Кредити , жилища и дерзания разни.

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
freestyler911
Мнения: 2609
Регистриран на: Съб 29 мар 2008 14:20
Автомобил: VW polo
Двигател: AEX 1996
Местоположение: София

Кредити , жилища и дерзания разни.

Мнениеот freestyler911 » Вто 12 окт 2010 18:46


Колеги , от известно време се замислям че е по добре човек да изплаща на банката апартамент, отколкото на хазяите да го изплаща. От известно време си тършувам по сайтовете и разглеждам какво се предлага и т.н.
Снощи попаднах на един вид анкета , за да разбера колко би ми отпуснала банката. Оставих си координати , и днес получих обаждане от служител на фирмата "Х" която предлага услугата да ти намери подходяща банка с най-добрите условия.

В процеса на разговора , стана ясно че мога да изтегля да речем 30 000 евро , и месечната ми вноска ще е колкото ми е наема в момента 220 евро. ОК, но това е с погасителен срок от 30 години. Това по моите прости сметки , излиза точно 79200 евро върнати на банката на 30-тата година :screwy . Но това го установих след като затворих телефона.

Отделен е върпоса какво жилище ще купиш. Това просто няма да го коментирам.

Искам да споделите и да кажете според вас удобен ли е момента за покупка на жилище и по точно тегленето на кредит за такова?
Споделете изплащате ли жилище, какви са евентуалните "клопки" при тегленето на кредит?
Какви лихви и какви вноски за какъв погасителен план са ви предлагали в банките.
Абе въобще споделете!




Потребителски аватар
niks76
VW експерт
VW експерт
Мнения: 5312
Регистриран на: Нед 25 юни 2006 19:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Париж

Re: Кредити , жилища и дерзания разни.

Мнениеот niks76 » Вто 12 окт 2010 19:00


ще споделя мое виждане:към февруари жилищата ще паднат поне още с 10-15процента и ще има пове4е предлагане отколкото търсене,така 4е ако не бързаш из4акаи малко;относно банките вси4ките са кожодери,само 4е в бг лихвата е убииствена


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9887
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Кредити , жилища и дерзания разни.

Мнениеот group® » Вто 12 окт 2010 19:09


Правил съм си прости сметки и винаги съм стигал до извода, че да купуваш апартамент в София е безумие.
Цените/доходите са ни толкова несиметрични, че няма никаква логика.
Ако приемем, че за 50к евро си купя двустаен в Дианабад (за този квартал знам малко повечко) ще плащам 20 години по 450евро (лихва сложих ей така 9%).
Това са 900лв!
Наема на двустаен в същия квартал е 200-300 евро (зависи от състоянието и т.н.)
Тоест излиза, че за същите пари, които ще дам на банката бих живял близо 40 години под наем при тези условия :roll:

А сега сложете ремонт и обзавеждане при стъпване в жилището, мин. на 5 години освежителен ремонт, на 10 по-сериозни, данъци и такси ...
Сега прибавете строителство, което не се знае докога ...

А банките ни са безумни ...

И още много такива ;)
Но за всеки е различно и гледните точки са доста.


п.с. живея в собствено жилище, а не под наем, но когато ми притрябва по-голямо не мисля да купувам


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Кредити , жилища и дерзания разни.

Мнениеот Чудомир » Вто 12 окт 2010 19:23


Много груба сметка, която засега не дава отклонения : Ако живея под наем, то студения наем (без режийните) трябва да е толкова висок, че жилището да се изплаща чрез наема за мин 20 години. Примерно на жилище за 120 000 евро нормален наем е 120000 / (12*20) = 500 евро.

Обратното: Ако купувам жилище, то изплащането му трябва да е за макс. 10 години

Не мога да го обосновя икономически, но на базата на лични наблюдения от последните има няма 15-20 години потвърждават горенаписаното

П.С. Ако си пропуснал темата тогава, то може би ще ти е интересно да хвърлиш един поглед (имай предвид, че мненията са в период 2007-2009)

П.С.2 забравих линка viewtopic.php?p=1760503#p1760503

Последна промяна от Чудомир на Вто 12 окт 2010 20:41, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
velinsl
Мнения: 4208
Регистриран на: Нед 11 май 2008 12:59
Автомобил: B3 ---B4
Двигател: ABS --- 1Z

Re: Кредити , жилища и дерзания разни.

Мнениеот velinsl » Вто 12 окт 2010 19:54


niks76 написа:относно банките вси4ките са кожодери,само 4е в бг лихвата е убииствена


Много съм съгласен тук. Всеки тръби за най-евтиния ни ток, най-ниските данъци, най-евтините горива и никой не споменава за убииствените лихви по заеми, КАЧЕСТВОТО на горивото и клаузата във всяка една банка, по договор за заем
"банката има право самостоятелно да променя лихвения процент, като само известява клиента".
Ама хванали сме се на хорото....


Ivo_
Мнения: 720
Регистриран на: Вто 06 дек 2005 8:48
Автомобил: MK3 + T3 + МК5 Plus + MYLR
Двигател:

Re: Кредити , жилища и дерзания разни.

Мнениеот Ivo_ » Вто 12 окт 2010 19:55


Изчакай още! Според мен пазара не е стигнал все още дъното. И дори и да не паднат сериозно, то със сигурност няма да скочат. И също така няма да се върне на нивата от преди кризата. Просто липсва платежоспособно търсене.
Логиката на Галин с наема и срока за който се изплаща жилището е много вярна.

Оглеждай се. Излизат изгодни оферти, и също цените се коментират в широки граници.


Потребителски аватар
Nikkolay
Мнения: 1652
Регистриран на: Съб 18 авг 2007 10:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Кредити , жилища и дерзания разни.

Мнениеот Nikkolay » Вто 12 окт 2010 20:00


Есента на 2008г. кризата се настани и в България.С това цените на имотите се понижиха,а по-късно и сринаха.Кой губи в момента от тази ситуация?Банките;онези,които искат да продават имота си;брокерите;строителните компании;и накрая-самото правителство...Строителството и чуждите инвестиции бяха двигателят на ик.растеж.От този момент нататък гореизброените започнаха да заливат медиите с псевдоинформации как,видите ли,сега бил моментът да се купи имот.Изброените факти по-долу представят една дузина ОБЕКТИВНИ ИКОНОМИЧЕСКИ КРИТЕРИИ /а не емоционално-меркантилни манипулации/,на база на които стъпва ценообразуването на имотите в страната.
1.Внос-износ.Ръстът на износа последните пет месеца е средно около 13 %.Веднага всички гракнаха,че “сега е момента да се купи имот”.Истината е,че тези 13% са на база супер кризисната 2009г.,когато сривът в износа бе многократно по-висок.
2.Съотношението цена на имот/доход на населението.Действително през 2008г. съотношението достигна 9,5 докато през 2009г. падна до 7,8.Горепосочените губещи обаче спестяват важна подробност.Имат се в предвид не офертните,а крайните продажни цени при определяне на показателя....Постоянно се тръби,че цените на имотите падат.Ст-роителните компании злоупотребяват с тази информация и предлагат за продан имоти,
чиято цена не е мръднала и с лев.Само че непредубедения клиент няма как да знае,че последните 2 години офертната цена не е мръднала и си мисли,че удря десетката,купувайки...
3.Условия за отпускане на ипотечен кредит.За да има трайно оживление на имотния пазар лихвата трябва да падне до около 8 %,а ГПР-9%.В момента ГПР е ...11%.Една от банките пък иска по потребителски кредит за 6 години да и се върне двойно повече.Смех...Истината е,че в момента ЕДВА 8% ОТ ОБЩИЯ ОБЕМ КРЕДИТИ СА ИПОТЕЧНИ.НА ПРАКТИКА ИПОТЕЧНИЯ ПАЗАР Е ЗАМРЪЗНАЛ.За справка-в Букурещ за една година апартаментите са ПАДНАЛИ С 50% И ПРОДЪЛЖАВАТ ДА ПАДАТ.
4.Безработица.През 2005г. нивото `и бе 10%. В успешната 2008г. незаетите бяха едва 5,6%.В момента безработицата е 9,5%,есента отново ще надскочи 10%.Следователно-2013-2014г.ще стигнем нивата на безработица от 2008г.
5.Ръст на БВП.За последното тримесечие е - –1,5%.И това при положение,че за база се ползва суперкризисната 2009г...Очаква се скоро НСИ ОФИЦИАЛНО ДА ОПОВЕСТИ,ЧЕ В КРАЯ НА ГОДИНАТА СТРАНАТА ЩЕ ИЗЛЕЗЕ ОТ РЕЦЕСИЯТА.
Истината е,че продукцията на индустрията нараства,но нейния обем формира само 1/3 ОТ БВП.Освен това когато една държава излезе от рецесия следват няколко години мъчително възстановяване.Новината ще бъде оповестена така,сякаш вече сме излезли от кризата.Нищо подобно.
6.Увеличаване на лошите кредити-вече са 15% и продължават да нарастват.И как така хората все по-трудно си погасяват задълженията,пък от различни агенции за имоти ни убеждават,че българинът отново започнал да купува имоти?Нима банките продължават да отпускат кредити,при положение,че все по-трудно се погасяват?СМЕХ...
7.BGREIT-борсов показател за цените на имотите.Показателят се срива от есента на 2008г и не му се вижда края.Защо смятам,че именно имотът,който съм харесал ще стабилизира цената си и единствен ще започне да поскъпва?
8.Търсене-предлагане.Основен пазарен принцип.В момента предлагането надвишава търсенето десетки пъти.Защо ли?
9.Откъде правителството ще намери пари за компенсиране на 2 млрд.бюджетна дупка?
В случай,че изтеглим заем от МВФ излизането от кризата ще се отложи с няколко години.
10.ОЛП.Рекордно нисък в България,САЩ,Великобритания,ЕС като цяло. В момента у нас е 0,17.Преди кризата бе почти 4%.Ниския ОЛП говори за огромни икономически трудности.
11.Ситуацията в останалия свят.В САЩ безработицата е рекордна за последните 10 години и продължава да расте дори през лятото.В Китай назрява имотен балон.ЕС в края на годината ще отчете плах 1% ръст.Опасността от повтаряне на рецесията обаче все още не е избегната.
12.Зимата е традиционно слаб сезон.Следователно в следващите минимум 6-8 месеца цените ще падат,а след това ще се стабилизират.
13.За 2008г. са сключени около 300 хил. сделки.За 2009г-200 000.Прогнозите за тази са сделките да са около 170 000.Защо ли?
15.Обем на чуждестранните инвестиции.През кризисната 2009г чужд.инвестиции в Б-я са били 1,2млрд. евро.За първите пет месеца на тази са...100 милиона.Нима дребни "инвеститори" като нас разбират повече от мегакомпаниите,неинвестиращи в момента?
Ще спра дотук.15 икономически аргумента да НЕ купувам имот в момента формират следния извод:България ще достигне дъното и ще започне да изплува първото тримесечие на 2011г.Към това се добавят 5-6 месеца период на съживяване на разл.икономически процеси /да се усети по джоба на българина/.Излиза,че в късната есен на 2011г. цените на имотите ще дъстигнат дъното.Но всичко това при условие,че България НЕ ИЗТЕГЛИ КРЕДИТ ОТ МВФ ИЛИ СБ...

п.п. И един прост, но златен съвет. Ако толкова много харесаш нещо, че искаш да го купиш, направи си простата сметка - стойността на жилището трябва да е равна на 100-120 месечни наема на същото жилище в същия район. Всичко над това е яка балонизация.:wink:

Последна промяна от Nikkolay на Сря 13 окт 2010 14:30, променено общо 3 пъти.


Потребителски аватар
soxy__
Мнения: 425
Регистриран на: Нед 03 май 2009 10:16
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: bg

Re: Кредити , жилища и дерзания разни.

Мнениеот soxy__ » Вто 12 окт 2010 20:11


freestyler911 написа:В процеса на разговора , стана ясно че мога да изтегля да речем 30 000 евро , и месечната ми вноска ще е колкото ми е наема в момента 220 евро. ОК, но това е с погасителен срок от 30 години. Това по моите прости сметки , излиза точно 79200 евро върнати на банката на 30-тата година :screwy . Но това го установих след като затворих телефона.


Това е доста оптимистичен вариянт, ето ти истински пример от РББ - "Кредит в размер на 25 000 евро, при променлив год. лихвен процент в размер на 7% при сключване на договора за кредит, формиран от 6 м EURIBOR + надбавка, ГПР: 8,41%, за срок от 15 год., месечна вноска: 224.71 евро, обща сума, дължима от потребителя 42809.94 евро, Комисиона усвояване 1.5% върху общия размер на кредита, Годишна комисиона за управление 0.5% върху остатъка на кредита, необходимост от застраховка Имущество за срока на договора за кредит"
За 30 години, въобще не искам да го смятам, цифрите стават грозни.

Малко да ви кажа и за лихвите, прекрасните ни банки, взимат от БНБ с лихвен процент около 0,20% и ни дават същите пари на минимум 8%.


Потребителски аватар
denito_trg
Мнения: 49
Регистриран на: Нед 12 юли 2009 23:56
Автомобил:
Двигател:

Re: Кредити , жилища и дерзания разни.

Мнениеот denito_trg » Вто 12 окт 2010 20:50


според мен изчакай да влезе еврото,така лихвите ще паднат драстично ;) :yeaha: :012:


Потребителски аватар
niks76
VW експерт
VW експерт
Мнения: 5312
Регистриран на: Нед 25 юни 2006 19:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Париж

Re: Кредити , жилища и дерзания разни.

Мнениеот niks76 » Вто 12 окт 2010 22:30


denito_trg написа:според мен изчакай да влезе еврото,така лихвите ще паднат драстично ;) :yeaha: :012:

уффффф,недеи така защото доиде ли еврото вси4ко отива на маината си 8)


Потребителски аватар
batetony67
Мнения: 1802
Регистриран на: Сря 09 мар 2005 2:18
Автомобил: VW Beetle
Двигател: CU 1980
Местоположение: София
Контакти:

Re: Кредити , жилища и дерзания разни.

Мнениеот batetony67 » Вто 12 окт 2010 23:14


....и всички цени стават от левчета в евро, т.е. 10 лв. стават 10 евро.


Потребителски аватар
groznika
Мнения: 4928
Регистриран на: Вто 16 яну 2007 11:23
Автомобил: Bora 1.8T
Двигател: AUM
Местоположение: София

Re: Кредити , жилища и дерзания разни.

Мнениеот groznika » Вто 12 окт 2010 23:37


batetony67 написа:....и всички цени стават от левчета в евро, т.е. 10 лв. стават 10 евро.


Ако това се случи значи и заплатите ще станат от 300 лева на 300 евро. В противен случай подобна схема би била чист геноцид и огромна стъпка назад.
Истината е, че подобно нещо няма да се случи. Да, вероятно ще има известно закръгляне на някои цени при преобразуването, но това ще е минимално.

Хубавото е, че и по-лошо сме видели така, че няма от какво да се притесняваме. Българинът е жилава гад! Ще преживее и надживее и еврото и шенген, и евро съюза, и нато и първата среща с извън земни и тн.


Потребителски аватар
maxpayne
Мнения: 2808
Регистриран на: Нед 28 сеп 2008 12:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Кредити , жилища и дерзания разни.

Мнениеот maxpayne » Вто 12 окт 2010 23:46


Зависи какви доходи имаш, сам ли ще го плащаш или с жена си, деца имате ли8планувате ли и т.н. Според мен моментът е подходящ за кредит, да, с условието, че имаш разумни доходи.Аз лично планирам къща да си строя догодина, за мен лично е по-изгоден такъв вариант. По-бавно ликвидна е като инвестиция, но поне знаеш какво имаш, заедно със земята и т.н.


Потребителски аватар
hooligans
Мнения: 18722
Регистриран на: Пет 30 мар 2007 19:22
Автомобил: VW Polo Harlekin 1996
Двигател: 1.6 AEE
Местоположение: София

Re: Кредити , жилища и дерзания разни.

Мнениеот hooligans » Сря 13 окт 2010 0:07


maxpayne написа:Аз лично планирам къща да си строя догодина, за мен лично е по-изгоден такъв вариант. По-бавно ликвидна е като инвестиция, но поне знаеш какво имаш, заедно със земята и т.н.


Сега на мода са затворените комплекси с къщи магазини и тн
Мога да те поздравя за намеренията ти, от това по добро няма
:bowdown


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Кредити , жилища и дерзания разни.

Мнениеот Чудомир » Сря 13 окт 2010 0:38


groznika написа:
batetony67 написа:....и всички цени стават от левчета в евро, т.е. 10 лв. стават 10 евро.


Ако това се случи значи и заплатите ще станат от 300 лева на 300 евро. В противен случай подобна схема би била чист геноцид и огромна стъпка назад.
Истината е, че подобно нещо няма да се случи...

Толкова сигурно не бих го твърдял...Точно това се случи в Германия в рамките на 3-5 години. Не знам дали (политиците) не искаха или не можаха да го предотвратят, но за сметка на цените заплатите мръднаха съвсем маааалко нагоре, особено незабележимо в нископлатения сегмент



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 47 госта