Биометричните карти - новия МОЛ

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
scuba
R.I.P. Holy Diver
Мнения: 6971
Регистриран на: Вто 19 окт 2004 12:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Биометричните карти - новия МОЛ

Мнениеот scuba » Пон 29 мар 2010 18:31


Така... доживяхме новите документи. Естествено всичко в БГ тръгна на криво. Всички знаете и сте чели за кви опашки, за кво чудо става въпрос. От тук изтичат и моите размисли.
Моята лична карта е валидна до юли 2010. Хората дадоха и гратис 6 месеца. Личната ми логика изискваше да ида на 13 февруари и да си подам документи за НОВА, НО НЕ БИОМЕТРИЧНА лична карта - кво като няма отпечатъци по нея? Нали е валидна. Питах момичето на гъшето - "Да господине. Ще е валидна 10 години". Стоенето 6 часа на опашка за мен е по-важно от парите които ще спестя. Сметанл съм просто че за това време ще спечеля повече от колкото ще загубя.
По този начин си спестих няколко часа чакане в деня на подаването + няколко часа чакане в дена на вземането. Взех си я в четъртък - последния срок в който можех да си взема "стара" лична карта. Чудя се.. толкова ли е важно на всичките 7 милиона българи да имат пръсти на картата? Това се получава като Аутлетите и МОЛовете - щом нещо ще е ново начи требе да сме там.
В задачата се пита - всички хора ли са олигофрени? Да седя да се бутам 6 часа на неква опашка за да имам пръсти на документите? Не е ли безумие тва?

dariknews написа:Претоварване на системата за издаване на новите лични документи доведе до затруднения в обслужването в Русе и Благоевград, съобщават от МВР.

Както бе планирано, системата стартира едновременно в 183 управления на 28-те областни дирекции в страната и 30-те пункта за персонализация на данните.

Над 1000 потребители, от които 300 биометрични станции, са ползвали системата едновременно. Именно това е наложило донастройването й в някои райони, което е причинило забавяне и временно затруднение в обслужването.

12 000 заявления за издаване на нови документи за самоличност с биометрични данни са подадени до 16.30 часа в цялата страна, 7500 са минали през биометричните станции
, съобщи пред Дарик Мария Костадинова, началник на дирекция "Документи за самоличност" в МВР. "И в най-голямото натоварване, което очакваме към края на годината, а и в началото на следващата е, че ще успеем. Интересът предизвика по-големите опашки", допълни Костадинова.

Таксата за издаване на лична карта е 18 лв., за свидетелство за управление на моторно превозно средство - 25 лв., а за паспорт с биометрични данни - 40 лева. Младежите между 14- и 16-годишна възраст се освобождават от такса за издаване на първа лична карта. За първи паспорт на дете до 14-годишна възраст ще се плаща само 25 на сто от стойността на обикновената услуга, а за следващ - 50 на сто.

Няма да плащат за лична карта и за свидетелство за управление на МПС хората над 70-годишна възраст. Те ще дължат такса, равна на 25 на сто от таксата за паспорт. Гражданите между 58- и 70-годишна възраст плащат 60 на сто от обикновената услуга за лична карта, 50 на сто - от таксата за паспорт, и 44 на сто - от таксата за свидетелство за управление на МПС. Всички възрастни хора, които имат зелени паспорти, ще продължат да ги ползват. Няма да сменят личните си карти всички притежатели на безсрочни документи за самоличност.




Потребителски аватар
rosy
Вечен БАН
Мнения: 2055
Регистриран на: Пет 15 юни 2007 15:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Биометричните карти - новия МОЛ

Мнениеот rosy » Пон 29 мар 2010 18:38


Темите на скуба кефят mhihi

Как се взимат отпечатъци?


Потребителски аватар
chefito
Мнения: 9527
Регистриран на: Сря 02 фев 2005 12:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Биометричните карти - новия МОЛ

Мнениеот chefito » Пон 29 мар 2010 18:43


Скуби, тия отпечатъци не са ли само за задгранични?


Потребителски аватар
hooligans
Мнения: 18720
Регистриран на: Пет 30 мар 2007 19:22
Автомобил: VW Polo Harlekin 1996
Двигател: 1.6 AEE
Местоположение: София

Re: Биометричните карти - новия МОЛ

Мнениеот hooligans » Пон 29 мар 2010 18:44


забравяш че има и кръвна група , което при инцидент (да не дава господ) може да ти спаси живота


Потребителски аватар
Теодор
Мнения: 4928
Регистриран на: Вто 21 ное 2006 16:27
Автомобил: Ford Fiesta 6 BMW 325XI
Двигател:
Местоположение: София

Re: Биометричните карти - новия МОЛ

Мнениеот Теодор » Пон 29 мар 2010 18:49


hooligans написа:забравяш че има и кръвна група , което при инцидент (да не дава господ) може да ти спаси живота

    Кръвната група я имаше на картонче още в старите паспорти така че не е нещо ново :idea: Ако искаш винаги може да я имаш в калъфчето с документи :wink:


    Потребителски аватар
    scuba
    R.I.P. Holy Diver
    Мнения: 6971
    Регистриран на: Вто 19 окт 2004 12:04
    Автомобил:
    Двигател:
    Местоположение: София
    Контакти:

    Re: Биометричните карти - новия МОЛ

    Мнениеот scuba » Пон 29 мар 2010 18:50


    chefito написа:Скуби, тия отпечатъци не са ли само за задгранични?

    ТЦ. и за личните карти. за задраничните пашапорти и за шоф.книжки
    @ хулигана: не знам колко си дРЪт, ама на времто имаше едни картончета в които ти пише кръвната група. А за мен, повярвай ми, тя е много важна - седи при водолазните му документи (ламинирана)


    Потребителски аватар
    Layer
    Мнения: 6405
    Регистриран на: Пон 29 яну 2007 20:15
    Автомобил:
    Двигател:

    Re: Биометричните карти - новия МОЛ

    Мнениеот Layer » Пон 29 мар 2010 19:12


    ами аз познавам 2-ма дето са им изтекли документите (лична карта и книжка).
    защо да няма 7500 и да искат да си ги сменят.
    да нямат проблеми с кат примерно.


    Потребителски аватар
    kaiser666
    Мнения: 4670
    Регистриран на: Вто 31 юли 2007 13:03
    Автомобил: Bmw E34
    Двигател: M20B20
    Местоположение: South Of Heaven

    Re: Биометричните карти - новия МОЛ

    Мнениеот kaiser666 » Пон 29 мар 2010 19:19


    Трябва да има отпечатъци,защото сме в 21 век,а ти едно време може не на карточнета,а с пергамент да си ходил. Доколкото знам едно от изискванията на САЩ
    да паднат визите е да има лични карти с биометрични данни.


    Потребителски аватар
    scuba
    R.I.P. Holy Diver
    Мнения: 6971
    Регистриран на: Вто 19 окт 2004 12:04
    Автомобил:
    Двигател:
    Местоположение: София
    Контакти:

    Re: Биометричните карти - новия МОЛ

    Мнениеот scuba » Пон 29 мар 2010 19:35


    kaiser666 написа:Трябва да има отпечатъци,защото сме в 21 век,а ти едно време може не на карточнета,а с пергамент да си ходил. Доколкото знам едно от изискванията на САЩ
    да паднат визите е да има лични карти с биометрични данни.

    Добре де. Не мое ли да си издам въпросната карта след 6 месеца? Що требе да се ръгаш като говедо?
    Аз лично мисля, че сме в 21 век вече 10 години. Ти досега как живя без отпечатъци?

    P.s. Ти оная красива вила носиш ли си я? Само да ти припомня!!! Да си мериш езика де!!!


    Потребителски аватар
    Теодор
    Мнения: 4928
    Регистриран на: Вто 21 ное 2006 16:27
    Автомобил: Ford Fiesta 6 BMW 325XI
    Двигател:
    Местоположение: София

    Re: Биометричните карти - новия МОЛ

    Мнениеот Теодор » Пон 29 мар 2010 19:41


    Малко OFF ама тия пенсионери на 70+ години които ги даваха току що по новините всички за Щатите ли бързат та търчът в първия ден още да си извадят документи :screwy


    Потребителски аватар
    К.Одаджийски
    VW експерт
    VW експерт
    Мнения: 11922
    Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
    Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
    Двигател: B207L + PF 1989
    Местоположение: София / Берковица

    Re: Биометричните карти - новия МОЛ

    Мнениеот К.Одаджийски » Пон 29 мар 2010 19:44


    Ми ако свършат!? На опашката да си вземат те, още повече че са и безплатни, пък де да знаеш може след 2 седмици да ходят на екскурзия


    Потребителски аватар
    дзвера
    Мнения: 867
    Регистриран на: Сря 07 ное 2007 9:21
    Автомобил: ford escape
    Двигател:
    Местоположение: отвъд голямата локва

    Re: Биометричните карти - новия МОЛ

    Мнениеот дзвера » Пон 29 мар 2010 19:54


    това е хита тези дни :Mr Green Fun все по често ме е яд че съм част от народа обитаващ 111те х.кв.км площ неречена българия.
    п.п БЪЛГАРИЯ е за РЕЦИКЛИРАНЕ


    Потребителски аватар
    scuba
    R.I.P. Holy Diver
    Мнения: 6971
    Регистриран на: Вто 19 окт 2004 12:04
    Автомобил:
    Двигател:
    Местоположение: София
    Контакти:

    Re: Биометричните карти - новия МОЛ

    Мнениеот scuba » Пон 29 мар 2010 20:06


    Теодор написа:Малко OFF ама тия пенсионери на 70+ години които ги даваха току що по новините всички за Щатите ли бързат та търчът в първия ден още да си извадят документи :screwy

    Немат кво да правят бате.. Нищо ново... Я си представи да седиш по 18 часа дома и да се чудиш кво да правиш? То се същото като с ходенето за вода на халите... Винаги съм се чудел, защо им разрешават.. Хубу.. беден си, нямаш пари, нямам нищо против да пътуваш безплатно... Ама дали ще ти стане нещо ако не е ТОЧНО В ЧАС ПИК - дето всички бързат за работа и ти се качиш със 7 празни бутилки само и само да идеш да халите да си налееш по разведелина? Или водата тогава е различна?


    Потребителски аватар
    kiko
    Мнения: 799
    Регистриран на: Чет 30 ное 2006 14:30
    Автомобил:
    Двигател:

    Re: Биометричните карти - новия МОЛ

    Мнениеот kiko » Пон 29 мар 2010 20:07


    и аз гледах днес и не вярвам на ушите си...
    просто се обърках-защо се бутат всички първия ден...или просто промиването на мозъци е стигнало до връхната си точка...няма мислещи хора вече-ние сме чалгаджийско-анадолскосериалско-бигбрадърско общество...


    Потребителски аватар
    scuba
    R.I.P. Holy Diver
    Мнения: 6971
    Регистриран на: Вто 19 окт 2004 12:04
    Автомобил:
    Двигател:
    Местоположение: София
    Контакти:

    Re: Биометричните карти - новия МОЛ

    Мнениеот scuba » Пон 29 мар 2010 20:10


    kiko написа:и аз гледах днес и не вярвам на ушите си...
    просто се обърках-защо се бутат всички първия ден...или просто промиването на мозъци е стигнало до връхната си точка...няма мислещи хора вече-ние сме чалгаджийско-анадолскосериалско-бигбрадърско общество...

    Проблема се нарича "БЕДЕН ЧОВЕК". Щом види опашка - начи има далавера. Тва е народопсихологията за съжеление. И аз така през 1992 седях по опашки.. ма не щото беще ифтино, а щото нямаше нищо. За мляко съм отивал да се редя в 4 заранта (за тва не можех да си пълня вода от халите)



    Върни се в “ОФФ-Топик - други”

    Кой е на линия

    Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 56 госта