добавки към ракия

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
ivostefanov
Мнения: 2464
Регистриран на: Нед 04 окт 2009 10:34
Автомобил: Audi A4
Двигател:
Местоположение: София

Re: добавки към ракия

Мнениеот ivostefanov » Пон 25 окт 2010 22:03


аз моята и правя само оптичен тунинг със смрадлика.
но за вкус :roll:




Потребителски аватар
MITKO_DVD
Мнения: 6375
Регистриран на: Пет 09 юни 2006 20:54
Автомобил: Passat B4
Двигател: 2E 1994
Местоположение: София/Монтана
Контакти:

Re: добавки към ракия

Мнениеот MITKO_DVD » Вто 26 окт 2010 7:30


Само цепленки от сърцевината на черница или дуд кък му викаме по нашия край mhihi mhihi mhihi mhihi mhihi


Потребителски аватар
imedarov
Мнения: 1721
Регистриран на: Чет 17 мар 2005 9:26
Автомобил: Passat B8
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: добавки към ракия

Мнениеот imedarov » Вто 26 окт 2010 7:49


Отиваш до Връчеш и си купуваш буренце дъбово с една дъга от дуд, първите две три гОдин ша изпие кило, две, ма има и умрели.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: добавки към ракия

Мнениеот milmar » Вто 26 окт 2010 7:55


добавки към ракия

Освен хубава салата - НИЩО !
:drunk


Потребителски аватар
mely
Мнения: 2728
Регистриран на: Пет 26 авг 2005 10:28
Автомобил: Citroen C crosser
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: добавки към ракия

Мнениеот mely » Вто 26 окт 2010 8:06


dobrin написа:Дъбови стърготини в марля. Но най-добрият вариант си остава в буре, само дето изпива от ракията - колкото по-дълго време, толкова повече изпива. Всякакви други изкуствени оцветители и заместители са безмислени и само развалят ракията.


Аз правя така:
Дъбовите стърготини ги слагам в тавичка и във фурната.Изчаквам леко да замирише на дърво/не да изгорят/.
Оттам от тавата обирам само едрите,защото на дъното остава ситен талаш и после се просмуква -ракията става мътна.Слагам ги в два слоя ТЕНЗУХ-по ситен е .Нямам буре и гси държа ракията в дамаджани.Правя си пури от тензуха вътре с стърготините и ги слагам в дамаджаните.Така стоят една година/през това време пия миналогодишната.Ефекта е поразителен - мека ракия,лек аромат на дъб и прекрасен цвят.Ракията е плодова а дъб купувам единствено такъв в хартиени кесии.

Това го правя години наред/а те не са малко/ :mrgreen: Дядо/лека му пръст/ беше казанджия :oops:


stanev11
Мнения: 734
Регистриран на: Съб 09 фев 2008 16:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Радомир

Re: добавки към ракия

Мнениеот stanev11 » Вто 26 окт 2010 8:12


за цвят,черница.
За вкус аз съм пробвал като мажа капака на казана с мед,а вътре в самия казан и джибрето съм добавял мляко и царевица-ракията става много приятна за пиене,
но най си я предпочитам чиста,без оцветители и подобрители.
Най-важното е да е престояла поне една година поне в стъкло,ако не в буре.


Потребителски аватар
i.e.i
Мнения: 2563
Регистриран на: Чет 28 апр 2005 9:51
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: добавки към ракия

Мнениеот i.e.i » Вто 26 окт 2010 8:50




Потребителски аватар
embi4a
Мнения: 695
Регистриран на: Чет 11 яну 2007 11:57
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Габрово

Re: добавки към ракия

Мнениеот embi4a » Вто 26 окт 2010 8:58


парчета от черница - стоят докато потънат на дъното и се махат. Освен, че оцветяват, придават по-мек вкус на ракията и изпиват евентуално ако има малко метил. Виждал съм и да мажат казана отвътре с малко мед преди да го запечатат, но не съм го прилагал. При сварена ракия не слагайте боклуци вътре. Още нещо - пил съм 27 годишна ракия и да ви кажа, че не съм пил по-добър елексир. На ракията и трябва време да стане хубава, но кой да я чака :wink:


Потребителски аватар
mirkata 4020
Мнения: 905
Регистриран на: Пон 13 окт 2008 11:57
Автомобил: vw mk3
Двигател: 1996
Местоположение: Ловеч-старият град

Re: добавки към ракия

Мнениеот mirkata 4020 » Вто 26 окт 2010 11:41


Barboukov написа:
airjohn написа:Кориандър семена.

Само за бисерна ракия обаче!!! 20 гр на килограм материал!

Точно така,кориандъра придава или по точно подсилва аромата на мускатовият материал,иначе ако материала е друг се получава смесване на аромати.
Вариант също е да сложиш кориандър,но ако материалът ти е ечемик,тои няма собствен мирис,но задължителна преварка и се разрежда с омекотена дестилиран вода която е проблем,има я само във винпромите точно тя придава онова усещане за неразредена ракия и в същото време пивка.
А пък и ако преди да затвориш казана намажеш капака му с мед,тоест изпаренията да "оближат" медеца преди да се втурнат по онази серпентина на която в долният и край сме вперили поглед с течащи лиги и жаден поглед в очакване на онази свещенна течност чието име произнасяме с роболепно уважение-РАКИЯ :bowdown


ila
Мнения: 987
Регистриран на: Чет 25 ное 2004 17:00
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: добавки към ракия

Мнениеот ila » Пон 15 ное 2010 14:22


barezifranko написа:Колеги досега с бащата колкото и пъти сме варели ракия нищо не сме добавяли. Сега искам да я "тунинговам" малко :D За цвета съм помислил и съм купил дъбови стрърготини. За вкуса съм чувал всевъзможни неща, които се добавят: мед, лукчета, медицински дъвка и др. Вие какво ще ми препоръчате ?


Колега направи и двойна преварка без да слагаш нищо в нея.
Обади се като си готов. Ако я пиеш трудно ще ти помогнем. :lol:
ПП. Мезето също е важно


Потребителски аватар
barezifranko
Мнения: 999
Регистриран на: Вто 17 ное 2009 14:34
Автомобил: Golf 3
Двигател: ABU 1993
Местоположение: Haskovo

Re: добавки към ракия

Мнениеот barezifranko » Пон 15 ное 2010 16:05


ila написа:
barezifranko написа:Колеги досега с бащата колкото и пъти сме варели ракия нищо не сме добавяли. Сега искам да я "тунинговам" малко :D За цвета съм помислил и съм купил дъбови стрърготини. За вкуса съм чувал всевъзможни неща, които се добавят: мед, лукчета, медицински дъвка и др. Вие какво ще ми препоръчате ?


Колега направи и двойна преварка без да слагаш нищо в нея.
Обади се като си готов. Ако я пиеш трудно ще ти помогнем. :lol:
ПП. Мезето също е важно


Полупреварка е и за проба сложих дъвка. Получи се добре, сега и киселото зеле е готово и стана още по-добре.


Потребителски аватар
deversant
Мнения: 1229
Регистриран на: Пон 06 ное 2006 23:58
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе

Re: добавки към ракия

Мнениеот deversant » Пон 15 ное 2010 22:09


Ами аз да ви светна в Русе има една лабораториика,та носиш 0.5Л там.Казваш колко ракия имаш и ти праявят една химиика за добавказа 50Л примерно.Бухаш я в ракията която имаш и какво се получава? :mrgreen:
Аз така съм пил дюлева ракия на едно заведение,беше страхотна...Но един приятел (съселянин) :Mr Green Fun
Ме светна за таз далавера!И ми каза така "Ти знаеш ли колко пуска дюлята"??? mhihi
Вика: "незнам"... не си пил дюлева ракия,защото от еди си колко килограма матерял излизали некви смешни литри ракия (естественно качествена).Та явно за това пита колегата,още във заглавието.
А за вкусове...каквото си избере човек,може и на мандарина да удря ако щете! :D


Потребителски аватар
boqn _8228
Мнения: 122
Регистриран на: Съб 05 юли 2008 17:08
Автомобил: Passat b5.5 1.9 tdi
Двигател: AVF
Местоположение: Троян

Re: добавки към ракия

Мнениеот boqn _8228 » Пон 15 ное 2010 22:15


От доста години варя сливова ракия и се интересувам от по старите майстори за тънкостите а те са много за отличния вкус.При двойната преварка се губи от аромата на ракията а най- добрия начин за потъмняване на сливовата ракия е със разтопяване на захар /горяла захар като при крем карамела/
А за най- мекия вкус трябва да престои в дъбово буре поне 6-7 мес. и колкото е по- голямо е бурето толкова по лесно и бързо омеква, мога и други тайни да ви издам за Троянската сливова но на лични


black`
Мнения: 3377
Регистриран на: Сря 22 мар 2006 13:15
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Global

Re: добавки към ракия

Мнениеот black` » Пон 15 ное 2010 22:46


Вече като почти опитен казанджия мога да кажа, че освен хубавото буре и двойната преварка на тих огън, а не да се форсира, слагам прясно набран балкански чай. Всякакъв вид-микс в не голямо количество. Колкото за лек аромат и цвят. Пази се винаги във стъклен съд след това. Чая си го варим отделно в дестилирана вода и го прецеждам после в престоялата ракия. Става направоооо..... :drunk И нито гърло боли, нито глава, на сутринта си готов за нови подвизи. Пък схваща яко от малко количество. Иначе тия вишневи клонки също вършат добра работа, ама по-неопитните тука гледам ги забравят вътре и става една много гнусна щуротия. Осмърдява се много яко ракията на някаква гадост и не е така пивка до 2-3та чаша. :Mr Green Fun Трябва изглежда да се вадят винаги навреме. Отделно, че и много омеква каточели от тях и трябва повече количество, за да ти е гот на душата като пиеш. mhihi :drunk
ПП Това пък с химиите от лаборатория за домашната ракия е направо болна работа... :screwy

Последна промяна от black` на Пон 15 ное 2010 23:09, променено общо 3 пъти.


Потребителски аватар
vaso18
T.N.T.
Мнения: 2590
Регистриран на: Сря 18 юли 2007 13:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Троян

Re: добавки към ракия

Мнениеот vaso18 » Пон 15 ное 2010 22:52


boqn _8228 написа:От доста години варя сливова ракия и се интересувам от по старите майстори за тънкостите а те са много за отличния вкус.При двойната преварка се губи от аромата на ракията а най- добрия начин за потъмняване на сливовата ракия е със разтопяване на захар /горяла захар като при крем карамела/
А за най- мекия вкус трябва да престои в дъбово буре поне 6-7 мес. и колкото е по- голямо е бурето толкова по лесно и бързо омеква, мога и други тайни да ви издам за Троянската сливова но на лични


шшшшштт нито дума
кат дойде някой на гости само с напиване иначе балкана пази своите тайни



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Bing [Bot], w_smith и 54 госта