Uber вече е в София

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции

Бихте ли използвали UBER

Да, определено
64
42%
Не, определено
27
18%
Нужна ми е повече информация
37
24%
Не съм от тук и съм за малко
25
16%
 
Общо гласове: 153
Потребителски аватар
calm
Мнения: 979
Регистриран на: Пет 28 дек 2007 0:17
Автомобил: VW PASSAT B5
Двигател: 1.8T
Местоположение: София
Контакти:

Uber вече е в София

Мнениеот calm » Сря 10 дек 2014 10:21


"Копнато" от vesti.bg

Код: Избери всички

Американската компания за алтернативен на таксиметровия превоз Uber („Юбер“) обяви официално началото на дейността си в София от днес.
От няколко месеца американците набираха у нас персонал, а позицията на генерален мениджър за страната ни все още е отворена.
Uber стана истинско явление в транспортните навици в САЩ – не на последно място, защото цените ѝ са по-ниски от тези на „истинските“ таксита – и усилено навлиза в много други държави.
Услугата се ползва чрез мобилно приложение, в което потребителите регистрират свой акаунт.
На карта с GPS локализация те могат да видят коя е най-близката Uber кола до тях. Клиентите могат да гледа на картата как колата се приближава до тях, а когато тя е на уреченото място, получават есемес, че автомобилът е пристигнал.
Плащането за услугата не се извършва с пари в брой, а става през приложението. В колите дори няма таксиметров апарат, като разстоянието се отчита по GPS.
Цените за България са:
70 стотинки първоначална такса, 40 ст. на километър и 20 ст. на минута. Сметката не може да е по-малко от 3 лв., колкото е и таксата за отказване на вече поръчана кола.
По случай влизането на българския пазар, компанията дава код (UBERXSOFIA) за две безплатни пътувания до 30 лв всяко. Промоцията e валидна за нови акаунти и изтича на 20 февруари 2015 в 20 ч.
Uber не е „чиста“ таксиметрова компания и в много държави
дейността ѝ не е изрично предвидена от законодателството.
Те от една страна осигурява транспорт, който прилича на таксиметровия, но от друга не е подложена на същите лицензионни режими, които са в сила за таксиметровите компании. Новаторската услуга е притисната и от силно
негативната реакция на класическите таксиметрови компании,
които се опасяват, че Uber получава нелоялно конкурентно предимство.
Не на последно място, макар компанията да твърди, че услугата и е изключително сигурна, защото пътникът получава име, снимка и регистрация на автомобила на водача, сигурността остава проблем. Наскоро в Индия името на компанията беше замесено в скандал, свързан с изнасилване.


Въпреки, че се съмнявам да пробият на софийския пазар(не защото няма да има търсене, а по- скоро предлагане), все пак ми е интересно да разбера до колко имат почва у нас. За другите приложения(TaxiMe, Taxistars е ясно). Въпросът ми е по- скоро дали бихте ползвали точно това приложение при положение, че става въпрос за открит нерегламентиран таксиметров превоз с всичките негативи които води след себе си.




Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6156
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Uber вече е в София

Мнениеот VWGT » Сря 10 дек 2014 11:10


аз определено се двоумя, от една страна бакшишите са ми с доста нисък рейтинг (нещо като катаджийте). Знам че има хора м/у тях, но повечето са ... как да е. Но дори там все пак има някакъв минимален контрол доколкото знам, я от фирмата, я от държавата (случвало ми се е да ми връщат загубен телефон, ама звъннах на фирмата, те намериха шофьора и той ми го докара. После друг познат обаче нямаше този късмет.) Докато тук дори и този контрол ще липсва. А недай си боже нещо ако стане ПТП или друго, си хептен с пръст в ... нали.
И все пак ми е любопитно да разбера какви са условията. Тия 20 стотинки на минута са за престой или за времето на цялото пътуване ? Кой плаща на юбер, аз или шофьора, картата как ми се таксува ?


Потребителски аватар
xalerrelax
Мнения: 3060
Регистриран на: Чет 25 сеп 2008 10:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: Uber вече е в София

Мнениеот xalerrelax » Сря 10 дек 2014 11:17


Плащането към Юбер е май на шофьора.
20 стотинки е престой за минута.
Обявените цени за км , са малко по -ниски от тези на жълтите коли.


Потребителски аватар
ABSOLUT
Мнения: 4426
Регистриран на: Пет 20 яну 2006 1:14
Автомобил: Passat B4+B7+Golf Mk1+Mk2 Country
Двигател: 1Z + CFGC + JB + 1P
Местоположение: София
Контакти:

Re: Uber вече е в София

Мнениеот ABSOLUT » Сря 10 дек 2014 11:28


Парите се отчисляват от картата, която е въведена в програмата на телефона.
Курса примерно е излязъл 10 лв., Uber ти ги взима от дебитната/кредитна карта, задържа си 20%, другите 80% ги превежда по сметката на шофьора.
Вчера я инсталирах и се регистрирах, като още не съм ползвал услугата, но в бъдеще ще ги пробвам.


Потребителски аватар
dermeister
Мнения: 805
Регистриран на: Пет 15 сеп 2006 16:51
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Uber вече е в София

Мнениеот dermeister » Сря 10 дек 2014 12:14


20 ст. на минута не е за престой, ами за цялото пътуване.


Потребителски аватар
xalerrelax
Мнения: 3060
Регистриран на: Чет 25 сеп 2008 10:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: Uber вече е в София

Мнениеот xalerrelax » Сря 10 дек 2014 12:33


A това прочетох в друг сайт...цитирам
"Тарифата на сайта на компанията сочи, че таксата за повикване е 70 ст., за 1 км пробег - 40 ст., за минута престой - 20 ст..."


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6156
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Uber вече е в София

Мнениеот VWGT » Сря 10 дек 2014 16:33


Да, за цялото пътуване е. Сега един колега ги е ползвал и са го таксували с тази такса за времето от както са го качили, докато е слязъл. Има си нещо като справка, карта с маршрута и колко км - цена, колко време - цена. При това положение нощно време ще е по-евтино явно наистина, но през деня идва на цената на такситата.

/мен ми беше чудно как ще засекат кога колата е в престой, кога е в движение, ама явно просто не го правят:)/

От гледна точка на плащанията пък ми е любопитно, ок таксите за самата услуга са при шофьора, ама за самото плащане (трназакционните такси за превода на парите към тях) те ли ги покриват? Да не стане така че в зависимост от картата, която си регистрирал, да ти шляпне банката след месец 4-5-10 лева за транзакцията ? Аз имам Виза електрон, която реално е дебитна карта, дето стои с 5 лева по сметка, нея мога ли да я регна ? /тия хора що нямат никакъв сайт за бг, аз ли не го намирам или верно е така ?!/


Потребителски аватар
hidalgo
Мнения: 937
Регистриран на: Вто 13 май 2008 9:01
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Uber вече е в София

Мнениеот hidalgo » Сря 10 дек 2014 23:04


Поръчваш си такси от апликацията на телефона, като преди това си създал профил и си въвел номер на разплащателна карта.
Гледаш в реално време къде се намира колата. Като пристигнеш на зададената дестинация пожелаваш лек ден на шофьора и си излизаш. :icon_razz
След минута-две получаваш имейл съдържащ цената на пътуването, маршрута, и др.
Много удобно и поне в Лондон, където съм ги ползвал няколко пъти, е по-евтино от "черните" таксита.
Според мен е голям напредък, че въведоха тази услуга в България.
В доста други, мноого по-големи градове от София все още не е достъпна.
Надявам се, че ще бъде оценена, но все си мисля, че българинът е много, много недоверчив. И с право донякъде, разбира се. :beer


Потребителски аватар
НарКол
Мнения: 888
Регистриран на: Чет 31 мар 2011 8:00
Автомобил: Polo Classic
Двигател: AFT
Местоположение: София

Re: Uber вече е в София

Мнениеот НарКол » Сря 10 дек 2014 23:12


Е това е бъдещето.
Много неща могат да се направят по-добре, но има едни чичковци с парички (петролните магнати) и лицензи (местните администрации и данъчните), които трябва да да папат.


Потребителски аватар
kriso_g
Мнения: 1636
Регистриран на: Вто 09 юни 2009 13:03
Автомобил: MK4 1.8T
Двигател: AUM
Местоположение: Рудозем

Re: Uber вече е в София

Мнениеот kriso_g » Сря 10 дек 2014 23:19


много ми хареса като идея и мисля да се възползвам,защото ми писнало да се занимавам с бакшишите и техните далавери.. :banghead


Потребителски аватар
НарКол
Мнения: 888
Регистриран на: Чет 31 мар 2011 8:00
Автомобил: Polo Classic
Двигател: AFT
Местоположение: София

Re: Uber вече е в София

Мнениеот НарКол » Чет 11 дек 2014 9:24


Uber: Предлагаме иновативен продукт, а регулациите са остарели и консервативни

И да видим сега кой реве?

1. Реват бакшишите, дето 3/4 от времето си го прекарват в нищоправене. И после, за да изкарат все пак за хляб, ти пускат "помпичката".
2. Реват местните адмнистрации, които се гушат здраво от лицензи, такси и таксички. Наричат ги галено "държавни регулации". Все едно като минеш ГТП колата ти ще е в перфектно състояние, мда... Или може би акт 16 ти гарантира, че всичко е направено както трябва. :icon_lol
3. Реват автопроизводителите, щото ако хората почнат да ползват такива споделени услуги, необходимостта от коли по пътищата ще спадне драстично и кой тогава ще им купува колите? Никоя компания не обича когато оборота и падне с 20-30%, нали?
4. Реват петролните магнати, за които също споделено пътуване означава по-малко изгорен бензин, падаща цена на петрола (виждаме го ясно в момента) и по-малко небостъргачи и изкуствени острови.
5. Реве държавата, защото по-малко продаден бензин означава по-малко приходи от акциз и ДДС.
6. Други

:newsm66


Потребителски аватар
LILO&STICH
ябълката на раздора
Мнения: 13068
Регистриран на: Сря 17 авг 2005 15:15
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Uber вече е в София

Мнениеот LILO&STICH » Нед 14 дек 2014 22:05


http://blink.htcsense.com/Web/ArticleMobile.aspx?regionid=4&articleid=33267806

При нас може да са ромите!

В другият край,засега изглежда интересно

http://www.digitaltrends.com/mobile/chicago-washington-d-c-working-uber-competitors/


Потребителски аватар
НарКол
Мнения: 888
Регистриран на: Чет 31 мар 2011 8:00
Автомобил: Polo Classic
Двигател: AFT
Местоположение: София

Re: Uber вече е в София

Мнениеот НарКол » Нед 14 дек 2014 23:55


Ами да, логично е бакшишите първи да се качат на тоя влак. Ако колите са техни, махат си лепенките на сегашната фирма, слагат една лепенка UBER и са готови преквалифицирани. :mhihi
Поне ще вършат някаква работа вместо по стоянките да четат вестници, да хабят гориво за парно и да чакат за някой балък.


Потребителски аватар
maxpayne
Мнения: 2808
Регистриран на: Нед 28 сеп 2008 12:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Uber вече е в София

Мнениеот maxpayne » Пон 15 дек 2014 0:33


VWGT написа:

Както не се притесняваш като пазаруваш през виртуален или пос терминал, така не бива да се притесняваш и тук. А за сайта - има един, чрез който наемат шофьори. Там няма никакво инфо на практика: http://kolavgrada.com/


drmilendd
Мнения: 1115
Регистриран на: Вто 30 авг 2005 23:02
Автомобил: Opel Vectra
Двигател: 22ZE 2009
Местоположение: София
Контакти:

Re: Uber вече е в София

Мнениеот drmilendd » Пон 15 дек 2014 8:28


Как ще забранят действието на компанията ми е интересно. Не става с проверки на пътя - колите нямат обозначение, нямат апарат, просто хора си се возят.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 31 госта