Въздушно отопление с камина

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
Volkov
Мнения: 1704
Регистриран на: Нед 19 ное 2006 16:53
Автомобил: Golf 3 20 Jahre
Двигател: 2.0 16V ABF
Местоположение: София

Въздушно отопление с камина

Мнениеот Volkov » Пет 04 яну 2013 21:08


Написано всичко звучи прекрасно, но дали е така в действителност?! :roll:


Цитат от сайт намерен в интернет по този въпрос:

Защо да избера въздушното отопление с камина?

По-бързо загряваща отоплителна система в сравнение с отоплението с вода
По-малки разходи за изграждането на отоплителна система с въздух в сравнение с водна отоплителна инсталация
По-подходяща за отопление на вили и жилища, в които няма целодневно хора за подържане на камината, без опасност от замръзване
По-безопасна - при правилно изпълнение няма никаква опасност от прегряване на камерата, ако по желание се затвори въздушна клапа в някое помещение – топлината се разпределя в останалите отопляеми помещения

Какво представлява въздушното отопление с камина?

Това е съвременна система за отопление, чудесна алтернатива на скъпата система от радиатори. Със системата за въздушно отопление – камина с горивна камера, каминни вентилатори и въздуховоди ще постигнете оптимален температурен режим и при минусови температури.

Броени минути след запалване на камината автоматично се включва вентилационно устройство за горещ въздух и топлината се отвежда до другите стаи чрез система от въздоховоди. Те могат да преминават по тавана в стаите при многоетажно строителство или в подпокривното пространство в еднофамилни къщи. Най-важното в този метод е правилното изграждане на въздуховодната инсталация.

Как се изгражда системата за разпределение на топлия въздух?

Системата за разпределение на топъл въздух работи като централно отопление на топъл въздух. Камината се конструира така, че около горивната камера има въздушни пространства, които са изолирани с минерална вата. Студеният въздух навлиза под камерата, минава около нея, като се затопля и се събира в булото (горната част на конструкцията). От там топлия въздух с помоща на специален високотемпературен вентилатор се отвежда по гъвкави топлоизолирани въздуховоди и се подава във всички стаи на апартамента или къщата посредством регулируеми клапи. Затвореният цикъл на системата е осигурен чрез поемане на въздух под вратите, гарантиращ непрекъснато кръгообразно движение на въздуха.

Изображение


Имам няколко въпроса и искам реални мнения от хора, които имат подобен вид отопление:

Колко е ефективно в сравнение с климатик?!

Какво топлите, къща (1 етаж, 2 или др.), апартамент, колко стаи / баня??

Колко горе долу е разхода на дърва за подобен вид камина в студените дни (разбира се има значение квадратурата, който с каквото съотношение е, просто да го сподели)

По-икономична ли е подобна камина от котел с водна риза?!

Живо ме интересува, имате ли дограма, или топлоизолация на къщата?!

Интересува ме тези вентилатори(ако сте с такива) дали са прекалено шумни?! Ясно, че няма да са над детска стая... mhihi

Ако някой допълни нещо от себе си, което съм пропуснал ще съм благодарен! :)




Потребителски аватар
swir4o
Мнения: 321
Регистриран на: Чет 09 апр 2009 20:23
Автомобил: VW Passat Variant Pacific
Двигател: 1.8 ADZ
Местоположение: Plovdiv

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот swir4o » Пет 04 яну 2013 22:44




Потребителски аватар
hooligans
Мнения: 18715
Регистриран на: Пет 30 мар 2007 19:22
Автомобил: VW Polo Harlekin 1996
Двигател: 1.6 AEE
Местоположение: София

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот hooligans » Пет 04 яну 2013 22:58


Чичи, наще в апартамента си имат подобна камина (мисля, че е без вентилатори)
Въздуховодите се отварят и затварят, в която стая искаш да духа.
Предимствата са, че се затопля много бързо, но си трябва мъкнене и постоянно зареждане.
Бих ти препоръчал такава да затопли къщата, пък като си легнеш адакс да държи температурата.


Потребителски аватар
Volkov
Мнения: 1704
Регистриран на: Нед 19 ное 2006 16:53
Автомобил: Golf 3 20 Jahre
Двигател: 2.0 16V ABF
Местоположение: София

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот Volkov » Пет 04 яну 2013 23:07


swir4o написа:Имам камина с въздушна риза. Горивната камера е на чешката фирма BEF и е 14 kW.(10- отдава и 4- излъчва през стъклото. Ползвам я 6- та година. Горя само дърва(предимно дъб и мн. малко бук). До сега е нямало случай да изгоря повече от 7.5 кубика дърва за отоплителен сезон. Отоплявам 128 квадрата етаж от къща, която е изолирана, но под мен и над мен не живее никой и съответно- никой не топли. Имам две малки деца и при това положение надявам се знаете как се гори камина.По мои изчисления 8 кубука дърва по 60 лв. са 480 лв. за отоплителен сезон. Пак повтарям не съм изгарял повече от 7.5 кубика. Преди 6 години и аз много мислих и се спрях на това.
Предимства:
- икономично( под 100 лв. на месец)
- липсват радиатори и нямаш грижа при разполагане на мебелите.
- идилия. Придава друга визия на жилището.
- печеш мръвки на скара с кеф :D
- за разлика от парното не изсъхва въздуха в помещението
- зимата изпраните дрехи съхнат за около 3 часа и навсякъде ухае на омекотител.
- поради интензивното движение на въздуха липсва конденз и мухал по ъглите в помещенията. Температурата е постоянна във всяка точка от стаята.( Конвектора принудително сваля горещия въздух от тавана към пода.
-Камината започва да духа 50 градуса на 5-тата минута след запалването.
- Спирам да изброявам предимства- не съм търговски представител :lol:
Недостатъци:
- мъкнеш дърва, но кеф цена няма.
- може да се окаже шумна при неправилен подбор на конвектора( вентилатора за горещ въздух).

В крайна сметка всеки сам си решава. Аз никога няма да сложа котел и радиатори вкъщи. Искам да кажа само, че правенето на едно такова съоръжение си е цяла наука. Аз лично съм събирал инфо в продължение на 5 години преди да реша да я направя.
Желая топли зимни вечери на всички, независимо с какво се отопляват!!!


Благодаря ти! :applause: :bowdown


Потребителски аватар
suggar
Мнения: 875
Регистриран на: Нед 19 авг 2007 19:46
Автомобил: Seat Ibiza
Двигател: ASV
Местоположение: Габрово

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот suggar » Пет 04 яну 2013 23:13


Удома се отопляваме на локално парно, и чесно казано гледам много скептично на тази ситема, да ще затопля по бързо от радиатор но, и ще изстива също така бързо, да не говорим че освен дърва, ще има и разходи за ток защото тоя вентилатор няма да е малък.


Потребителски аватар
swir4o
Мнения: 321
Регистриран на: Чет 09 апр 2009 20:23
Автомобил: VW Passat Variant Pacific
Двигател: 1.8 ADZ
Местоположение: Plovdiv

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот swir4o » Пет 04 яну 2013 23:16


Вентилатора е 60 W.- колкото ел. крушка.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот stefan4o » Пет 04 яну 2013 23:19


suggar написа:Удома се отопляваме на локално парно, и чесно казано гледам много скептично на тази ситема, да ще затопля по бързо от радиатор но, и ще изстива също така бързо, да не говорим че освен дърва, ще има и разходи за ток защото тоя вентилатор няма да е малък.

А парното с радиатори няма ли си ел.помпа?


Потребителски аватар
k_garchev
Мнения: 2712
Регистриран на: Съб 08 мар 2008 13:12
Автомобил: VW Golf 4 2.3V5 4motion
Двигател: AGZ
Местоположение: Пирдоп
Контакти:

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот k_garchev » Пет 04 яну 2013 23:35


Както казва колегата,трябва много добре да се проучи системата и най-важното да се направи много кадърно!Да се изчисли вентилацията и къде/как ще циркулира въздуха!Трябват много сметки и изчисления на тръби и т.н.!От доста време се интересувам от такава система,но за момента нямам смелост да я направя!
Един въпрос към колегата "свирчо"!Може ли някоя снимчица на камината и на тръбите по стаите?Много бързо ли истиват помещенията?Постоянно ли работи камината с тези 7 кубика дърва?За сега тези въпроси,а по-късно и други! :D


Потребителски аватар
Pichaga
Антиспамър №1
Антиспамър №1
Мнения: 16283
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:57
Автомобил: Opel Zafira B
Двигател: Z19DT
Местоположение: София
Контакти:

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот Pichaga » Пет 04 яну 2013 23:38


stefan4o написа:
suggar написа:Удома се отопляваме на локално парно, и чесно казано гледам много скептично на тази ситема, да ще затопля по бързо от радиатор но, и ще изстива също така бързо, да не говорим че освен дърва, ще има и разходи за ток защото тоя вентилатор няма да е малък.

А парното с радиатори няма ли си ел.помпа?

офф-топик
има я, 30,45,60 вата на 1,2,3 степен, освен, ако не е гравитачно, тогава няма


Потребителски аватар
Volkov
Мнения: 1704
Регистриран на: Нед 19 ное 2006 16:53
Автомобил: Golf 3 20 Jahre
Двигател: 2.0 16V ABF
Местоположение: София

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот Volkov » Съб 05 яну 2013 0:00


Въпрос към колегата swir4o 2бр.:

Колко градуса горе долу е във всичките стаи, и колко градуса е в най-отдалечената от конвектора?! :roll:

Колко е ефективно в сравнение с климатик?!


Потребителски аватар
suggar
Мнения: 875
Регистриран на: Нед 19 авг 2007 19:46
Автомобил: Seat Ibiza
Двигател: ASV
Местоположение: Габрово

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот suggar » Съб 05 яну 2013 0:17


Предполагам повечето парнота имат помпи , но нашето няма, верно с помпата ше загрява по бързо, но нашето е правено отдавна и предполагам не са се сетили да сложат.

колкото до тази система, както и да го мисля все ми се струва че до половин час след като се спре камината и къщата ще е изстинала


Потребителски аватар
swir4o
Мнения: 321
Регистриран на: Чет 09 апр 2009 20:23
Автомобил: VW Passat Variant Pacific
Двигател: 1.8 ADZ
Местоположение: Plovdiv

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот swir4o » Съб 05 яну 2013 10:04


suggar написа:Предполагам повечето парнота имат помпи , но нашето няма, верно с помпата ше загрява по бързо, но нашето е правено отдавна и предполагам не са се сетили да сложат.

колкото до тази система, както и да го мисля все ми се струва че до половин час след като се спре камината и къщата ще е изстинала

Снощи камината горя до 23:30 часа. Тази сутрин в 8:30 температурата беше 21 градуса. Независимо какво е отоплението, след като стените са акумулирали енергия, при спиране на отоплението започват да отдават. Затова се прави изолация на стените и то външна. Така печелиш 30% повече топлина и съответно по малък разход на енергия.


Потребителски аватар
swir4o
Мнения: 321
Регистриран на: Чет 09 апр 2009 20:23
Автомобил: VW Passat Variant Pacific
Двигател: 1.8 ADZ
Местоположение: Plovdiv

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот swir4o » Съб 05 яну 2013 10:23


Volkov написа:Въпрос към колегата swir4o 2бр.:

Колко градуса горе долу е във всичките стаи, и колко градуса е в най-отдалечената от конвектора?! :roll:

Колко е ефективно в сравнение с климатик?!

В стаите температурата е приблизително около 25-26 градуса, но може да се регулира от просвета на въздуховодите ( решетките на края на въздуховодите)
За климатика- с един климатик ефективно отопляваш една стая- около 50 лв. Аз отоплявам кухня с дневна- 31 квадрата, хол- 27 квадрата, детска- 18 кв., спалня- 20 кв., коридор- 12 кв., баня- 6 квадрата, тоалетна- 4 кв., много често пускам отопление и към остъклена зимна тераса-9.5 кв.- жена ми си държи там цветя и я ползва за гладене.
Ще ми трябват минимум 4 климатика и пак няма да е същото и поне 200 лв. на месец само ток. Вчера съм си купил 10 кубика дъб, нарязан на метър за 550 лв.- за другата зима. Има хамалогия- рязане, цепене, качване на дърва, ама топлината е друга.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот К.Одаджийски » Съб 05 яну 2013 10:46


Супер е този вид отопление, първоначалната инвестиция, всичко да работи като хората обаче хич не е малка според мен. Като знам какви луди пари взимат за изграждане на една вентилация на скара си представям тази за къщата колко пари ще струва, а трябва да е направено хубаво сигурно от неръждаеми тръби, че ако не е както трябва като тръгне въздуха в системата и като вземе да настане една бучавица. Ходих при един познат на който си правил ремонт на апартамента, направил парното, поставил гипсокартон, тръбите зад него но не ги укрепили и опират в конструкцията, като заработи помпата, не може да се седи в апартамента от бучене.
Та мисълта ми беше, че всичко трябва да е направено изключително грамотно за да не се чудите после как да го изхвърляте или да стои вечно загробено на тавана!


Потребителски аватар
swir4o
Мнения: 321
Регистриран на: Чет 09 апр 2009 20:23
Автомобил: VW Passat Variant Pacific
Двигател: 1.8 ADZ
Местоположение: Plovdiv

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот swir4o » Съб 05 яну 2013 11:03


k_garchev написа:Както казва колегата,трябва много добре да се проучи системата и най-важното да се направи много кадърно!Да се изчисли вентилацията и къде/как ще циркулира въздуха!Трябват много сметки и изчисления на тръби и т.н.!От доста време се интересувам от такава система,но за момента нямам смелост да я направя!
Един въпрос към колегата "свирчо"!Може ли някоя снимчица на камината и на тръбите по стаите?Много бързо ли истиват помещенията?Постоянно ли работи камината с тези 7 кубика дърва?За сега тези въпроси,а по-късно и други! :D

Клоега, имаш ЛС



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 59 госта