Измама от Мтел. Как да реша проблема?

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
Barboukov
Мнения: 6090
Регистриран на: Вто 21 апр 2009 21:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе
Контакти:

Измама от Мтел. Как да реша проблема?

Мнениеот Barboukov » Вто 02 авг 2016 14:27


Здравейте,

Казусът е следния. През 2010 година вземам карта с номер 0883397799. Две години по-късно (2012) договорът ми изтича и вземам нова карта с друг номер 0883450545. След нови 24 месеца през 2014 година подавам молба за спиране и на втория номер. Заплащам всичко дължимо и искам уверение, че към датата на приключване на отношенията между мен и Мобилтел нямам задължения и активни услуги. Отказаха ми такова с уверението, че не е необходимо при условие, че всичко като фактури е изчистено.

Вчера, 01.08.2016 година получавам писмо от колекторска фирма за задължения на обща стойност 13.31 лв по три фактури за номер 0883397799. Фактура No. 0325466131 За период28.11.2015 - 27.12.2015, Крайна дата за плащане 20.01.2016; 0330456292 За период 28.02.2016 - 27.03.2016 Крайна дата за плащане 16.04.2016; 0332214077 За период28.03.2016 - 27.04.2016 Крайна дата за плащане 19.05.2016. Тези задължения трябва да бъдат заплатени до 05.08.2016 година. След това се дават на частен съдебен изпълнител.

Отидох в офис на Мтел за разяснения. Обясниха ми, че фактурите включват потребление на интернет и такса включване. На въпроса "Как така ще ме карате да плащам за нещо, което не съм използвал" ми отговориха с усмивка "Не знам". Обясних 10000 пъти, че през 2014 съм приключил всякакви отношения с тях и ме накараха да дам договор за прекратяване на услугите. Обясних най-любезно, че такъв не ми е бил издаден, защото служителят ми отговори, че няма нужда. Тогава наглото копеленце ме уведоми, че трябва да се платят или ще се дадат на съдебен изпълнител другата седмица. И още по странното се появи след като едвам успях да вляза в профила си в Мтел: платена Фактура No. 0323872163 За период 28.10.2015 - 27.11.2015 Крайна дата за плащане 22.12.2015.

Също така попитах и как така са ми били "разрешили" използване на услуги, след като "имам" неплатена сметка повече от месец. Отговор: "Не знам господине, не мога да Ви обясня". Тогава си изпуснах нервите и се развиках в офиса. В това време на другите каси имаше поне по един човек. Помолиха ме да се държа прилично, а аз ги обиждах на мошенници и т.н. Рядко избухвам, но просто ме изкараха от равновесие.

При опит да отворя извлечение в сайта ми изписва: "Не можете да използвате услугата" и картинка на някакво начумерено човече.

Така. Имам 3 дни. Какво да правя? Не желая да заплащам нещо, което не съм използвал като услуга.

Благодаря!




Потребителски аватар
Vidol Nikolov
Мнения: 2149
Регистриран на: Чет 22 яну 2009 12:22
Автомобил: Jetta 1.6
Двигател: PN
Местоположение: ---

Re: Измама от Мтел. Как да реша проблема?

Мнениеот Vidol Nikolov » Вто 02 авг 2016 14:32


Подай жалба до Комисията за защита на потребителите.

Вината за това, че нямаш копие на прекратяването на договора си е твоя,няма значение кой какво ти казва.Теб не те интересува от какво има нужда и от какво не.Като потребител не си защитил собствения си интерес.

Последна промяна от Vidol Nikolov на Вто 02 авг 2016 14:35, променено общо 2 пъти.


Потребителски аватар
Spas
Модератор
Модератор
Мнения: 3690
Регистриран на: Нед 09 сеп 2007 11:51
Автомобил: VW Golf 2
Двигател: 1800 RP
Местоположение: София

Re: Измама от Мтел. Как да реша проблема?

Мнениеот Spas » Вто 02 авг 2016 14:32


Как бих постъпил аз - бих платил моментално, да не се занимавам със съдия изпълнител и бих дал дори някой лев отгоре на колекторската фирма, да ми допише всичко, което искам в документите. След това качествен адвокат - съд и обезщетение. Изключително некадърно отношение, ужасно, жалко, че ти се случва.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Измама от Мтел. Как да реша проблема?

Мнениеот 777 » Вто 02 авг 2016 14:47


Моята рецепта е такава: Карам само с предплатени карти, не сключвам договори с педали, освен ако не е неизбежно. Плащам малко повече, но не се занимавам с педалски номера като тоя. Неслучайно 10000 пъти ми задават въпроси защо не мина на "план", имало много изгодни, така съм щял да плащам по малко и т.н... Аз пък искам да им плащам повече и ми е много интересно защо са загрижени да си намалят постъпленията.

В случая си плащай 13-те лева, искай разписка, върви после в Мтел да преровят системата си и да проверят за всякакви висящи активни карти или недоплатени сметки. Да се инатиш и съдиш за 13лв е все едно да си биеш главата в бетонна стена и да се надяваш да пробиеш дупка.


Потребителски аватар
Sonny_89
Мнения: 816
Регистриран на: Сря 25 мар 2015 17:48
Автомобил: VW Passat B7 + Opel Astra H
Двигател: CFFB + Z19DTH
Местоположение: Пловдив

Re: Измама от Мтел. Как да реша проблема?

Мнениеот Sonny_89 » Вто 02 авг 2016 14:49


Аз пък бих постъпил така - плащам 13-те лева(изисквайки документ , че нищо не дължа към Мобилтел ЕАД) и не се занимавам повече с глупости. Сега ще ме упрекнете в "полягане" и т.н , но се замислете колко ни е натоварен животът и заслужава ли си да си навличаме още проблеми , изискващи средства и време за разрешаването им , време , с което повечето от нас не разполагат . За средствата е излишно да се коментира . Не ангажирам никого с мнението си , сигурно противоречи на всички правни и етични принципи . Всички знаем обаче , че в Закона има правилно и грешно , а животът е някъде по средата ........


Потребителски аватар
Barboukov
Мнения: 6090
Регистриран на: Вто 21 апр 2009 21:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе
Контакти:

Re: Измама от Мтел. Как да реша проблема?

Мнениеот Barboukov » Вто 02 авг 2016 14:53


Добре де, а при условие, че последната фактура е от Април 2016, не трябва ли първо Мтел да ми прати писмо за задължения, а не директно колекторска фирма? Така ме поставят пред свършен факт и без време да се защитя!!!

ПП: Говорих с КЗП, обясних набързо случая. Казаха ми да входирам моментално една жалба. Те ще уведомят колекторската фирма за стопиране на процедура по принудително събиране на задълженията. Получих и отговор на въпроса ми, зададен в този пост. Мтел е трябвало първо да ме уведомят лично за задълженията, обикновенно чрез писмо с обратна разписка. Нямат право да търсят директно колекторски фирми. От своя страна колекторите трябвало да дават минимум 14 дневен срок, а не както е в моя случай 5 дневен. Вдъхнаха ми надежда.


Потребителски аватар
Fearless
Мнения: 518
Регистриран на: Пет 22 юли 2011 21:22
Автомобил: VW Golf
Двигател: AZD
Местоположение: София

Re: Измама от Мтел. Как да реша проблема?

Мнениеот Fearless » Вто 02 авг 2016 15:17


КЗП много "обичат" М-тел! Пускай жалба веднага и ще видиш как няма да те потърсят повече. М-тел са си коп*ленца от ден първи..и аз съм патил с тях, но се разправях до последно и не им дадох една стотинка.
Въпроса не е в 13-те лева,а е принципен! Не може да те правят на идиот най-нагло и ти да го позволяваш.


Потребителски аватар
Vidol Nikolov
Мнения: 2149
Регистриран на: Чет 22 яну 2009 12:22
Автомобил: Jetta 1.6
Двигател: PN
Местоположение: ---

Re: Измама от Мтел. Как да реша проблема?

Мнениеот Vidol Nikolov » Вто 02 авг 2016 15:24


Омбудсманът се изказа веднъж за тези колекторски фирми и незаконната им дейност,добре си направил с жалбата до КЗП,дръж ни в течение по този казус.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Измама от Мтел. Как да реша проблема?

Мнениеот 777 » Вто 02 авг 2016 16:13


Fearless написа:КЗП много "обичат" М-тел! Пускай жалба веднага и ще видиш как няма да те потърсят повече. М-тел са си коп*ленца от ден първи..и аз съм патил с тях, но се разправях до последно и не им дадох една стотинка.
Въпроса не е в 13-те лева,а е принципен! Не може да те правят на идиот най-нагло и ти да го позволяваш.

Съгласен съм, че е принципен въпросът, но 13лв са доста по-малко от нервиране дори за половин час. А разкарване 5 пъти насам натам и питане какво е станало ще отнеме повече време. И пак нямаш гаранция, че след 2г няма да ти искат 13лв + лихвите. Следва рестарт на циганията. А за омбудсмана няма какво да говорим - господин Никой. Може много благо да ти влезе в положението, но полза никаква.


Потребителски аватар
IceHeart
Мнения: 369
Регистриран на: Пон 28 мар 2011 20:43
Автомобил: Golf IV
Двигател: 1.8 AGN
Местоположение: ๏̯͡๏

Re: Измама от Мтел. Как да реша проблема?

Мнениеот IceHeart » Вто 02 авг 2016 16:42


Аз лично не бих ги плащал тези 13 лева. Няма как да те дадат на съд, за тази сума. Трябва да е поне колкото минималната заплата. Ще минат 2 год. и ще мине давност. От там на сетне сам преценяваш какво да правиш!


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Измама от Мтел. Как да реша проблема?

Мнениеот 777 » Вто 02 авг 2016 16:47


IceHeart написа:Аз лично не бих ги плащал тези 13 лева. Няма как да те дадат на съд, за тази сума. Трябва да е поне колкото минималната заплата.

Сигурен ли си 100% или така си чувал? Защото ЧСИ са много мръсни и ще похабиш нерви колкото за 50 пъти по 13лв (+ съответната сума).

Понякога хората са интересно инатливи - ще отиде на кино и ще похарчи 20лв за абсолютно тъп филм (без после да чупи витрините на киното), но в друг случай за 13лв може да прави чудеса.


Потребителски аватар
IceHeart
Мнения: 369
Регистриран на: Пон 28 мар 2011 20:43
Автомобил: Golf IV
Двигател: 1.8 AGN
Местоположение: ๏̯͡๏

Re: Измама от Мтел. Как да реша проблема?

Мнениеот IceHeart » Вто 02 авг 2016 16:52


Сигурен съм, защото 2008г. имах зимане даване с М-тел. След приключване с тях, и спиране на картата след изтичане на договора, на другия месец ми дойде сума от 3 лева, за плащане. Отидох в офиса, и като колегата не можаха да ми обяснят как картата която не се ползва, и не е пускана има 3 лева сметка. Казаха ми да си я плата, и не го направих. До ден днешен, не съм бил техен абонат, но не съм и получавал нито писма нито нищо.
Казвам го от мой опит. Аз лично не бих платил. Но не бих и ползвал повече техните услуги.
Така направих и когато ми писаха Фиш от КАТ, за без светлини през деня. Минаха 2 години и фиша отпадна.


Потребителски аватар
Megasquirt
Мнения: 322
Регистриран на: Чет 27 авг 2015 23:25
Автомобил:
Двигател:

Re: Измама от Мтел. Как да реша проблема?

Мнениеот Megasquirt » Вто 02 авг 2016 17:22


В никакъв случай не ги плащай. Ако го направиш няма никакъв начин да ги осъдиш, че са ти взели 13 лева. Въпроса е принципен. IceHeart е абсолютно прав. Ако искаш си задай въпроса в някой правен сайт. Там мисля, че повече хора ще подкрепят твоята теза. Жалко е такава голяма част от хората да учат операторите, че могат да карат клиентите си да плащат чужди грешки :newsm66


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Измама от Мтел. Как да реша проблема?

Мнениеот gergeto » Вто 02 авг 2016 17:40


Тъй като и аз съм имал подобен проблем ,но с Вива ком бих те посъветвал:Отиваш в центр. офис на Мтел и с възможно най-спокойния тон им искаш копие от писмото с обратнатна разписка,с което те уведомяват за задължението ти към тях.Те естествено няма откъде да ти го дадат,щом казваш че не са те уведомили по законовия ред.Попитай ги -в такъв случай откъде са дошли тия твои задължения ,без да си уведомен от тях като страна по договора.Има си закон за договорите и договорните отношения в който е регламментирано и т.нар. едномесечно предизвестие за прекратяване на отношенията от която и да е от страните.Затова е този едномесечен срок -за приключване на всички задължения към която и да е от страните по договора.Трета страна по договора ти с Мтел като разни колектори няма.
Колектора може евентуално да се намеси ако имаш признати от теб задължения към Мтел и отказваш да ги погасиш.Както някои паразити от определени малцинства си мислят че могат да ползват ток и вода "безплатно",например.
Спокойно можеш да им заявиш готовност при непостигане на съгласие за отпадане на това задължение ,че ще си търсиш правата по съдебен път с възможно по-голяма публичност по развоя на делото.Имаш огромния шанс да "хлъзнеш" и Мтел и колектора в съда.

п.с.Моят баджанак работеше в Мтел още от откриването на офиса им в Шумен,преди 3 години напусна сам ,щото е мъж с принципи и ми каза:Не мога да работя във фирма чиято политика е "лъжеш и мажеш",но трябва да вържеш клиента с договор.... Много от приятелите ми ,които ми се доверяваха започнаха да ме питат защо съм ги прецакал ,а са ми имали доверие... :no


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Измама от Мтел. Как да реша проблема?

Мнениеот Iezekil » Сря 03 авг 2016 6:46


Нещо не разбирам аз ли първия пост?
Номер спрян през 2012г. мистериозно ти прави сметки в края на 2015г?Картата физически вярвам вече не съществува,логично погледнато е възможно номера/все пак е хубав/да е предоставен на друг.Три години спряна карта и изведнъж такса включване за интернет.Голяма тъпотия.Никакво плащане.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 28 госта