Относно болничните и тяхното изплащане.

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Относно Болничните и тяхното изплащане.

Мнениеот brum » Вто 14 юни 2011 10:40


Аз само да допълня - има максимален осигуителен праг. Тези % се смятат на база на него. Т.е. ако вземаш 5000лв на месец и си мислиш, че като си в болнични ще вземаш 80% от нормалната заплата много се лъжеш.

Този праг е 2000лв. Махаш от тях 10% за данъци - 1800лв. 80% от 1800лв = 1440лв. Ако месеца има 20 работни дни ще се радваш на 72лв на ден през всеки ден от болничният. Първите 3 дни даже по-малко - по 63лв.

Ама не съм 100% сигурен дали са ми верни сметките :) .




Потребителски аватар
calm
Мнения: 979
Регистриран на: Пет 28 дек 2007 0:17
Автомобил: VW PASSAT B5
Двигател: 1.8T
Местоположение: София
Контакти:

Re: Относно Болничните и тяхното изплащане.

Мнениеот calm » Вто 14 юни 2011 10:44


Контрола е като правилата. Направени са за да се заобикалят. Но да питаш по форуми как стават нещата... Поне малко труд и творческа мисъл вложи дееа. Опа, забравих, че те е налегнал мързел. И кво са, като вземеш болничен за да си починеш от компа на работа, ще ти остане време за компа и кънтъра в къщи? :063:


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Относно Болничните и тяхното изплащане.

Мнениеот brum » Вто 14 юни 2011 10:50


Абе спрете да го храните човека преди да сте разбрали каква е ситуацията.

И аз се чудех дали да излизам за 1 месец в болничен, ама излезнах. С извадено рамо трудно се работи ...


Потребителски аватар
calm
Мнения: 979
Регистриран на: Пет 28 дек 2007 0:17
Автомобил: VW PASSAT B5
Двигател: 1.8T
Местоположение: София
Контакти:

Re: Относно Болничните и тяхното изплащане.

Мнениеот calm » Вто 14 юни 2011 10:54


Ако има основателна причина- добре. Комп- очи, стол- хемороиди, но той казва, че го мързи да бачка...
За 15-те години от както работя, имам един единствен болничен, който е за три дни, който така и не го представих в НОЙ. В същото време плащам здравни осигуровки, за да могат такива плужеци да си почиват от работата. Подчертавам "плужеци"(за което автоматично приемам предупреждение от колегата Pichaga), а не на истина хора които имат нужда от тези средства да се възползват от тях.

Последна промяна от calm на Вто 14 юни 2011 11:02, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Относно Болничните и тяхното изплащане.

Мнениеот VWGT » Вто 14 юни 2011 10:55


brum написа:Аз само да допълня - има максимален осигуителен праг. Тези % се смятат на база на него. Т.е. ако вземаш 5000лв на месец и си мислиш, че като си в болнични ще вземаш 80% от нормалната заплата много се лъжеш.

Този праг е 2000лв. Махаш от тях 10% за данъци - 1800лв. 80% от 1800лв = 1440лв. Ако месеца има 20 работни дни ще се радваш на 72лв на ден през всеки ден от болничният. Първите 3 дни даже по-малко - по 63лв.

Ама не съм 100% сигурен дали са ми верни сметките :) .

баш, само дето си мисля, че 80% е от брутото, за периода май не плащаш данъци (а само осигуровки, или може и аз да бъркам), но това са сметките, през първите 3 дни до 60-70 лв после по 70-80 лв на работен ден, през който боледуваш.


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Относно Болничните и тяхното изплащане.

Мнениеот brum » Вто 14 юни 2011 11:18


Ако е от мързел - подкрепям. Само че то си е негов проблем. Ще цоца, ще цоца и накрая ще го яде големия. С тоя мързел няма да прокопса за развитие и ще си седи на някакви смешни пари на месец.


Потребителски аватар
groznika
Мнения: 4928
Регистриран на: Вто 16 яну 2007 11:23
Автомобил: Bora 1.8T
Двигател: AUM
Местоположение: София

Re: Относно Болничните и тяхното изплащане.

Мнениеот groznika » Вто 14 юни 2011 11:28


brum написа:Ако е от мързел - подкрепям. Само че то си е негов проблем. Ще цоца, ще цоца и накрая ще го яде големия. С тоя мързел няма да прокопса за развитие и ще си седи на някакви смешни пари на месец.


Така е, но докато си подпръцква вкъщи и си мързелува смятайки, че зверски е набутал и преебал държавата... някой негов колега върши неговата работа!
Ей заради такива "пинизи" после се разправя, че българския работник е муден, ленив и с нисък процент на производителност.

С подобно мислене този колега е работника от който никой няма нужда, колегата който никой не иска, служителя от който всеки работодател бяга.


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Относно Болничните и тяхното изплащане.

Мнениеот brum » Вто 14 юни 2011 11:34


Проблема си е на работодателя. Като го види, че не става - да го маха. Няколко пъти така и после няма да може да си намери работа. Така че, не можем само него да виним - българския работодател търси изгодните кадри като за такива счита евтините и не подбира според другите показатели.


Потребителски аватар
maxpayne
Мнения: 2808
Регистриран на: Нед 28 сеп 2008 12:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Относно Болничните и тяхното изплащане.

Мнениеот maxpayne » Вто 14 юни 2011 11:34


Да ви обърна внимание, че темата е от 1 година


Потребителски аватар
calm
Мнения: 979
Регистриран на: Пет 28 дек 2007 0:17
Автомобил: VW PASSAT B5
Двигател: 1.8T
Местоположение: София
Контакти:

Re: Относно Болничните и тяхното изплащане.

Мнениеот calm » Вто 14 юни 2011 12:33


maxpayne написа:Да ви обърна внимание, че темата е от 1 година


И все още е актуална, щото май нищо не се е променило :beer


Потребителски аватар
Pichaga
Антиспамър №1
Антиспамър №1
Мнения: 16283
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:57
Автомобил: Opel Zafira B
Двигател: Z19DT
Местоположение: София
Контакти:

Re: Относно Болничните и тяхното изплащане.

Мнениеот Pichaga » Вто 14 юни 2011 22:08


calm написа:В същото време плащам здравни осигуровки, за да могат такива плужеци да си почиват от работата. Подчертавам "плужеци"(за което автоматично приемам предупреждение от колегата Pichaga), а не на истина хора които имат нужда от тези средства да се възползват от тях.

чааак предупреждение....
апропо и аз се дразня, но е такава системата
сега щели да правят електронни болнични
...да не се налага на никой болничен поради болест
а за скатавките death



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 53 госта