци!


Потребителски аватар
hooligans
Мнения: 18720
Регистриран на: Пет 30 мар 2007 19:22
Автомобил: VW Polo Harlekin 1996
Двигател: 1.6 AEE
Местоположение: София

Re: Нужна ли ни е полицията?

Мнениеот hooligans » Чет 12 юли 2012 9:53


На мен вчера ми направи впечатление един моторизиран дебил в униформа.
Чакам първа кола на червено на светофара на бул. Евлоги Георгиев и ул.Граф Игнатиев посока НДК.
Спира малко пред мен въпросния индивид, изчаква 3-4 секунди и тръгва на червено, минава между пешеходците и изчезва от погледа ми. Светна зелено и аз си продължавам към НДК и естествено въпросния дебил се беше скрил на 50 метра след спирката и седи гордо с палка в ръка и дебне...
Това за мен не е полиция...


Потребителски аватар
kristianatanasov
Мнения: 1280
Регистриран на: Сря 14 мар 2007 20:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София][Passat B3,ABS

Re: Нужна ли ни е полицията?

Мнениеот kristianatanasov » Чет 12 юли 2012 10:16


Vlad777 написа:ИМА И ХОРА, КОИТО СИ ВЪРШАТ РАБОТАТА, но рано или късно СИСТЕМАТА ГИ СМАЗВА и стават просто поредната бройка от статистиката, която чака да дойде края на месеца и да си получи малката заплата по сметката.

Много добре казано-и според мен това е истината!Колкото и да е мотивиран човек,рано или късно му писва да се прави на Дон Кихот и да се бори с мелниците и се пуска по течението!


Потребителски аватар
Shakez
Мнения: 159
Регистриран на: Вто 16 ное 2010 11:05
Автомобил: Passat CC
Двигател: CBAB
Местоположение: Sofia

Re: Нужна ли ни е полицията?

Мнениеот Shakez » Чет 12 юли 2012 10:55


kristianatanasov написа:
Vlad777 написа:ИМА И ХОРА, КОИТО СИ ВЪРШАТ РАБОТАТА, но рано или късно СИСТЕМАТА ГИ СМАЗВА и стават просто поредната бройка от статистиката, която чака да дойде края на месеца и да си получи малката заплата по сметката.

Много добре казано-и според мен това е истината!Колкото и да е мотивиран човек,рано или късно му писва да се прави на Дон Кихот и да се бори с мелниците и се пуска по течението!


Както казаха колеги по-горе редовите служители не са виновни, а има други, на които пак ние им плащаме заплатите, а те от своя страна "градят" вятърните мелници. :banghead:

Не ми се политизира темата, но да има нужда от полиция. Ако нямаше нужда, нямаше да я има. Въпросът е, да се направят брутални реформи и т.н. и ако трябва и по-голям бюджет да се гласува, но да започнат някаква модернизация и също така да се назначават добри кадри. Бил съм на доста места има и по-закръглени пазители на закона но в БГ това си е нещо като униформата.

И като споменахте служителКА, с палка такова неприятно впечатление ми направи един ден. Дали и на горката да регулира кръстовището /Раковски и Цар Освободител/. Аз се спускам откъм Дондуков и искам да завия наляво, посока Орлов Мост. Пуснал съм си левия мигач, чинно и почтено си чакам. В един момент се размърда колоната, но тя, регулировчика, пуснала и двете платна, т.е. и двете посоки и аз естествено спирам, за да си изкчакам в лентата за наляво да ми разреши тя левия завой. Тази почна да свири и да ръкомаха да съм минавал направо. Аз си стоя и и показвам, че съм за наляво и така 2-3 пъти, накрая реших, че просто е затворен участъка към Орлов мост. В момента, в който подминнах регулировчика, тя пусна левия завой. ШОК! :banghead: :не:


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Нужна ли ни е полицията?

Мнениеот Haralampi » Чет 12 юли 2012 11:23


lokva написа:да нужна е. но докато не обвържат заплатите които вземат със свършената работа никои няма да си мръдне пръста да свърши поне малко работа


Начинът не сме го измислили ние, нито ще го измислим!

1. Високи (мотивиращи) заплати
2. Бонус-и за постижения
3. Сериозни наказания при най-малките провинения

Съвсем просто. Лошото е, че в нашата родинка проблем се оказва не само очевидното (първото и второто), но и третото, щото всички сме едно голямо семейство ;)


Потребителски аватар
2.4I
Мнения: 353
Регистриран на: Чет 15 яну 2009 19:41
Автомобил:
Двигател:

Re: Нужна ли ни е полицията?

Мнениеот 2.4I » Чет 12 юли 2012 12:08


Haralampi написа:
lokva написа:да нужна е. но докато не обвържат заплатите които вземат със свършената работа никои няма да си мръдне пръста да свърши поне малко работа


Начинът не сме го измислили ние, нито ще го измислим!

1. Високи (мотивиращи) заплати
2. Бонус-и за постижения
3. Сериозни наказания при най-малките провинения

Съвсем просто. Лошото е, че в нашата родинка проблем се оказва не само очевидното (първото и второто), но и третото, щото всички сме едно голямо семейство ;)

Е видя се, че и това не работи у нас- куцо, кьораво и сакато наскача с-у тези които започнаха да работят по този начин, иначе схемата заработи за кратко, докато тези на които се обещаваше не се озоваха излъгани, а парите пак потънаха в псевдо бизнеса и политическия търбух. Говоря конкретно за схемата на възнаграждения по еврофондовете на държавните служители.А там как я натвори на места икономическа, прокуратурата и ДАНС, като в началото предупредиха технте си, че ще следят масово, а ония предупредиха цяла България, ако някой си спомня какво бе преди около 2г. - ми това беше, дори се създаде чувството, че някой ще изгори, ама нейсе как да стане като схемите водеха все до там до където се слагаше черта, на журналята се хвърли кокал - Цанков камък и..., а в същия момент се точеха над 750 000 000лв. с проекти за техничекска помощ, там дори и не се допуснаха ченгетата, който е бил в системата ще знае защо. Е заради това и още много - няма пари, и няма и да има за редовия служител.
Впрочем не малко служители в МВР-то са били на др. постове из държавната хранилка и са им ясни схемите - кой, защо, как, на кой, ама как да си вършат работата нали ще си рискуват службицата, а после от къде заплатка и ранна пенсия.
Нема да я бъде засега, спирам да пиша за да не си тровя нервите, а и ще излезе, че темата се политизира, впрочем с това не-политизиране по форумите, нека някой да прочете какво значи политика и после да казва, че не трябвало да се политизира...- http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0


Потребителски аватар
RoadRunner
Мнения: 4117
Регистриран на: Сря 26 ное 2008 19:32
Автомобил: VW Golf
Двигател: ASZ 2003
Местоположение: София

Re: Нужна ли ни е полицията?

Мнениеот RoadRunner » Чет 12 юли 2012 12:15


Само ще ви попитам колко от вас ще си рискуват живота за заплата от 650лв (325евро)? Да, по европа положението е съвсем друго. Хората уважават униформата и имат респект от полицая, но въпросния полицай започва с първоначална заплата от 3500евро и има стимул да работи.


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Нужна ли ни е полицията?

Мнениеот Haralampi » Чет 12 юли 2012 12:25


Принципно си прав, но нека да не преувеличаваме... обикновен полицай никъде не получава 3500 евро (нето!) ;) Но все пак разликата в заплатата е огромна разбира се. И не твърдя, че трябва да получават съвсем същите заплати, тъй като и цените в БГ са като цяло по-ниски. Но поне съизмерими със стандарта.

А тогава ще дойде въпроса - ти би ли си рискувал поста за 2000лв, за да вземеш подкуп от 20 или 50лв? Или като не си вършиш работата? :idea:


Потребителски аватар
2.4I
Мнения: 353
Регистриран на: Чет 15 яну 2009 19:41
Автомобил:
Двигател:

Re: Нужна ли ни е полицията?

Мнениеот 2.4I » Чет 12 юли 2012 12:29


RoadRunner написа:Само ще ви попитам колко от вас ще си рискуват живота за заплата от 650лв (325евро)? Да, по европа положението е съвсем друго. Хората уважават униформата и имат респект от полицая, но въпросния полицай започва с първоначална заплата от 3500евро и има стимул да работи.

Ок бе колега, как и кой те кара да започваш като знаеш условията, ще ти дам пример бях 2-ри курс във висшето като ми се загатна за възможноста да продължа като асистент след завършването си, като ми се предричаше сериозно развитие и пр., но именно поради горните причини и не-само реших да поема по др. път, макар от дете да желаех да се занимавам с наука.Т.е. като не те устройват условията, сменяш пътя, а не да го използваш като аргумент за да не си вършиш работата.


Потребителски аватар
Shakez
Мнения: 159
Регистриран на: Вто 16 ное 2010 11:05
Автомобил: Passat CC
Двигател: CBAB
Местоположение: Sofia

Re: Нужна ли ни е полицията?

Мнениеот Shakez » Чет 12 юли 2012 12:33


Но така и трябва да бъде! :да:

Haralampi написа:...А тогава ще дойде въпроса - ти би ли си рискувал поста за 2000лв, за да вземеш подкуп от 20 или 50лв? Или като не си вършиш работата? :idea:


Също така да се преразгледат и пенсиите на тези служители, за да може не само да си рискува заплатата, но И пенсията. :012: В момента имам чувството, че е къде-къде по-престижно да работиш в СОТ /частен/, а не в родната полиция. Е, нормални са и следствията от това явление. Назначените са просто, защото трябва да има назначени и те са по-скоро от обкръжението на даден служител. Туй и то.


Потребителски аватар
RoadRunner
Мнения: 4117
Регистриран на: Сря 26 ное 2008 19:32
Автомобил: VW Golf
Двигател: ASZ 2003
Местоположение: София

Re: Нужна ли ни е полицията?

Мнениеот RoadRunner » Чет 12 юли 2012 12:36


С заплата около 3500евро започва един новобранец в Белгия. Сигурен съм, че ако един служител на реда взима 2000лв заплата ще се старае да си върши работата повече от перфектно.
Работата е там, че голяма част от проблемите идват от по горно ниво, не говоря за правителство.


pakumba
Мнения: 1053
Регистриран на: Вто 01 фев 2005 17:25
Автомобил:
Двигател:

Re: Нужна ли ни е полицията?

Мнениеот pakumba » Чет 12 юли 2012 12:43


Е то аз и за 5000 лв заплата месечно не бих си рискувал живота ако не ми е призвание, това не може да бъде стимул. Обратното, ако е смехотворна заплатата, ще те накара да не си го рискуваш- да, но само и единствено многото пари да те подтикнат към такава професия :roll:
Виновни са всички- и те, и ние, че им позволяваме и си мълчим. Имам познат, който като ги види примерно, че са спрели на инвалидно място пред супермаркет и звъни на 112, после пуска жалба в районното и праща снимки по телевизиите, качва из нета също. На него му коства много нерви и време, а сигурно и пари, а резултата е мижав спрямо тези усилия, но като цяло има някакъв резултат. Така трябва да се процедира, но почти никой не се занимава.


Потребителски аватар
2.4I
Мнения: 353
Регистриран на: Чет 15 яну 2009 19:41
Автомобил:
Двигател:

Re: Нужна ли ни е полицията?

Мнениеот 2.4I » Чет 12 юли 2012 12:45


RoadRunner написа:С заплата около 3500евро започва един новобранец в Белгия. Сигурен съм, че ако един служител на реда взима 2000лв заплата ще се старае да си върши работата повече от перфектно.
Работата е там, че голяма част от проблемите идват от по горно ниво, не говоря за правителство.

Колега заплатите са съобразени със останалите на: лекари, учители, военни и пр.
Ако си мислиш, че със заплата 10 000лв. ще стане някой магьосник, ще те зазочаровам-няма, ако си бил работодател ще ме разбереш, високото възнаграждение стимулира служителя, но когато той е показал качества и усърдност в работата, и е създал предпоставки да се предполага, че ще продължи и занапред да изпълнява съвестно задълженията си.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 52 госта