ПТП в чужбина - пострадало дете... моля за информация!

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

ПТП в чужбина - пострадало дете... моля за информация!

Мнениеот Haralampi » Нед 01 авг 2010 18:23


Здравейте колеги и колежки...

отдавна не се бях мяркал, за което има и положителни и отрицателни причини... привет отново на всички :)

За съжаление вчера претърпях първото си ПТП. На територията на р. Германия в малка уличка (ограничение 30) ударих 6-7 годишно дете, което тичайки през улицата връхлетя странично в колата, като с предна лява гума съм минал през крака му - 2 счупени пръста и счупена кост нагоре към коляното. Днес е било или ще бъде оперирано. Няма други телесни повреди извън крака му.

Фактите са следните:

1. Нямаше употреба на алкохол
2. Нямаше превишена скорост (тя действително беше макс. 30 км/ч тъй като бе 50м. след 90 градуса завой в относително тясна еднопосочна улица)
3. Няма каквито и да е други нарушения на правилника.


Въпросите:

1. Доколкото знам всички разходи по нанесените телесни повреди (линейка, лекарска помощ, операция, болнични такси, обезщетения) би трябвало да бъдат заплатени от българската "Гражданска Отговорност". Така ли е? Разполагам с валидна зелена карта, това което забелязах сега преглеждайки документите обаче е, че тъй като колата не е на мое име (имам пълномощно за шофирането и), в полицата има поле за попълване на водач различен от собственика, но там не е попълнено нищо. Валидна ли е застраховката? Тя не е ли за автомобил + правоспособен водач, а не за конкретен водач?

2. Доколкото разбрах протокола от полицията трябва да бъде пратен на застрахователя. Така ли е и какво друго е необходимо? Сумата през мен ли ще трябва да мине или да бъде уредена между застрахователя и полицията...?

3. Какви последствия би могло да има за мен? Имаше свидетел на място, който потвърди моя разказ, а именно, че се се движих със скорост под допустимата и детето изскочи странично тичайки.

Обстоятелствата бяха усложнени и от неправилно спрял отстрани автомобил, който принадлежеше на семейството на пострадалото дете и бе преместен незабавно след инцидента, преди да се усетя да запиша номер или каквото и да било. Задминавайки неправилно спрелия автомобил бях принуден да се приближа още повече до спрените вляво коли, между които изскочи детето.

Всяка информация би ми била полезна! Благодаря предварително и безупасно шофиеане на всички ви!!




Потребителски аватар
mirkata 4020
Мнения: 905
Регистриран на: Пон 13 окт 2008 11:57
Автомобил: vw mk3
Двигател: 1996
Местоположение: Ловеч-старият град

Re: ПТП в чужбина - пострадало дете... моля за информация!

Мнениеот mirkata 4020 » Нед 01 авг 2010 18:37


Макар и шофирал под безопасната скорост,свидетелят ти няма глас в това положение.

Скороста ще бъде вписана като несъобразена с пътната ситуация.

Дано не заведат граждански иск за морални щети,при тях е АД това.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: ПТП в чужбина - пострадало дете... моля за информация!

Мнениеот icoico » Нед 01 авг 2010 21:45


А все пак какво е написано в протокола от полицията?


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: ПТП в чужбина - пострадало дете... моля за информация!

Мнениеот Haralampi » Нед 01 авг 2010 22:07


В този, който получих - нищо. Единствено моите данни и тези на пострадалия. Отделно попълниха друг където си направи и малка скица и т.н., но от него нямам копие.

Историята всъщност не е толкова проста....

Ето скицата на произшествието, която изготвих. Червената кола е неправилно паркирана при изричен знак, че там спирането и паркирането е забранено. Тя освен всичко друго принадлежеше на някой от семейството на детето (бяха поне 5-6 човека на тротоара) и веднага след инцидента докато се усетя изчезна!! Не запомних номера но свидетеля потвърди наличието и.

Тя ме принуди да се приближа още повече до левите коли, като едновременно с това намалих скоростта... карал съм може би с около 25 км/ч, категорично с не повече от 30, това абсолютно откровено.

Реално инцидента не можеше да бъде избегнат, тъй като детето не се появи пред колата а изскочи когато вече бях до него.... независимо от скоростта то реално тичайки се натресе някъде в зоната на предното ляво огледало и падна под колата явно с единия крак под гумата!!! Аз нямах възможност да реагирам по никакъв начин освен да отбия леко вдясно отичтайки наличната кола в момента в който го видях да хвърчи на метър вляво от мен!

Изображение

Последна промяна от Haralampi на Нед 01 авг 2010 22:26, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
dancing_niki
Скиора
Мнения: 2106
Регистриран на: Нед 24 сеп 2006 17:55
Автомобил: VW Touareg V6 TDI Individual
Двигател: CASA
Местоположение: София

Re: ПТП в чужбина - пострадало дете... моля за информация!

Мнениеот dancing_niki » Нед 01 авг 2010 22:25


Разходите би трябвало да се покрият от Зелената карта, а не от ГО, въпреки че са свързани по един или друг начин. Парите по принцип си ги искат по банков път директно от застрахователя. В полето на полицата, където пише за упълномощен водач е ако собственика иска да ограничи покритието на полицата. При положение, че нищо не пише там, а и е отбелязано, че автомобилът може да се управлява от всички упълномощени водачи полицата е валидна. Моралните щети... с един печен адвокат не би трябвало да имаш проблеми ако го докараш дотам.

Късмет!


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6166
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: ПТП в чужбина - пострадало дете... моля за информация!

Мнениеот VWGT » Нед 01 авг 2010 22:29


1. такси, глоби и други компенсации ще дължиш само ако ти си виновен. ГО в БГ се прави на кола, не на водач, а ако имаш и пълномощно да управляваш колата ,още по-добре и не би трябвало да има проблеми. /всички служебни автомобили са на този принцип/
2. ако ГО-то важи в страната, в която е станало нарушението и при наличие на т.1, попринцип ти трябва да предоставиш на ответната страна (неговият застраховател) само данните на твоя застраховател. За по-сигурно ( а и е задължително) се свържи със застрахвоателя по ГО, за да го уведомиш, както и да ти каже какво да правиш.
3. ако всичко е както го описваш, попринцип не би трябвало да има последствия за теб. В Германия няма практика да се вписват врели-некипели в пртоколите, само и само да има виновен. Там пешеходеца (и родителите) също имат отговорности. За неправилно пресичане се глобява пешеходеца, при ПТП следствие на предното - също. В случая оставам с впечатление, че ограничението е било поне 50 км/ч, което ще рече, че се води обикновена градска зона, а не 30 км/ч, което е за жилишната зона, в която вече не помня как стои въпроса с пресичането, но пак би трябвало да става само на пешеходна пътека.


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: ПТП в чужбина - пострадало дете... моля за информация!

Мнениеот Haralampi » Нед 01 авг 2010 22:31


В полицата няма никъде поле за това дали автомобилът може а се управлява и от други.... :?


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: ПТП в чужбина - пострадало дете... моля за информация!

Мнениеот Haralampi » Нед 01 авг 2010 22:35


VWGT написа:...


Благодаря за инфото. Ограничението бе 30! Жилищна зона. От полицията след това когато поразпитах ми казаха, че принципно при злополука с деца винаги е "особен случай" и вината винаги пада от тях. Т.е. дете никога не може да е виновно. Това е и логично.

Всичко останало ще решат комисарите от по-горната инстанция. Обаче възможно ли е положение, в което няма виновни??

Тепърва ще бъда викнат на разпит. Там мисля да представя именно и скицата, която е самата истина без никакво изкривяване.

Просто не виждам как бих могъл да избегна... освен просто да не бях там. Детето тичайки и гледайки на другата страна буквално се блъсна в зоната на огледалото и падна...... с каквато и скорост да се движех..... :?


Потребителски аватар
Pichaga
Антиспамър №1
Антиспамър №1
Мнения: 16285
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:57
Автомобил: Opel Zafira B
Двигател: Z19DT
Местоположение: София
Контакти:

Re: ПТП в чужбина - пострадало дете... моля за информация!

Мнениеот Pichaga » Нед 01 авг 2010 22:55


неприятно настина и то в чужда държава
не знам какви са законите, но принципите на правото важат навсякъде в цивилизована европа и дори в БГ
та може да нява вина разбира се-вината е сублективна категория. Когато няма вина говорим за случайно събитие, не си могъл да предвидиш какво ще се случи. Така че при условие, че имаш ГО, не би следвало да имаш проблеми. Дано е така
късмет и пиши после


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: ПТП в чужбина - пострадало дете... моля за информация!

Мнениеот Haralampi » Нед 01 авг 2010 23:44


Ето една реална снимка от мястото... опитах се чрез червените карета да обознача мястото на колите, които бяха там. Вдясно както се вижда паркирал/спрял напълно неправилно.

Детето изтича между лявата "червена" кола и БМВ-то пред него...

Изображение


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: ПТП в чужбина - пострадало дете... моля за информация!

Мнениеот icoico » Пон 02 авг 2010 5:10


Пак въпрос малко встрани-тая снимка не е ли правена в Илменау?Да не би да се окажем съседи...


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: ПТП в чужбина - пострадало дете... моля за информация!

Мнениеот Haralampi » Пон 02 авг 2010 10:34


icoico написа:Пак въпрос малко встрани-тая снимка не е ли правена в Илменау?Да не би да се окажем съседи...


Не... Нищо не ми говори Илменау...


Потребителски аватар
valsn
Мнения: 392
Регистриран на: Съб 09 фев 2008 22:46
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: ПТП в чужбина - пострадало дете... моля за информация!

Мнениеот valsn » Пон 02 авг 2010 10:37


Със застрахователите вероятно няма за имаш проблем. Но ако се яват други искове от страна на родителите, ще ти трябва адвокат запознат със законите на страната в която си.


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: ПТП в чужбина - пострадало дете... моля за информация!

Мнениеот Haralampi » Пон 02 авг 2010 11:31


Най-вече ме притесняват възможните последици от страна на наказание срещу мен... макар, че за мен инцидента бе просто непредотвратим, тъй като никаква скорост - дори и 10км/ч нямаше да помогне! Детето в нито един момент не е било ПРЕД колата - то се натресе встрани, падайки явно с крака под колата...

Каква моя реакция би помогнала, когато виждам ПРЕЗ ЛЯВОТО СТЪКЛО летящо дете гледайки в страни...
просто то в нито един момент не бе отпред...


Потребителски аватар
hooligans
Мнения: 18722
Регистриран на: Пет 30 мар 2007 19:22
Автомобил: VW Polo Harlekin 1996
Двигател: 1.6 AEE
Местоположение: София

Re: ПТП в чужбина - пострадало дете... моля за информация!

Мнениеот hooligans » Пон 02 авг 2010 13:57


абе според мен трябва повече да те притеснява да няма последици за детето ...



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 47 госта