Кой е с предимство?!

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
maxpayne
Мнения: 2808
Регистриран на: Нед 28 сеп 2008 12:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот maxpayne » Пон 28 окт 2013 23:56


Нещо подобно, Околовръстното и Монтевидео. Свети и на околовръстното и на локалното му зелено, едновременно

https://maps.google.com/maps?q=Okolovrasten+pat,+Sofia,+Bulgaria&hl=bg&ll=42.67187,23.251748&spn=0.001891,0.004128&sll=37.0625,-95.677068&sspn=65.302917,135.263672&oq=okolovr&hq=Okolovrasten+pat,+Sofia,+Bulgaria&t=m&z=19&layer=c&cbll=42.671769,23.251887&panoid=_IQWSHv4bzIjNzezyeS1HQ&cbp=12,307.29,,0,7.59

Иначе съм на мнение, че такива ситуации са подвеждащи, а не трябва да са такива. Само да вметна, че локалното и Сливница не могат да се разглеждат като един път, най-малкото имат два различни знака. За мен нещата логично звучат така: щом този в локалното има знак "пропусни движещите се по пътя с предимство", а път с предимство е САМО този по Сливница, респективно завой от него, то автомобилът в локалното трябва да изчака. Реално обаче би било странно ако аз съм на пътя, да не говорим как трябва да се оглеждаш и да се въртиш като маймуна.




Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6163
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот VWGT » Вто 29 окт 2013 0:02


ама това не са различни пътни ленти, а са различни пътища. Пътните ленти са разделени само с маркировка.

Освен това:

НАРЕДБА № 18 oт 23.07.2001 г. за сигнализация на пътищата с пътни знаци
Издадена от министъра на регионалното развитие и благоустройството, обн., ДВ, бр. 73 от
21.08.2001 г., изм. и доп., бр. 18 от 5.03.2004 г., бр. 109 от 14.12.2004 г.
Сборник закони - АПИС, кн. 9/2001 г., стр. 386; кн. 4/2004 г., стр. 464; кн. 1/2005, стр. 657
Библиотека закони - АПИС, т. 1, р. 6, № 659
Глава първа
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Раздел I
Основни изисквания
...
чл.3 (1) Пътните знаци могат да се използват самостоятелно или в съчетание с пътна
маркировка, светлинни сигнали и други средства за сигнализация и организация на
движението.
...
от друга страна
...
Чл. 51. (1) Пътните знаци относно предимството се използват за определяне на реда за
преминаване на пътните превозни средства през кръстовища и стеснени участъци от пътя.
(2) Пътните знаци Б1 "Пропусни движещите се по пътя с предимство", Б2 "Спри!
Пропусни движещите се с предимство!" и Б3 "Път с предимство" се поставят на
кръстовища.
(3) Когато движението в кръстовище се регулира със светлинни сигнали, пътните знаци по
ал. 1 се поставят над тях или отстрани на същите носещи конструкции. С тях се регулира
движението в случаите, когато светофарната уредба е изключена или работи в режим на
жълта мигаща светлина.
...
честно казано по-точно не можах да намеря, с други думи излиза, че когато знаците са за предимство, тогава важат само ако светофара не работи, докато всички останали знаци може да са допълващи :gruebel и аз съм в грешка, а колегите са прави, кръстовището е бъгаво :Mr Green Fun
http://www.svilengrad24.info/news_details.php?pg=2&nm=nv5202
примерно светофар без посока и пътен знак с посока се допълват, а светофат със стоп, знака важи само при изключен или мигащ светофар.

Последна промяна от VWGT на Вто 29 окт 2013 0:21, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
Freakylol
Мнения: 927
Регистриран на: Нед 10 юли 2011 16:55
Автомобил:
Двигател: asz++
Местоположение: Русе

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот Freakylol » Вто 29 окт 2013 0:09


boar написа:Стана ми интересно :) Ето го въпросното кръстовище :th_up
svetofar.JPG

Според мен ,след като е светнало зелено се ориентират по знаците,втори по важност !


Аз не виждам нищо особено? Единия има път с предимство, другия да пропуска? И дясностоящия не важи, защото .. имаш знак за предимство? Виж другата снимка дето и двамата са със знак за предимство тогава вече дясностоящ важи.


Normaluser
Мнения: 28
Регистриран на: Вто 08 окт 2013 19:10
Автомобил:
Двигател:

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот Normaluser » Вто 29 окт 2013 0:17


Колегата е редактирал поста си затова и аз ще го направя, защото избързах и не прочетох добре. Това което е постнал не се отнася за предимството в кръстовището :) Така, че се връщаме на същия казус :)

Последна промяна от Normaluser на Вто 29 окт 2013 0:46, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6163
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот VWGT » Вто 29 окт 2013 0:22


едитнах си мнението колега, и аз научих нещо ново :)


Normaluser
Мнения: 28
Регистриран на: Вто 08 окт 2013 19:10
Автомобил:
Двигател:

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот Normaluser » Вто 29 окт 2013 0:23


Freakylol написа:
boar написа:Стана ми интересно :) Ето го въпросното кръстовище :th_up
svetofar.JPG

Според мен ,след като е светнало зелено се ориентират по знаците,втори по важност !


Аз не виждам нищо особено? Единия има път с предимство, другия да пропуска? И дясностоящия не важи, защото .. имаш знак за предимство? Виж другата снимка дето и двамата са със знак за предимство тогава вече дясностоящ важи.


Да, на следващото кръстовище, където и локалното е със знак път с предимство, остава загадка!
Дясностоящ при знаци?


Потребителски аватар
Freakylol
Мнения: 927
Регистриран на: Нед 10 юли 2011 16:55
Автомобил:
Двигател: asz++
Местоположение: Русе

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот Freakylol » Вто 29 окт 2013 0:25


Normaluser написа:
Freakylol написа:
boar написа:Стана ми интересно :) Ето го въпросното кръстовище :th_up
svetofar.JPG

Според мен ,след като е светнало зелено се ориентират по знаците,втори по важност !


Аз не виждам нищо особено? Единия има път с предимство, другия да пропуска? И дясностоящия не важи, защото .. имаш знак за предимство? Виж другата снимка дето и двамата са със знак за предимство тогава вече дясностоящ важи.


Да, на следващото кръстовище, където и локалното е със знак път с предимство, остава загадка!
Дясностоящ при знаци?


След като не могат да се разберат със светофар следва по знаци, след като и така не могат идва дясностоящ? :rolleyes Поне аз така бих процедирал в ситуацията.


Потребителски аватар
ivo penkov
Мнения: 135
Регистриран на: Нед 14 дек 2008 12:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот ivo penkov » Вто 29 окт 2013 3:46


shotik написа:Според член 104. (1)  от Правилник за приложение на закона за движение по пътищата се казва ,че :"На кръстовище,на което единият от пътищата е сигнализиран като път с предимство,водачите на пътни превозни средства от другите пътища са длъжни да пропуснат пътните превозни средства ,които се движат по пътя с предимство."

В този случай завиващият на дясно ,движил се по булеварда е с предимство и другият от локалното платно трябва да изчака.Подобно е положението и на бул Цар Борис III при завиване на дясно на Лагера и ул Житница /има и други ,но тези са по-известни/.
Колега, това е ако идваш от "Руски паметник", а ако идваш от "Овча купел" десния завой по "Житница" е забранен.


Потребителски аватар
ivo penkov
Мнения: 135
Регистриран на: Нед 14 дек 2008 12:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот ivo penkov » Вто 29 окт 2013 3:52


Normaluser написа:Хора, прочетохте ли хубаво първият ми пост???
Говорим за кръстовище с работещ светофар!!!
Единият колега пише за нерегулирани кръстовища, а другият колега цитира част от закона, която се отнася за регулирано кръстовище само със знаци :)

А що се отнася до Цар Борис, там пък и локалното е със знак път с предимство ;)
Къде локалното е път с предимство, че не се сещам?


Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот fox_vt » Вто 29 окт 2013 11:45


Абе хора помислете малко, това че светофара е зелен не означава газ до дупка, това не ви е драг поста.Ако сте на кръстовище и при зелено завиете надясно и там има пешеходци също със зелено за пресичане ще ги газите ли щото на вас ви е зелено? Казвате че знака отпада,а указателния за движение само направо или надясно що го гледате, що не завиете наляво? Дясно стоящия в този случай е на последно място изобщо не го гледайте.Ако стане катастрофа виновен ще е този в локалното— има ли знак осигури предимство, има, виновен си.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19707
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот Vlad777 » Вто 29 окт 2013 13:57


fox_vt написа:Абе хора помислете малко, това че светофара е зелен не означава газ до дупка, това не ви е драг поста.Ако сте на кръстовище и при зелено завиете надясно и там има пешеходци също със зелено за пресичане ще ги газите ли щото на вас ви е зелено? Казвате че знака отпада,а указателния за движение само направо или надясно що го гледате, що не завиете наляво? Дясно стоящия в този случай е на последно място изобщо не го гледайте.Ако стане катастрофа виновен ще е този в локалното— има ли знак осигури предимство, има, виновен си.

Чети закона. В закона пише, че трябва да пропуснеш пешеходци. В закона пише и за пропускането на насрещно движещите се при ляв завой. Също пише и че знаците за предимство не важат, когато има работещ светофар.

Т.е. зелено ли е - преминаваш, а не се оглеждаш дали няма някой друг, на който му е зелено и ти пресича пътя. Нали точно това е и целта на светофарите - за едни е зелено, за други червено. По твоята логика на всеки зелен светофар, на който има и знак STOP трябва да се спре, преди да се премине :screwy :screwy :screwy


Normaluser
Мнения: 28
Регистриран на: Вто 08 окт 2013 19:10
Автомобил:
Двигател:

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот Normaluser » Вто 29 окт 2013 15:37


ivo penkov написа:Къде локалното е път с предимство, че не се сещам?


Добре де, моя грешка! :) Не е на Житница, а на Мъглен :)

https://www.google.bg/maps?ll=42.685495%2C23.297294&cbp=%2C236.09%2C%2C1%2C8.599998&layer=c&panoid=vPdm9yhCZiRGYbKn_oSitw&spn=0.18000000000000788%2C0.29999999999999727&output=classic&cbll=42.685495%2C23.297294&dg=opt


Потребителски аватар
silven-VW FOREVER
Мнения: 671
Регистриран на: Пон 11 май 2009 22:31
Автомобил: Audi A6 Audi A1
Двигател: FSI TFSI
Местоположение: Козлодуй

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот silven-VW FOREVER » Вто 29 окт 2013 15:39


maxpayne написа:Нещо подобно, Околовръстното и Монтевидео. Свети и на околовръстното и на локалното му зелено, едновременно

https://maps.google.com/maps?q=Okolovrasten+pat,+Sofia,+Bulgaria&hl=bg&ll=42.67187,23.251748&spn=0.001891,0.004128&sll=37.0625,-95.677068&sspn=65.302917,135.263672&oq=okolovr&hq=Okolovrasten+pat,+Sofia,+Bulgaria&t=m&z=19&layer=c&cbll=42.671769,23.251887&panoid=_IQWSHv4bzIjNzezyeS1HQ&cbp=12,307.29,,0,7.59

Иначе съм на мнение, че такива ситуации са подвеждащи, а не трябва да са такива. Само да вметна, че локалното и Сливница не могат да се разглеждат като един път, най-малкото имат два различни знака. За мен нещата логично звучат така: щом този в локалното има знак "пропусни движещите се по пътя с предимство", а път с предимство е САМО този по Сливница, респективно завой от него, то автомобилът в локалното трябва да изчака. Реално обаче би било странно ако аз съм на пътя, да не говорим как трябва да се оглеждаш и да се въртиш като маймуна.



В тази същата ситуация, на същото място попадам всяка вечер. Винаги минавам пръв под претекст, че аз съм дясностоящ.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6163
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот VWGT » Вто 29 окт 2013 16:13


на много места ги има, на Гешов и Борис е същото положение, на Пирогов ... общо взето навсякъде, остави другото ами точно на Борис има и велоалея и пешеходци и трамвай ... локалното просто е друг път и щом си завил веднъж на дясно на светофара, вече то ти идва дясностоящо, освен по тази логика да се действа :gruebel ама то хубаво дясностоящ, ама нали като има работещ светофар, той отменя всички знаци и правила за предимство съгласно правилника ... :gruebel :gruebel


batmit
Мнения: 840
Регистриран на: Вто 14 авг 2012 22:48
Автомобил: Golf IV
Двигател: AKL 2000
Местоположение: Plovdiv

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот batmit » Вто 29 окт 2013 17:07


В Пловдив също има подобна ситуация на Сточна гара. Това са недомислици, явно в "Организация на движението" трябва да назначат някой наистина умен да им реши казусите.
Що се отнася до преминаването през кръстовище:
1. Регулировчик.
2. Светофари.
3. Пътни знаци относно предимство.
4. Дясностоящ.
Регулировчика и светофара отменят само пътните знаци отнасно предимство.
Това за главен и второстепенен път, който го мисли да започва да чете закона, че да не претрепе някой невинен.
Този, който е на булеварда на дясно, влиза в кръстовището на локалното и ако то е свободно от автомобили преминава ако не е чака.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 33 госта