Отопление с газова печка

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
azrod
Мнения: 1178
Регистриран на: Сря 07 апр 2010 22:42
Автомобил: Passat B3 Variant
Двигател: 1.8mi AAM 1993
Местоположение: Асеновград/ Пловдив
Контакти:

Re: Отопление с газова печка

Мнениеот azrod » Нед 23 яну 2011 3:32


theultimate написа:Дървената печка гори кислорода, но изгорелите газове изхвърля през комина. Газовата печка гори кислорода и отделя изгорели газове, като тези, които излизат от ауспуха на кола с газова.

А защо като запаля колата в гаража се задушавам, а като запаля печката вкъщи и гори 6-7-10 часа няма и следа от задушаване?
Може би има разлика от пропан бутан запален в кислородна среда и сгъстена горивна смес от пропан-бутан + въздух + следи от антифриз и/или масло...

И все пак да не ти казвам за какво замърсяване става дума от твърдите горива - в града, в който живея (Асеновград) през зимата твърдите частици и пепелта във въздуха са 17 пъти над нормата поради повишено ползване на дърва и въглища. Направете си сметка колко много кислород има в тоя въздух и дали всички изгорели газове отиват в комина или част от тях се събират в отопляваното помещение.

under написа:Тоя тип печки трябва да ги продават със специални упътвания(не стават за малки стаи и за помещения без вентилация)! Когато бях ученик баща ми ми купи такава печка, за да се грея в квартирата. Обаче стаята беше малка и северна. В стаята ставаше топло за отрицателно време, но и изстиваше също толкова бързо, за това трябваше да държа печката на най-слабото запалена постоянно. След около час в стаята без да е проветрявано започва да те боли глава, и се замайваш(най-вероятно от СО2) и трябваше да отварям прозореца, а нали се сещата какъв е ефекта от затоплянето на стаята след като се наложи да си отвориш прозореца за да се проветри...


Колега прав сте, че няма абсолютно никакво акумулиране на топлина, но все пак няма какво да я задържи тази топлина - имам познат монтьор си я беше облицовал с тухли от акумулираща печка и тогава нямаше нужда да работи нон-стоп. Пък и по тази логика то и климатиците си цъкат без спиране и като ги спрем става бързо хладно. А това с газовете и замайването мисля, че е избегнато ако се ползва пита с катализатор.




Потребителски аватар
Lepoev
Мнения: 1064
Регистриран на: Нед 09 окт 2005 1:12
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Отопление с газова печка

Мнениеот Lepoev » Нед 23 яну 2011 4:19


Най-добре си е на ток :? Няма смисал от тази газова печка вече газта е скъпа и няма смисал просто да рискуваш :!:


Потребителски аватар
valsn
Мнения: 392
Регистриран на: Съб 09 фев 2008 22:46
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Отопление с газова печка

Мнениеот valsn » Нед 23 яну 2011 11:44


РИОКОЗ за горенето:
При наличие на комин това почти не може да се случи, а така също ако има откъде да влиза кислород/ новите РВС дограми освен че изолират и "херметизират". Впрочем това важи за всяко гориво-твърдо- но там печките са най-често с комин, докато газовата "пита" кансумира кислорода то въздуха.И продуктите на горенето най вече Со2 и СО си остават в помещението.
Отоплението на жилищата с печки е съпроводено с отделяне на продукти на горенето – въглероден диоксид, въглероден оксид (при непълно изгаряне), азотен диоксид, серен диоксид и . В зависимост от концентрацията им във въздуха и времето на въздействие посочените окиси могат да предизвикат главоболие, замайване, общо неразположение, кихане и кашляне, дразнещо действие върху очите, лигавиците, кожата и дихателните пътища. Високите концентрации на въглероден оксид могат да предизвикат отпадналост, силно главоболие, световъртеж, бучене в ушите, гадене, дори и коматозно състояние. .


mufin
Мнения: 1019
Регистриран на: Пет 27 май 2005 8:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Велико Търново

Re: Отопление с газова печка

Мнениеот mufin » Пон 24 яну 2011 19:45


Забрави го тоя вариант
Мирише, отделя много влага, изключва като намалее кислорода.
Става за склад или магазин, но за жилище не


Потребителски аватар
w_smith
Мнения: 2189
Регистриран на: Сря 27 апр 2005 15:31
Автомобил: Skoda Octavia 1U_Golf 3
Двигател: ALH 2005_AHU 1997
Местоположение: София
Контакти:

Re: Отопление с газова печка

Мнениеот w_smith » Чет 27 яну 2011 10:43


Родителите ми ползват ползват такава печка от близо 30 години и не е имало, чак такава влага и смрад от каквато всички колеги се оплакват. Печката е Супер сер - испанска. Аз също си купих нова такава и я ползвам за отопление на кухнята - работи около 3 часа на ден и за това време ми отиват около 20 литра на месец.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Отопление с газова печка

Мнениеот milmar » Чет 27 яну 2011 22:54


ktamen написа:Газовата печка ще ти върши работа. Едно време правих сметки и на газ беше малко по-евтино отколкото на дневна тарифа с ток, ама по-скъпо отколкото на нощна тарифа, това за конденз, влага и пр, не се притеснявай.
Аз бих те посъветвал да си купиш още една елпечка и да включваш и двете за да се стопли по-бързо.
На ток ще ти излиза малко по-скъпо на дневна тарифа, ама е по-удобно и по-безопасно. На нощна тарифа е по-евтино да се топлиш на ток.


Абсолютно подкрепям , правил съм същите сметки преди 3-4 години . Даже стигнах до извода , че разхода в пари с газова печка е по-голям и от дневна тарифа , защото газовата печка "свиква" :) да работи на последна степен , защото "не горяла ток" и ако я ползваш цялодневно (никога не я оставяй да работи през нощта) за 3-4 дни една бутилка си отива .
Задължително трябва да проветряваш често , осбенно ако имаш деца . Въглеродния двуокис е тежък газ и пада близко до пода . Както е известно децата са по-ниски и първи започват да страдат от липса на кислород , особенно ако се търкалят по пода например .
От няколко години моята газова печка е единствено резерв ако спре тока например и е важно ако имаш деца , а разчиташ зимата само на ток .


Um4ooo
Мнения: 1
Регистриран на: Сря 08 ное 2017 23:16
Автомобил:
Двигател:

Re: Отопление с газова печка

Мнениеот Um4ooo » Чет 09 ное 2017 0:33


Темата е стара, но въпреки това все още излиза на челните места в Гугъл и ще има хора, които ще се интересуват и точно за тези хора, като човек, който ползва активно газова печка бих искал да напиша мнение взимайки предвид плюсовете и минусите, защото като чета сегашните мнения съм абсолютно сигурен, че една голяма част от коментиралите не са ползвали никога газова печка.

Плюсове:
1. 4200 Kw/h еквивалент на електрическа печка при максимална мощност. Тук държа да подчертая, че почти никога не се налага използването на 3 пити. 1 пита е напълно достатъчна за да поддържа темперетурата в една средно голяма стая от 20 квадрата. На 3 пити може да се отопляват между 40 и 70 кв. метра за информация. Аз лично на две пити включвам само при първоначално включване, когато се изисква бързо да се отвърне температурата след това абсолютно не е нужно.
2. НИСКИ разходи за отопление. Разхода на газ при максимална мощност (3 пити) е около 300 грама / h при 2,15лв за килограм това прави разход в пари 0.64лв. 4200kw печка ще изразходи 0.77847лв при 0.18535лв за Kw. НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ, че 1 пита е напълно достатъчна за отопление на стая от 20-25кв. метра, което означава 100гр. разход на час газ, което в пари струва 0.21лв. при цена 2.15 за кг. Имайте предвид, че да поддържате същата температура, както с газовата печка ще ви е необходима печка или конверторен радиатор 2500-3000 kw/h. Сметнете сами, каква огромна разлика има в изхарчените суми на ток и газ.
3. Ако печката е ИЗПРАВНА няма никакъв мирис на ГАЗ! На сурова газ мирише само при паленето за части от секундата, когато се подава струя газ за да се възпламени пламъка. Ако печката ви мирише на сурови яйца, какъвто е мириса на пропана то тогава печката трябва да се провери. Започва се от бутилката с винтила и се проверява уплътнението дали е стегнато. След това се проверява редуцил винтила, маркуча и тогава самата печка.
4. Ако печката има вграден вентилатор над пламъка стаята се загрява за уникално бързо време.
5. Топлината създадена от газовата печка не се губи в момента на изключването на печката, както е при електрическите отоплителни уреди. Разликата е такава, че газовата печка отоплява околната среда, мебели, под и въздуха за разлика от духалките и конверторните радиатори, които отопляват само въздуха. Едното генерира силни инфрачервени лъчи при нагряването на питата, а другото загрява само въздуха. При Добре загрята стая топлината може да се съхрани почки непроменена от 30 до 60 мин.
6. Системи за сигурност.
- защита от прегряване, ако опасно много се загрее печката пламъка изгасва автоматично
- защита при достигане на 1.5% съдържание на въглероден диоксид в стаята. НЕ Е ВЪЗМОЖНО да се задушите, защото печката ви е изчерпала кислорода, защото печката спира да функционира сама!
- защита от падане, печката се изключва автоматично, ако падне
7. С газовата бутилка може да се изкара не малко време! Бутилката побира 10кг. 1 пита хаби 100гр. в час. Ако сметнем, че средно такава печка ще работи на ден 10 часа, то тя ще хаби 1 кг газ за ден, което означава, че такава бутилка ще стигне за 10 дни. Последния път бутилката ни издържа 2 седмици, не сме спирали печката и пак издържа около половин месец, зависи от потреблението разбира се.

Минуси:
1. Влага. При горенето на пламъка на газта тъй като тя е в течно състояние се отделя повече влага за разлика от ползването на ел. отоплителен уред. За сметка на това пък духалките изсушават въздуха... АКО ИМА хубава дограма не се налага да се бършат прозорците, както са се изказали някои хора от форума. Дори и да се случи това, то е обикновен конденз, който се предотвратява като на 2-3 часа се проветрява за кратко стаята. Не си мислете, като отворите топлината излиза и все едно не сте отопляви с печката. Няма такова нещо, газовата печка загрява много по-добре и топлината изчезва по-бавно.
2. Не се препоръчва за хора с малки деца, защото детето може да се изгори, ако реши да пипа нагрятата пита, което важи за ВСЕКИ отоплителен уред.
3. НЕ СЕ ПРЕПОРЪЧВА за хора с промити мозъци, които смятат, че ако ползват ГАЗ и бойлер ще умрат, а с гордост си пресичат улиците където шанса да те убият е 1 000 000 пъти по-голям.

Съвети:
- проверявайте на 6 месеца бутилката
- проверявайте от време на време редуцир вентила
- спазвайте указанията за безопасна употреба далеч от запалими материали, което важи и за останалите отоплителни средства
- проветрявайте на 2-3 часа и повече да не го направите няма да УМРЕТЕ, за бога....
- не пълнете бутилката до максимум, ако побира 11 кг. слагайте 10, просто за всеки случай. Ако сложите 11 НЯМА да литнете във въздуха
- когато газта се свършва ще започне леко да мирише на газ, пламъка се разваля, просто спирате притока на газ махате бутилката и отивате да я пълните, не е мозъчна хирургия нито ще УМРЕТЕ! Далеч по-опасно е да дишаме прахта!
- тези, които искат да се отопляват супер и да плащат малко да си вземат
- докато спите никаква газова печка
- вземети си свястна газова печка моля ви..., не гледайте само цената

Ако спазвате тези установени правила, които аз просто предавам, а не съм измислил със сигурност ще се радвате на евтино и ефективно отопление и то безопасно.
Тук вече всеки преценява за себе си. И не забравяйте, че всяко нещо си има плюсове и минуси, но не е редно да се актентира само върху отрицателните страни, а трябва да се изложат и положителните и аз смятам, че точно това съм направил. Дано съм ви бил полезен.

ПС. Ако някой желае може да види едната от печките, които ползваме. https://drive.google.com/file/d/1pDQpQpaJajzQJCHcPkpJQnaBrEfCBzYj/view вентилатора отгоре духа топлата струя, което ускорява загряването.
Поздрави!


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8290
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Отопление с газова печка

Мнениеот Stivi » Чет 09 ное 2017 10:05


Мисля, че някой продава газови печки ,и затова е изтропал тоя ферман :mhihi


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4413
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Отопление с газова печка

Мнениеот Pet_rov » Чет 09 ное 2017 10:39


Да и при разход от 2500-3000 киловата на час, както е написал, нещо не излизат сметките :mhihi


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Отопление с газова печка

Мнениеот milmar » Чет 09 ное 2017 22:09


Пълно е с неграмотности в текста, въобще няма да коментирам, защото трябва почти всеки ред....
Затова, нека никога да не съм ползвал газова печка, щом така е казал човекът :smile .
Но едно е сигурно, не виждам на този етап причина, която би могла да ме накара да ползвам газ въобще :th_up



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: дити123 и 34 госта