За топлата вода в дома: от ТЕЦ-а, или от бойлера?

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
Harrry
Мнения: 239
Регистриран на: Нед 16 апр 2006 10:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

За топлата вода в дома: от ТЕЦ-а, или от бойлера?

Мнениеот Harrry » Пон 27 яну 2014 22:34


Колеги, мисля, че темата е за този раздел - няма нещо много общо с автомобилите ни, освен в този смисъл, че ако спестим някой и друг лев от сметки за подгряване на топлата вода, ще остане повече кеш за бензин и за поддръжка на колицата.
По същество: наскоро един приятел ме светна, че ако си топля водата с ток, в бойлер, проточен или (и) обикновен, ще ми излиза доста по-евтино от това, което плащам на Топлофикация за същата услуга - подгряването на топлата вода в дома (отделно от парното). Според мен, въпросът е дискусионен, аз сега бях принуден да пусна декларация до "Бруната", че няма да ползвам парно отопление и минах на дърва, но си оставих два кубика топла вода месечно (преди бяхме на четири). Въпросът ми е - ако се откажа изцяло от подгряването на водата и мина на бойлер/и/, дали наистина намалението на сметката към Топлофикация ще е по-голямо, отколкото увеличението на сметката за ток? Аз сега бойлер в банята си имам - за зор заман го взех, както се казва - но тъй като кухнята е на отделен щранг в другия край на къщата, ще трябва и там да закупя и монтирам някоя "Юнга" за да си мия съдовете, това също трябва да влезе в калкулацията (новите са около стотина и кусур лева). Какво мислите по въпроса? Струва ли си?




IRRITATING
Мнения: 2102
Регистриран на: Чет 29 ное 2012 15:32
Автомобил: VW Passat
Двигател: AVF
Местоположение: София

Re: За топлата вода в дома: от ТЕЦ-а, или от бойлера?

Мнениеот IRRITATING » Пон 27 яну 2014 22:36


Нещо му куца математиката на твоя човек


Потребителски аватар
alexx
Мнения: 1295
Регистриран на: Пон 11 апр 2005 22:26
Автомобил: SantaFe
Двигател:
Местоположение: София

Re: За топлата вода в дома: от ТЕЦ-а, или от бойлера?

Мнениеот alexx » Пон 27 яну 2014 22:36


прав е приятеля ти
лошата новина е че и да си отрежеш всички тръби пак плащаш на "Топлото"


Потребителски аватар
Harrry
Мнения: 239
Регистриран на: Нед 16 апр 2006 10:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: За топлата вода в дома: от ТЕЦ-а, или от бойлера?

Мнениеот Harrry » Пон 27 яну 2014 22:43


alexx написа:прав е приятеля ти
лошата новина е че и да си отрежеш всички тръби пак плащаш на "Топлото"

Така е, колега, но в месечните сметки сумите са разбити по пера- едното е за парно, друго за сградната инсталация (това, което ти имаш пред вид) и трето за подгряване на водата във водопроводната мрежа. Е, те това е целта на занятието. Сега това перо е към 50-60 лв. месечно, мисля. Не знам, как е при другите.


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1532
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: За топлата вода в дома: от ТЕЦ-а, или от бойлера?

Мнениеот Кайзен » Пон 27 яну 2014 23:09


На всяко вещество можеш да определиш енергията в киловатчаси, необходими за промяна на температурата по следната формула:

А=c*m*(t2-t1), kWh , където
с - специфичен коефициент на топлоемност за веществото /от справочници/
m - масата на веществото в килограми
t2 - крайна температура в целзиеви градуси
t1 - начална температура в целзиеви градуси

Специално за водата: ако приемем, че входящата вода ти е 10 градуса, а искаш да я направиш на 70 градуса при 80 литров бойлер, то ти трябва минимум:
А= 0,00116*80*(70-10)=5,6 кWh
Като се добавят загубите (КПД) на бойлера ще излезе около 6кWh.

Погледни си фактурите от ТЕЦ-а и смятай как ще ти е по-изгодно.


Потребителски аватар
KOKO ГЕОРГИЕВ
Мнения: 1110
Регистриран на: Вто 25 яну 2005 15:38
Автомобил: AUDI A8 4.2 Quattro + FORD Galaxy
Двигател: AUW 2001
Местоположение: София

Re: За топлата вода в дома: от ТЕЦ-а, или от бойлера?

Мнениеот KOKO ГЕОРГИЕВ » Пон 27 яну 2014 23:10


Ще ти дам отговор, но съм от различен енергоизточник - природен газ.
Четирима пълнолетни сме и лятото при тези жеги не пестим нищо и са къпем до насита, но нямаме вана. Сметката за газта е 37-46 лв. Това е само за топла вода защото знам колко харчи печката на газ. По принцип ТЕЦ-а трябва да е малко по-евтин, но едва ли е така защото се надписват сметките заради крадците и загубите по мрежата.
Ако си на бойлер забрави за този комфорт защото бързо ще ти свърши подгрятата вода, а котелът на природен газ е с мощност 24 KW, подгрява веднага и се къпи колкото искаш.
Сам си направи изводите. :smile


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: За топлата вода в дома: от ТЕЦ-а, или от бойлера?

Мнениеот dobrin » Пон 27 яну 2014 23:31


Никога не бих заменил безкрайната топла вода с бойлер, освен ако разликата не е в пъти, а тя не е. Дори не знам дали не е по-евтино с ТЕЦ. Всичко зависи наистина колко се краде в конкретния блок. От това се определя и стойността на кубик подгряване на топлата вода. В момента съм повече от доволен.


Потребителски аватар
Harrry
Мнения: 239
Регистриран на: Нед 16 апр 2006 10:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: За топлата вода в дома: от ТЕЦ-а, или от бойлера?

Мнениеот Harrry » Вто 28 яну 2014 1:53


KOKO ГЕОРГИЕВ написа:Ще ти дам отговор, но съм от различен енергоизточник - природен газ.
Четирима пълнолетни сме и лятото при тези жеги не пестим нищо и са къпем до насита, но нямаме вана. Сметката за газта е 37-46 лв. Това е само за топла вода защото знам колко харчи печката на газ. По принцип ТЕЦ-а трябва да е малко по-евтин, но едва ли е така защото се надписват сметките заради крадците и загубите по мрежата.
Ако си на бойлер забрави за този комфорт защото бързо ще ти свърши подгрятата вода, а котелът на природен газ е с мощност 24 KW, подгрява веднага и се къпи колкото искаш.
Сам си направи изводите. :smile

Радвам се за теб, но интересът ми е повече практически, отколкото информативен. Котелът на природен газ е сериозна инвестиция, за момента не е реално да си я позволя.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6162
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: За топлата вода в дома: от ТЕЦ-а, или от бойлера?

Мнениеот ktamen » Вто 28 яну 2014 4:09


Топлофикация е написала една цена за киловатчас в сметките. И тази цена е по-ниска дори от цената на нощната тарифа - извода е, че на ток трябва да е по-скъпо.
Обаче........
Това колко енергия е нужна да се стопли водата както е обяснил този колега:
chef_ss написа:На всяко вещество можеш да определиш енергията в киловатчаси, необходими за промяна на температурата по следната формула:

А=c*m*(t2-t1), kWh , където
с - специфичен коефициент на топлоемност за веществото /от справочници/
m - масата на веществото в килограми
t2 - крайна температура в целзиеви градуси
t1 - начална температура в целзиеви градуси

Специално за водата: ако приемем, че входящата вода ти е 10 градуса, а искаш да я направиш на 70 градуса при 80 литров бойлер, то ти трябва минимум:
А= 0,00116*80*(70-10)=5,6 кWh
Като се добавят загубите (КПД) на бойлера ще излезе около 6кWh.

Погледни си фактурите от ТЕЦ-а и смятай как ще ти е по-изгодно.

Няма никакво значение щото въпросният физичен закон е отменен с Постановление на Министерския Съвет - За справка пак сметките на Топлофикация :screwy
Предполагам, че тази Бруната едва ли отстъпва по нещо в мошеничествата на софийската Топлофикация.
Поне в София със сигурност е по-евтино да си топлиш водата с бойлер, особено, ако му сложиш часовник да го включва само на нощна тарифа. А, че бойлерите също си имат минуси, вече посочени от колегите си е съвсем вярно. Ако ще правиш сметки включи в тях и амортизацията на самия бойлер.


Потребителски аватар
Harrry
Мнения: 239
Регистриран на: Нед 16 апр 2006 10:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: За топлата вода в дома: от ТЕЦ-а, или от бойлера?

Мнениеот Harrry » Сря 29 яну 2014 15:47


Колеги, благодаря за съветите, и аз доста се усъмних в твърденията на моя приятел, затова и поисках ваши мнения. Мисля да не правя нови разходи, с надеждата че те ще ми донесат в бъдеще икономии... Засега ще следя какво харча по водомерите и какво ми искат да плащам, ако нещо ме съмнява, ще се боря за честно отчитане, ще оптимизирам, доколкото е възможно, потреблението...


Потребителски аватар
Asen_D
Мнения: 2239
Регистриран на: Чет 19 яну 2006 0:25
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: За топлата вода в дома: от ТЕЦ-а, или от бойлера?

Мнениеот Asen_D » Сря 29 яну 2014 21:43


У нас за да дойде що годе топла вода,
източваме по 15 минути, къпем се с малко студена, и предимно топла вода/а трябва да е обратното/...Да се изкъпеш след 23ч. гарантирано 40 минути източване, защото надолу комшиите не ползват вече/предимно възрастни хора са, и си лягат/ и няма топла, на 5-ти последен етаж съм, циркулацията ли куца, какво е, не знам...
Дали е оправдан бойлер при това положение, 3 възрастни и 2 деца, харчим над 20 куб. на месец,
съдовете се мият само с топла вода, въобще някакъв ужас е,
да не говорим, че и налягането е доста слабо, а местоположението е широкият център на столицата мамка му...


Потребителски аватар
dready
Мнения: 1844
Регистриран на: Сря 25 май 2005 19:36
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: За топлата вода в дома: от ТЕЦ-а, или от бойлера?

Мнениеот dready » Чет 30 яну 2014 12:18


Според мен колко и да лъжат и да крадат, топлата вода от топлофикация си е най-добре. Както каза колегата ако разликата не е в пъти изобщо не си заслужава. Аз лично в момента плащам около 80 лева инсталация и топла вода, лятото беше наполовина. От 40 лева за топла вода за 3ма души колко ще спестиш с бойлерите. Не забравяйте, че и ЧЕЗ са едни "честни" монополисти.


Потребителски аватар
xploda
Мнения: 1644
Регистриран на: Нед 14 окт 2007 13:38
Автомобил: Civic
Двигател:
Местоположение: София

Re: За топлата вода в дома: от ТЕЦ-а, или от бойлера?

Мнениеот xploda » Чет 30 яну 2014 14:28


За мен постоянно включения бойлер е по-добрия вариант. Преди бях на квартира в панелка зимата под 80-90лв. не съм падал. При положение, че не ползвах парното, а само топлата вода и живея сам. Лятото плащах по 40лв. пак само за вода топла :banghead Сега вече съм в собствено жилище и лятото плащах 50-на лв. ток за постоянно включения бойлер плюс доста други консуматори(някои постоянно включени и работещи). Сега зимата плащам 200-210лв., но освен всичко друго имам и два постоянно включени климатика 12-ки.


Потребителски аватар
MITKO_DVD
Мнения: 6375
Регистриран на: Пет 09 юни 2006 20:54
Автомобил: Passat B4
Двигател: 2E 1994
Местоположение: София/Монтана
Контакти:

Re: За топлата вода в дома: от ТЕЦ-а, или от бойлера?

Мнениеот MITKO_DVD » Чет 30 яну 2014 15:53


Аз съм в същото положение колега само че с 3 климатика+постоянно включен бойлер фурна на ток и котлони на газ в най-тегавия месец 200лв. icon_idea ,иначе летото сме около 70лв.,така че тия ТЕЦ ги несакам никви,наплащал съм се яко на времето,вече ми е екстра icon_idea


Потребителски аватар
Varbona
El Presidente
Мнения: 7655
Регистриран на: Пон 28 юни 2004 14:31
Автомобил:
Двигател:

Re: За топлата вода в дома: от ТЕЦ-а, или от бойлера?

Мнениеот Varbona » Чет 30 яну 2014 16:00


няма нищо по-добро от ТЕЦ-а - чисто и топло
десетина лева лете, до 150 зиме- за тристаен
сложих си и бойлер заради скапаната им профилактика, ама те май не я правят вече, боклици



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 38 госта