Въздушно отопление с камина

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
swir4o
Мнения: 321
Регистриран на: Чет 09 апр 2009 20:23
Автомобил: VW Passat Variant Pacific
Двигател: 1.8 ADZ
Местоположение: Plovdiv

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот swir4o » Пон 07 яну 2013 16:23


stil написа:
swir4o написа:По- безопасно? А да си чувал как гърмят водни ризи? А да си чувал за хора пълни с ламарина и стъкла от гръмнала камина? Мой приятел загуби така майка си преди две години, точно преди Коледа. Помпата спряла да върти без да я усетят, клапана за вкарване на студена вода, ръждясал и не сработил и белята станала...

Не само съм чувал, но и виждал (сещам се за поне 2-3 случая) за двете години, когато работата ми беше свързана с тази област. Общото между тях беше, че се дължаха на причини, свързани с лош дизайн (всичките бяха самоделки).
Но съм виждал многократно повече изпепелени къщи и обгорени хора (от печки и камини, инсталирани вътре в стаята - не само с открити, но и със затворени огнища), както и задушени с CO хора, вследствие на непълно горене.

Когато една водна отоплителна системата за твърдо гориво с принудителна циркулация на топлоносителя е конструирана, изпълнена и експлоатирана съгласно изискванията, рискът от подобна случка се доближава до стойност, при която системата може да се приеме практически за безопасна. Има статистика, която показва, че рискът от пожар при отопление с твърдо гориво вътре в помещенията е в пъти по-голям отколкото риска от взрив вследствие на прегряване на топлоносителя.

swir4o написа:А за чистотата- няма по- голяма мръсотия от въглищата, вярвай ми. Не гледай какво е вкъщи. Ами пепелта и мръсотията, която дишаш в котелното???

Нещо не си в час...
Пепелта и мръсотията в котелното е ограничена в обем от 10-15 m3, и освен това я дишам за ограничен период от време - 1 влизане за 15 минути за чистене и зареждане и 3-4 влизания за по 2-3 минути, което прави около 30 мин. за 24 часа. С камина в стаята, саждите се дишат постоянно - когато си буден и когато спиш.
Преди направата на инсталацията стените се пребоядисваха задължително веднъж на всеки 2 години.
А да споменавам ли, че домакинята се превъръща в домашна прислужница (ако не си наеме такава) от ежедневното сноване насам-натам с парцала?

На този етап, локалното водно отопление на твърдо гориво за една средностатистическа постояннообитаема къща е едно оптимално решение.

От написаното разбирам, че си виждал камина само на снимка.Къде ги видя тия сажди и от къде идват след като камерата е затворен тип и с пиролизно изгаряне. Дори стъклото се самопочиства, а чугуна вътре е сивобял. Стъклото е японска керамика и издържа на 900 градуса температура. Аз поне толкова не съм развивал още. :) Хората продават водни филтри за прахосмукачки, специално пригодени за почистване на пепелта от камини. :deal Всичко става става за 6 секунди, а в котела кой ръчка с лопатата и после си чисти черните налепи от носа?
За протокола : Моята камина СО-то го изгаря допълнително за повишаване на КПД-то! eusa
Камината съм я направил преди 6,5 години и все още не съм боядисвал, а жена ми не е чистила пепел от времето, когато се отоплявах с печки на дърва и въглища.
Не искам да се заяждам, но си мисля, че на тема камини и парно съм доста отворен!!!Ако имаш още въпроси, готов съм да отговоря, най- доброжелателно.

Топлил съм се и на парно, във времето когато живеехме при баща ми, докато си построим къщата. Вярвай ми знам какво е! Въпреки, че и там бях направил много нововъведения- електроника, която го пълни с вода при ниско ниво. Бях му вързал един двигател, който отваря и затваря клапата на комина по температура и куп други щуротии... Какво да ти кажа. Ебати и парното разби ни: 4 тона донбас си 3 кубика дърва за 100 квадрата не ни стигаха... С тия пари се топля на камината само 4 години и ми е топло, и- комфортно, и ми е кеф...
Поздрави!!!




Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8290
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот Stivi » Пон 07 яну 2013 16:41


swir4o написа: след като камерата е затворен тип и с пиролизно изгаряне. Дори стъклото се самопочиства, а чугуна вътре е сивобял. Стъклото е японска керамика и издържа на 900 градуса температура.


Знам какво представлява пиролизен котел ама не знаех че има и пиролизни камини :shock Или май това твоето не е точно камина ами някакъв вид котле с японско стъкло маскирано като камина понеже разбирането на 99% от хората за камина е нещо в което просто хвърляш дърва и понякога е затворено със стъклена вратичка ,но пиролизното горене е нещо мнооого по-различно от това :012:


Потребителски аватар
swir4o
Мнения: 321
Регистриран на: Чет 09 апр 2009 20:23
Автомобил: VW Passat Variant Pacific
Двигател: 1.8 ADZ
Местоположение: Plovdiv

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот swir4o » Пон 07 яну 2013 18:13


Всички съвременни горивни камери за камини ги правят така. Дори наскоро едни познати, които ме викаха на консултация по поставянето на подобен вид отопление, се бяха спрели на модел много по- добър от моя в много отношения. Все пак моята камера е произведена преди 7 години. Нормално е да има развитие. Французи и холандци, а и чехи много почнаха да залагат на това отопление.


stil
Мнения: 534
Регистриран на: Вто 13 юли 2004 9:04
Автомобил: VW Polo 1991
Двигател: NZ
Местоположение: София

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот stil » Пон 14 яну 2013 9:17


Volkov написа:… в момента се отоплявам на котел с водна риза, който гори само дърва и мощността му е около 20 киловата
… отоплявам къща на 3 етажа с обща квадратура около 250 квадрата
… къщата ми е с изолация с фибран 5мм…!

Три констатации, като в поне две от тях вероятно има грешка. Ако няма, или отоплителната инсталация не ти е наред, или топлоизолационната система, или и двете. Не е чудно тогава, леко безсмисленото ти терзание относно въздушна или водна система. Няма да си решиш проблема заменяйки по-ефикаснатата по презумция система с по-неефикасна такава!

Volkov написа:Затова бях написъл още в началото, да пишат само хора, които имат въздушно отопление с камина
А кой какво мисли, предполага и има, в случая не ми върши никаква работа…


Волков, бих искал само да те предупредя (а и други, които се интересуват), че в „съветите” на swir4o почти няма верни твърдения. Или поне огромната част от истината е спестена. Да не си направи някой погрешни изводи.

НЯМАМ въздушно отопление с принудителна циркулация, но ЗНАМ, че водното такова има безспорни предимства при постоянно обитаема средностатистическа еднофамилна българска къща, част от които предимства нахвърлих по-горе.
Но ще уважа твоето изискване в твоята тема и няма да пиша повече, макар да смятам за абсурдно подобно (само)ограничаване в начините за получаване на знание. Онази случка с ябълката и сър Нютон е мит – всичко е било в главата му!


Потребителски аватар
Volkov
Мнения: 1704
Регистриран на: Нед 19 ное 2006 16:53
Автомобил: Golf 3 20 Jahre
Двигател: 2.0 16V ABF
Местоположение: София

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот Volkov » Пон 14 яну 2013 10:27


stil написа:
Volkov написа:… в момента се отоплявам на котел с водна риза, който гори само дърва и мощността му е около 20 киловата
… отоплявам къща на 3 етажа с обща квадратура около 250 квадрата
… къщата ми е с изолация с фибран 5мм…!

Три констатации, като в поне две от тях вероятно има грешка. Ако няма, или отоплителната инсталация не ти е наред, или топлоизолационната система, или и двете. Не е чудно тогава, леко безсмисленото ти терзание относно въздушна или водна система. Няма да си решиш проблема заменяйки по-ефикаснатата по презумция система с по-неефикасна такава!


Освен в 20 киловатовия котел Немски, "De Ditrich" в който съм 100% сигурен , квадратурата с точност немога да я сметна, но ти го давам грубо защото имам огромено коридор със широчина на стълбите от 140см, от приземния до последния етаж, + 3те етажа с приблизителна квадратура 60кв на етаж!
Инсталацията е правена от аматьори парнаджии когато е строена къщата сиреч 60те години, преправяна после 2-3 пъти, монтирана помпа, която да върти принудително водата и тн. Като цяло не твърдя че е изпълнена професионално, но констатирам положение в което сега работи от поне 5-6 години, отоплявам се с около 10-11 кубика на зимен сезон стига да не е екстремално студено, котела гори от следобяд към 15:00ч. до 22:00ч. вечер!
За фибрана също съм сигурен, защото си спомням прекрасно покупката, и това беше относително евтин, преди поне 5 години вече!

Така че приятелю, единствената неточна цифра която давам е квадратурата!
В новата къща, за която се отнася питането ми нямам голям избор както бях написал - задължително трябва да се отоплявам с камина, ако не си прочел!
Струва ми се че камина с топъл въздух е по-производителна от тази с водната риза, може и да се бъркам затова исках да споделят мнения хора, които ползват въздушното отопление с камина!

Последна промяна от Volkov на Пон 14 яну 2013 21:48, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8290
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот Stivi » Пон 14 яну 2013 10:48


Volkov написа: отоплявам се с около 10-11 кубика на зимен сезон стига да не е екстремално студено, котела гори от следобяд към 15:00ч. до 22:00ч. вечер!


Ето такива неща като това в червено е важно да се уточняват,понеже един казва че се грее с 11 кубика а друг като мен дето за подобно нещо гори пак толкова ама заедно с тях и 3-4 тона въглища си вика "Айде и тоя се разцепи да лъже.." ама после се разбира че неговия котел гори 7-8ч а моят 24ч в денонощието и нещата си идват на мястото :idea:


Потребителски аватар
swir4o
Мнения: 321
Регистриран на: Чет 09 апр 2009 20:23
Автомобил: VW Passat Variant Pacific
Двигател: 1.8 ADZ
Местоположение: Plovdiv

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот swir4o » Пон 14 яну 2013 18:20


Волков, бих искал само да те предупредя (а и други, които се интересуват), че в „съветите” на swir4o почти няма верни твърдения. Или поне огромната част от истината е спестена. Да не си направи някой погрешни изводи.

:063:

Колеги, не ми вярвайте!!! Аз съм психично болен и 6 години се отоплявам само в мислите си ....
stil дълбок поклон приятелю!!! Писах ти, по- горе, че такива камини си виждал само на снимка, ама не щеш да чуеш....


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот muns61 » Пон 14 яну 2013 20:30


Volkov написа:
stil написа:
Volkov написа:… в момента се отоплявам на котел с водна риза, който гори само дърва и мощността му е около 20 киловата
… отоплявам къща на 3 етажа с обща квадратура около 250 квадрата
… къщата ми е с изолация с фибран 5мм…!

Три констатации, като в поне две от тях вероятно има грешка. Ако няма, или отоплителната инсталация не ти е наред, или топлоизолационната система, или и двете. Не е чудно тогава, леко безсмисленото ти терзание относно въздушна или водна система. Няма да си решиш проблема заменяйки по-ефикаснатата по презумция система с по-неефикасна такава!


Освен в 20 киловатовия котел Немски, "De Ditrich" в който съм 100% сигурен , квадратурата с точност немога да я сметна, но ти го давам грубо защото имам огромено коридор със широчина на стълбите от 140мм, от приземния до последния етаж, + 3те етажа с приблизителна квадратура 60кв на етаж!
Инсталацията е правена от аматьори парнаджии когато е строена къщата сиреч 60те години, преправяна после 2-3 пъти, монтирана помпа, която да върти принудително водата и тн. Като цяло не твърдя че е изпълнена професионално, но констатирам положение в което сега работи от поне 5-6 години, отоплявам се с около 10-11 кубика на зимен сезон стига да не е екстремално студено, котела гори от следобяд към 15:00ч. до 22:00ч. вечер!
За фибрана също съм сигурен, защото си спомням прекрасно покупката, и това беше относително евтин, преди поне 5 години вече!

Така че приятелю, единствената неточна цифра която давам е квадратурата!
В новата къща, за която се отнася питането ми нямам голям избор както бях написал - задължително трябва да се отоплявам с камина, ако не си прочел!
Струва ми се че камина с топъл въздух е по-производителна от тази с водната риза, може и да се бъркам затова исках да споделят мнения хора, които ползват въздушното отопление с камина!

Със сигурност си написал на 2 места глупости - фибран 5 мм и стълбище 140 мм.
Ако някой не различава сантиметри и милиметри, не си струва да му се обяснява нищо техническо.


Потребителски аватар
Volkov
Мнения: 1704
Регистриран на: Нед 19 ное 2006 16:53
Автомобил: Golf 3 20 Jahre
Двигател: 2.0 16V ABF
Местоположение: София

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот Volkov » Пон 14 яну 2013 21:47


muns61 написа:Със сигурност си написал на 2 места глупости - фибран 5 мм и стълбище 140 мм.
Ако някой не различава сантиметри и милиметри, не си струва да му се обяснява нищо техническо.


Моя грешка, 5 см и Метър и 40 см, за да сме прецизни както е редно! :bowdown
Радвам се, че си ме разбрал все пак въпреки грешките ми, и също така се радвам че не ти се занимава да ми отваряш очите, о Господи!! :bowdown


stil
Мнения: 534
Регистриран на: Вто 13 юли 2004 9:04
Автомобил: VW Polo 1991
Двигател: NZ
Местоположение: София

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот stil » Съб 19 яну 2013 12:35


swir4o написа:Колеги, не ми вярвайте!!! Аз съм психично болен и 6 години се отоплявам само в мислите си ....
stil дълбок поклон приятелю!!! Писах ти, по- горе, че такива камини си виждал само на снимка, ама не щеш да чуеш....

Виж сега приятел, това че си мислиш, че "пиролизната" ти камина оползотворява ефективно пиролизните газове е може би плод на неограничената ти фантазия. Но не искам в тази тема да коментирам, защото авторът й е много чувствителен, а и аз му обещах вече нещо.
Затова ти предлагам да си направиш друга тема със заглавие "що е то пиролиза и имали почва у нас" в този същия раздел, и когато имам възможност ше дойда там да коментираме. Обаче се подготви, защото ще говорим за същността на пиролизата като процес, условията за нейното протичане, продуктите на процеса, тяхната калоричност, какви са предпоставките за тяхното оползотворяване, ще разгледаме и обясним няколко конструкции на пиролизни котли, за да ги сравниш с конструкцията на твоята "пиролизна" камина, а ако кажеш и кой модел горивна камера на чешката фирма BEF използваш, ще коментираме и него.
Ще коментираме и "ниската" запрашеност и "липсата" на сажди в помещения, където е инсталирано отоплително устройство работещо на твърдо гориво и където в допълнение е налице система за принудителна конвекция на въздуха.
И не на последно място ще коментираме как "топлиш" 130 m2 със 7 m3 дърва за сезон. За последното може да се включи и Волков с неговия 20 kW котел, "отопляващ" 250 m2.


Потребителски аватар
swir4o
Мнения: 321
Регистриран на: Чет 09 апр 2009 20:23
Автомобил: VW Passat Variant Pacific
Двигател: 1.8 ADZ
Местоположение: Plovdiv

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот swir4o » Съб 19 яну 2013 15:00


Колеги спирам да пиша в темата. Ако някой има въпроси само на лични. Снимки с инсталацията съм изпратил на няколко колеги с подробни обяснения. Не знам какво и как топля, но се получава...
Миналата година купих 15 кубика дъб на дължина 1 метър- сам си ги нарязах, а и така не могат да те метнат в кубатурата. След тежката зима миналата година ми останаха приблизително половината. На сегашната мека зима най- вероятно ще ми останат дърва.
Поздрави и успех с отоплението! :да:


Потребителски аватар
Volkov
Мнения: 1704
Регистриран на: Нед 19 ное 2006 16:53
Автомобил: Golf 3 20 Jahre
Двигател: 2.0 16V ABF
Местоположение: София

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот Volkov » Нед 20 яну 2013 15:56


Котелчето топли около 300 литра вода, навсякъде разбира съм с алуминеви радиатори, има помпа с мощност 75W, не искам да доказвам на никой нищо , факт е че е така топля се с 1500лв. за 2 зимни сезона средно студени, при много студени зими, горя около 15 кубика, което да речем че е 1000лв. при стратиране от октомври да речем до март включително, приблизително разбира се да речем - 6 месеца, сам си направи сметката по колко се пада на месец! :wink:
За мен лично цифрата е повече от добра!


Потребителски аватар
Volkov
Мнения: 1704
Регистриран на: Нед 19 ное 2006 16:53
Автомобил: Golf 3 20 Jahre
Двигател: 2.0 16V ABF
Местоположение: София

Re: Въздушно отопление с камина

Мнениеот Volkov » Чет 06 юни 2013 6:55


В крайна сметка сме се спрели на горивна камера с водна риза около 20 киловата общша мощност, задължително чугунена!

Ако може да ми препоръчате конкретен магазин, с по-богат изгор?! :gruebel


Потребителски аватар
zloby3400
Мнения: 810
Регистриран на: Сря 19 ное 2008 9:38
Автомобил: Golf III
Двигател: AEK 1996
Местоположение: София/Ямбол
Контакти:

Re: Въздушно отопление с камина

Мнениеот zloby3400 » Чет 06 юни 2013 9:22





Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: D1D00 и 79 госта