Приготвяне на цаца у дома

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
instantaccess
Мнения: 689
Регистриран на: Сря 25 авг 2010 18:29
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: bg

Приготвяне на цаца у дома

Мнениеот instantaccess » Вто 27 авг 2013 19:34


Колеги дайте съвети как най-добре се приготвя цаца в домашни условия. Както е замразена в плика докато стане готова за консумация с :beer

Хайде "морски", давайте да видим.

п.п. Не че не ползвам гугъл да си намеря рецепта, просто ми се иска някой от "извора" да даде инфо.




Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: Приготвяне на цаца у дома

Мнениеот fox_vt » Вто 27 авг 2013 20:11


Значи викаш ме мене със галон бира,ти също трябва да имаш още един галон иначе не става магията.След това си избираш дали да е обикновенна или с брашно.Обикновенната като се размрази се слага директно в фритюрника (опционално) или тигана,другата се овъргалва във брашно-сипва се брашно във брошура от техномаркет(по изключние може и технополис)слага се рибата,хваща се брошурата от двете страни и се надига наляво надясно със оттренирани движения на дългогодишен цацаджия.И след това се пържи.Трябва да се разбърка в началото на пърженето да не залепва една за друга и лимончето е задължително(лимонов сок само ако си в затвора)


Потребителски аватар
Supawiza
Мнения: 996
Регистриран на: Съб 17 юни 2006 8:25
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Приготвяне на цаца у дома

Мнениеот Supawiza » Вто 27 авг 2013 20:34


Аз я правя почти като колегата с брашно ама първо я посолявам и после в брашното се овалва и пържиш като аз я припържвам малко повече да хрупа :beer .


Потребителски аватар
siso_k
Мнения: 1221
Регистриран на: Вто 10 авг 2010 9:29
Автомобил: 1999 VW Golf
Двигател: AKL
Местоположение: Ветровития град
Контакти:

Re: Приготвяне на цаца у дома

Мнениеот siso_k » Вто 27 авг 2013 20:47


Цацата задължително се чисти, иначе става горчива. Приготвянето както казват колегите по-горе - брашно, малко сол и след това според предпочитанията - по препържена или не. Лимон и бира задължително :th_up


Потребителски аватар
stanko_71
Мнения: 186
Регистриран на: Вто 25 мар 2008 19:42
Автомобил: Jetta syncro
Двигател:
Местоположение: Мъглиж

Re: Приготвяне на цаца у дома

Мнениеот stanko_71 » Вто 27 авг 2013 21:19


Брашното да е царевично, може и в стрити на прах солети да се оваля а като се препържи се полива с оцет с счукан чесън
:beer :beer :beer


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12861
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Приготвяне на цаца у дома

Мнениеот Zdravko Zankov » Сря 28 авг 2013 7:48


Ако може иди я опръжи у комшията.
Иначе после един месец ще ти мирише на "море" къщата(апартамента).

:mhihi :mhihi :mhihi
:beer


Потребителски аватар
xalerrelax
Мнения: 3060
Регистриран на: Чет 25 сеп 2008 10:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: Приготвяне на цаца у дома

Мнениеот xalerrelax » Сря 28 авг 2013 8:01


siso_k написа:Цацата задължително се чисти, иначе става горчива.

С това не мога да се съглася.
Нормалната и дребна цаца не се чисти.Ако е по - едра като хамсия вече се търбуши като пиперка. :Mr Green Fun
Отделно , ако не пържите десетки килограми цаца я направете на клечки за зъби.Бучкаш я през очите и пържиш в тиган.Пържи се равномерно и не се сбръчква.

п.п.
Като стана въпрос за цаца и риба като цяло(макар цацата трудно да се брои за риба :mrgreen )............много се забавлявам лятото разни индивиди като се мъчат да ги хапват с вилица....голяма забава...

Последна промяна от xalerrelax на Сря 28 авг 2013 8:05, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
MaRtiNsKi
Мнения: 2542
Регистриран на: Пон 09 апр 2007 21:00
Автомобил: GOLF V
Двигател: TDI
Местоположение: Радомир

Re: Приготвяне на цаца у дома

Мнениеот MaRtiNsKi » Сря 28 авг 2013 8:05


xalerrelax написа:
siso_k написа:Цацата задължително се чисти, иначе става горчива.

С това не мога да се съглася.
Нормалната и дребна цаца не се чисти.Ако е по - едра като хамсия вече се търбуши като пиперка. :Mr Green Fun
Отделно , ако не пържите десетки килограми цаца я направете на клечки за зъби.Бучкаш я през очите и пържиш в тиган.Пържи се равномерно и не се сбръчква.


Аз също я правя на клечки за зъби,но слагам мазнина в една тава и във фурната... Преди това овалвам в брашно и сол.. Няма да пръска и да пуши :Mr Green Fun Пържи се много бързо и лесно се обръща :c020


Потребителски аватар
slaveiko67
Мнения: 2120
Регистриран на: Сря 03 ное 2010 10:23
Автомобил: Golf 3 GT TDI
Двигател: AFN 96g
Местоположение: Montana

Re: Приготвяне на цаца у дома

Мнениеот slaveiko67 » Сря 28 авг 2013 8:35


Здравейте,колеги!
Не съм "морски",но имам някаква реална прадстава как стават нещата.А тя е следната:

За приготвяне на хубава цаца в домашни условия е задължително цацата да е ПРЯСНА и ИЗЧИСТЕНА,колкото може де!
Другото е компромис!!!
А за компромиса-замразена цаца...Размръзяване,измиване,чистене-рибе по рибе/трябват нерви на Дебил,или да ги чисти някой друг-примерно съпругата :Mr Green Fun /.Има и едно мързеливо чистене-с домашна точилка,разтърквалка или кой,както я знае/разточва се тесто с нея/.На равна плоскост се разстилат цацките и леко,ама много леко се разтриват с точилката няколко пъти.Цацата е мека и се пука-каквото излезе,излезе-каквото остане,остане.На мивката,пак миене и ако трябва-осоляване.
После в брашно/класиката е да е бяло,тип-500/Другото-царевично,бирена паста,качамаци,корнфлекси и т.н.променят специфичния вкус на цацата.
Добре е да се отъркаля добре в брашното и да си стои в него.В гевгир или едра,голяма цедка се тръска за да падне излишното брашно.
Следва пържене.В повечко олио,добре загрято на силен котлон-тиган или фритюрник/за домашни условия е по добре тиган,че дом.фритюрници са слабички и ще я варят,докато я изпържат/.Ако е в тиган е ВАЖНО да не се бърза с разбъркване с някакъв кухн.прибор,защото ще стане на каша.Познава се кога да се обръща,когато е станале твърда и леко почва да изплува от горе.Добре е да не се слага по много в тигана ,защото се слепва.
Колко да се пържи,препържи,всеки си решава сам.Както и с какво да се полее.
ВАЖНО!!! Изпържената цаца не трябва да остава и консумира за другия ден.Може да се получи натряване.Не знам защо,но съм патил лично.
Еми това е от мен.Потекоха ми лигите, а е рано за бира. :drunk


Потребителски аватар
scuba
R.I.P. Holy Diver
Мнения: 6971
Регистриран на: Вто 19 окт 2004 12:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Приготвяне на цаца у дома

Мнениеот scuba » Сря 28 авг 2013 8:52


xalerrelax написа:.. я направете на клечки за зъби.Бучкаш я през очите и пържиш в тиган...

на метла събира повече. И става идеална. Късаш части от метлата и през очите я нанизваш


Потребителски аватар
instantaccess
Мнения: 689
Регистриран на: Сря 25 авг 2010 18:29
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: bg

Re: Приготвяне на цаца у дома

Мнениеот instantaccess » Сря 28 авг 2013 10:26


Това с клечките за зъби е добро, сега като го каза колега и се сетих, че съм виждал по този начин. Честно казано ви питах, точно за да не стане на "каша" при разбъркването, но за целта явно олиото трябва да е добре нагорещено.
За чистенето - няма кой да се занимава, рибка по рибка...ще трябва цял ден да прекарам само в това.

Бирата е ясна, то нали това е идеята - бира + цаца :beer

Петък или събота след работа взимам едно, две шишета бира, пакет цаца, сядам на терасата и се почвам :Mr Green Fun


golf4eto99
Мнения: 37
Регистриран на: Вто 09 апр 2013 14:44
Автомобил: Golf II 1.3
Двигател: 2 G
Местоположение: Шумен

Re: Приготвяне на цаца у дома

Мнениеот golf4eto99 » Чет 29 авг 2013 20:28


И аз да се включа колеги,та макар и с един ден закъснение.
Момчетата преди мен които са предложили начини на приготвяне си е както е.
Прочетох всички предложения, че след изчистването и измиването се овалва в брашното - така е
Само разликата при мен е че след овалването в брашното я оставям да се "слее" влагата от рибката с брашното за няколко минутки /по този начин след изпържването в силното загрято олио от поелото влагата брашно получава много приятна коричка/

А след тава -
:beer :beer :beer :beer :beer :beer :beer :beer :beer :beer :beer :beer


Потребителски аватар
Krasi
Мнения: 670
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 12:37
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: ПЛЕВЕН

Re: Приготвяне на цаца у дома

Мнениеот Krasi » Чет 29 авг 2013 21:43


scuba написа:
xalerrelax написа:.. я направете на клечки за зъби.Бучкаш я през очите и пържиш в тиган...

на метла събира повече. И става идеална. Късаш части от метлата и през очите я нанизваш


Пропусна да кажеш от коя метла - а тя е тази, с която се чисти външната тоалетна... :mhihi
Същата се ползва против задръстване на чепа за вино есента, като се поставя цялата непосредствено пред него в кацата в която е забъркано виното. Затова не чупете много клечки от метлата - може да потрябва и задруго...
:smile



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 29 госта