Съкращение от работа

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
vwfena
Мнения: 1827
Регистриран на: Пон 04 апр 2005 0:14
Автомобил: VW passat
Двигател: PB 1991
Местоположение: Елин Пелин
Контакти:

Съкращение от работа

Мнениеот vwfena » Пет 20 яну 2012 9:33


Здравейте, тъй като съм чел теми относно напускане и съкращение на работа и виждам, че има хора доста навътре в нещата да попитам нещо, че съм доста бос в тези неща:
Баща ми днес го съкратиха от работа, интересува ме какво му се полага като обезщетение и такива неща. Пенсионер е работеше мисля на безсрочен трудов договор. Искам да знам понеже мисля, че ще искат да ги прецакат и да не му изплатят всичко. Интересува ме по кой член трябва да го съкратят, да не го набутат, че е по взаимно съгласие и какво му се полага като обезщетение. Мерси предварително!
П.С. Извинете ако има правописни грешки, но съм леко афектиран.




ebemti66
Мнения: 62
Регистриран на: Вто 22 ное 2011 14:11
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Pernik

Re: Съкращение от работа

Мнениеот ebemti66 » Пет 20 яну 2012 10:10


Да не подписва по чл. 325.


Потребителски аватар
golfer
The Мaster of PERNIK TUNING performancе
Мнения: 7369
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 9:55
Автомобил: Gandalf the Grey
Двигател: 368kw LPG
Местоположение: oberbayern
Контакти:

Re: Съкращение от работа

Мнениеот golfer » Пет 20 яну 2012 10:13




Потребителски аватар
lou
Мнения: 905
Регистриран на: Вто 23 сеп 2008 20:22
Автомобил: Passat Variant
Двигател: BMR TDI
Местоположение: Шумен

Re: Съкращение от работа

Мнениеот lou » Пет 20 яну 2012 16:19


Ако са му дали предизвестие от 1 месец назад..тогава ще си получи последната работна заплата и.. там отпуска.Но ако не са му дали предизвестие може да ги съди и със сигурност ще ги осъди ше трябва да му платят времето когато не е бил на работа: Например 6 месеца - 6 брутни заплати :)
Но в случая той е пенсионер и според мен може и да няма право на никакви обещетения.

Edit: Със сигурност не е бил безсрочен трудов договор :) Сигурно е бил на срочен договор и той да е изтекъл вече :)


Потребителски аватар
mely
Мнения: 2728
Регистриран на: Пет 26 авг 2005 10:28
Автомобил: Citroen C crosser
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Съкращение от работа

Мнениеот mely » Пет 20 яну 2012 17:26


lou написа:
Edit: Със сигурност не е бил безсрочен трудов договор :) Сигурно е бил на срочен договор и той да е изтекъл вече :)

Ако беше така нямаше да го съкращават а да го освободят.Съкращава се щат не даден човек.Правете разлика между съкращение и уволнение.Незнам дали колегата е разбрал правилно дали го съкращават или освобождават.При съкращение може да иде на трудовата борса.И аз не знам как е при пенсионер
http://lex.bg/bulletin/?isu=323&tp=sf&id=247

http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=400722


Потребителски аватар
lou
Мнения: 905
Регистриран на: Вто 23 сеп 2008 20:22
Автомобил: Passat Variant
Двигател: BMR TDI
Местоположение: Шумен

Re: Съкращение от работа

Мнениеот lou » Пет 20 яну 2012 18:02


mely написа:
lou написа:...При съкращение може да иде на трудовата борса.И аз не знам как е при пенсионер
http://lex.bg/bulletin/?isu=323&tp=sf&id=247

http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=400722


Е добре как .. пенсионер който получава пенсия ще отиде на трудова борса ? А недай си боже и да получи и обещетение за безработица :screwy
По темата: няма как да получи абсолютно нищо, по закон трябва след пенсиониране човека да се води на срочен договор :)


Потребителски аватар
brabus
R-циклопедист на VW
R-циклопедист на VW
Мнения: 11160
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 8:17
Автомобил: Golf II GTI PB A4 Avant 1.8 TQ
Двигател: 1991 2003
Местоположение: София
Контакти:

Re: Съкращение от работа

Мнениеот brabus » Пет 20 яну 2012 23:30


Предполагам, че договорът на баща ти е прекратен на основание чл.328 ал.1 т.10а от КТ.
Тази точка 10 буква "а" дава право на работодателя да прекрати договор със служител, който е придобил право на пенсия за стаж и възраст без да трябва да търси каквато и да е причина/обосноваване на тази санкция.
Обезщетенията, които се дължат е 1-но месечно предизвестие или колкото е договорено в договора му, но не повече от 3 месеца и натрупаната неизползвана платена отпуска към момента на прекратяване.


Потребителски аватар
vwfena
Мнения: 1827
Регистриран на: Пон 04 апр 2005 0:14
Автомобил: VW passat
Двигател: PB 1991
Местоположение: Елин Пелин
Контакти:

Re: Съкращение от работа

Мнениеот vwfena » Съб 21 яну 2012 8:33


Мерси за отговорите! Той е работещ пенсионер. После по-късно ще видя по какъв член е подписал и ще дам повече подробности. Казах му само по взаимно съгласие да не подписва, защото дефакто той не е съгласен.


Потребителски аватар
haplio
Мнения: 279
Регистриран на: Сря 09 сеп 2009 14:43
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Съкращение от работа

Мнениеот haplio » Съб 21 яну 2012 9:48


lou написа:По темата: няма как да получи абсолютно нищо, по закон трябва след пенсиониране човека да се води на срочен договор :)


Просто от любопитство - това къде го прочете?

По темата - никой не може да ти каже какво му дължат преди да кажеш по кой член е освободен/съкратен :)

А Боби...

golfer написа:http://www.az.government.bg/Legislation/KT.html


ти какъв отговор му даде... :lol: :lol: :lol:


Потребителски аватар
lou
Мнения: 905
Регистриран на: Вто 23 сеп 2008 20:22
Автомобил: Passat Variant
Двигател: BMR TDI
Местоположение: Шумен

Re: Съкращение от работа

Мнениеот lou » Съб 21 яну 2012 11:33


haplio написа:
lou написа:По темата: няма как да получи абсолютно нищо, по закон трябва след пенсиониране човека да се води на срочен договор :)


..


Всеки работодател прави така :) Просто не е рентабилно от парична гледна точка да оставиш пенсионер на работа на безсрочен трудов договор :)


Потребителски аватар
haplio
Мнения: 279
Регистриран на: Сря 09 сеп 2009 14:43
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Съкращение от работа

Мнениеот haplio » Съб 21 яну 2012 12:13


lou написа:
haplio написа:
lou написа:По темата: няма как да получи абсолютно нищо, по закон трябва след пенсиониране човека да се води на срочен договор :)


..


Всеки работодател прави така :) Просто не е рентабилно от парична гледна точка да оставиш пенсионер на работа на безсрочен трудов договор :)


Ми аз си попитах, щото си написал "по закон"
А какво точно му е нерентабилното - дали ще е на срочен или ще му прекратиш договора с предизвестие каква е разликата... в рентабилността?


Потребителски аватар
brabus
R-циклопедист на VW
R-циклопедист на VW
Мнения: 11160
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 8:17
Автомобил: Golf II GTI PB A4 Avant 1.8 TQ
Двигател: 1991 2003
Местоположение: София
Контакти:

Re: Съкращение от работа

Мнениеот brabus » Съб 21 яну 2012 21:14


lou, недей така за срочните договори mhihi
Всеки работодател прави така :) Просто не е рентабилно от парична гледна точка да оставиш пенсионер на работа на безсрочен трудов договор :)


Всеки срочен договор ако искаш да го прекратиш дължиш обезщетение до края на срока на договора, но не повече от 3 месеца. Така че ако съм наел пенсионер или какъвто и да служител на срочен договор, аз като работодател поемам много по-голям риск да ми излезе по-скъпо ако реша да прекратя договора му преди изтичането на срока. :beer


Потребителски аватар
lou
Мнения: 905
Регистриран на: Вто 23 сеп 2008 20:22
Автомобил: Passat Variant
Двигател: BMR TDI
Местоположение: Шумен

Re: Съкращение от работа

Мнениеот lou » Съб 21 яну 2012 21:20


brabus написа:lou, недей така за срочните договори mhihi
Всеки работодател прави така :) Просто не е рентабилно от парична гледна точка да оставиш пенсионер на работа на безсрочен трудов договор :)


Всеки срочен договор ако искаш да го прекратиш дължиш обезщетение до края на срока на договора, но не повече от 3 месеца. Така че ако съм наел пенсионер или какъвто и да служител на срочен договор, аз като работодател поемам много по-голям риск да ми излезе по-скъпо ако реша да прекратя договора му преди изтичането на срока. :beer


brabus, имах предвит че най-вероятно е бил на срочен трудов договор и срока по договора е изтекъл :) Това което ти каза е абсолютно вярно но аз имах предвид друго ;)


Потребителски аватар
brabus
R-циклопедист на VW
R-циклопедист на VW
Мнения: 11160
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 8:17
Автомобил: Golf II GTI PB A4 Avant 1.8 TQ
Двигател: 1991 2003
Местоположение: София
Контакти:

Re: Съкращение от работа

Мнениеот brabus » Съб 21 яну 2012 21:30


Съгласен :beer
Сега чакаме колегата, пуснал темата да даде още информация, за да можем да помогнем.


Потребителски аватар
mely
Мнения: 2728
Регистриран на: Пет 26 авг 2005 10:28
Автомобил: Citroen C crosser
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Съкращение от работа

Мнениеот mely » Нед 22 яну 2012 10:11


lou написа:
mely написа:
lou написа:...При съкращение може да иде на трудовата борса.И аз не знам как е при пенсионер
http://lex.bg/bulletin/?isu=323&tp=sf&id=247

http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=400722


Е добре как .. пенсионер който получава пенсия ще отиде на трудова борса ? А недай си боже и да получи и обещетение за безработица :screwy
По темата: няма как да получи абсолютно нищо, по закон трябва след пенсиониране човека да се води на срочен договор :)

Никъде не съм казал ,че пенсионера ще ходи на борста - прочети хубаво какво съм написал.Говоря принципно за да се направи разлика между съкращение и освобождаване.Ако си забелязал и заглавието на темата е СЪКРАЩЕНИЕ



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: ktamen и 65 госта