Питане за фактура и касов бон

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
zloby3400
Мнения: 810
Регистриран на: Сря 19 ное 2008 9:38
Автомобил: Golf III
Двигател: AEK 1996
Местоположение: София/Ямбол
Контакти:

Питане за фактура и касов бон

Мнениеот zloby3400 » Пет 25 юли 2014 15:16


Преди два дни поръчах входна врата от един склад на околовръстното. Не можахме да се разберем да ми я продадат без ДДС, затова поисках фактура. Дадоха ми фактура, но пък в склада нямали касов апарат, затова на фактурата пише "Начин на плащане: С платежно". Самото платежно щели да ми пратят по имейл, не съм го получил още.. Въпроса е: Редовна ли е фактурата и не е ли задължително да ми дадат касов бон, все пак и в магазина като плащам с дебитна карта също получавам касов бон. Ако трябва да има касов бон, какво да правя? Имам чувството че искат да си скатаят ДДС-то в джоба.
ПП: Вратата е доставена и монтирана същия ден, платих в брой вратата след монтажа.




Потребителски аватар
georgebonev
Мнения: 3099
Регистриран на: Пет 10 май 2013 10:04
Автомобил: Golf 3 Variant
Двигател: 1.9 TD AAZ 1994
Местоположение: Търговище
Контакти:

Re: Питане за фактура и касов бон

Мнениеот georgebonev » Пет 25 юли 2014 15:33


zloby3400 написа:... на фактурата пише "Начин на плащане: С платежно"...

Аз го разбирам "Банков превод", т.е. плащането да мине през банка по банкова сметка.

Ако на фактурата пише "В брой" трябва да ти издадат касов бон към фактурата за плащане в брой. Мисля, че имаше възможност за известен период (дни) между издаване на касов бон (първо) и фактура (след това).


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19689
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Питане за фактура и касов бон

Мнениеот Vlad777 » Пет 25 юли 2014 15:46


Платежно в случая означава, че приетите от теб пари се внасят от твое име по банковата сметка на фирмата и получаваш вносната бележка.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13431
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Питане за фактура и касов бон

Мнениеот kris11 » Пет 25 юли 2014 19:48


човека не е уточнил още в началото платил ли в брой или с карта. Спомена за карта , но не на 100% сигурно, че е с карта.
Ако е с карта платено -бон от плащането с картата.
По банков път означава - или има онлайн банкиране и е платил , или си е попълнил/разпечатал/ платено нареждане и е цъфнал в банков клон за да извърши плащането + съответната парса на банката.
Понякога счет. и НАП се втеляват когато има разлика в написаното във ф-рата в брой, плащането е по банков път или обратното/ написано по банков път , а е платено в брой/.


Потребителски аватар
zloby3400
Мнения: 810
Регистриран на: Сря 19 ное 2008 9:38
Автомобил: Golf III
Двигател: AEK 1996
Местоположение: София/Ямбол
Контакти:

Re: Питане за фактура и касов бон

Мнениеот zloby3400 » Пет 25 юли 2014 20:13


zloby3400 написа:ПП: Вратата е доставена и монтирана същия ден, платих в брой вратата след монтажа.

Написал съм че платих в брой. Не искам задниците който ми скъсаха нервите да си мушнат ДДС-то в джоба, като ми дават фактура без касов бон. Исках да се информирам редно ли е така. За неразбралите и непрочелите обобщавам: Платил съм цялата сума в брой, получих фактура на която пише че съм платил по банков път и НЯМАМ касов бон към фактурата, нито платежно нареждане.Не съм ходил по банки и не съм превеждал пари.Не съм плащал с дебитна карта.


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Питане за фактура и касов бон

Мнениеот $100 » Пет 25 юли 2014 21:30


1. Касова (фискална) бележка се издава при плащане в брой. Ако плащането е по банка няма как да ти издадат бележка от каса.
2. Щом си платил в брой, а нямаш бележка и на фактурата пише "по банка" (или с платежно в случая - леко неграмотно) хипотетично може да те накарат да платиш още веднъж. Едва ли, но теоретично може. Все пак трябва да имат подписан от теб протокол, че си получил и стоката, а сигурно няма такъв.

Ако на фактурата няма ДДС номер и булстат на фирма, най-вероятно няма да платят ДДС, т.е. няма да впишат фактурата в дневника си.


IRRITATING
Мнения: 2102
Регистриран на: Чет 29 ное 2012 15:32
Автомобил: VW Passat
Двигател: AVF
Местоположение: София

Re: Питане за фактура и касов бон

Мнениеот IRRITATING » Пет 25 юли 2014 21:41


Не лошо да се знае дали фирмата изобщо е регистрирана по ДДС преди да се говори как щяла да си го прибере


Потребителски аватар
maxpayne
Мнения: 2808
Регистриран на: Нед 28 сеп 2008 12:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Питане за фактура и касов бон

Мнениеот maxpayne » Пет 25 юли 2014 21:53


zloby3400 написа:Написал съм че платих в брой. Не искам задниците който ми скъсаха нервите да си мушнат ДДС-то в джоба

Струва ми се не знаеш как работят косвените данъци и в частност ДДС. Той по своята същност е предназначен да бъде платен от крайния потребител, съответно да постъпи в държавата, а не търговеца да си го мушне в джоба. А иначе на въпроса ти - естествено, че е редовна фактурата. Така описано не си споменал за липсващ задължителен атрибут. Да не говорим, че касов бон/платежно нареждане не е задължително да са с една и съща дата, може да ти издадат фактура днес, а да платиш утре например. И на последно място за мен е малко неразбираем гнева ти, че не са ти предоставили една стока, без да ти начислят ДДС.


m135
Мнения: 226
Регистриран на: Нед 24 юли 2011 22:05
Автомобил: vw polo 1.4mpi
Двигател: AUD 2000
Местоположение: svishtov

Re: Питане за фактура и касов бон

Мнениеот m135 » Пет 25 юли 2014 21:57


Колега, ясно ли ти е какво е платежно нареждане,

http://www.fakturirane.bg/1/docs/schetovodni-dokumenti/item/89-%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%B6%D0%BD%D0%BE-%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D0%B5

какво платежно ще ти пратят, след като ти явно не си попълвал такова нещо, иначе щеше да си платил два пъти една и съща стока.
В случая е трябвало да ти дадат банкова сметка, да идеш да си внесеш парите с вносна бележка в банката, щом си ги имал кеш, като искаш вн. бележка да е поне в 2 екземпляра за да имаш един за теб. С екземпляр от тая вн. бележка отиваш в склада издават ти фактурата и си получаваш стоката. Ти попълвал ли си платежно нареждане, че така са написали във фактурата, както казват колегите щом си дал пари на ръка задължително касов бон, единственото което можеш да направиш сега е да пуснеш копие на фактурата до нап с описан случая и искане за проверка. Най малкото ще им опънеш здраво нервите на тия от склада, явно има какво да им се проверява.

П.П. В случая от склада могат да излязат частично от ситуация като внесат парите от твое име с вносна бележка в банката и ти изпратят нея, и ще се набутат само с таксата в банката. Но ако ги внесат доста след издаването на фактурата ще изглежда доста съмнително при една проверка по твой сигнал, още повече че няма да се върже и със следното изискване: фактура трябва да се издаде не по-късно от 5 дни от датата на възникване на данъчното събитие


Потребителски аватар
petko5
Мнения: 2926
Регистриран на: Сря 11 апр 2007 18:16
Автомобил: VW Golf 3
Двигател: ААМ
Местоположение: София-Белоградчик-Стара Загора

Re: Питане за фактура и касов бон

Мнениеот petko5 » Пет 25 юли 2014 23:36


zloby3400 написа:........

Такова понятие...да ти продадат стока без ДДС.....няма :exclaim
Могат да ти направят търговска отстъпка от "нетната" цена на артикула, но всяка една стока се продава с ДДС

- Фактури по банков път м/у теб(като юридическо лице) и фирмата доставчик се издават преди или след получаване на стоката и не трябва да има фискален бон. :exclaim
...ако с фирмата доставчик си нямате доверие, тя издава фактура по банков път(или проформа фактура) и след 100% превод на парите(авансово плащане) по сметка на фирмата доставчик, крайния клиент си получава стоката.
...ако си имате доверие с фирмата доставчик, тя издава фактура по банков път и издължава стоката.Превода на парите от страна на получателя на фактурата става в договорен срок м/у двете страни.
И в двата случая няма фискален бон и парите минават по банков път :exclaim

Незнам как стои случая, на издадена фактура по банка към частно лице....дали изобщо е възможно и ако е възможно то тя да е индентична като фактура в брой към частно лице.... :rolleyes


-Плащането на фактурата в брой м/у теб(като частно или юридическо лице) и фирмата доставчик става:
с дебитна карта, кредитна карта или кеш.
... Фактура в брой се издава задължително с фискален бон, няма значение дали е на юридическо или на частно лице.

В твоя случай, фирмата доставчик и длъжна да ти издаде:
-Ако не си искал фактура, фискален бон или стокова разписка с прикрепен фискален бон
-Фактура в брой на юридическо лице(фирма) с прикрепен фискален бон
-Фактура на частно лице(Трите имена, ЕГН и адрес по лична карта) с прикрепен фискален бон

Ако си платил пари в брой, и нямаш фискален бон или документ с прикрепен фискален бон.......тия Убавци са го загазили сериозно и можеш да пуснеш жалба където трябва, но ако имаш фискален бон в рамките на 5 работни дни можеш съвсем спокойно да отидеш и да си вземеш фактура на фирма или частно лице.


п.с.
Ако има счетоводители нека ме поправят :th_up


Потребителски аватар
maxpayne
Мнения: 2808
Регистриран на: Нед 28 сеп 2008 12:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Питане за фактура и касов бон

Мнениеот maxpayne » Съб 26 юли 2014 1:56


petko5 написа:Незнам как стои случая, на издадена фактура по банка към частно лице....дали изобщо е възможно и ако е възможно то тя да е индентична като фактура в брой към частно лице.... :rolleyes

Да не забрававяме, че начина на плащане не е задължителен атрибут на счетоводния документ. Също "идентична фактура" е безмислено понятие, фактурата в контекста на темата бива един единствен вид и как тя е платена няма нищо общо с нея.

Аз все пак не разбирам целта на автора, но моят съвет е да си поиска платежното нареждане щом са обещали да му го пратят сканирано по имейл


m135
Мнения: 226
Регистриран на: Нед 24 юли 2011 22:05
Автомобил: vw polo 1.4mpi
Двигател: AUD 2000
Местоположение: svishtov

Re: Питане за фактура и касов бон

Мнениеот m135 » Съб 26 юли 2014 9:42


Интересна ситуация се получава за склада, какъв ли документ ще му изпратят, щом е платено кеш. Но какъвто и документ да му пратят, наредителя няма да е автора на темата, което е в негов плюс при една жалба. Също така да провери във фактурата какъв артикул е вписан. Често ми се налага да ми издават фактури и се е случвало продавачите да се ослушват когато трябва да впишат точния артикул, щото точно тоя пък не бил им заведен или пък кода не отговарял и какви ли не обяснения, а истината е че просто са намерили начин да заобиколят системата. Автора на темата също го знае и се е пробвал и се е усетил че го пързалят, но тия "тарикати" от склада не са се усетили навреме за да са изрядни и сега може да си понесат последствията.


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Питане за фактура и касов бон

Мнениеот $100 » Съб 26 юли 2014 9:57


petko5 написа:
zloby3400 написа:........

Такова понятие...да ти продадат стока без ДДС.....няма :exclaim
Могат да ти направят търговска отстъпка от "нетната" цена на артикула, но всяка една стока се продава с ДДС

Не знам марсианци ли сте, че пишете такива неща. Има си много ясно понятие "да ти продадат стока без ДДС" - това значи, цената която плащаш да е обявената, но без ДДС с идеята, че търговецът също няма да го плаща на държавата. Как става - ако си се занимавал с търговия трябва да ти е ясно какви са начините (не че е възможно във всички случаи). В случая авторът е искал да мине с 20% по-малко и след като са му отказали е поискал бележка или фактура за да е сигурен, че търговецът ще го плати. А не да стане така, че хем няма намаление за него хем ДДС-то е "скатано".


Потребителски аватар
zloby3400
Мнения: 810
Регистриран на: Сря 19 ное 2008 9:38
Автомобил: Golf III
Двигател: AEK 1996
Местоположение: София/Ямбол
Контакти:

Re: Питане за фактура и касов бон

Мнениеот zloby3400 » Съб 26 юли 2014 11:52


Благодаря за мненията. Ако на някого му е интересно случката е следната. Отивам един ден във въпросната фирма, посрещат ме на рецепция и ми казват, че всеки момент ще дойде човек да ми обърне внимание. Аз съм тръгнал да питам за 20 интериорни и две входни врати /половината за мен, другата половина за познат/ дали ще ни направят отстъпка за количество, какви са цените за транспорт и монтаж. След 30 минути чакане и няколко запитвания кога ще дойде някой да си задам въпросите и да разгледам вратите, най-накрая си тръгнах. Следващата седмица по път се отбих и имаше човек. Вече бях решил да питам само за входна врата, защото ми трябваше спешно да затворя къщата / новопостроена, на груб строеж/. Цените бяха обявени с и без ДДС. Питах дали може да си купя врата на цената без ДДС-то, нямам фирма. Отговориха ми че не може, затова платих в брой и зачаках за касов бон и фактура. След около 15 минути чакане пред прозорчето на служителките, които нещо си смятаха и пишеха, ги попитах какво става с фактурата. Чак тогава ми казаха, че нямали касов апарат и че системата нещо се е бъгнала и не могат да ми разпечатат фактура. Предложиха ми да си ходя, а те щели да ми пратят фактурата с доставката на вратата. Казвам им - ок, ама аз съм ви дал едни пари и сега ако си тръгна без никакъв документ, после как да докажа че съм ви дал пари? "Ами тогава почакайте да се свържем със системния администратор да отстрани проблема и да ви разпечатаме фактурата". Казах че ще почакам и питах какво ще правим с касовата бележка - отговориха че ще ми пратят платежно нареждане по банков път на мейла ми. След близо още 40 минути чакане се оказа че няма да могат да ми издадат фактура. Поисках си парите обратно и видимо кисели че им развалям спокойствието ми ги върнаха. Разбрахме се да платя вратата при доставката. Вечерта в 18:30 вратата пристигна, имаше фактура без касов бон, на която както вече споменах пише: "Начин на плащане: С платежно" На фактурата има всички необходими атрибути на продавача - име на фирмата, булстат, банкови сметки, точния артикул с точната сума/ описана с данъчна основа и ДДС/ моите имена,ЕГН и адрес както и печат на фирмата. С човека който докара вратата се бяхме разбрали да я монтира за което да му платя. Доволен му платих сумата за вратата и зачаках монтажа. Всичко вървеше гладко, когато на финала се оказа че в комплекта са сложили грешни дръжки за вратата - врътката за заключване която трябваше да е отвътре, беше отвън. т.е. вместо за лява врата ми бяха пратили за дясна. Платих на човека половината от договорената сума за монтажа, с уговорката на другия ден като донесе правилния комплект и го монтира, да му доплатя другата половин. Така и стана, вратата заспа на мястото си, много съм доволен от монтажа. Но за какво се заяждам? Не живея там където монтирахме вратата - трябваше 2 пъти да се разкарвам. Отношението на служителките - първия ден 30 минути чакане и никой не ми обърна внимание, втория ден около един час чакане за да ми кажат че не могат да ми дадат документ за парите ми. Не съм навътре с финансовите документи и не се заяждам защото не са ми дали стоката без ДДС, но не искам да се облажат с ДДС-то, което в крайна сметка плащам аз. Харесаха ми вратите, а и цените не са лоши, но заради отношението им те изпускат сделка за около 5000 лева. М/у другото - архитекта ми каза да вземам от всякъде фактури и сертификати за качество, защото щели да ми трябват за Акт 16. И сертификат не получих, въпреки че в сайта им пише че издават и си го поисках още в началото. Това е подробната история...
ПП: Другата седмица ще ги потормозя за платежно нареждане или касов бон, само да ми се изясни кое от двете трябва да получа.
ПП2: Има фирми който работят с плащане само по банков път и нямат наистина касов апарат.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19689
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Питане за фактура и касов бон

Мнениеот Vlad777 » Съб 26 юли 2014 19:04


zloby3400 написа:ПП2: Има фирми който работят с плащане само по банков път и нямат наистина касов апарат.

Точно така. На мен ми се е случвало преди години да имам клиент, който отказва да плати по банков път и ми дава парите в брой.

За да си нямам проблеми, издавам му фактура и внасям парите по банковата сметка на фирмата от негово име, като му давам след това копие от платежното, все едно той ги е внесъл. Така той си има и фактура и документ за извършено по нея плащане.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 160 госта