Някой получавал ли е писмо от НАП за неплатени актове?

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
anonym0us
Мнения: 1721
Регистриран на: Нед 01 яну 2012 22:11
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: ηετρϰζ

Re: Някой получавал ли е писмо от НАП за неплатени актове?

Мнениеот anonym0us » Вто 25 ное 2014 20:31


Ако искаш, може да се видим и да отидем лично при него. Ама ако се окажа прав, ще се откажеш от това да си админ/модератор! :c020
п.п Знам, че боли да караш Поло и да плащаш за С класа, ама и аз плащам трицифрена сума за Голф-а, ама човека си има фирма и не малка, тегли си ДДС-то колите му се водят служебни, ама не ми се спори, излишно е!
Със здраве! :c020




Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Някой получавал ли е писмо от НАП за неплатени актове?

Мнениеот dobrin » Вто 25 ное 2014 22:44


vinixxx написа:Най-старото задължение посочено в писмото е от септември 2010г. :horror
Тея хора не са ли чували за давност :mrgreen

Давността е петгодишна ... Сам можеш да сметнеш кога изтичат петте години.


G60

Re: Някой получавал ли е писмо от НАП за неплатени актове?

Мнениеот G60 » Вто 25 ное 2014 22:52


Не съм много сигурен дали давността още важи но в началото на миналата година ходих до КАТ да си платя глобите и да си взема талона(бяха ми го взели преди повече от 3 години) Когато жената на гишето провери какво имам да плащам излезе само един фиш за 20лв. а останалите актове бяха отпаднали по давност, странното е ,че фишът беше писан преди последния ми акт преди повече от 3 години и акта отпадна а фиша не :rolleyes
Както и да е,написах някаква формалност до началника на Полицията нещо си за закона за давността и това беше.
Относно данъците там също има 5 годишна давност но не както при актовете, ако не сте си плащали данъците повече от 5 години, примерно 9 години и държавата не е предприела нищо за събирането им данъците над 5 години отпадат( но не и ако не знаете за това и си ги платите доброволно, тогава ще ви ги вземат :) ) заедно с лихвите и остават само данъка за 5 години назад + лихвите.

А относно темата, аз няколко пъти съм получавал такива писма за данъците, със същото съдържание 7 дневен срок и т.н. не им обърнах внимание 2-3 години докато на 4-та година дойдоха някакви двама в къщи и ми обясниха ,че ще ме съдят за неплатените данъци подписах се ,че лично съм приел писмото и чак тогава ги взех на сериозно и отидох да си платя :mhihi

Сега вероятно моралистите на форума веднага ще потрият ръце и ще кажат: "браво пада му се на тоя дето не си плаща"
Само ,че не са прави защото в тая държава си плащат само обикновените хора и то с лихвите докато тия с парите и властта минават метър.
Освен всичко останало искат от нас да плащаме данъци застраховки винетки а пътищата ни са по зле от Бейрут по време на бомбандировките. Дебнат ни полицай които се крият като шумкари и се чудят за какво да ти напишат акт или фиш само защото началниците им ги карат всеки месец да изпълняват норма :no


Bro0z3r
Мнения: 593
Регистриран на: Пон 11 юни 2012 16:39
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Варна

Re: Някой получавал ли е писмо от НАП за неплатени актове?

Мнениеот Bro0z3r » Вто 25 ное 2014 23:30


Като говорите за актове и фишове имате предвид излезли и връчени наказателни постановления, нали? Понеже ми се търкаля едно за без гражданска от 1ви януари с чужда кола.. Да се притеснявам ли, че утре-вдругиден може да получа честитка или мога да си го повлача още известно време? :horror


Потребителски аватар
ZeroCool
Мнения: 1840
Регистриран на: Сря 26 апр 2006 23:23
Автомобил: ImamDa
Двигател: sVatreshnoGorene
Местоположение: Горна Оряховица
Контакти:

Re: Някой получавал ли е писмо от НАП за неплатени актове?

Мнениеот ZeroCool » Сря 26 ное 2014 0:55


dobrin написа:
vinixxx написа:Най-старото задължение посочено в писмото е от септември 2010г. :horror
Тея хора не са ли чували за давност :mrgreen

Давността е петгодишна ... Сам можеш да сметнеш кога изтичат петте години.



(1) Административното наказание не се изпълнява, ако са изтекли:
а) две години, когато наложеното наказание е глоба;

Добре, че не си доктор :mhihi :mhihi :mhihi

Последна промяна от vasstop на Сря 26 ное 2014 9:07, променено общо 1 път.
Причина: Много остроумно! Имаш предупреждение.


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Някой получавал ли е писмо от НАП за неплатени актове?

Мнениеот dobrin » Сря 26 ное 2014 9:25


Колегата (не в юридическия смисъл на думата) цитира избирателно и частично.

И тъй като от написаното по-горе от автора не става ясно кое задължение какво е и дали най-старото е за акт, фиш или друг вид публичноправно задължение, съм написал общата погасителна давност, която е пет години. Това първо.

Второ, частичното цитиране на разпоредбата на чл. 82 от ЗАНН е съвсем неправилно и може да доведе до объркване на колегите, които не са наясно, тъй като нито е посочен моментът, от който започва да тече давността, нито особените случаи, в които давността е друга. Ето пълният текст:
Чл. 82. (1) Административното наказание не се изпълнява, ако са изтекли:
а) две години, когато наложеното наказание е глоба;
б) шест месеца, когато наложеното наказание е временно лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност;
в) три месеца, когато наложеното наказание е обществено порицание.
(2) Давността започва да тече от влизане в сила на акта, с който е наложено наказанието, и се прекъсва с всяко действие на надлежните органи, предприето спрямо наказания за изпълнение на наказанието. След завършване на действието, с което е прекъсната давността, започва да тече нова давност.
(3) Независимо от спирането или прекъсването на давността административното наказание не се изпълнява, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока по ал. 1.
(4) (Нова - ДВ, бр. 28 от 1982 г.) Разпоредбата на предходната алинея не се прилага по отношение на глобата, когато за събирането й в срока по ал. 1 е образувано изпълнително производство. Това се отнася и за висящите дела, давността по които не е изтекла до влизането на тази алинея в сила.

Сиреч, когато хвърляш цитати от нормативни актове, бъди сигурен че: 1. Са пълни и обхващат цялото действие на нормата; 2. Се отнасят за конкретния случай; 3. Вероятността четящия да си направи грешен извод е възможно най-малка.

Та ... вместо да се опитваш да пускаш еУементарни шеги, опитай да помогнеш (ако можеш). :wink


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8289
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Някой получавал ли е писмо от НАП за неплатени актове?

Мнениеот Stivi » Сря 26 ное 2014 10:25


За да не ти търсят стари задължения поради изтекла давност до края на миналата година ако не се лъжа /или не са го удължили/ трябваше да подадеш писмена молба за това,който не е подавал такава да знае ,че каквото е имал вече му е до живот...или докато го плати,ай чистито както казва Рачков :mhihi Нали знете какво казват в Америка - единствените сигурни неща са смъртта и данъците,май и нашите са решили да работят по този начин :wink


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Някой получавал ли е писмо от НАП за неплатени актове?

Мнениеот dobrin » Сря 26 ное 2014 10:30


Няма такова нещо като задължения до живот.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8289
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Някой получавал ли е писмо от НАП за неплатени актове?

Мнениеот Stivi » Сря 26 ное 2014 10:53




Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Някой получавал ли е писмо от НАП за неплатени актове?

Мнениеот dobrin » Сря 26 ное 2014 11:24


Изтеклата погасителна давност означава, че възможността за принудително събиране на което и да е вземане е отпаднала. И тя не може да възникне отново със задна дата. Иска им се на НАП-аджиите, ама ...


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8289
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Някой получавал ли е писмо от НАП за неплатени актове?

Мнениеот Stivi » Сря 26 ное 2014 13:12


Това го кажи на тези дето ще почнат да получават "честитки" :wink Може би трябва да заведеш дело и там да се доказва кой крив кой прав,ама едва ли ще са много тези дето ще го направят ! Като видиш думата "съдия изпълнител" и някак изведнъж ти идва желанието да се издължиш :mhihi


Потребителски аватар
Vizor
Изгубена душа
Мнения: 12508
Регистриран на: Съб 04 мар 2006 16:01
Автомобил: Subaru Forester XT
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Някой получавал ли е писмо от НАП за неплатени актове?

Мнениеот Vizor » Сря 26 ное 2014 13:26


По принцип трябва да ти идва още преди да го чуеш това :)


Потребителски аватар
vinixxx
Мнения: 1813
Регистриран на: Пет 31 юли 2009 11:52
Автомобил: Seat Altea
Двигател: BJB
Местоположение: Смолян

Re: Някой получавал ли е писмо от НАП за неплатени актове?

Мнениеот vinixxx » Чет 27 ное 2014 9:44


Платих си вчера масрафа и тва.Все пак съм си виновен.Много хора по форумите питат,дали има лихви по такива глоби.
Потвърждавам че няма.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Някой получавал ли е писмо от НАП за неплатени актове?

Мнениеот 777 » Чет 27 ное 2014 10:52


anonym0us написа:Ако питаш мен, до колкото ми каза комшията когато е купувал колата от Шоурума преди 2 години (Става въпрос за Мерцедес S500 от новите 2010 година. ) Писали са му га някаква категория N1 дефакто се води двуместна, (тип баничарка, служебна) и си я кара така, и данъка му е много ама много евтин. Е според вас справедливо ли е? Според мен не! Не му завиждам, има пари ама ние да не имаме повече от такива като него?! Ай сиктир!

Предполагам, причината е не толкова, че е служебна кола, а че е направена лека измама и е декларирана не като това, което е. Затова се получава нисък данък. Също както преди се декларираха повечето коли с катализатори за 50% данък, а те всъщност нямаха. Това, че някакъв S500 е с 2 врати не мисля, че може да се нарече двуместен - 99% има задни седалки.


penko_pulev
Мнения: 520
Регистриран на: Пет 20 авг 2010 11:31
Автомобил: Passat
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: Някой получавал ли е писмо от НАП за неплатени актове?

Мнениеот penko_pulev » Чет 27 ное 2014 20:29


Актове и фишове давност нямат. Така ми обясниха от НАП и КАТ, след като се наложи да плащам фиш за 20 лева от преди 10 години. 2 години след неизплащането, задължението се прехвърля към НАП. Така, че на всеки който му изтича документ, няма да може да го поднови докато не заплати дължимото в НАП. Случая ми е от преди 6 месеца и останах без книжка цели 3 месеца заради връщане на документи за неплатената глоба. След като платиш всичко, подаваш документите отново.
Поздрави



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 59 госта