Пощенска банка?

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
eddyman
Мнения: 672
Регистриран на: Чет 12 фев 2009 16:26
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пощенска банка?

Мнениеот eddyman » Чет 12 юли 2012 14:28


Maxpayne,донякъде си прав, но затова в банката наредител има опцията да поемеш разноските на получателя, които разноски отново са фиксиран % или сума. Примерна извадка от тарифа:

6.5.
Изходящ превод с клауза „разноските на другите банки - за сметка на наредителя” (допълнителна такса)
6.5.1.
до EUR 2 500 евро или равностойност в друга валута, както и плащания в щатски долари по сметка на бенефициент в САЩ (независимо от сумата)
15
6.5.2.
от EUR 2 500 до EUR 12 500 или равностойност в друга валута
30
6.5.3.
над EUR 12 500 или равностойност в друга валута
45

Т.е. отново имаш фиксиран разход- 15, 30 или 45 евро,ако поемеш разходите на получателя.Може и през 100 банки кореспонденти да минеш, това не ти оскъпява превода. Банката си е преценила, че с тези фиксирани такси ще избие кореспондентски и др. разноски. Ако поделиш разноските на наредител и получател, да, тогава не знаеш каква входяща такса ще вземе другата банка и каква сума чисто ще пристигне, но отново нямаш оскъпяване за банките кореспонденти.




Потребителски аватар
scuba
R.I.P. Holy Diver
Мнения: 6971
Регистриран на: Вто 19 окт 2004 12:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Пощенска банка?

Мнениеот scuba » Чет 12 юли 2012 14:57


Taка: моята банка каза "Нашата комисионна е 12 евро. Немската банка също ще вземе някакви - нямаме представа колко, но най-вероятно и те около 12 евро. Вкарваш на сметка пари, правим превода и всеки си тегли колкото трябва". Общо за превода комисионните на банките са около 24 евро. Независимо от сумата която превеждаш


Потребителски аватар
sp_konsulov
Мнения: 197
Регистриран на: Сря 14 мар 2012 15:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: село София ;-)

Re: Пощенска банка?

Мнениеот sp_konsulov » Чет 12 юли 2012 15:06


В ПИБ таксата за превод до Германия е 10 Евро + таксата която плащаш за онлайн банкирането 1.10 лева.


Потребителски аватар
scuba
R.I.P. Holy Diver
Мнения: 6971
Регистриран на: Вто 19 окт 2004 12:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Пощенска банка?

Мнениеот scuba » Чет 12 юли 2012 15:40


sp_konsulov написа:В ПИБ таксата за превод до Германия е 10 Евро + таксата която плащаш за онлайн банкирането 1.10 лева.

точно в ПИБ бях преди 1 час :-) Не е 10 евро. Повярвай ми


Потребителски аватар
Skruji
Мнения: 1146
Регистриран на: Пет 11 май 2007 16:40
Автомобил: Golf 6 Variant
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пощенска банка?

Мнениеот Skruji » Чет 12 юли 2012 15:47


Превод от сметка в ПИБ, към която и да е немска банка на стойност до 500 евро, общо таксите на банките са малко под 50 лв. Казвам го със сигурност тъй като съм го правил доста пъти. И да ви кажа май таксата на ПИБ за международен превод е най-ниска.


Потребителски аватар
sp_konsulov
Мнения: 197
Регистриран на: Сря 14 мар 2012 15:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: село София ;-)

Re: Пощенска банка?

Мнениеот sp_konsulov » Чет 12 юли 2012 15:50


ето извлечението:

HDOOVCO121140003 23/04/2012 23/04/2012 19.56 Такса Порто
HDOOVCO121140003 23/04/2012 23/04/2012 524.88 Нареден вал. превод e-banking - SWIFT хххххххххххх ххххххххххххххх хххххххххххх /DE95120300001011757505
HDOOVCO121140003 23/04/2012 23/04/2012 3.91 Такса нареден вал.превод e-banking

Вярно че излиза към 12 евро.


Потребителски аватар
maxpayne
Мнения: 2808
Регистриран на: Нед 28 сеп 2008 12:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пощенска банка?

Мнениеот maxpayne » Чет 12 юли 2012 16:04


sp_konsulov написа:Вярно че излиза към 12 евро.

Ти си го пуснал през е-банкирането, затова имате разлика в цената на двамата


Fastor
Мнения: 16
Регистриран на: Чет 04 дек 2008 11:08
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пощенска банка?

Мнениеот Fastor » Пет 13 юли 2012 9:42


Таксата за тоя превод е доста под 50 лв. мога да ви кажа пък аз. Преди
три дни направих превод на 500 евро през виртуалния клон, струваше ми 12
евро. Толкова е и в офис. За по-големите суми вече е по-евтино през
виртуалния клон. И на мен ми се струва, че на ПИБ са едни от най-ниските
такси за международните преводи.


Потребителски аватар
Skruji
Мнения: 1146
Регистриран на: Пет 11 май 2007 16:40
Автомобил: Golf 6 Variant
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пощенска банка?

Мнениеот Skruji » Пет 13 юли 2012 11:38


Fastor написа:Таксата за тоя превод е доста под 50 лв. мога да ви кажа пък аз. Преди
три дни направих превод на 500 евро през виртуалния клон, струваше ми 12
евро. Толкова е и в офис. За по-големите суми вече е по-евтино през
виртуалния клон. И на мен ми се струва, че на ПИБ са едни от най-ниските
такси за международните преводи.


Изчакай още няколко дни за да се осчетоводят парите и транзакциите и ще видиш, че ще ти вземат още толкова пари от сметката, стига да не си разпоредил разходите на чуждата банка да са за сметка на получател.


Потребителски аватар
scuba
R.I.P. Holy Diver
Мнения: 6971
Регистриран на: Вто 19 окт 2004 12:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Пощенска банка?

Мнениеот scuba » Пет 13 юли 2012 12:10


Skruji написа:...
Изчакай още няколко дни за да се осчетоводят парите и транзакциите и ще видиш, че ще ти вземат още толкова пари от сметката, стига да не си разпоредил разходите на чуждата банка да са за сметка на получател.

:да:
12 взема едната банка. А колко взема другата ще разбереш съвсем скоро


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пощенска банка?

Мнениеот VWGT » Пет 13 юли 2012 15:27


При всяка платежна банкова транзакция (каквато е превода) се извършва авторизация, което включва подсигуряването на интереса на банката, че има достатъчно налични средства, които да покрият разходите на банката (т.е. да си вземе таксата) и второ да се извърши наредената операция (парите, които искаш да пратиш). При неизпълнение на всеки един от двата случая нареждането ще бъде отказано поради недостатъчна наличност. Съществуват различни начини за предварителна авторизация, блокировки на суми и тн, които да покрият евентуални неочаквани бъдещи такси. Ако в случая не е блокирана сума различна от споменатата, няма основание на по-късен етап да те таксуват.

По тази логика получаващата банка не таксува, как ще ти вземат още пари, от къде (ако си закрия или изпразна сметката), по кой начин (на какво основание, кой ше го авторизира) ? Повторно таксуване може да има само в случай на "върнат" превод (по твое желание, отказан от другата страна, грешен ИБАН, сгрешена валута, или друго подобно), като дори и да няма пари в сметката, щом парите от превода се върнат, банката автоматично ще си начисли и таксите, т.е. ще си ги приспадне от появилата се наличност.

Според тарифата на ПИБ, нормален превод със спот вальор 2 дни след нареждането до 500 евро се таксува с 2 евро, за по-големи суми е мин 15 евро < 0.15% < макс 200 евро. Бързите преводи за следващия ден са 25 евро. Спешните за същият ден - още по-скъпи. Отделно взимат 10 евро за SWIFT таксата.


Потребителски аватар
Skruji
Мнения: 1146
Регистриран на: Пет 11 май 2007 16:40
Автомобил: Golf 6 Variant
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пощенска банка?

Мнениеот Skruji » Пет 13 юли 2012 16:22


Колега аз превеждам пари често през ПИБ към немски банки и казвам как е, можете да си цитирате каквото искате и каквито искате тарифи. Това което съм написал е 100% така и да ти кажа блокират ми само сумата на превода и таксата на ПИБ другата такса ми я взимат след около седмица.


Потребителски аватар
maxpayne
Мнения: 2808
Регистриран на: Нед 28 сеп 2008 12:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пощенска банка?

Мнениеот maxpayne » Пет 13 юли 2012 20:30


VWGT написа:По тази логика получаващата банка не таксува, как ще ти вземат още пари, от къде (ако си закрия или изпразна сметката), по кой начин (на какво основание, кой ше го авторизира) ?

В този случай ще ти кажат, че ако не внесеш нужните пари ще анулират плащането ти и ще ти върнат парите, но без таксата на банката. И после почваш наново.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Пощенска банка?

Мнениеот icoico » Пет 13 юли 2012 21:09


scuba написа:Taка: моята банка каза "Нашата комисионна е 12 евро. Немската банка също ще вземе някакви - нямаме представа колко, но най-вероятно и те около 12 евро. Вкарваш на сметка пари, правим превода и всеки си тегли колкото трябва". Общо за превода комисионните на банките са около 24 евро. Независимо от сумата която превеждаш


Отскоро съм клиент на Пощенска банка. Това копирах от сайта им:
EWR-Staaten: Dies sind die EU-Staaten Belgien, Bulgarien, Dänemark, Deutschland, Estland, Finnland, Frankreich, Griechenland, Irland, Italien, Lettland, Litauen, Luxemburg, Malta, Niederlande, Österreich, Polen, Portugal, Rumänien, Schweden, Slowakei, Slowenien, Spanien, Tschechische Republik, Ungarn, Vereinigtes Königreich von Großbritannien und Nordirland sowie Zypern und die Staaten Island, Liechenstein und Norwegen.

** Da EUR-Überweisungen in EWR-Länder unter Angabe von IBAN und BIC der EU-Verordnung unterliegen, werden sie entgeltfrei abgewickelt. Es sei denn, dass im Zielland im vergleichbaren Inlandszahlungsverkehr Entgelte üblich sind oder der Euro nicht Landeswährung ist. In diesen Fällen können dort Entgelte und Auslagen entstehen. Die Postbank hat auf deren Erhebung keinen Einfluss


Това са страните от ЕИП. Постбанк НЕ удържа такси при превод от и до тези страни и НЯМА отношение към таксите, които евентуално биха ви начислили под някакъв предтекст от съответната българска банка... :roll:


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пощенска банка?

Мнениеот VWGT » Пет 13 юли 2012 21:45


maxpayne написа:В този случай ще ти кажат, че ако не внесеш нужните пари ще анулират плащането ти и ще ти върнат парите, но без таксата на банката. И после почваш наново.

:) e как ще го анулират, като парите са вече в сметката на получателя и процедурата по анулиране на превод м/у 2 банки не е толкова проста. Това, че едната банка не си е взела комисионната по никакъв начин не може да върне парите току така без съгласието на страните.

ИцоИцо ви е пратил инфо от сайта на немската банка, аз ви казвам какъв е принципа за нормален превод от IBAN към IBAN (credit transfer) от там нататък какви преводи (касови, безкасови) и към какви сметки правите вие нямам представа, но ако ви начисляват допълнителни такси седмица по-късно - просто проверете защо се случва това и как може да плащате по-ниски такси.

Ето още инфо от тарифата на ПИБ:
При изпълнение на платежна операция в рамките на ЕИП таксите, заплащани от наредителя и получателя са споделени (SHA) – всеки един от тях заплаща дължимите такси на своя доставчик на платежни услуги, освен ако платежната операция изисква обмяна на валута.
. Това е според СЕПА разпоредбите.

Нека колегата с превода да пише след една седмица дали са му взели още 12 евро и какво е ОСНОВАНИЕТО за това. Аз също съм правил такива преводи през е-банкиране, не помня каква беше таксата, но я плащам еднократно в момента на нареждането.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: alpinab и 48 госта