Покупка на багер ЮМЗ

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Покупка на багер ЮМЗ

Мнениеот ktamen » Чет 25 май 2023 14:09


На път съм да си купя старичък съветски багер.
Дали има смисъл да го прехвърляме при нотариус или да го взема без номера и талони?
Смятам да си разчиствам двора с него, нямам намерение да го карам по пътищата.
Ако няма да излиза извън двора, трябват ли ми документи?




thanis
Мнения: 1332
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Покупка на багер ЮМЗ

Мнениеот thanis » Чет 25 май 2023 14:45


Не и Да.

Да ти седи в твоя частен имот - няма нужда от регистрация. (Не може да излиза извън пределите на частния ти имот)

Ако решиш да го използваш по предназначение си в нарушение на закона, защото нямаш квалификация за боравене с такъв тип техника.

Говорим за България. Дали някой реално ще ти прати инспектор за констатиране на нарушение, реалистично шанса е 0.01%


Потребителски аватар
railfan
Мнения: 605
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: Покупка на багер ЮМЗ

Мнениеот railfan » Чет 25 май 2023 14:48


Дори и да ти прати, инспектора е инспектор до вратата на имота ти - оттам навътре аз съм си кмет(както беше репликата в един български филм).

Аз лично бих си вързал гащите с нотариуса, най-малкото защото без проверка не знаеш дали не е краден или дали не е под запор, плюс, че реално не е твоя собственост.


Потребителски аватар
caro
Мнения: 551
Регистриран на: Чет 04 окт 2007 20:14
Автомобил: Golf 2- Audi Coupe -Audi 80 Avant
Двигател: MH-1988 ACE-1994- 1Z-1994
Местоположение: Шумен

Re: Покупка на багер ЮМЗ

Мнениеот caro » Съб 03 юни 2023 11:00


Я направи всичко както си трябва - тази машина може да ти докарва добри доходи.При нас - в нашия град вземат по 80лв на час като по малко от час се таксува колкото за един такъв.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Покупка на багер ЮМЗ

Мнениеот ktamen » Съб 03 юни 2023 19:54


Силно се съмнявам, че някой ще тръгне да изкарва пари с ЮМЗ. Поне аз в никакъв случай не бих се и пробвал.
Вече го взех, минахме през нотариус, в последния момент реших, че е по-добре да имам някаква бумага.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Покупка на багер ЮМЗ

Мнениеот kris11 » Съб 03 юни 2023 20:03


Чакай сега малко и уточни това багер ли е или трактор тип булдозер. Има голяма разлика.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Покупка на багер ЮМЗ

Мнениеот 777 » Съб 03 юни 2023 20:44


Аз си представям трактор ЮМЗ с кофа. Евентуално и гребло отпред.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Покупка на багер ЮМЗ

Мнениеот ktamen » Съб 03 юни 2023 21:35


И тежичка рама отдолу под трактора, дето да крепи стрелата и греблото.
То други багери ЮМЗ май няма.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Покупка на багер ЮМЗ

Мнениеот cecoa1 » Съб 03 юни 2023 21:52


Всъщност имат разновидности. Първо самия трактор през годините има някои различия. Второ, багерни уредби има различни, както оригинални "съветски", така и български от Каварна.
За отпред има и само с гребло за бутане, а има и кофа челен товарач(т.нар. фадрома).
Интересна подробност е, че тия трактори са правени всъщност в завод за ракети :eek


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Покупка на багер ЮМЗ

Мнениеот Ивайло Димов » Съб 03 юни 2023 22:09


В Техникума по земеделие имахме и такива и от по-новите ,тва е Адска машина :) Ако колегата ще си го ползва в частния имот не му трябва нищо друго освен документ за собственост ,ако ще го ползва за строителна техника документа е един ,а за земеделска съвсем друг в зависимост от това как се води машината .Но едва ли е такъв случая ,ако трактора е регистриран и минал преглед мое си го кара като МПС сакатегория C ,от доста време като изкараш C и ти дават Т -за колесен трактор .


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Покупка на багер ЮМЗ

Мнениеот 777 » Съб 03 юни 2023 22:43


cecoa1 написа:Интересна подробност е, че тия трактори са правени всъщност в завод за ракети :eek

Не точно. Доколкото знам всеки завод за ракети или нещо подобно е под земята, а отгоре има машиностроителен завод за камуфлаж, но покрай камуфлирането си върви производство.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Покупка на багер ЮМЗ

Мнениеот cecoa1 » Нед 04 юни 2023 4:54


За регистрирането, мисля че се водят на отчет в Министерството на земеделието, служба КТИ. Същите им правят и техническите прегледи (ГТП), ама не помня дали бяха на една година или повече.
Баща ми, лека му пръст, беше факир на тия багери, над 20 години работи с такъв, то всъщност два, единия от по-старите някога, а втория от чисто нов и малко по-новия модел(после минаха на западна техника). Като дете ме е учил да карам тази машина, помня, че пета скорост им беше пломбирана да не се ползва, той ми обясняваше, че така е оригинално на тези с багерни уредби, за да не вдигат максималната за трактора скорост. Също мисля, че има оригинално защита, да не можеш да завъртиш на стартер, ако не си изключил от скорост. Имат и декомпресор на двигателя, помагал съм му някога зимата да го пали, та декомпресора много помага, особено при не много силни акумулатори(то всъщност има и такива багери и трактори с пусков ДВГ, но се срещат по-рядко). С декомпресора можеш да завъртиш по-лесно мотора до по--високи обороти при палене, и след това го затваряш, и пали. Това с оригиналния стар мотор на ЮМЗ, който си е практически вечен.
Яд ме е, че така и не проявих навремето интерес да се уча да копая с багера, а имах под ръка отличен учител. Баща ми беше много добър в работата си, и до сега си спомням, как вече като по-голям съм го гледал и разпитвал, как успява да се справя натискайки по няколко ръчки наведнъж докато копае, без дори да се замисля(примерно си говори с някого в същото време, а с багера все едно управлява собствената си ръка без да мисли). Казваше, че просто се свиква. Вече на по-съвременни багери с две ръчки само, и аз съм се пробвал, та ясно за свикването, ама със сигурност на старото ЮМЗ е по-трудничко.


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Покупка на багер ЮМЗ

Мнениеот Ивайло Димов » Нед 04 юни 2023 6:20


Цецо ,по-старите бяха с пусков двигател с ремъчно запалване и без хидравлика на волана ....здрави но доста трудни за управление особено в нивите .Следващия модел вече са със стартер и хидравлика ,на скоростния лост имаше нарисувани зайче за бързи и костенурка за бавни .Наистина са много здрави и не претенциозни към обслужване машини .


Потребителски аватар
caro
Мнения: 551
Регистриран на: Чет 04 окт 2007 20:14
Автомобил: Golf 2- Audi Coupe -Audi 80 Avant
Двигател: MH-1988 ACE-1994- 1Z-1994
Местоположение: Шумен

Re: Покупка на багер ЮМЗ

Мнениеот caro » Нед 04 юни 2023 7:46


ktamen написа:Силно се съмнявам, че някой ще тръгне да изкарва пари с ЮМЗ. Поне аз в никакъв случай не бих се и пробвал.
Вече го взех, минахме през нотариус, в последния момент реших, че е по-добре да имам някаква бумага.



Ще видиш как съседите веднага ще те налазят като видят каква машина имаш :mhihi .



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 50 госта