Нужда от юридическа помощ - съседски драми за течове

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
w_smith
Мнения: 2205
Регистриран на: Сря 27 апр 2005 15:31
Автомобил: Skoda Octavia_Golf 3_Volvo XC70
Двигател: ALH 2005_AHU 1997
Местоположение: София
Контакти:

Нужда от юридическа помощ - съседски драми за течове

Мнениеот w_smith » Пон 14 дек 2015 10:58


Здравейте колеги,
Случаят е следния: комшията под мен има теч в банята, причината за който не може да бъде установена. Осигурявал съм му достъп няколко пъти за различни огледи и проби с оцветители и резултат няма. Моята баня е ремонтирана и канализацията ми е подменена. В момента ме заплашва с жалба в общината и питането ми е дали може да ми навреди по някакъв начин. Какъв резултат може да се очаква от тази жалба? И най-интересното за мен - в какъв нормативен акт са уредени тези взаимоотношения, за да мога да се ограмотя поне малко.




Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11928
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Нужда от юридическа помощ - съседски драми за течове

Мнениеот К.Одаджийски » Пон 14 дек 2015 11:19


Аз един случай имам който ще го споделя, въпреки че няма да помогна в юридическата част. Предишната ми квартира беше на четвъртия етаж, появиха се течове на човека от третия етаж, просто обаче нямаше как да е от нашата баня, поради това, че беше с мозайка на пода и нямаше пукнатини. Въпреки това хазяйна ремонтира банята, но теча се оказа от съседния вход от банята на същия етаж която дели обща стена с нашата баня. Там арабско семейство с 3-4 деца живее и е едно къпане в банята и игра с часове, плочките обаче стари и с напукани фуги, та теча беше от там.
Мисълта ми е, ако и при вас е някакво подобно разпределението, да отиде с комшията ти и да проверите в съседния вход банята ако ви пуснат


Потребителски аватар
w_smith
Мнения: 2205
Регистриран на: Сря 27 апр 2005 15:31
Автомобил: Skoda Octavia_Golf 3_Volvo XC70
Двигател: ALH 2005_AHU 1997
Местоположение: София
Контакти:

Re: Нужда от юридическа помощ - съседски драми за течове

Мнениеот w_smith » Пон 14 дек 2015 11:27


Има само два апартамента над моя, от които също може да я теча. Нормалната комуникация вече е невъзможна, тъй като аз ремонтирах всичко, което на въпросния господин не му харесва. Във времето имаше два проблема с леки течове, които отстраних, но той продължава да ме тормози и ситуацията ще вземе да ескалира. На пода на банята имам мозайка, върху която после са поставени плочки.


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Нужда от юридическа помощ - съседски драми за течове

Мнениеот gergeto » Пон 14 дек 2015 11:44


Блока панел ли е или тухла,вертикалния щранг подменян ли е? Обикновенно при панелното строителство подцинкованите тръби гният и избиват точно в бетона -при теб е пода ,при съседа ти отдолу е таван на банята и резултата:при теб няма проблем,но отдолу тече.
Ако е тухлено строителство ,нещата стават малко по-сложни-аварията може да е два етажа над теб,но водата си намира път ,обикновенно през отворите на тухлите и може да не избие при теб а два етажа надолу.
За съд едва ли ще те осъди щото разноските по делото сигурно ще надвишат стойността на щетите.И ако загуби делото,ищеца поема и тях.Но не е приятно всеки ден да се разправяш и да си "тровите" живота заради един теч.


Потребителски аватар
w_smith
Мнения: 2205
Регистриран на: Сря 27 апр 2005 15:31
Автомобил: Skoda Octavia_Golf 3_Volvo XC70
Двигател: ALH 2005_AHU 1997
Местоположение: София
Контакти:

Re: Нужда от юридическа помощ - съседски драми за течове

Мнениеот w_smith » Пон 14 дек 2015 11:44


Щранговете ги смениха преди една година. Аз самия нямам тръба, която да не е сменена с нова. Строителството е ЕПК.


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Нужда от юридическа помощ - съседски драми за течове

Мнениеот gergeto » Пон 14 дек 2015 12:05


Добре, а теча при съседа постоянно ли го има или когато вие се къпете теча става по сериозен?щото е възможно да е и от не добре наместен подов сифон.Това трябва да се следи-ако теча е постоянен с един и същ "дебит" търсите проблема във водопровода,ако не е постоянен теч ,а при съседа се образуват мокри петна,и в тия петна има и пожълтяване(значи освен мокрене има и фаза на съхнене),търсите проблема в канала.Най-добрия начин да разбереш дали проблема изобщо е твоя апартамент е да се изнесеш за 2-3 дни от там и да спреш за по-сигурно крана преди водомера.При това положение ако съседа пак се оплаква,спокойно можеш да му докажеш че проблема не е при теб.Но това с изнасянето обикновенно е почти невъзможно.Все пак малко хора разполагат с по няколко жилища.


Потребителски аватар
skydiver_pd
Мнения: 199
Регистриран на: Съб 17 дек 2011 14:47
Автомобил: VW Golf 3
Двигател: 1z 95
Местоположение: София

Re: Нужда от юридическа помощ - съседски драми за течове

Мнениеот skydiver_pd » Пон 14 дек 2015 12:31


Огледай фугата по пода внимателно! Възможно е да е сложена набързо с повече вода от предписаното от производителя(става по-бързо и лесно за майстора), но тогава се получават малки дупчици или/и тънки пукнатини(дори кухини). Фугата не изпълва изцяло пространството между плочките и избива на съседа отдолу. Аналогичен случай с нови бани в жилищен блок, на пръв поглед всичко е наред, майстора бърза да си свърши работата и след това течове в 30% от баните.


Потребителски аватар
lz2aii
Мнения: 1330
Регистриран на: Съб 09 фев 2013 12:45
Автомобил: VW Passat B 5.5
Двигател: AVB 1.9 TDI 2002
Местоположение: Габрово

Re: Нужда от юридическа помощ - съседски драми за течове

Мнениеот lz2aii » Пон 14 дек 2015 12:45


Имам подобен проблем, само че поне засега комуникацията е на ниво. Просто и аз и съседа под мен имаме общ интерес - да намерим от къде е теча. Викахме майстор, който заключи, че водата преминава през фугите на плочките на пода ми. Вероятно е така и затова първо натам ще се ориентирам. Плочките са стари - мозаечни, но фугите между тях са доста изронени. Ако си сигурен, че пода ти е добре, обърнете внимание на някоя от тръбите в стените и по-конкретно от тази страна където е влагата у съседа. Поначало мисля, че ВиК инсталацията е обща част в сгради с етажна собственост, но трябва да се погледне в Закона за етажната собственост. Ако проблемът е в обща тръба, съседа няма какво да ти се сърди, защото тя е обща и ремонта е общ. Намерете първо от къде идва теча и тогава ще мислим за чия сметка ще е ремонта.


kiril_bulgaria
Мнения: 594
Регистриран на: Съб 28 фев 2009 21:43
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Царево / Бургас

Re: Нужда от юридическа помощ - съседски драми за течове

Мнениеот kiril_bulgaria » Пон 14 дек 2015 13:49


Подовият сифон. Твоят!
Там ти е проблема. Те са алуминиеви. И корозията е бърза при тях. А е възможно и фабрична шупла.
Така, че не се сърди на съседа. Отново провери всичко.


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Нужда от юридическа помощ - съседски драми за течове

Мнениеот gergeto » Пон 14 дек 2015 14:31


Вертикалния щранг на водопровода,както и на канализацията е етажна собственост и ремонта се поема солидарно от съкооператорите.
Решението за тези ремонти се взема на общо събрание на етажната собственост.Т.е. всички съкооператори плащат солидарно ремонта и подръжката на общите части,като вертикален водопровод,канализация,асансьор,достъп до противопожарни съоражения на всеки етаж(ако има изградени такива) и т.н.


Потребителски аватар
Pichaga
Антиспамър №1
Антиспамър №1
Мнения: 16285
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:57
Автомобил: Opel Zafira B
Двигател: Z19DT
Местоположение: София
Контакти:

Re: Нужда от юридическа помощ - съседски драми за течове

Мнениеот Pichaga » Пон 14 дек 2015 18:46


общината няма да помогне
единственият начин е да те съди в съда
другият е да се застрахова и застрахователя да му плаща обезщетения и после да си ги търси като регрес от виновния


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6167
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Нужда от юридическа помощ - съседски драми за течове

Мнениеот VWGT » Пон 14 дек 2015 19:04


Но виновността трябва също да се докаже.
Виждал съм теч от комин (отдушник). Водата влиза, подминава два етажа и избива на третия. Появяваше се само след валеж и така се установи.


Потребителски аватар
Vizor
Изгубена душа
Мнения: 12508
Регистриран на: Съб 04 мар 2006 16:01
Автомобил: Subaru Forester XT
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Нужда от юридическа помощ - съседски драми за течове

Мнениеот Vizor » Пон 14 дек 2015 20:35


Имах подобен проблем. След ремонт на горния етаж (аз бях на 4-ти) съседа на 3-тия етаж започна да му тече банята. След като разбих ЦЯЛАТА баня се оказа, че там, където вървят тръбите се е запушило на неговия етаж (негоре към моя етаж, но всичко си беше на неговия!). След като разбих ЦЯЛАТА стена и половината ми под успях да го отпуша. Хубаво е да видите дали не се е случило нещо подобно. Общо взето му течеше все едно има пукната тръба. Ужас беше в тях, но се оказа точно такава глупост, а аз дори нямах нищо общо... Вижте и това дали не се е запушило между"тръбното" пространство.


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Нужда от юридическа помощ - съседски драми за течове

Мнениеот gergeto » Пон 14 дек 2015 21:54


Като дългогодишен труженик във ВиК сектора,мога да те посъветвам само едно-"затопли" отношенията със съседа под теб и заедно намерете проблема и го отстранете.Няма да помогнат ни съд ,ни община .Утре може ти да изпаднеш в тази ситуация с съседа над теб. ВиК поддържа водопровода до общия водомер за входа ,който е долу в мазето.Оттам нагоре всеки се "спасява" сам.Няма на кого да разчитате за да си решите проблема ,освен на себе си.


Потребителски аватар
w_smith
Мнения: 2205
Регистриран на: Сря 27 апр 2005 15:31
Автомобил: Skoda Octavia_Golf 3_Volvo XC70
Двигател: ALH 2005_AHU 1997
Местоположение: София
Контакти:

Re: Нужда от юридическа помощ - съседски драми за течове

Мнениеот w_smith » Вто 15 дек 2015 0:53


В петък ще му осигуря достъп ( не на него, а на майстора му), пък дано той измисли откъде е теча. При него тече откъм стената между кухня и баня, с малката подробност, че аз там нямам тръби вече. Отрязах ги по негова молба.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 33 госта