проблем с кълвач - сериозен

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
humanic
Мнения: 141
Регистриран на: Чет 23 ное 2006 15:20
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: проблем с кълвач - сериозен

Мнениеот humanic » Пон 15 яну 2024 10:12


Дай му леснодостъпна храна. Толкова им е студено сега, че и на дребни трохи и гнили плодове се радват.




VesMil
Мнения: 393
Регистриран на: Чет 22 ное 2007 21:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: проблем с кълвач - сериозен

Мнениеот VesMil » Пон 15 яну 2024 20:30


Как да му я дам и къде?


humanic
Мнения: 141
Регистриран на: Чет 23 ное 2006 15:20
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: проблем с кълвач - сериозен

Мнениеот humanic » Вто 16 яну 2024 9:03


Моя кълвач се предаде, когато съседите сложиха къщичка за птици на едно дърво в техния двор.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13434
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: проблем с кълвач - сериозен

Мнениеот kris11 » Сря 17 яну 2024 16:34


IMG_20240117_115609812.jpg
IMG_20240117_115609812.jpg
Защитена не защитена - пушките да идват. Днес установих 1 клонче на ябълка засята 2016 г 1 клон от короната на 25 см от короната е надупчен, Срязох клончето от 2 те страни чисти на отреза чисто. Пак има накълвано по изолацията.
2020 едно кълваче ми ходеше по нервите като започнеше сутрин по видело 5-6 часа неуморно да кълве по изолацията. Направо се набива в главата чукането му.
ще следя да вида какво изродче е пак.
Прикачени файлове
IMG_20240117_115611040.jpg


humanic
Мнения: 141
Регистриран на: Чет 23 ное 2006 15:20
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: проблем с кълвач - сериозен

Мнениеот humanic » Чет 18 яну 2024 8:58


И тия дупки после ги нападат дървояди.
Кълвачите са опасни зверове.


VesMil
Мнения: 393
Регистриран на: Чет 22 ное 2007 21:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: проблем с кълвач - сериозен

Мнениеот VesMil » Чет 18 яну 2024 10:41


Голям проблем са. Къщата ми заприлича нацигански катун. Висят ленти, балони, изкуственни птици, ултразвукова соларна машинарийка сложих, нищо не спасява. Не се плаши и от сирената на камерата.
Продължава да си кълве по изолацията. Вчера,следобяд като се прибрах пак имаше стиропор и част от мазилката по земята.


Потребителски аватар
railfan
Мнения: 645
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: проблем с кълвач - сериозен

Мнениеот railfan » Чет 18 яну 2024 11:06


Аз бих ви препоръчал да се обърнете към по-професионална помощ за справяне с проблема, може би насоки от организации като Зелени Балкани или подобна.
Със сигурност не е приятна ситуацията, в която се налага да изпаднете, но следва да имате предвид, че отстрелването на защитени видове е престъпление, води се бракониерство и се преследва от закона сурово. А и дори няма да ти реши проблема, защото където има един, има и повече от един.
Не трябва да си решаваме проблемите извършвайки престъпления или нарушения. Повечето защитени видове се броят редовно, знаят се бройките приблизително в дадена територия и може да са маркирани с проследяващи устройства, които много бързо ще покажат къде последно е била птицата. Да не говорим, че кълвача е много полезна птица в природата.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8296
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: проблем с кълвач - сериозен

Мнениеот Stivi » Чет 18 яну 2024 12:27


railfan написа:води се бракониерство и се преследва от закона сурово....Повечето защитени видове се броят редовно, знаят се бройките приблизително в дадена територия и може да са маркирани с проследяващи устройства, които много бързо ще покажат къде последно е била птицата.

Много филми гледаш :mhihi У нас зелените ЕКОактивисти са зелени, само ако подкупа който вземат за да не ти стопират проекта, е в долари :newsm66 Заради тях хората псуват и се трепят в Кресненското дефиле, в Банско чакат с часове за лифта, а Витоша е съвсем без лифт...понеже зелените "спасяват кълвачите" !


Потребителски аватар
tomata
Мнения: 483
Регистриран на: Нед 11 юни 2006 18:21
Автомобил: VW Passat B5 Alhambra
Двигател: AWT AWC
Местоположение: Пазарджик

Re: проблем с кълвач - сериозен

Мнениеот tomata » Чет 18 яну 2024 13:00


Имаш ли съседи? Има едни оръдия на газ против птици, ама много гърмят....съседите се сърдят. Мисля, че може да се настройва силата, приятел с такова прогони зайци, гарги и всякакви други животни от масивите с домати.


Потребителски аватар
railfan
Мнения: 645
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: проблем с кълвач - сериозен

Мнениеот railfan » Пет 19 яну 2024 8:44


Stivi написа:
railfan написа:води се бракониерство и се преследва от закона сурово....Повечето защитени видове се броят редовно, знаят се бройките приблизително в дадена територия и може да са маркирани с проследяващи устройства, които много бързо ще покажат къде последно е била птицата.

Много филми гледаш :mhihi У нас зелените ЕКОактивисти са зелени, само ако подкупа който вземат за да не ти стопират проекта, е в долари :newsm66 Заради тях хората псуват и се трепят в Кресненското дефиле, в Банско чакат с часове за лифта, а Витоша е съвсем без лифт...понеже зелените "спасяват кълвачите" !


Може да отвориш друга тема по написаните неща, където да ги коментираме, но тук са нерелевантни.
Аз съм написал грамотното по моите разбирания решения на проблема. Така аз бих подходил ако попадна в тази ситуация.
Да убиеш птицата показва повече неспособност да се справиш с нея като едно интелигентно същество, живеещо в 21 век.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13434
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: проблем с кълвач - сериозен

Мнениеот kris11 » Пет 19 яну 2024 17:09


tomata написа:Имаш ли съседи? Има едни оръдия на газ против птици, ама много гърмят....съседите се сърдят. Мисля, че може да се настройва силата, приятел с такова прогони зайци, гарги и всякакви други животни от масивите с домати.

Имам съседи от 1 та дълга страна. От другите страни са изчезващи видове. Единия идва 1 път на високосна година, другия купи място уж да строи в джунглата - от 2018г не се е вясвал , ама му имам телефона :Mr Green Fun . Моето е малко местенце едва е 3 дка :mrgreen


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9875
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: проблем с кълвач - сериозен

Мнениеот group® » Пет 19 яну 2024 19:00




Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: проблем с кълвач - сериозен

Мнениеот viksanlg » Съб 20 яну 2024 14:17


Гледаме лозе и освен "паткалото" кото слагаме да имитира ловен изстрел слагаме и имитираща машинка с говорител , която имитира звуците на хищни дневни прици.По напред в мненията мисля че един колега беше споменал нещо такова.Ефект от скорцит които са хиляди на ята и други птици има.Въпросът е дали ще ти комфортно да чуваш през определен интервал от време записаните звуци на тези птици нонстоп.При мен поне това е на нивата...


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13434
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: проблем с кълвач - сериозен

Мнениеот kris11 » Съб 20 яну 2024 15:38


Има крякало със сензор за движение / писък на орел, тревожни на гларуси и още 1 писък. Имам и плашило на сокол движещо се . Ден до пладне. Слагах на черешата е 2-3 дни няма косери, на 3-4 ден вече са накацали и кълват. Въпрос на привикване.
В съседната джунгла има райска ябълка , като опадат листата се виждат "портокалите" И идва 1 облак косери , като затъмнение и след 5 мин няма нищо по дървото.


zueka1
Мнения: 228
Регистриран на: Вто 11 яну 2005 11:58
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: проблем с кълвач - сериозен

Мнениеот zueka1 » Пон 29 яну 2024 9:48


Колкото и да е нехуманно, гръмни един кос и го закачи да се вижда на дървото. Няма да идват повече. Или събери пера и ги набучкай в една топка чорапи, така че да прилича на умряла птица. Аз така си спасявам черешите всяка година безотказно.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 248 госта