ПТП в чужбина - пострадало дете... моля за информация!

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: ПТП в чужбина - пострадало дете... моля за информация!

Мнениеот Haralampi » Сря 04 авг 2010 13:16


Dragon написа:...


Не си съвсем прав.

1. В такива случаи не се налагат никакви глоби на място, тъй като тепърва предстои изясняване на обстоятелствата! Това което казваш важи за просто нарушение от сорта на превишена скорост и т.н.
Ще бъда викнат на разпит до няколко седмици и след това ще излезе решение на комисар. Това е офиц инфо от полицията. Още повече, че здравословните последици за детето са от огромно значение за наказанието, а те разбира се не стават ясни на момента, а след дни или седмици.

2. Лимитите на отговорност (ГО):

При събития, настъпили на територията на държава членка на Европейския съюз:
Минималните лимити на отговорност, приложими в съответната държава членка, на територията на която е настъпило застрахователното събитие, съгласно нейния закон или покритието съгласно закона на територията, където обичайно се намира моторното превозно средство, когато това покритие е по-високо.


За България важи при 1 пострадало лице лимит от 1 000 000 лв. В Германия предполагам е повече.

3. Именно зелената карта е тази, осигуряваща покритието в чужбина!! Това бе и документа, който поискаха от Полицията на място и записаха нейния номер! Ако нямаш валидна зелена карта - нямаш задължителната застраховка за извън страната и става много дебело. Слава Богу такава имам.




Потребителски аватар
Dragon
Мнения: 880
Регистриран на: Сря 05 окт 2005 8:47
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: ПТП в чужбина - пострадало дете... моля за информация!

Мнениеот Dragon » Сря 04 авг 2010 14:00


Колега, ликвидирал съм над 1000 (хиляда) щети по гражданска отговорност (и зелена карта), настъпила на територията на чужбина, щом си по-вещ в тази област, ми се струва нелогично да питаш..., а да ме учиш - недей!!!
С най-добри чувства!
Искаш ли да изчисля колко ще плати твоята компания на пострадалото дете, колко ще вземе адвоката, колко представителя на твоята компания? Искаш ли да ти кажа кой конкретно ще се занимава с твоя случай в Германия, с повечето от тях сме на малки имена? Сърбят ме пръстите...


Потребителски аватар
bobo7
форумно КГБ
Мнения: 9453
Регистриран на: Чет 16 юни 2005 20:43
Автомобил:
Двигател: AGN
Местоположение: София
Контакти:

Re: ПТП в чужбина - пострадало дете... моля за информация!

Мнениеот bobo7 » Сря 04 авг 2010 14:16


Евала, кажи като можеш, не си чеши пръъстите само


Потребителски аватар
Dragon
Мнения: 880
Регистриран на: Сря 05 окт 2005 8:47
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: ПТП в чужбина - пострадало дете... моля за информация!

Мнениеот Dragon » Сря 04 авг 2010 14:20


Защо да се хабя? Колегата, който пусна темата, само го разсмивам (жалко, че си изтри мнението, пишеше го). Аз като по-хитър ще си замълча по-нататък. Взаимопомощта ми по темата беше дотук, ако някой друг го интересува - моля на лични, с каквото мога ще помагам.


Потребителски аватар
golf rlZZZ
Мнения: 230
Регистриран на: Вто 03 юли 2007 23:47
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: ПТП в чужбина - пострадало дете... моля за информация!

Мнениеот golf rlZZZ » Чет 05 авг 2010 12:53


Dragon написа:Ох, като чета глупостите, които пишат някои колеги, чак яд ме хваща.
Глоби, такси и други простотии, се налагат от полицията на място. Ако си платил - са те глобили.
Неимуществената щета ще се ликвидира по немските закони и немските принципи и немските начини за ликвидация на щети. Дали си виновен при събитието - много ясно, всеки пешеходец е с предимство. Щетата ще се ликвидира по застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, дали имаш зелена карта или не няма значение. Лимитите на отговорност са немските, не българските, пострадалото дете и неговите родители ще се обадят на представителя на твоята българска застрахователна компания в Германия, ако такъв няма, щетата ще се ликвидира от немското бюро на автомобилните застрахователи. Дотук с нещата как се случват стандартно. Ако искаш да постъпиш морално, си решаваш сам дали ще носиш цветя и бонбони на детето или ще го водиш в зоопарка докато навърши 67г., това си е лично твое решение .

Пълни глупости. Сори за офф-а и стискам палци нещата да се разминат. Колегата няма никаква вина и стига сте му ср..и в темата.


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: ПТП в чужбина - пострадало дете... моля за информация!

Мнениеот Haralampi » Съб 07 авг 2010 22:56


Малък ъпдейт:

Бях на консултация с правист специализиран по Verkehrsrecht (ПТП-та и т.н.).

Според него нещата не изглеждат толкова зле. Трябва до няколко дни/седмици да получа покана да посетя полицейското лично или да пратя писмено обяснение за случилото се. Такава покана ще получат и всички свидетели, включително спътника ми в колата.

На база на всички показания ще се вземе решение, като от правна гледна точна според юриста нямам вина за случилото се, но в крайна сметка решението зависи от съответната инстанция. Иначе потвърди, че по немския закон деца под 10 години не носят отговорност за поведението си.

Това е за сега. Препоръча ми да не се обаждам повече на семейството за да не излезе пред тях, че им се подмазвам и се чувствам и признавам за виновен, което би ги подтикнало към действия...

Иначе те би трябвало да се свържат с партньора на моята ГО в Германия и чрез него да изискат всички полагащи се обезщетения.


Потребителски аватар
joromnt
Мнения: 2903
Регистриран на: Пет 08 май 2009 16:07
Автомобил:
Двигател:

Re: ПТП в чужбина - пострадало дете... моля за информация!

Мнениеот joromnt » Вто 14 сеп 2010 11:12


И в крайна сметка какво се реши колега? Виновен или не?


Потребителски аватар
Spas
Модератор
Модератор
Мнения: 3690
Регистриран на: Нед 09 сеп 2007 11:51
Автомобил: VW Golf 2
Двигател: 1800 RP
Местоположение: София

Re: ПТП в чужбина - пострадало дете... моля за информация!

Мнениеот Spas » Вто 14 сеп 2010 12:16


99% съм сигурен, че ако всичко е както го е написал той, няма да е виновен...спрели коли, удар на детенцето отстрани...просто няма да има проблем..и към колегата, дето незапомних кой е, там няма "несъобразена скорост", с тази глупост ни цакат само тука :) Успех на колегата



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 30 госта