Въздушно отопление с камина

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
boi4eto
Мнения: 1518
Регистриран на: Нед 11 мар 2007 12:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Чипровци

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот boi4eto » Съб 05 яну 2013 11:16


Въздушното отопление не е лошо, но е около два пъти по енергоемко. Сравнявам моето гравитачно парно с въздушно на един приятел и отоплявайки горе-долу еднаква квадратура като моята. Аз минавам с 10-12кубика, а той с двойно повече дърва. Не съм спец по тези неща, но констатирам разхода на дърва и това, че е еднакво топло при него и при мен.




Потребителски аватар
swir4o
Мнения: 321
Регистриран на: Чет 09 апр 2009 20:23
Автомобил: VW Passat Variant Pacific
Двигател: 1.8 ADZ
Местоположение: Plovdiv

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот swir4o » Съб 05 яну 2013 13:10


По дебелите книги пише точно обратното.Парната система има повече топлозагуби. Не са сравними нещата, за които говориш.
1. Не става дума за едно и също жилище.
2. Не съм сигурен каква е изолацията и дограмата на двете сгради.
3. При въздушното отопление твоя приятел ползва ли конвектор или е на самотек?
4. Зависи колко киловата е камината и колко киловата е котела за парното.
Ако се замисля мога още параметри за сравнение да опиша.
Парната инсталация дава голям ефект при отопление на големи кубатури ( жилища) над 160 кв. метра. Тогава си струва. Парната система е създадена от унгарец, който трябвало да отоплява 23 големи стаи. :idea:


Потребителски аватар
Volkov
Мнения: 1704
Регистриран на: Нед 19 ное 2006 16:53
Автомобил: Golf 3 20 Jahre
Двигател: 2.0 16V ABF
Местоположение: София

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот Volkov » Съб 05 яну 2013 13:45


Хамалогията мен не ме притеснява толкова, защото става въпрос за къща на 1 етаж!
Има възможност за складиране да дръвцата на 3-4 метра от камината! mhihi

Притеснението ми идва от факта, че камината е във всекидневната, опасявам се от пушеци, прахоляци и тн.
Предполагам няма да е много чисто около камината....


Потребителски аватар
vucata
Мнения: 3610
Регистриран на: Пон 28 сеп 2009 8:38
Автомобил: Ford Mondeo MK2
Двигател: 1.8TD 2000
Местоположение: Bulgaria- Sofia
Контакти:

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот vucata » Съб 05 яну 2013 14:24


Бях на квартира в Разлог, когато правехме с колегите гипсокартон в един хотел в Банско...та камината беше на 1вия етаж при кухнята и дневната...къщата беше на 3 етажа...мога да кажа, че отоплението беше същото и си духаше хубав приятен горещ въздух....не сме студували въпреки, че температурите през деня не падаха под -10 градуса....камината долу правеше сауна, студенко се усещаше само в коридорите и стълбите...явно там не бяха прекарали инсталация за отопление... mhihi


Потребителски аватар
joro_tt
Мнения: 256
Регистриран на: Съб 08 апр 2006 19:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот joro_tt » Съб 05 яну 2013 18:11


swir4o имаш ли проблеми с разнасянето на миризми, от стаята с камината към останалите помещения?


Потребителски аватар
k_garchev
Мнения: 2712
Регистриран на: Съб 08 мар 2008 13:12
Автомобил: VW Golf 4 2.3V5 4motion
Двигател: AGZ
Местоположение: Пирдоп
Контакти:

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот k_garchev » Съб 05 яну 2013 18:19


По-скоро не там където е камината,а от коридора!От там дърпа въздух системата!


Потребителски аватар
swir4o
Мнения: 321
Регистриран на: Чет 09 апр 2009 20:23
Автомобил: VW Passat Variant Pacific
Двигател: 1.8 ADZ
Местоположение: Plovdiv

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот swir4o » Съб 05 яну 2013 22:02


joro_tt написа:swir4o имаш ли проблеми с разнасянето на миризми, от стаята с камината към останалите помещения?

viewtopic.php?f=60&t=295258&start=30
Колега писал в тази тема. Прочети я цялата има отговор на твоя въпрос. :beer


stil
Мнения: 534
Регистриран на: Вто 13 юли 2004 9:04
Автомобил: VW Polo 1991
Двигател: NZ
Местоположение: София

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот stil » Нед 06 яну 2013 20:07


Водно отопление с котел и принудителна циркулация на водата: по-ефективно и по-ефикасно; по-лесно обслужване; възможност за БГВ, по-безопасно; по-чисто - няма прах и сажди, нито миризми; инвестицията е по-голяма, но като абсолютна стойност не е кой знае какво предвид експлоатационния период; няма го ефекта на живия огън.
В къща за постоянно живеене и отопление на три и повече стаи плюс бойлер, това е по-добрият избор.


Потребителски аватар
swir4o
Мнения: 321
Регистриран на: Чет 09 апр 2009 20:23
Автомобил: VW Passat Variant Pacific
Двигател: 1.8 ADZ
Местоположение: Plovdiv

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот swir4o » Нед 06 яну 2013 20:51


По- безопасно? А да си чувал как гърмят водни ризи? А да си чувал за хора пълни с ламарина и стъкла от гръмнала камина? Мой приятел загуби така майка си преди две години, точно преди Коледа. Помпата спряла да върти без да я усетят, клапана за вкарване на студена вода, ръждясал и не сработил и белята станала...
А за чистотата- няма по- голяма мръсотия от въглищата, вярвай ми. Не гледай какво е вкъщи. Ами пепелта и мръсотията, която дишаш в котелното???


Потребителски аватар
zloby3400
Мнения: 810
Регистриран на: Сря 19 ное 2008 9:38
Автомобил: Golf III
Двигател: AEK 1996
Местоположение: София/Ямбол
Контакти:

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот zloby3400 » Нед 06 яну 2013 21:05


Седем кубика дърва заминаха от началото на декември досега. На локално парно сме, отопляваме около 90 квадрата на един етаж. Миналата година изгорихме 4+тона въглища и малко дърва. Готови сме с грубия строеж на нова къща. Сега е момента ако се прави нещо подобно.Тази система е много интересна, има ли фирми занимаващи се с това?


Потребителски аватар
swir4o
Мнения: 321
Регистриран на: Чет 09 апр 2009 20:23
Автомобил: VW Passat Variant Pacific
Двигател: 1.8 ADZ
Местоположение: Plovdiv

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот swir4o » Нед 06 яну 2013 21:15


Има. Фирма Секаста. Фирма Дявач.фирма Аврора и мн. други. Аз съм ползвал ноу-хау от всяка и съм направил за моя случай най- доброто. Отне ми само 5 години!!! :) Много е важно да улучиш точната горивна камера. Моята е BEF- водят е ЕКО- пуска допълнително въздух в горната 1/3 от огнището и така въглеродния оксид, който се образува изгаря напълно и качва КПД-то.


stil
Мнения: 534
Регистриран на: Вто 13 юли 2004 9:04
Автомобил: VW Polo 1991
Двигател: NZ
Местоположение: София

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот stil » Нед 06 яну 2013 22:53


swir4o написа:По- безопасно? А да си чувал как гърмят водни ризи? А да си чувал за хора пълни с ламарина и стъкла от гръмнала камина? Мой приятел загуби така майка си преди две години, точно преди Коледа. Помпата спряла да върти без да я усетят, клапана за вкарване на студена вода, ръждясал и не сработил и белята станала...

Не само съм чувал, но и виждал (сещам се за поне 2-3 случая) за двете години, когато работата ми беше свързана с тази област. Общото между тях беше, че се дължаха на причини, свързани с лош дизайн (всичките бяха самоделки).
Но съм виждал многократно повече изпепелени къщи и обгорени хора (от печки и камини, инсталирани вътре в стаята - не само с открити, но и със затворени огнища), както и задушени с CO хора, вследствие на непълно горене.

Когато една водна отоплителна системата за твърдо гориво с принудителна циркулация на топлоносителя е конструирана, изпълнена и експлоатирана съгласно изискванията, рискът от подобна случка се доближава до стойност, при която системата може да се приеме практически за безопасна. Има статистика, която показва, че рискът от пожар при отопление с твърдо гориво вътре в помещенията е в пъти по-голям отколкото риска от взрив вследствие на прегряване на топлоносителя.

swir4o написа:А за чистотата- няма по- голяма мръсотия от въглищата, вярвай ми. Не гледай какво е вкъщи. Ами пепелта и мръсотията, която дишаш в котелното???

Нещо не си в час...
Пепелта и мръсотията в котелното е ограничена в обем от 10-15 m3, и освен това я дишам за ограничен период от време - 1 влизане за 15 минути за чистене и зареждане и 3-4 влизания за по 2-3 минути, което прави около 30 мин. за 24 часа. С камина в стаята, саждите се дишат постоянно - когато си буден и когато спиш.
Преди направата на инсталацията стените се пребоядисваха задължително веднъж на всеки 2 години.
А да споменавам ли, че домакинята се превъръща в домашна прислужница (ако не си наеме такава) от ежедневното сноване насам-натам с парцала?

На този етап, локалното водно отопление на твърдо гориво за една средностатистическа постояннообитаема къща е едно оптимално решение.


Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот viksanlg » Нед 06 яну 2013 23:45


В офиса на нашета фирма преди 10-12 години имаше изградена една камина ,която беше точно с топъл въздух а не с котел. Спомням си ,че имаше проблем с извеждането на топлия въздух към долните етажи ,но като цяло беше добре.Един от недостатъците, който беше за мен най голям,е че този топъл въздух се нагрява от камината и не можеше да се охлажда добре самата ламарина на камината в следствия на което през няколко години се налагаше ремонти на пеща, защото се получаваха пробойни и в стаите влизаше пушека от камината и накрая се отказаха да я поправят и минаха на всяко помещение с климатици.На мой приятел тъща му иамат такава камина и явно тя взема въздух от спалнята ,защото ми разказва ,че когато с извинение си легнели миризмата на пръцкано от спалнята на тъста му доооооста яко се усещала при тях!!!Друг недостатък, който виждам е според мен в скъпото изграждането на системата,която е доста по скъпо от камината на водна риза.Ако се вложат доста пари ако случайно попадне на добри майстори добре,но как,че се отърве от проблема за замукването на пресния въздух да се затопля ?От вън ли?Ако някой стар сдухан и горящ масло московец му спре под къщата например ще му отрови въздуха...Вярно е че въздуха се затопля в пъти по-бързо заради относителната му плътност ,но ако беше толкова ефективно училищата и други локални сгради нямаше да бъдат на радиатори ,а с топъл въздух...Именно поради тези причини аз избрах преди 4-5 години камина на водна риза и до сега не ми е гърмяла и незнам за какви клапани за студена вода не се задействали...Камината ми не е направена под налягане и се е случвало доста пъти жената да я изкипи, но образувалите се мехури с въздух в котела на камината много лесно си намират пътя и през изравнителното казанче си излизат ,даже когато веднъж ми се прецака юпиеса и помпата не сработи...След това обезвъздушаването става за 5 мин.Апартамента ми е 100кв.м.без изолация тази година сложихме само дограма в кухнята и целия апартамент е външен от три страни(мисля че калкан се казваше)отоплявам го с около 7-8- кубика дърва на година като у нас съм направил само детската стая да не става по висока от 22 градуса вечерта а навсякъде е от 25-27градуса.Ако имах изолация и дограми навсякъде сигурно и по-малко дърва щяха да заминават.Мисля ,че си заслужава един ден в годината да се сгърча мъкнейки дърва,но после съм по потник зимата...


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8290
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот Stivi » Пон 07 яну 2013 13:31


Факта че сигурно на 100 котела се пада по една система за топлене с въздух мисля е достатъчен за да се направи извода :012: Не отричам преимуществата на въздушното отопление но за БГ това все още е екзотика :idea:


Потребителски аватар
Volkov
Мнения: 1704
Регистриран на: Нед 19 ное 2006 16:53
Автомобил: Golf 3 20 Jahre
Двигател: 2.0 16V ABF
Местоположение: София

Re: Въздушното отопление с камина!!

Мнениеот Volkov » Пон 07 яну 2013 16:17


Затова бях написъл още в началото, да пишат само хора, които имат въздушно отопление с камина :idea:
А кой какво мисли, предполага и има, в случая не ми върши никаква работа, защото аз самия в момента се отоплявам на котел с водна риза, който гори само дърва и мощността му е около 20 киловата, имам и помпа която е точно 70W, отоплявам къща на 3 етажа с обща квадратура около 250 квадрата, къщата ми е с изолация с фибран 5см, и пвц дограма 2 стъклопакет!

Целта ми беше да сравня, защото ми предстои изграждане на отопление задължително с камина :idea: , на друга еднофамилна къща на 1 етаж, та колебанието ми е водна риза или въздушно...

Последна промяна от Volkov на Пон 14 яну 2013 21:48, променено общо 1 път.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 45 госта