Включи се в кампанията на VWclub.bg "Да помогнем на Вальо - Snejoky"!
Фолксваген България - Volkswagen Bulgaria
Дата и час: Пон 15 Сеп 2014 11:28

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Правила на форума

Натисни тук за да прочетеш Правилата на форума

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 27 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
POST Заглавие: Смяна на адресна регистрация и свързаните с това документи Публикувано на: Нед 25 Сеп 2011 9:43 
Аватар

Местожителство: София
Колеги,
на 01.11.2011 ми изтича срокът на шофьорската книжка.
Роден съм в Ямбол, от 10++ години живия в София, но постоянната ми адресна регистрация все още е в Ямбол.
Обаче взе да ми писва за всякакви нови документи да си вземам отпуска и да пътувам по 700 км.

Въпроси:
1. Какво трябва да направя, за да сменя временната си адресна регистрация в постоянна - собственик съм на жилището, в което живея - ако това има значение.
2. Какво трябва да направя, за да сменя личните си документи - лична карта и шофьорска книжка?
3. Имам акт (30 лева), който трябва да платя - може ли това да стане в КАТ София, когато подавам документи за новата книжка,която така или иначе изтича след месец?
4. Имам кола на мое име - в какъв срок трябва да се пререгистрира от У в СА - какви са таксите и процедурата за това?

Ще съм много благодарен колеги, които са минали по този път и са наясно с това какво трябва да се направи, да споделят опита си. :да:

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Смяна на адресна регистрация и свързаните с това документи Публикувано на: Нед 25 Сеп 2011 10:24 
Аватар

Автомобил: VW polo
Двигател: AEX 1996
Относно смяната на адресната регистрация, взимаш ксеро-копие от нотариалния акт на апартамента (задължително) , отиваш в общината в която си , срещу 2,8 попълваш адресна карта, посочваш че това ти е постоянен адрес, отиваш там на гишето, попълваш и някаква декларация, посочваш и смяна на личната карта и шоф. книжка и движиш натам.

Преди два дни си правих временна адресна регистрация, просто до тук съм стигнал, инфото е прясно! Всички други които живеят с тебе (жена, деца) е хубаво на куп да си сменят документите, да не се разкарвате 100 пъти. Бързо става това в общината, но без нотариален акт забрави! Ако не е на твое име апартамента/къщата, собственика попълва декларация че е съгласен, и трябва да е с тебе в общината!

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Смяна на адресна регистрация и свързаните с това документи Публикувано на: Нед 25 Сеп 2011 14:50 
Аватар

На мое име е местожителството ми - няма проблем с това. :D
След като си направя регистрацията в общината, направо в КАТ и полицията ли отивам за новата книжка и лична карта.
Мога ли да си платя излезлия акт в КАТ София - а не в Ямбол?

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Смяна на адресна регистрация и свързаните с това документи Публикувано на: Нед 25 Сеп 2011 16:44 
Аватар

То акта си го плащаш в Сибанк (доколкото помня) , а талона най-вероятно е вече в Ямбол, с бележката от банката се явяваш на гишето и ти дават талончето.

А с регистрацията от общината отиваш в паспортно бюро и си правиш там документи и си чакаш личната карта.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Смяна на адресна регистрация и свързаните с това документи Публикувано на: Нед 25 Сеп 2011 17:15 
Аватар

Местожителство: Нейде из Швабско или под тепетата
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
freestyler911 написа:
...Ако не е на твое име апартамента/къщата, собственика попълва декларация че е съгласен, и трябва да е с тебе в общината!

А ако са двама в акта - и двамата! :screwy Инфото е от август 2011

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Смяна на адресна регистрация и свързаните с това документи Публикувано на: Нед 25 Сеп 2011 21:06 
Аватар

freestyler911 написа:
То акта си го плащаш в Сибанк (доколкото помня) , а талона най-вероятно е вече в Ямбол, с бележката от банката се явяваш на гишето и ти дават талончето.

А с регистрацията от общината отиваш в паспортно бюро и си правиш там документи и си чакаш личната карта.

Талонът си е в мен - по съвет на полицая казах, че не го нося - 10 лева е допълнителната глоба. :D

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Смяна на адресна регистрация и свързаните с това документи Публикувано на: Пон 26 Сеп 2011 12:00 

След като си извадиш новата лична карта, отиваш с нея в КАТ и си пускаш документ за изтеглянето на досието от КАТ У в КАТ С/СА.
След 30 работни дни, отиваш в КАТ, теглиш си номерче, плащаш си акта, теглиш номерче и си пускаш документи за нова Ш.К.
Пререгистрирането на автомобила можеш да го свършиш още с вземането на новата лична карта.След като си регистрираш автомобила, търсъш общината/данъчното и си зачисляваш автомобила към тукашната система.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Смяна на адресна регистрация и свързаните с това документи Публикувано на: Пон 26 Сеп 2011 14:34 
Гадфадъ'
Гадфадъ'
Аватар

Автомобил: Golf 2 syncro
Двигател: 1P 1990
blinder написа:
Пререгистрирането на автомобила можеш да го свършиш още с вземането на новата лична карта.След като си регистрираш автомобила, търсъш общината/данъчното и си зачисляваш автомобила към тукашната система.
Пререгистрация на МПС не е задължителна по закон.
Актове и НП ще пристигат по регистрация на СУМПС, а не по регистрация на автомобила.
Само годишният данък се плаща в общината по регистрация на МПС ;)

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Смяна на адресна регистрация и свързаните с това документи Публикувано на: Пон 26 Сеп 2011 14:48 

Абе то и на мен ми казаха, като си извадих новата ЛК, че не трябва да сменям ШК и талон в момента, а след като ми изтече валидноста на текущата ШК.Карах си така година и нещо и изведнъж ми праснаха административен акт на стойност 50 лева, че не съм си сменил ШК в 45 дневен срок, след издаването на новите документи за самоличност.
Питал съм в КАТ София дали е необходимо и ми казаха - НЕ, това дори ми го каза стария(не знам дали е стария, но нали уж ги сменяха нещо) говорител на КАТ Любка Маринова и аз спокоен...ама не.

Затова колегата да си смени и регистрацията да му е мирна главата, а не като мен...да се чуди какво става при един, да не дава господ, удар.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Смяна на адресна регистрация и свързаните с това документи Публикувано на: Пон 26 Сеп 2011 18:27 
Аватар

Местожителство: диана
blinder написа:
Абе то и на мен ми казаха, като си извадих новата ЛК, че не трябва да сменям ШК и талон в момента, а след като ми изтече валидноста на текущата ШК.Карах си така година и нещо и изведнъж ми праснаха административен акт на стойност 50 лева, че не съм си сменил ШК в 45 дневен срок, след издаването на новите документи за самоличност.
Питал съм в КАТ София дали е необходимо и ми казаха - НЕ, това дори ми го каза стария(не знам дали е стария, но нали уж ги сменяха нещо) говорител на КАТ Любка Маринова и аз спокоен...ама не.

Затова колегата да си смени и регистрацията да му е мирна главата, а не като мен...да се чуди какво става при един, да не дава господ, удар.

Ей тука пише интересни неща :

Цитат:
При промяна на имена и/или постоянен адрес

След промяна на имената, в срок до 30 дни лицето е длъжно да подаде заявление за издаване на нова лична карта.

Наказва се с глоба от 20 до 150 лв. лице, което не подаде заявление за подмяна на българските си лични документи в срок до 30 дни при промяна в имената, единния граждански номер, пола, гражданството, постоянния адрес или при настъпили съществени и трайни изменения на образа.

След промяна на постоянния адрес, в срок до 30 дни лицето е длъжно да подаде заявление за издаване на нова лична карта.
Наказва се с глоба от 20 до 150 лв. лице, което не подаде заявление за подмяна на българските си лични документи в срок до 30 дни при промяна в имената, единния граждански номер, пола, гражданството, постоянния адрес или при настъпили съществени и трайни изменения на образа.

При промяна на постоянния адрес от едно населено място в друго населено място, в срок до 30 дни от издаване на новия документ лицето е длъжно да подаде заявление за издаване на ново свидетелство за управление на моторно превозно средство.

Не е задължителна подмяната на паспорта при смяна на постоянен адрес.

http://www.mvr.bg/Guide/default.htm е източника.

Друго важно нещо - като/ако сте си регистрирали колите в данъчното (местни данъци и такси - обшината по постоянен адрес, не НАП), сами трябва да ги отпишете от старата община, и да ги запишете в новата. За целта трябва да си платите данъка за текущата година, и с бележката се ходи в новата община и се подава заявление. Аз си мислех че става автоматично, но днес това ми казаха.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Смяна на адресна регистрация и свързаните с това документи Публикувано на: Вто 27 Сеп 2011 7:39 
Гадфадъ'
Гадфадъ'
Аватар

Автомобил: Golf 2 syncro
Двигател: 1P 1990
Бъркате издаването на лични документи като лична карта и шофьорска книжка с регистрацията на автомобил.
Това са тотално различни неща.
ЛК и ШК трябва да са от една община, но регистрацията на автомобила може да остане непроменена.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Смяна на адресна регистрация и свързаните с това документи Публикувано на: Вто 27 Сеп 2011 7:52 
Аватар

Местожителство: София/Ямбол
Автомобил: Golf III
Двигател: AEK 1996
freestyler911 написа:
... Ако не е на твое име апартамента/къщата, собственика попълва декларация че е съгласен, и трябва да е с тебе в общината!

Преди 3 години играх в същия филм - сменях адресната регистрация от Ямбол на София и просто посочих адреса на приятелката ми, без да се издават декларации и т.н. Срещу 22 лв. ми направиха нова лична карта, прехвърлих си документите от КАТ Ямбол в КАТ София и така...
viewtopic.php?f=59&t=227283

Последна промяна от zloby3400 на Вто 27 Сеп 2011 7:56, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Смяна на адресна регистрация и свързаните с това документи Публикувано на: Вто 27 Сеп 2011 7:56 
Аватар

Да , но преди три години!

Промяната в закона е от май месец тази година! Пробвай сега да видиш какво ще ти обяснят. Та дори задържат ксеро копието на нотариалния акт.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Смяна на адресна регистрация и свързаните с това документи Публикувано на: Вто 27 Сеп 2011 7:58 
Аватар

Местожителство: София/Ямбол
Автомобил: Golf III
Двигател: AEK 1996
Възможно е да има промяна, представям си какво ще е, ако си на квартира и да помъкнеш и хазяите с теб в районното, а пък те ако не са обявили че си дават жилището под наем може и да се заядът данъчните с тях :Mr Green Fun

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Смяна на адресна регистрация и свързаните с това документи Публикувано на: Вто 27 Сеп 2011 8:27 
Аватар

Моят случай е точно такъв, преди седмица го играх филма.

Под ръка с хазяина. Нотариалния акт, декларация .... писахме, и това е. Никой не пита за наем и такива неща.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 27 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа