Локално парно, въглища, дърва - за всички със собствен ТЕЦ

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
hooligans
Мнения: 18718
Регистриран на: Пет 30 мар 2007 19:22
Автомобил: VW Polo Harlekin 1996
Двигател: 1.6 AEE
Местоположение: София

Re: Локално парно, въглища, дърва - за всички със собствен Т

Мнениеот hooligans » Нед 07 апр 2013 23:31


feikot написа:10 тона по средно 330 лв. бива... 3300 лв. само за тях.


Това за колко месеца?
Доста скъпо ми се вижда!..




Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11917
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Локално парно, въглища, дърва - за всички със собствен Т

Мнениеот К.Одаджийски » Нед 07 апр 2013 23:43


6 месеца приблизително


Потребителски аватар
strqsko
Мнения: 318
Регистриран на: Съб 01 ное 2008 12:23
Автомобил:
Двигател:

Re: Локално парно, въглища, дърва - за всички със собствен Т

Мнениеот strqsko » Пон 08 апр 2013 10:11


К.Одаджийски написа:Пелетна горелка от ерато мисля, монтирана на чугунен котел виадрус У22 на система направена преди 25 години на гравитачен принцип с 11 чугунени радиатора, цяла зима поддържа 40 градуса на водата в системата, разхода :horror точно 10 тона пелети :horror :horror :horror
Ще му олекотяваме системата сега лятото с панелни радиатори и пластмасови тръби, та белким отмалиме от водата и от там от разхода, че си евало мамата :banghead

Основния проблем в случая е,че пада доста КПД-то на котела заради горелката.Точно когато мързела ми ме тласна да слагам горелка на същия котел,срещнах едни умници по темата и те ме разубедиха...просто горелката не може да даде тази температура в долната част на горивната камера,която дава лежащата жар.


Потребителски аватар
110afn
Мнения: 1894
Регистриран на: Нед 25 окт 2009 13:55
Автомобил: Audi A6
Двигател: AFN
Местоположение: Враца

Re: Локално парно, въглища, дърва - за всички със собствен Т

Мнениеот 110afn » Пон 08 апр 2013 10:35


А и най-големия проблем е , че самия котел трябва да си е само за пелети по простата причина, че горивната камера е много по-малка....а и с чугунените радиатори става мазало


Потребителски аватар
maistora_1
Мнения: 1325
Регистриран на: Пон 01 авг 2005 2:57
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Локално парно, въглища, дърва - за всички със собствен Т

Мнениеот maistora_1 » Пет 28 авг 2015 10:12


Здравейте, темата е малко старичка, но да попитам - има ли различен начин за разпалване на въглища освен традиционния с разпалки от дърва, защото тази година нещо немога да си намеря разпалки или са тези, които намирам са скъпи?

Препоръчаха ми да ги разпалвам с газовата горелка, но ми се иска да разбера как да започна да разпалвам правилно въглищата и без дървени подпалки, защото все още имам вариант да си купя дървени подпалки, а през зима няма да имам такава възможност и ако неуспея да паля парното ще е гадно.

П.С.
Досега разпалвах дървени подпалки, изрезки от кори на дърветата, с горелката на газ и огъня от подпалките разпалваше въглищата.
Т.е. един път плащам подпалките, режа ги, подреждам ги, после слагам в котела и накрая хабя газ, за да ги разпаля. На всичкото отгоре понякога дървените подпалки ми правят номер и уж си мисля, че съм ги запалил, а те вземат че загаснат и нищо не стане, та отново ги разпалвам с горелката. При това разбирам, че са загаснали половин час след като съм ги разпалил, затворил съм вратата на котела, прибрал съм се, а в нас все още е студено.


Потребителски аватар
vucata
Мнения: 3610
Регистриран на: Пон 28 сеп 2009 8:38
Автомобил: Ford Mondeo MK2
Двигател: 1.8TD 2000
Местоположение: Bulgaria- Sofia
Контакти:

Re: Локално парно, въглища, дърва - за всички със собствен Т

Мнениеот vucata » Пет 28 авг 2015 10:18


А нещо за пелетите от костилки да сподели някой? :rolleyes


Потребителски аватар
110afn
Мнения: 1894
Регистриран на: Нед 25 окт 2009 13:55
Автомобил: Audi A6
Двигател: AFN
Местоположение: Враца

Re: Локално парно, въглища, дърва - за всички със собствен Т

Мнениеот 110afn » Нед 30 авг 2015 23:10


А има ли пелети от костилки или самите костилки се горят направо?


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8295
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Локално парно, въглища, дърва - за всички със собствен Т

Мнениеот Stivi » Пон 31 авг 2015 22:31


Самите костилки се горят,кофтито е че ги докарват от фабриката мокри и трябва да намериш място дето да ги разстилаш и да ги сушиш като сено което не е лесно ако са 3-4 тона :) В общи линии е екзотика и не си заслужава разправията !


Потребителски аватар
feikot
Мнения: 3659
Регистриран на: Сря 25 фев 2009 16:37
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN AVG
Местоположение: Казанлък/София

Re: Локално парно, въглища, дърва - за всички със собствен Т

Мнениеот feikot » Сря 02 сеп 2015 22:33


Абе Стиви,не е така. Ако си в София е трудно,но в прованса,отиваш в някое селско училище и в двора ги разстилаш,на третия ден са готови и ги мачкаш в чували.После огин...а ти под 3 тона не си заслужава упражнението изобщо.


Mik Mik
Мнения: 5
Регистриран на: Вто 27 сеп 2016 15:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Локално парно, въглища, дърва - за всички със собствен ТЕЦ

Мнениеот Mik Mik » Вто 27 сеп 2016 15:13


Здравейте,

и аз се включвам за новия отоплителен сезон :)

При мен ситуацията е такава, че майка ми иска да използва системата и за готвене, та сме на вариант за печка с водна риза.Трима майстори викнах на оглед и всички ми препоръчват печка Алфа Плам (сръбска), която ми излиза към 1600 лв., пък и на вид е симпатия :P
Но, ровейки из гугъл, намерих друга със същите характеристики с 300 лв. по-евтина - На Термо роял. Това е въпросната машина:

http://pestimenergia.bg/product/875/pec ... royal.html
Може ли някой да ми помогне с информация дали тази печка работи добре и могат ли да се ползват пълноценно фурната и котлон.
За Алфа Плам майсторите гарантират, а и познати я ползват и са доволни, но на мен ми се иска рояла.

http://beritbg.com/%D0%B3%D0%BE%D1%82%D ... urer_id=21

Помагайте, че не разбирам от печки .....


m135
Мнения: 226
Регистриран на: Нед 24 юли 2011 22:05
Автомобил: vw polo 1.4mpi
Двигател: AUD 2000
Местоположение: svishtov

Re: Локално парно, въглища, дърва - за всички със собствен ТЕЦ

Мнениеот m135 » Сря 28 сеп 2016 8:07


Майсторите каква топлинна мощност ти казаха че ти трябва, друго едната печка е с 2 пъти по мощна водна риза, не гледай само външния вид, за да не се чудиш зимата защо ти е студено.


Mik Mik
Мнения: 5
Регистриран на: Вто 27 сеп 2016 15:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Локално парно, въглища, дърва - за всички със собствен ТЕЦ

Мнениеот Mik Mik » Сря 28 сеп 2016 9:29


Линковете ги пуснах за ориентира за моделите, та да видим дали някой ги ползва.

А за мощност търся 15kW - печката ще е в кухня, там няма да слагам радиатор, зад нея е стената на банята с бойлер и лира или 3-4 глидера, идва хола, който си е голям - от две стаи е - там преценихме 2 радиатора от 1,6 или 1,8 м, спалня около 12-13 кв. м. и още една малка стая, в която още се чудя дали изобщо да слагам радиатор, че е до кухнята и ако водната риза отделя 5-6 kW мисля, че ще е ок, защото се ползват 2 стаи. Та другите ще ги топлим ей така, като ида на гости :D
Къщата е изолирана миналото лято със 7 см. фибран и нова PVC дограма.12 кw водна риза ми трябва, но не намирам такава печка, за това гледам 15.

Какво ще кажете за плана и най-вече за печката - 300 лв. са си пари (бойлера струва 320...), но пък от Алфа Плама познавам доволни хора, а от Рояла никакви впечатления.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11917
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Локално парно, въглища, дърва - за всички със собствен ТЕЦ

Мнениеот К.Одаджийски » Сря 28 сеп 2016 19:47


Трябва да се огледа на живо и да се пипне, тия сръбските отгоре мисля са от дебела неръждаема ламарина. Не знам българската дали е с такава неръждавейка.
Иначе проблем с готвенето не би трябвало да имаш. Може би фурната няма да е толкова мощна, колкото ако печката е само на дърва, защото покрай нея ще е водната риза, но става като цяло


Mik Mik
Мнения: 5
Регистриран на: Вто 27 сеп 2016 15:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Локално парно, въглища, дърва - за всички със собствен ТЕЦ

Мнениеот Mik Mik » Чет 29 сеп 2016 10:19


Хора, помагайте :)

Алфа плам, Термо Рооял или Дипломат Пламък, като за дипломата цената дори е наполовина - по 600-700 лв. вървят, но дали ще може да се ползва и за отопление, и за готвене ... не знам.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11917
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Локално парно, въглища, дърва - за всички със собствен ТЕЦ

Мнениеот К.Одаджийски » Чет 29 сеп 2016 16:04


Дипломат от едно известно време е китайска марка и нещата им са меко казани калпави



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 101 госта