1500лв сметка за вода

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6154
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

1500лв сметка за вода

Мнениеот ktamen » Нед 06 мар 2011 18:03


Сумата не е за един месец, а за десетина години (или повече - не знам откога).
Като го купихме това жилище се загатна, че въпроса с плащането на водата е доста мъгляв, но все пак решихме да го купим през 2006г. Още тогава имаше водомери, обаче никой не ги отчиташе и показанията им бяха без значение. Сегашните водомери са монтирани 2009г, месец май и според тях сме използвали вода за около 200лв.
Въпроса ми е трябва ли да плащам за периода преди това. Доколкото съм информиран (от телевизията) могат да си търсят само парите за последните три години според решение на ВАС. Обаче живея в България и знам, че законите не са от особено значение когато трябва да те прекарат. Софийска вода май са прехвърлили дълга на някаква фирма за лоши кредити и те заплашват да ни съдят. Могат ли да ни осъдят за задължения от преди повече от три години? Според една позната адвокатка могат. Ако не искам да плащам трябва аз да заведа дело и да ги осъдя и едва тогава ще плащам само за три години.
Някой може ли да ме посъветва какво да правя.




Потребителски аватар
Pichaga
Антиспамър №1
Антиспамър №1
Мнения: 16285
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:57
Автомобил: Opel Zafira B
Двигател: Z19DT
Местоположение: София
Контакти:

Re: 1500лв сметка за вода

Мнениеот Pichaga » Нед 06 мар 2011 18:10


ако не са предприемани действия спиращи или прекъсващи давността-дело, изпълнително дело, изпълнителни действия, то тогава с изтичане на 3 години се погасяват периодичните плащания-давността не е служебна и ако ви засъдят, трябва да направите в делото възражение за изтекла погасителна давност, съда също не я следи служебно


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6154
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: 1500лв сметка за вода

Мнениеот ktamen » Нед 06 мар 2011 18:14


Малко се притеснявам, че ще ме осъдят без никой да ме уведоми за делото. Преди седмица бащата на един колега научи, че е осъден без никой да го уведоми, че изобщо е заведено дело.


Потребителски аватар
Pichaga
Антиспамър №1
Антиспамър №1
Мнения: 16285
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:57
Автомобил: Opel Zafira B
Двигател: Z19DT
Местоположение: София
Контакти:

Re: 1500лв сметка за вода

Мнениеот Pichaga » Нед 06 мар 2011 18:24


няма как
ако си живеете на адреса по лична карта или там има някой, който да ви предупреди няма как. Води се дело с призоваване


Потребителски аватар
Marto_VN
Мнения: 517
Регистриран на: Вто 26 яну 2010 18:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Varna

Re: 1500лв сметка за вода

Мнениеот Marto_VN » Нед 06 мар 2011 18:31


Споко !
Сестра ми е в люлин 3 целия блок искат да го извозят да плаща по около 700-800 лева на домакинство за вода - случая е сходен тя живее някъде от около 3 години там и искат да плаща за нещо което не дължи!
вече 2 години и пращат "страховити" писма , как щели да си съберат парите..
Никой не е водил дело , нито са идвали ..
Целта е да те стреснат, и да си платиш - доброволно..
Имаше хора , които "им се вързаха" и платиха..
Не се тревожи - в съдебно заседание няма как да докажат точно ти колко дължиш, щом нищо не е засичано
Щом не могат да докажат това , няма как да те съдят за някакви си - предполагамеи суми , които те са си изчислили..
съда когато присъди нещо то е на база - неопровержими доказателсва ,а не на "преположение и изчисления" .т.е. трябва да има "черно на бяло" - дължиш еди колко си пари.. , а не някакви хвърчащи изчисления , затова техните ще бъдат именно такива - те няма как да докажат колко точно лева дължиш, могат само да изчислят - предполагаема сума...
Съвета ми е да не се шашкаш , остави ги да си пращат писмата , но ги пази...
Много хора не знаят как се пише писмо и вероятно може да има нещо от рода на заплаха в него , което може да ти послужи после като коз..
Единствения легален начин е да ти заведат изпълнително дело - но то ще им струва пари и затова пробват по тоя начин.
ако случайно ти заведат такова , няма страшно:
1.Ще получиш покана - официално от съдия изпълнител
2.Ще имаш срок за погасяването на парите , което може да не е наведнъж, доколкото помня можеше да се спре с 10% първоначална вноска.
3.Единствения законен начин да ти съберат парите е със съдия изпълнител, -дори и фимата за вземания , пак трябва да десйвта чрез съдия изпълнител - другото е чиста мутренска история!
4.Ако случайно ти довтасат някакви дебили да ти искат парите - обади се в полицията.Никой освен полицай,прокурор,съдия или Съдебен изпълнител , няма право да ти влиза в дома , без съответното разрешение , друготе е незаконно има член от Наказателния Кодекс - чл.170 точно за това се отнася.

Успех ти желая.


Потребителски аватар
empaher
Мнения: 398
Регистриран на: Вто 11 сеп 2007 21:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: 1500лв сметка за вода

Мнениеот empaher » Нед 06 мар 2011 18:36


там където живея в момента на всяка сметка към водата пишеше просрочено и продължава да го пише обаче,отидохме направихме сумата да се плати разсрочено и никой не ни закача....Как се е натрупала сумата незнам ,защото жилището не е мое,обаче сметката преди за започенем да плащане беше около 700 и няколко лева...


Потребителски аватар
Marto_VN
Мнения: 517
Регистриран на: Вто 26 яну 2010 18:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Varna

Re: 1500лв сметка за вода

Мнениеот Marto_VN » Нед 06 мар 2011 18:39


Виж Закона за Задълженията и Договорите
ще ти посоча давността само:

Чл. 110. С изтичане на петгодишна давност се погасяват всички вземания, за които законът не предвижда друг срок.


Чл. 111. С изтичане на тригодишна давност се погасяват:

а) вземанията за възнаграждение за труд, за които не е предвидена друга давност;

б) (изм. - ДВ, бр. 12 от 1993 г.) вземанията за обезщетения и неустойки от неизпълнен договор;

в) вземанията за наем, за лихви и за други периодични плащания.

г) (зал. - ДВ, бр. 12 от 1993 г.)


мисля че си по чл.111, т.в)

според мен плащанията са периодични, точно в тоя случай - плащаш преиодично месечно - вода!
Аз така смятам!

Последна промяна от Marto_VN на Нед 06 мар 2011 18:41, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
profesor humel
Мнения: 451
Регистриран на: Пет 08 май 2009 13:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Хасково

Re: 1500лв сметка за вода

Мнениеот profesor humel » Нед 06 мар 2011 18:40


бе колега аз работя във ВИК mhihi само ,че в ДГР ти ще си платиш водата от годината която е прихвърлена апартамента и партидата , а за задните години ще идеш в управлението на ВИК и ще им дигнеш един скалдал щтото са неграмотни девоики там , да издирят старият собственик и да се съди тои а не ти :да: , (сори за правописа но пиша от телефон)


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6154
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: 1500лв сметка за вода

Мнениеот ktamen » Нед 06 мар 2011 18:51


Случая наистина е сходен. Преди три години пак се беше вдигнал шум за водата и разбира се не беше възможно да се разберем за това кой колко трябва да плати от общата сметка - на нас ни се паднаха 1200лв как точно са сметнати тези 1200лв никой не може да обясни.
Дори да ми пратят призовка по пощата каква е гаранцията, че наистина ще я получа?
Иначе си живея на адреса по лична карта, ама ако просто пусната призовката в пощата.... я стигне, до мен я не
Ако не се явя на делото вероятно ще ме осъдят за 1500лв плюс разноските по делото, и съдия изпълнителят ще иска тази сума. Как мога да знам дали ще ме съдят и кога и къде ще е делото, ако никой не ме уведоми?
Има решение на Върховния административен съд, че давноста за подобни плащания е 3 години. Но това изобщо не ме успокоява, знам, че закона е на моя страна, ама какво значение имат законите в България. Посъветваха ме аз да заведа дело и да ги осъдя да плащам само за три години, ама си нямам представа как да стане това и нямам много пари за адвокати, а и ми се струва нелепо да ги съдя, че искам да платя.
profesor humel написа:бе колега аз работя във ВИК mhihi само ,че в ДГР ти ще си платиш водата от годината която е прихвърлена апартамента и партидата , а за задните години ще идеш в управлението на ВИК и ще им дигнеш един скалдал щтото са неграмотни девоики там , да издирят старият собственик и да се съди тои а не ти :да: , (сори за правописа но пиша от телефон)

Няма начин да се установи каква част от тези 1200лв, които са ми приписани съм ги консумирал аз.


Потребителски аватар
Marto_VN
Мнения: 517
Регистриран на: Вто 26 яну 2010 18:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Varna

Re: 1500лв сметка за вода

Мнениеот Marto_VN » Нед 06 мар 2011 19:15


Според мен си трай.
Ти не си на зор.
зора е техен
Стой в засада дето се вика.
Остави ги те да направят първата крачка - така ще имаш предимство ,защото ще разбереш какво възнамеряват да правят!
Не винаги - първия по десйтвие е и първи ;) , понякога е по добре да се изчака!
Мисля ,че когато не могат да те призоват с призовка - се оставя известие на входа на блока или на табло за обяви ако има такова!
Лично съм виждал такива известия по врата на блок - за граждански дела.
Но пак ти казвам зора не е твой, нека си те търсят!

още повече , че за да пуснат жалба в граждансия съд , те трябва да имат писмени доказателсва към нея , които удостоверяват че ти дължиш тези пари! Ако няма такива - жалбата няма да се разгледа!
Аз съм убеден ,че нямат!


Потребителски аватар
profesor humel
Мнения: 451
Регистриран на: Пет 08 май 2009 13:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Хасково

Re: 1500лв сметка за вода

Мнениеот profesor humel » Нед 06 мар 2011 20:08


точно ако си трае ще го осъдят , тряя да иде във управлвнието на омрелия ВИК и да се разбере не място :да:


Потребителски аватар
Marto_VN
Мнения: 517
Регистриран на: Вто 26 яну 2010 18:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Varna

Re: 1500лв сметка за вода

Мнениеот Marto_VN » Нед 06 мар 2011 20:41


И като отиде какво ще стане според теб???
Единственото което ще му кажат е че трябва да плати 1500 лева , които човека не дължи?
Ти май не си се разправял с държавни институции, там винаги - гражданина е в грешка!
Просто имат прекалено много длъжници , и целта им е да ги сплашат с тея фирми за да не водят дела !
Защото за едно такова дело се плаща държавна такса в зависимост от цената на иска , която не е малко , а не е сигурно дали делото ще бъде спечелено , поради простата причина че нямат 100 процентови доказвателсва , а само техни твърдения базирани пак на техни изчисления!

Според мен да не ходи , но явно караш колегата да се набута сам в устата на лъва...
Аз не бих отишъл!

Само ще кажа че съм юрист и затова знам какво казвам и пиша...

Последна промяна от Marto_VN на Нед 06 мар 2011 20:42, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
kristianatanasov
Мнения: 1280
Регистриран на: Сря 14 мар 2007 20:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София][Passat B3,ABS

Re: 1500лв сметка за вода

Мнениеот kristianatanasov » Нед 06 мар 2011 20:42


Е ти как си го купил тоя апартамент като при покупко-продажбата се искат бележки за платени сметки?


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6154
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: 1500лв сметка за вода

Мнениеот ktamen » Нед 06 мар 2011 21:02


Смятам да отида и да се опитам да платя водата, която аз съм консумирал плюс лихвите, по мои сметки около 500лв. Ще платя само ако ми дадат документ, че не им дължа нищо. Ако решат да ме съдят тези 1500лв е по-добре да ги дам за адвокати, а не на тези мошеници. Вече писах, че като го купихме въпроса със сметките за вода беше доста мътен. Не обвинявам за нищо бившите собственици - те са го купили две години преди да го продадат и тогава положението е било такова като сега. Просто ВиК са виновни, че са допуснали така да се забатачи положението с плащането на сметките.


Потребителски аватар
sk.
Мнения: 1009
Регистриран на: Пон 08 фев 2010 19:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: 1500лв сметка за вода

Мнениеот sk. » Нед 06 мар 2011 21:03


Marto_VN написа:Виж Закона за Задълженията и Договорите
ще ти посоча давността само:

Чл. 110. С изтичане на петгодишна давност се погасяват всички вземания, за които законът не предвижда друг срок.


Чл. 111. С изтичане на тригодишна давност се погасяват:

а) вземанията за възнаграждение за труд, за които не е предвидена друга давност;

б) (изм. - ДВ, бр. 12 от 1993 г.) вземанията за обезщетения и неустойки от неизпълнен договор;

в) вземанията за наем, за лихви и за други периодични плащания.

г) (зал. - ДВ, бр. 12 от 1993 г.)


мисля че си по чл.111, т.в)

според мен плащанията са периодични, точно в тоя случай - плащаш преиодично месечно - вода!
Аз така смятам!

Значи ли това, че ако тегля кредит от банка и не го връщам 3 години, задължението отпада?



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 248 госта