Прочети преди да му кажеш,че Добрият Старец не съществува...

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
mirkata 4020
Мнения: 905
Регистриран на: Пон 13 окт 2008 11:57
Автомобил: vw mk3
Двигател: 1996
Местоположение: Ловеч-старият град

Прочети преди да му кажеш,че Добрият Старец не съществува...

Мнениеот mirkata 4020 » Пон 06 дек 2010 22:25


През декември 1897 година в редакцията на вестник „Ню Йорк поуст“ се получава писмо от едно осемгодишно момиченце, което по съвет на баща си моли авторитетния вестник да й отговори на въпроса има ли наистина дядо Коледа. Дават писмото на един от най-опитните журналисти Франсис П. Чърч. И той сяда и пише отговора. Неговото неподписано есе днес има славата на най-известната вестникарска публикация на всички времена. Вестник „Ню Йорк поуст“ го публикува в навечерието на всяка Коледа до 1949 година, когато спира да излиза.

Ето оригиналният текст на писмото на Вирджиния О Ханлън:

„Драги редакторе! Някои от моите малки приятели казват, че дядо Коледа не съществува. Моля ви, кажете ми истината! Има ли дядо Коледа?”

Вирджиния О Ханлън.

Отговорът на Франсис П. Чърч е:

„Да, Вирджиния, има Дядо Коледа!

Вирджиния, твоите малки приятели не са прави. Те са повлияни от скептицизма на една скептична възраст. Те не вярват, ако не видят. Те мислят, че нещо не съществува, ако не го възприемат техните малки умове. Всеки ум, Вирджиния, и на големите хора, и на децата, е малък. В огромната ни вселена човекът е същинско насекомо, мравка, по своя интелект в сравнение с безкрайния свят над него, ако се мери възможността му да овладее цялата истина и всички знания.

Да, Вирджиния, има Дядо Коледа.

Че той съществува, е толкова сигурно, колкото е сигурно, че съществуват любовта, благородството, предаността. А ти знаеш, че ги има навсякъде и те носят красота и радост в живота. Уви! Колко тъжен би бил светът, ако го нямаше Дядо Коледа! Той би бил толкова тъжен, колкото ако нямаше Вирджинии. Тогава нямаше да има детската вяра, поезия, романтика, които правят поносимо нашето съществувание. Нямаше да получаваме никакви удоволствия, освен усетеното и видяното. Светлината, с която детството озарява света, ще угасне.Да не вярваш в Дядо Коледа! Ти би могла да не вярваш и във феите. Можеш да накараш някого да наблюдава всички комини в коледната вечер, за да хване Дядо Коледа. Но дори да не го видиш как влиза в комина, какво доказва това? Никой не вижда Дядо Коледа, но това не е знак, че няма Дядо Коледа.

Най-истинските неща на този свят са тези, които нито децата, нито възрастните могат да видят. Някога виждала ли си феи да танцуват на поляната? Разбира се, че не, но това не значи, че те не съществуват. Никой не може да възприеме или да си представи всички чудеса на света, които са невидени и невидими. Ти можеш да счупиш бебешката дрънкалка и да видиш какво издава шума вътре в нея, но има един воал, който покрива невидимия свят, и него не може да разкъса нито най-силният човек, нито обединената сила на най-силните хора, живели някога на този свят. Само вярата, поезията, любовта, романтиката, могат да дръпнат завесата и да съзрат и обрисуват върховната красота и великолепието зад нея. Реално ли е всичко това? Ех, Вирджиния, в целия наш свят няма нищо по-реално и трайно.

Нямало Дядо Коледа? Благодарим ти, Господи, той е жив и ще живее винаги. След хиляди години, Вирджиния, нещо повече, след 10 пъти по 10 години, той ще продължи да носи радост на детското сърце. Честита Коледа и весела Нова година!”

Вирджиния завършва хуманитарни науки и през 1912 г. започва работа като учителка в Ню Йорк. Пенсионира се след 47 години работа в образователната система. През целия си живот тя получава хиляди писма, в които деца и възрастни се интересуват от историята на публикацията в „Ню Йорк поуст“. Към всеки свой отговор Вирджиния О’Ханлън прилага красиво отпечатано копие от есето на Франк П.Чърч. Тя умира на 81 година в старчески дом.




Потребителски аватар
rosy
Вечен БАН
Мнения: 2055
Регистриран на: Пет 15 юни 2007 15:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Прочети преди да му кажеш,че Добрият Старец не съществува...

Мнениеот rosy » Пон 06 дек 2010 22:40


Много красиво писмо :bowdown :bowdown


Потребителски аватар
enigma79
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 3268
Регистриран на: Пет 10 юли 2009 17:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Хасково

Re: Прочети преди да му кажеш,че Добрият Старец не съществува...

Мнениеот enigma79 » Пон 06 дек 2010 22:43


Дали съществува или не,това няма значение,нека децата да вярват че съществува.За мен има голямо значение други въпроси,пък и как да повярвам
mirkata 4020 написа:
Че той съществува, е толкова сигурно, колкото е сигурно, че съществуват любовта, благородството, предаността. А ти знаеш, че ги има навсякъде и те носят красота и радост в живота. Уви! Колко тъжен би бил светът, ако го нямаше Дядо Коледа!

Нищо от по горното не забелязвам на около.Българина се е задълбочил в своите проблем,как да скъта някой лев за да купи подаръци с елементарна ценова стойност,ей така от уважение към близките.Постояно на главата му виси това че на края на годината,в тези светли празници идват само разходи и към държавата,която се чуди какво да вдигне още малко,съответно не и заплатите,а само цените и таксите.Отделно човечеца не знае своя шеф къде ще празнува,или какви подаръци ще вземе и съответно дали няма да икономиса пари за тази почивка,или подарък,като го отреже,или изгони от работа знаеки че държавата защитава него,а не работника му.Ако съберем и към тези болежки и здравето,нали да сме живи и здрави,ама се случва и да се разболеем,то с тези цени на лекарствата,семейния бюджет загива геройски още при 1то лекарство.Екак да повярвам че има някой горе над нас,дали дядо коледа,господ,алах,буда или който и да е.Аз спрях да вярвам виждайки тази грозна картина,как живеем в един коптор,от който освен да изкарваш пари по нечестен начин,то друг вариант нямаш,нямаш шанса да работиш и да си изхранваш семейството и дати остават пари,като в другите нормални страни :banghead:


Потребителски аватар
Pichaga
Антиспамър №1
Антиспамър №1
Мнения: 16285
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:57
Автомобил: Opel Zafira B
Двигател: Z19DT
Местоположение: София
Контакти:

Re: Прочети преди да му кажеш,че Добрият Старец не съществува...

Мнениеот Pichaga » Пон 06 дек 2010 22:46


горното написано важи само за България. В цивилизования западен свят, т.нар. западна цивилизация не е така, поне при т.нар. средна класа, така че да не обобщаваме. Писмото е супер известно и много истинско. Браво, че някой се сети да го пусне тук


Потребителски аватар
xalerrelax
Мнения: 3060
Регистриран на: Чет 25 сеп 2008 10:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: Прочети преди да му кажеш,че Добрият Старец не съществува...

Мнениеот xalerrelax » Пон 06 дек 2010 22:50


Защо трябва да анализираме , а не просто да му се любуваме.
И в това писънце е залегнала идеята на християнството -Вярата в.......


Потребителски аватар
hooligans
Мнения: 18720
Регистриран на: Пет 30 мар 2007 19:22
Автомобил: VW Polo Harlekin 1996
Двигател: 1.6 AEE
Местоположение: София

Re: Прочети преди да му кажеш,че Добрият Старец не съществува...

Мнениеот hooligans » Пон 06 дек 2010 22:54


xalerrelax написа:...... -Вярата в.......


...... -Вярата в....... нещо хубаво, положително (каквото и да е то)

позволих си малко да добавя


Потребителски аватар
enigma79
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 3268
Регистриран на: Пет 10 юли 2009 17:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Хасково

Re: Прочети преди да му кажеш,че Добрият Старец не съществува...

Мнениеот enigma79 » Пон 06 дек 2010 23:02


hooligans написа:
xalerrelax написа:...... -Вярата в.......


...... -Вярата в....... нещо хубаво, положително (каквото и да е то)

позволих си малко да добавя

И аз вярвам,ама представи си че си изпуснеш сапуна в банята и някой е отзаде ти с ясни намерения към твоите задни части,ти ще му вярваш ли :?: Такъв е живота тука,всеки иска дати го вкара два ката.


Потребителски аватар
hooligans
Мнения: 18720
Регистриран на: Пет 30 мар 2007 19:22
Автомобил: VW Polo Harlekin 1996
Двигател: 1.6 AEE
Местоположение: София

Re: Прочети преди да му кажеш,че Добрият Старец не съществува...

Мнениеот hooligans » Пон 06 дек 2010 23:07


enigma79 написа:
hooligans написа:
xalerrelax написа:...... -Вярата в.......


...... -Вярата в....... нещо хубаво, положително (каквото и да е то)

позволих си малко да добавя

И аз вярвам,ама представи си че си изпуснеш сапуна в банята и някой е отзаде ти с ясни намерения към твоите задни части,ти ще му вярваш ли :?: Такъв е живота тука,всеки иска дати го вкара два ката.


Явно си много секси, щото досега не са ме искали мъже, пък теб явно те искат... :shock
Айде стига спам :idea:


Потребителски аватар
niks76
VW експерт
VW експерт
Мнения: 5312
Регистриран на: Нед 25 юни 2006 19:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Париж

Re: Прочети преди да му кажеш,че Добрият Старец не съществува...

Мнениеот niks76 » Пон 06 дек 2010 23:08


enigma79 написа:
hooligans написа:
xalerrelax написа:...... -Вярата в.......


...... -Вярата в....... нещо хубаво, положително (каквото и да е то)

позволих си малко да добавя

И аз вярвам,ама представи си че си изпуснеш сапуна в банята и някой е отзаде ти с ясни намерения към твоите задни части,ти ще му вярваш ли :?: Такъв е живота тука,всеки иска дати го вкара два ката.

колега ,не си съвсем прав/живея от доста време извън Бг и отстрани се вижда малко по разли4но-погледни от другата страна:през последните години фалша и преструвките отпадат все пове4е и се вижда кои какъв е-4овек които познаваш ама нето4но а тои си е бил все такъв.Хулигана е прав за вярата ,само 4е маи в Бг се бърка добротата с наивността и става все по силно мнението 4е балъци има много ,което не е така.


Потребителски аватар
H2O
Мнения: 1160
Регистриран на: Нед 15 апр 2007 20:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Field of Dreams

Re: Прочети преди да му кажеш,че Добрият Старец не съществува...

Мнениеот H2O » Пон 06 дек 2010 23:42


По темата,всеки си има гледна точка относно Дядо Коледа.Колкото за спама,направо хвърли колегата rosy в тъчдаун с тая тема :Mr Green Fun


Потребителски аватар
skilidka
Мнения: 305
Регистриран на: Пон 21 яну 2008 20:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Прочети преди да му кажеш,че Добрият Старец не съществува...

Мнениеот skilidka » Вто 07 дек 2010 0:00


Много хубаво писмо и много съдържателен отговор...да не му се невиди и хамериканците:)

Само че,как да обясним на част от децата в България....и на всичките деца в Сомалия,че Дядо Коледа и Дядо Господ съществуват.....

Чудя се ако към днешна дата някое Бг дете....или някое детенце от третия свят....нашия свят...напише такова писмо...кой и как ще му отговори :screwy

Хубаво е,че има приказки....хубаво е всички ние да се стремим те да станат реалност,но реалността си остава реалност.....независимо в какво вярваме:)

Моето дете има всичко-засега....и аз съм щастлив...защото то е щастливо,но не смятам да го залъгвам с Дядо Коледа и Дядо Господ,по простата причина,че не искам някой ден да ми се присмива :beer


Потребителски аватар
mirkata 4020
Мнения: 905
Регистриран на: Пон 13 окт 2008 11:57
Автомобил: vw mk3
Двигател: 1996
Местоположение: Ловеч-старият град

Re: Прочети преди да му кажеш,че Добрият Старец не съществува...

Мнениеот mirkata 4020 » Вто 07 дек 2010 0:16


skilidka написа:...защото то е щастливо,но не смятам да го залъгвам с Дядо Коледа и Дядо Господ,по простата причина,че не искам някой ден да ми се присмива :beer

Ти присмиваш ли се на родителите си сега...
Детето трябва да вярва в ДОБРОТО,а в случая на техните години какъв по добър образец от един белобрад старец даряващ усмивка на техните деца.
Може да ти се присмее тогава когато порасне,и осъзнае как си го лишил от една детска мечта с която неговите връстници са расли.


Потребителски аватар
niks76
VW експерт
VW експерт
Мнения: 5312
Регистриран на: Нед 25 юни 2006 19:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Париж

Re: Прочети преди да му кажеш,че Добрият Старец не съществува...

Мнениеот niks76 » Вто 07 дек 2010 0:27


:да:


Потребителски аватар
Ivailo
Мнения: 9497
Регистриран на: Пет 27 апр 2007 15:21
Автомобил: VW Golf mk3
Двигател: AAZ
Местоположение: София/Видин
Контакти:

Re: Прочети преди да му кажеш,че Добрият Старец не съществува...

Мнениеот Ivailo » Вто 07 дек 2010 0:32


mirkata 4020 написа:
skilidka написа:...защото то е щастливо,но не смятам да го залъгвам с Дядо Коледа и Дядо Господ,по простата причина,че не искам някой ден да ми се присмива :beer

Ти присмиваш ли се на родителите си сега...
Детето трябва да вярва в ДОБРОТО,а в случая на техните години какъв по добър образец от един белобрад старец даряващ усмивка на техните деца.
Може да ти се присмее тогава когато порасне,и осъзнае как си го лишил от една детска мечта с която неговите връстници са расли.

Взе ми думите от устата...
Още една хубава тема, надявам се тези теми да заменят лошите... И без това по новините ни заливат с възможно най-отрицателното в тая държава, хайде да си направим по-хубаво ежедневието?
Миро :bowdown


Потребителски аватар
Night_elf
Рошаво мазало
Мнения: 3430
Регистриран на: Вто 05 фев 2008 14:59
Автомобил: Vw Golf V
Двигател: 1.9 TDI BKC
Местоположение: София

Re: Прочети преди да му кажеш,че Добрият Старец не съществува...

Мнениеот Night_elf » Вто 07 дек 2010 2:07


:bowdown Миро, благодаря ти, че ме накара да се върна в детските години.
Мисля, че бях на около 7годинки някъде, когато най-силно желаех да карам ролери, но родителите ми нямаха възможност да си позволят нещо такова.Написах писмо на Дядо Коледа и го дадох на мама да му го прати. Е тя му го прати де, в спалнята в шкафа. Нямах си и на идея, че там живее Дядката.
Когато в 12 отидох до елхата и под нея имаше огромен опакован подарък с моето име, в кутията бяха така мечтаните ми ролери... За първи път през живота си тогава, разбрах какво е да хълцаш плачейки от щастие. Когато всички си легнаха, отидох на тераса и погледнах към небето и с последната сълзичка на лицето казах "благодаря ти Дядо Коледа".
Вярвайте ми, това никога няма да го забравя. И сега ми се иска да вярвам в него ...



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 17 госта