Нужна е интелектуална помощ

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
digo_pl
Мнения: 1109
Регистриран на: Съб 18 юли 2009 10:17
Автомобил: omega V6
Двигател:
Местоположение: Варна/Плевен
Контакти:

Нужна е интелектуална помощ

Мнениеот digo_pl » Вто 28 фев 2017 12:34


Здравейте, всички
Колеги, някой от вас инициативно би ли скълъпил един малък проект - инструкция: как да решим един проблем.
Става въпрос за следното нещо: имам позната възрастна двойка, при които жената е на инвалидна количка. Живеят на първи етаж от блок, но знаете как при някой блокове за да стигнеш до първия етаж преодоляваш едно стълбищно рамо - техният случай е такъв. Мъжът, все по няма сили да я бута по самоделната рампа, която е направил.
Понеже не се сетих да снимам, го нарисувах и прикачих картинката.

За съжаления моята фантазия не ми стига за да реша проблема напълно, но ще ви споделя какво мисля и ще чакам, някой отзивчив изобретател да предложи решение с някаква инструкция как да ги осъществим:
Сещате се на офроуд автомобилите, често имат една макара (лебедка) отпред на бронята и тя обикновено е електрическа. Идеята ми е взема втора ръка от някъде и да я монтирам на стената отсреща (на картинката с червен хикс) и с нейна помощ да се изтегля количката нагоре. Но има един съществен проблем. Често колелата излизат от релсата и трябва бутащия да спре за да я намести, но ако макарата върти постоянно ще стане страшна беля (жената в количката е много слабо подвижна и леко дебеличка), което значи, че трябва по някакъв начин да се контролира от бутащия количката, било дистанционно, било с някакъв мини пулт със кабел... тук аз финиширам и не знам как би могло да случи и за това се обръщам към вас! Нужно е да е колкото се може по-евтино осъществяването на проекта.

Много съм благодарен и се надявам, някой от вас да измисли нещо и да го нарисува, или начертае, или каквото изразно средство реши!
23232.jpg




Потребителски аватар
slaveiko67
Мнения: 2120
Регистриран на: Сря 03 ное 2010 10:23
Автомобил: Golf 3 GT TDI
Двигател: AFN 96g
Местоположение: Montana

Re: Нужна е интелектуална помощ

Мнениеот slaveiko67 » Вто 28 фев 2017 13:01


Здравей,колега.Мога да помогна с едно устройство/не зная правилното му име/,което представлява електронен контактор,които се управлява с дистанционно,подобно на такова за авто-аларма.Въпросното устройство управляваше подобен подемник,но до 2-ри етаж.От дистанционното се командваше реверса на двигателя и старт-стоп.За съжаление,понеже вече не се използва по предназначение,дистанционните са изчезнали.Но мисля,че асансьорен техник ще може да обучи нови...По-късно ще кача и снимки на въпросния контактор...


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4414
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Нужна е интелектуална помощ

Мнениеот Pet_rov » Вто 28 фев 2017 13:03


Не мога особено да помогна, но се сещам за нещо. В един от тукашните магазини Билла има подобна рампа за инвалиди, ако има наоколо нещо подобно, можеш да го разгледаш. Другото, което се сещам, докато гледам картинката е, че от двете вътрешни страни на тази рампа, която си нарисувал, може да се заварят вертикално 2 шини, тоест да стане на буквата Г, тип "винкел, за да не се изхлузват колелетата. Дано си ме разбрал. Утре ще се опитам да снимам тази рампа на магазина и ще пратя снимката тук в темата.


Потребителски аватар
vladovelin
Мнения: 1323
Регистриран на: Чет 27 дек 2007 11:18
Автомобил: Golf3 GTI
Двигател: 2E 1994
Местоположение: Пазарджик

Re: Нужна е интелектуална помощ

Мнениеот vladovelin » Вто 28 фев 2017 19:34


Здравей колега.Прочетох темата и да кажа какво има на съседния до нас блок.Инвалид без двата крака и само с една ръка живее на първия етаж.Ползва електрическа количка, която управлява с джойстик.Самостоятелно излиза от блока и самостоятелно се прибира.За целта на една от терасите му има монтирана метална платформа, която се движи по два вертикални П профили от нивото на терасата до земята.Влиза с количката в платформата, с дистанционно подава команда за слизане, излиза с количката от платформата когато е на земята и след това с дитанционното си вдига платформата на нивото на терасата / да не дойдат гости в къщата му/.
След приключване на разходката по обратия ред сваля платформата, качва количката в нея, вдига я на нивото на етажа и се прибира в къщи.

За вдигане и сваляне на платформата се ползват два малки телфера с въжета / не са със верига /. За управлението им не зная каква техника е монтирана, но управлението е с ДИСТАНЦИОННО.
Проблема с липса на захранване също не зная как е решен / в смисъл спиране на тока по време на ползване/.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Нужна е интелектуална помощ

Мнениеот инжектопляктор » Вто 28 фев 2017 19:45


Най-лесно ми се вижда монтирането на една платформа. Реализирането й не е трудно, обезопасяването й е трудно. Трябва да се направи така, че ако блокира да има начин да се свали ръчно, също както и ако спре тока, да не се спусне сама.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11920
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Нужна е интелектуална помощ

Мнениеот К.Одаджийски » Вто 28 фев 2017 20:30


Принципно не знам дали е възможно точно да се случи, но изтеглянето може да стане и с ръчна лебедка от този тип
Изображение
Още по лесно ще стане, ако се измисли вариант лебедката да се монтира на количката с някакви бързи връзки, а на стената отсреща се монтира здраво една кука. Така хем ще се крепи количката, хем ще се навива лебедката, но стар човек не знам дали ще се справи и затова ще е по добре да е електрическа с дистанционно с кабел.
Ето тази е дори с 9 метра кабел и не е скъпа http://www.onlinemashini.bg/elektri4esk ... -12v/27942
Само трябва да се подсигури, че ще вземе да я открадне някой


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Нужна е интелектуална помощ

Мнениеот gergeto » Вто 28 фев 2017 20:53


Да се включа и аз:
Първо-адмирации и поклон за автора на темата и желанието му да помогне безрезервно на човек в неравностойно положение. :bowdown :bowdown :bowdown
Така-оттук насетне има Харта за правата на човека,респективно в т.ч. инвалида и т.н.
Има хора в Общината ти -по местоживеене,на които се плаща и лапат европари-точно заради такива казуси.Цитирам по памет,без претенции за точен цитат-Всеки човек независимо от соц. положение,здравосл. състояние и др.подобни -има право на достъп до соц. услуги,информация,транспорт и др. под.
Та с една,две думи:Колега,съберете се поне няколко съседи,съпричастни с идеята ти и уведомете Общината ПИСМЕННО за намеренията си и задайте въпроса за правомощията и задълженията на тази община по конкретния въпрос....
Няма да сте първите,няма и да сте последните,които в желанието си да помогнат на съсед или близък в неравностойно положение,са изградили самоделни съоражения,заради които в последствие са глобили етажната собственост заради всевъзможни измислени рискове ,като например -намалена възможност за евакуация при разл. бедствия и тем подобни за които се сетите...


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6158
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Нужна е интелектуална помощ

Мнениеот ktamen » Сря 01 мар 2017 8:29


Сещам се за много технически решения, които могат да се реализират сравнително лесно. Примерно малка макара монтирана на самата количка и задвижвана от батерия от винтоверт. Но е почти невъзможно да се гарантира достатъчна безопасност и дурако устойчивост.
Вероятно има специализирани фирми, които монтират някакви готови решения, които са някакво редовно и изпитано производство. Плащането вероятно може да стане по някаква общинска или европейска програма. Провери старателно в тази посока.
Ако аз трябва да правя подобно устройство ще използвам моторче от чистачки с подходяща зъбчатка, която да се зацепва за неподвижно закрепена верига, успоредна на рампата. Трябва да има някакво "захапване" на веригата от двете страни. Самата рампа трябва да е с винкели или П образни профили, които да изключват възможността за излизане на колелата. Подобна самодейност обаче е много рискована, провери много старателно за някакво готово и сертифицирано съоръжение.
Подемник, монтиран на терасата ми се струва по-добро и безопасно решение.


Liminat
Мнения: 425
Регистриран на: Вто 21 окт 2008 21:54
Автомобил: VW
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Нужна е интелектуална помощ

Мнениеот Liminat » Сря 01 мар 2017 9:50


ktamen написа:... Примерно малка макара монтирана на самата количка и задвижвана от батерия от винтоверт.

...Ако аз трябва да правя подобно устройство ще използвам моторче от чистачки с подходяща зъбчатка, която да се зацепва за неподвижно закрепена верига, успоредна на рампата.

Ако е за котка, може.
digo_pl написа:Става въпрос за следното нещо: имам позната възрастна двойка, при които жената е на инвалидна количка. Живеят на първи етаж от блок...

Поне едно нещо е хубаво. Всичко е рискове и разходи, по мое мнение е най-удачно да се направи нещо като асансьорче към терасата им, външно. И имаме подобно към входа, и през 2 входа съм виждал подобно, не е без пари и не работи безкрайно и безпроблемно, но да си дадем ясна сметка колко тежи количка с 100+ кг тегло как върви по толкова стръмна рампа и да не си правим експерименти, които ще пребият и двамата, че и някое дете или по-заспали комшии, ако се случат наблизо. Със същата цел съм изработвал и рампа, с парапети, за приятел, около 9-10 метра дълга, но нивата пасваха от тротоара на улицата към терасата на къщата, което рядко би се получило на други места.
За много здрави хора е добре да видят темата...


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6158
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Нужна е интелектуална помощ

Мнениеот ktamen » Сря 01 мар 2017 10:00


Liminat написа:
ktamen написа:... Примерно малка макара монтирана на самата количка и задвижвана от батерия от винтоверт.

...Ако аз трябва да правя подобно устройство ще използвам моторче от чистачки с подходяща зъбчатка, която да се зацепва за неподвижно закрепена верига, успоредна на рампата.

Ако е за котка, може.
.

Колко пари си готов да заложиш, че на това свое твърдение?
Или просто обичаш да пишеш глупости?
ПП Митоборците имаха такова филмче, правиха си макара задвижвана от винтоверт, после въженцето се закача за тавана и те вдига целия заедно с винтоверта.


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1631
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Нужна е интелектуална помощ

Мнениеот MMX » Сря 01 мар 2017 12:00


digo_pl написа:Но има един съществен проблем. Често колелата излизат от релсата и трябва бутащия да спре за да я намести

Релсата няма ли ръб от двете страни като винкел? Ако няма, може да се монтира нещо.


Потребителски аватар
siso_k
Мнения: 1221
Регистриран на: Вто 10 авг 2010 9:29
Автомобил: 1999 VW Golf
Двигател: AKL
Местоположение: Ветровития град
Контакти:

Re: Нужна е интелектуална помощ

Мнениеот siso_k » Сря 01 мар 2017 12:18


Тва с лебедката според мен има доста недостатъци - едно че количката може да излезе извън релсите и второ - като опъне въжето, количката най вероятно ще се обърне или напред или назад. Моите предложения по темата:

Ако ще се ползва лебедка - то тя да не се връзва за количката а да се направи нещо като платформа, която да се изтегля по релси догоре, а количката да се заступорява върху платформата.

Количката да се преправи с ел.мотор, като тези за колелата, като по този начин по-лесно ще се изкачва платформата.


Потребителски аватар
digo_pl
Мнения: 1109
Регистриран на: Съб 18 юли 2009 10:17
Автомобил: omega V6
Двигател:
Местоположение: Варна/Плевен
Контакти:

Re: Нужна е интелектуална помощ

Мнениеот digo_pl » Сря 01 мар 2017 14:33


Първо благодаря на всички за мненията :) Сега: релсите на платформата са П образни, но въпреки това често количката излиза (казвам го защото преди работех отсреща и често излизах да дърпам и съответно мъжа й да бута отзад ) излизат предните колелца, защото олекват при наклона! Предполагам, че ако е нужно съгласието на съседите, ще го получат. За рампа до терасата и аз мислих, но: едната е със сменени пвс дограми и на терасата и на прозореца (това не са малко парички), ако се направи рампа до нея ще трябва да се къртят парапети, да се разширява врата от балкона към помещението, съответно да се сменя всичко. И плюс рампата сигурно това действие ще прескочи 6-7 хиляди лева - няма от къде да дойдат тези пари! Другата тераса е винкелова, но няма пространство за рампа до нея.
Мисля все пак, че схемата с лебедката е най-добра от финансова гледна точка, но трябва да се измисли как да се командва за да може да се спре моментално от бутащия! Като цяло и мъжа й е трудно подвижен и почти не вижда без мега диоптри, каквито не носи (не знам по каква причина).
За пари от община пробвах да правя проучване, но беше нещо свързано с това да е до вода на блока...


Потребителски аватар
digo_pl
Мнения: 1109
Регистриран на: Съб 18 юли 2009 10:17
Автомобил: omega V6
Двигател:
Местоположение: Варна/Плевен
Контакти:

Re: Нужна е интелектуална помощ

Мнениеот digo_pl » Сря 01 мар 2017 14:43


Забравих да допълня, че все пак е важно, той сам да върши цялата процедура по качването на тези пусти 8-9 стъпала.
До сега години наред стоят и чакат, някой човек да се появи на улицата и да помогне с дърпане отпред и да гледа да не излизат колелата! Това е всеки божи ден! Аз ги познавам от около 6-7 години и почти всяка вечер като свършвах работа в 5 дърпах. А понякога излизат и по 2 пъти, лятото е по-дълъг деня и не им се прибира в 5... разбирате ме какво искам да кажа.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11920
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Нужна е интелектуална помощ

Мнениеот К.Одаджийски » Сря 01 мар 2017 22:47


12 волтовата лебедка с 9 метра кабел за управление дето пуснах в предното мнение ще свърши работа според мен. Не навива много бързо, може да се спре бързо и има време за наблюдение. Предполагам обаче заради наклона ще е хубаво да се монтира ниско, почти до пода на площадката, а на ръба на рампата да се монтира една макаричка по която да върви въжето. Така поне ще се илиминира големия ъгъл и риск от издърпване на предния край на количката и обръщането и.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: med_men и 46 госта