Смяна на водомери в апартамент

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
S_T_I_N_G
Мнения: 1387
Регистриран на: Пон 28 фев 2011 21:05
Автомобил: GOLF 4 1.8 T
Двигател: AGU GU GU GUUUUUU
Местоположение: София - Овча Купел

Смяна на водомери в апартамент

Мнениеот S_T_I_N_G » Нед 24 мар 2024 17:44


Здравейте мисля да сменям водомерите в апартамента и до колкото разбрах топлата вода трябвало да се сложи задължително водомер за отчитане от разстояние .
Аз имам 3 щранг с по 2 водомера на всеки .
От ВиК ми казаха доста солена цифра за смяна на студен и топъл водомер .
От Техем понеже съм към тях ми казаха около 240лв за 1 обикновен и един дистанционнен . Но ми казаха че имало и ако искам те да подавали към ВиК отчетност още 40 лв .
Питането ми някой борил ли се е с това в скоро време ?
Някой слагал ли си е водомери примерно вика фирма или някой монтира му ги и после се вика ВиК или има друга система ?
Може ли не ВиК и не Техем друга фирма да ги смени за да ми излезе по евтино от обявената цена от тях ? И ако някой го е правил има ли смисъл от това упражнение или да си плащам на Вик и на Техем и да не си губя времето.
Мога ли сам да си ги сменя и след това да извикам дружествата да си ги пломбират или не мога да махам сам пломбата ?
Ще съм благодарен за всякакви предложения или мнения по темата .




thanis
Мнения: 1332
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Смяна на водомери в апартамент

Мнениеот thanis » Нед 24 мар 2024 17:47


Накратко проблема е пломбирането. Също така от нормален ще минеш на дистанционен, т.е. за пред тях няма мърдане според мен, защото ще им виси, че си с аналогов и от другия месец да почне да отчита само.

Има опция да правише ремонт, когато сменяш аналогов с аналогов без да ги викаш, но трябва да внимаваш как се сваля и връща пломбата.

За да ти е мирна главата, просто ги прежали и плати или на техем или на ВиК-то. И двете фирми имат право да извършват тази дейност. Техем мисля че, предлагаха някакви отстъпки ако повече хора сменят в блока ти.


Потребителски аватар
S_T_I_N_G
Мнения: 1387
Регистриран на: Пон 28 фев 2011 21:05
Автомобил: GOLF 4 1.8 T
Двигател: AGU GU GU GUUUUUU
Местоположение: София - Овча Купел

Re: Смяна на водомери в апартамент

Мнениеот S_T_I_N_G » Нед 24 мар 2024 18:46


Да колега разбирам те но все пак говорим за 6 водомера :( и сумата не е малка никак :( (поне за мен)
За това питам иначе да досетих се за пломбата че няма как да я пипам сам и тн .
Да за това питам дали да се занимавам с Техем и с ВиК пак ще ги чуя да видя дали ще ми кажат нещо ново .
А за блока умряла работа някой да сменя и да пипа преди година сменяха тръбите на блока беше каране и кои да е на + коя фирма да се ползва и тн и тн . Иначе благодаря все пак :)


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Смяна на водомери в апартамент

Мнениеот ktamen » Нед 24 мар 2024 20:06


Аз съм отрязал топлата вода и от години нямам топли водомери. Понеже никой не живее на адреса, няма и консумация на студена вода, но ми начисляват някакви бесни кубици. Последно преди година платих на Софийска Вода да дойдат да отчетат двата водомера. Отчетоха ги и задраскаха стотиците измислени кубици, но ми казаха, че единият водомер е стар и да го сменя и пак да им се обадя да го пломбират. Купих си водомер от близката железария и си го смених сам, те после пратиха човек да го пломбира. Посещението май струваше 15 - 20лв. Така че студените водомери можеш и сам да ги смениш.
Но това е без Топлофикация, на тях доживотно съм задължен да плащам малка сума месечно за това, че не им ползвам услугите, щото така пишело в конституцията. Затова пък почти не ми досаждат с други щуротии. В блока от 20 години няма тяхно отопление, но за съжаление много комшии ползват тяхна топла вода, щото не могат да смятат и си мислят, че е по-евтино.

Последна промяна от ktamen на Нед 24 мар 2024 20:18, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Смяна на водомери в апартамент

Мнениеот kris11 » Нед 24 мар 2024 20:17


S_T_I_N_G написа:....За това питам иначе да досетих се за пломбата че няма как да я пипам сам и тн .

Пломбите са пластмасови тип свински опашки без разкопчаване жълти и широки с номер.
Преди 5-6г на новизграден ВиК- частна кооперация от Вик -то ми дадоха PVC пломба и като си монтирам дист. водомер да я щракна. След почти година минаха да проверят дали и как е сложена.


Потребителски аватар
S_T_I_N_G
Мнения: 1387
Регистриран на: Пон 28 фев 2011 21:05
Автомобил: GOLF 4 1.8 T
Двигател: AGU GU GU GUUUUUU
Местоположение: София - Овча Купел

Re: Смяна на водомери в апартамент

Мнениеот S_T_I_N_G » Нед 24 мар 2024 23:21


ktamen написа:Аз съм отрязал топлата вода и от години нямам топли водомери. Понеже никой не живее на адреса, няма и консумация на студена вода, но ми начисляват някакви бесни кубици. Последно преди година платих на Софийска Вода да дойдат да отчетат двата водомера. Отчетоха ги и задраскаха стотиците измислени кубици, но ми казаха, че единият водомер е стар и да го сменя и пак да им се обадя да го пломбират. Купих си водомер от близката железария и си го смених сам, те после пратиха човек да го пломбира. Посещението май струваше 15 - 20лв. Така че студените водомери можеш и сам да ги смениш.
Но това е без Топлофикация, на тях доживотно съм задължен да плащам малка сума месечно за това, че не им ползвам услугите, щото така пишело в конституцията. Затова пък почти не ми досаждат с други щуротии. В блока от 20 години няма тяхно отопление, но за съжаление много комшии ползват тяхна топла вода, щото не могат да смятат и си мислят, че е по-евтино.


Да разбрах те сменил си си го сам и си ги викнал това е супер ко мога утре ще ги питам но за топлата няма как сам :) или ще попитам пак.
А това с дистанционното отчитане жената се притиснява да не направят и студената с такъв водомер и пак да трябва да ги сменяме това ми е дилемата дали да сложим и за отчитане или да сложа обикновените .


от kris11 » Нед мар 24 12, 2024 12:17


S_T_I_N_G написа:
....За това питам иначе да досетих се за пломбата че няма как да я пипам сам и тн .

Пломбите са пластмасови тип свински опашки без разкопчаване жълти и широки с номер.
Преди 5-6г на новизграден ВиК- частна кооперация от Вик -то ми дадоха PVC пломба и като си монтирам дист. водомер да я щракна. След почти година минаха да проверят дали и как е сложена.

Да такива са ще проверя но както каза колегата искат по 12-15 лв за посещение не знам дали тази тяхна проверка пак няма да се плааща


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Смяна на водомери в апартамент

Мнениеот К.Одаджийски » Пон 25 мар 2024 7:41


Миналия месец минаха от техем и казаха че водомерите са за смяна в срок от един месец Звъннах на телефонът им обаче не успях да се запиша щото не ми вдигнаха. Направих си регистрация и заявих смяна на 2 студени и два топли водомера с дистанционно отчитане. ВиК ги отчитат 4 пъти в годината, техем, не знам, май всеки месец. Момчетата дойдоха, монтираха, пломбираха и дават информация към ВиК. 567лв струваше всичко, водомери, монтаж, посещение, пломбиране и завеждане във ВиК


Потребителски аватар
railfan
Мнения: 606
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: Смяна на водомери в апартамент

Мнениеот railfan » Пон 25 мар 2024 8:48


По отношение на отчитането на топлите водомери е според зависи цялата етажна собственост към абонатната станция как й се формира месечната сметка - дали на прогнозен отчет или на реален. Прогнозният се отчита веднъж в годината, след края на отоплителният сезон и се прави изравняване спрямо отчетените по месеци кубици - ако са повече доплащаш, ако са по-малко приспадат от бъдещи сметки. Реалният е всеки месец. Уви, такива са много малко в София и си късметлия ако имаш този тип отчитане. Студените са на 3 месеца.
Иначе, колегата отгоре е напълно прав за студените водомери - преди 2 г сменях моите и ми казаха, че може какъвто и да е, само да се обадя да го пломбират. Впоследствие реших, че по-добре те да си го монтират. Двата бяха 120 лв с монтажа и пломбата.
За топлите пак се спрях на варианта да ги монтира Нелбо, те бяха 160 ако не се лъжа и ги връщах два пъти в рамките на деня да си оправят появил се теч от водомера.
Ако ще сменяш сам, внимавай много, особено ако си със старите метални щрангове - шанса да се наиграеш с резбата е огромен, ако е полипропилен е по-малко вероятно.


Потребителски аватар
alpinab
Мнения: 559
Регистриран на: Сря 26 юни 2013 20:22
Автомобил: VW Passat
Двигател: CRL
Местоположение: София

Re: Смяна на водомери в апартамент

Мнениеот alpinab » Пон 25 мар 2024 9:45


Преди няколко месеца минах по този път и използвах услугите на Техем гр. София за смяна и на 2та ми водомера(топъл и студен). Старите бяха електронни но с изтекла годност от 10години. Техем използваме и за топлинен счетоводител. Направиха ни групова отстъпка и график за подмяната защото от около 60ап. в блока се събрахме 15ап. за същата подмяна. Цялата процедура трае 10-15 мин. на ап. Те си ги сменят, пломбират, заверяват и издават протокол със старите и новите показания. Взеха ми общо за 2та водомера топла и студена вода 210лв. ако не греша. Това беше общата сума със всичко. Техни водомери, монтаж и заверка. Предават цялата информация по служебен път към Веолия(Софийска вода). Общо взето много доволен от цялата процедура и ги препоръчвам.

Тука обаче е важно да кажа:

Блока ни ползва техните услуги. Не знам дали ако не е такъв случая може да стане толко лесно и за такива пари.
След подмяната (и преди това беше така), плащам месечна такса отчет на Техем, която е допълнителна за счетоводните услуги - около 3-4лв.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Смяна на водомери в апартамент

Мнениеот ktamen » Пон 25 мар 2024 9:51


Резбите едва ли могат да са проблем, последно като ми сменяха водомери развиха само бронзовите холендри и сложиха новите водомери със старите холенри. Водомерът от миналата година изобщо нямаше холендри в кутията.
Най-добре да се питат Топлофикация и Софийска вода дали е проблем да си ги смениш сам.
Ама ако топлия водмер е 160лв в магазина и студения още 40 - 50лв, 240 за двата заедно с монтаж ми се струва разумна цена.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8289
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Смяна на водомери в апартамент

Мнениеот Stivi » Пон 25 мар 2024 11:12


Интересно какво правим с тези, които не мислят да си сменят водомерите с мотото "Да го духа ВиК" , начисляват им служебно яко вода, или идват с полиция и им режат тръбите ? Понеже като си представя колко имота има в София и какви хора живеят в тях, поне 30% няма да тръгнат доброволно да си сменят водомерите !


thanis
Мнения: 1332
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Смяна на водомери в апартамент

Мнениеот thanis » Пон 25 мар 2024 11:20


Веднъж годишно ги викаш да снемат реални данни от водомерите и когато имаш да вземаш си преценяваш кога да ги викнеш пак. Никой няма да идва да ти реже тръбите.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12769
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Смяна на водомери в апартамент

Мнениеот Zdravko Zankov » Пон 25 мар 2024 11:35


Преди половин година може би ми звъняха от Топлинния счетоводител.
Да ви предложим смяна на разпределителите с дистанционно отчитане, също така и на водомерите.
Пратих ги при служебния домоуправител, но категорично им заявих, че водомерите няма да ги сменя сега. Сменени са преди 4.5 години по предписание на ВиК, били стари, изтекли не знам какви си.
Айде нЕма нужда. Електромерите на енергото, водомери и топломери мои. Ми вземете си ги, и си ги сменяйте бе.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Смяна на водомери в апартамент

Мнениеот ktamen » Пон 25 мар 2024 12:14


Stivi написа:Интересно какво правим с тези, които не мислят да си сменят водомерите с мотото "Да го духа ВиК" , начисляват им служебно яко вода, или идват с полиция и им режат тръбите ? Понеже като си представя колко имота има в София и какви хора живеят в тях, поне 30% няма да тръгнат доброволно да си сменят водомерите !

Всяко ВиК си има собствени методи как да ти усложнява живота. Тук на село водомерите са тяхна собственост, не им пука особено ако са над 10 години. Имота който купих преди 2 години има поне 12 годишен водомер и не е проблем. Не ми начисляват никакви съчинени кубици, не ме тормозят за нищо, смяната на партидата стана за 2 минути на едно гише без да ми искат удостоверение от Главния мюфтия дали баба ми е имала тепавица. Ама са общинска собственост.
А Софийска вода са откровени престъпници не само заради съчинение кубици и тормоза и лесно мога да го докажа с документи, ама нали са ,, Инвеститори,, и трябва да подхранват партйните мошеници, затова им се позволява да крадат колкото им е кеф.
thanis написа:Веднъж годишно ги викаш да снемат реални данни от водомерите и когато имаш да вземаш си преценяваш кога да ги викнеш пак. Никой няма да идва да ти реже тръбите.

Преди година се оказа, че съм надплатил 7лв, с моята консумация сумата ще стигне за още 7 години, ама вече започнаха да ме тормозят.
Ама трябва да им идеш на крака в офис, по телефона не може, и да ти кажат, че ще дойдат след седмица, демек трябва да жертваш поне 2 работни дни за щуротии.
Добре че се откачих от Топлофикация, те са 100 пъти по-злобни измамници.


Потребителски аватар
railfan
Мнения: 606
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: Смяна на водомери в апартамент

Мнениеот railfan » Пон 25 мар 2024 13:20


Принципно това си е форма на легален рекет. Дори и "задължителната" смяна на водомери на всеки 10 години не съм се занимавал да проверя как е формулирана в наредбите и дали въобще е някъде написано, че след 10-тата година са негодни. Някъде бях попадал на информация, че 10 г е срока, в които производителя гарантира, че ще отчитат точно, а не, че след 10-тата са негодни, както смятат ВиК и Топлофикация.
Явно е по-изгодно да си ги пробутват и да си върви търговия, защото ако закона позволява да им се направи метрологична проверка, която да докаже, че са годни и да получат сертификат за още 2-3-5 г експлоатация ще гризнат дръвцето по тая линия много яко.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 59 госта