Актове, давности, закони - разяснения

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
maerto
Мнения: 530
Регистриран на: Съб 16 окт 2010 15:51
Автомобил: VW Golf 4 2001
Двигател: 1.6 16V AUS
Местоположение: sofia/silistra

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот maerto » Вто 30 сеп 2014 13:11


Благодаря за разяснението.Понеже ми лепнаха стикер-"Спрян от движение" ме притеснява ако ме спрат до Силистра,няма ли да отнеса още някой акт?? :) Как така уж съм спрян от движение,пък да пътувам до Силистра за пускане...? Сори ама съм новобранец с актовете :mrgreen




Потребителски аватар
didkoltd
Мнения: 1410
Регистриран на: Нед 29 яну 2006 22:58
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Казанлък/Ст.Загора

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот didkoltd » Вто 30 сеп 2014 19:22


Махай я тази лепенка ,че от далече се виждаш!По принцип трябва да я караш на платформа или пътна помощ,но ще ти излезе солено.Взимай големия талон с теб и ако те спрат показваш него.За да разберат ,че колата ти е спряна от движение трябва да ти проверят колата по станцията,ама едва ли .Проблем става ако направиш нарушение или недай си боже ПТП тогава ще те ......!


Потребителски аватар
maerto
Мнения: 530
Регистриран на: Съб 16 окт 2010 15:51
Автомобил: VW Golf 4 2001
Двигател: 1.6 16V AUS
Местоположение: sofia/silistra

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот maerto » Сря 01 окт 2014 9:03


Това с отлепянето на стикера не ми вдъхва доверие нещо...няма ли да се заядат после в КАТ?А и като ме спрат за проверка вместо талоните нали трябва да представя акта,там си пише за какво нарушение е и пак ще разберат че съм спрян.Но какво да се прави ,май трябва да рискувам и да тръгна с колата ,че с платформа ще ми излезе солено и пресолено... :)

Последна промяна от gr_kanev на Сря 01 окт 2014 12:30, променено общо 1 път.
Причина: Не е нужно да цитираш изцяло предходното мнение. Освен бутон "цитат", има и бутон "нов отговор" - използвай го !


Потребителски аватар
siso_k
Мнения: 1221
Регистриран на: Вто 10 авг 2010 9:29
Автомобил: 1999 VW Golf
Двигател: AKL
Местоположение: Ветровития град
Контакти:

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот siso_k » Нед 05 окт 2014 11:24


Здравейте, вчера ми се случи нещо интересно с господата с фуражките :icon_lol

С едни приятели решихме да отидем до Сърбия, за да изядем по една плескавица :biggrin
Около Сливница някъде (км. 38 по пътя за Калотина) има караулка на КАТ (предполагам, че повечето я знат, но не и аз). Та там ме спряха уж за превишена скорост. Дойде при мене фуражката и ме извика "при колата", за да ми покаже радара. Каза ми че имало ограничение 50, а аз, последно като си бях погледнал километража, карах с около 110-120 и доста се стреснах. Показа ми радара - сочеше 85, но не видях дали има часовник и какъв беше часа на нарушението.

Питаме дали имам талон - казах "Да". След това ми вика: -Да го вземаме ли? Аз: - Щом трябва... Той: Няма да го вземаме, ще ти напишем фиш с минимална глоба 20 лв. нарочно подчертавам и удебелявам, след малко ще стане ясно защо :c020 Написа ми фиша, аз го подписах и изобщо не погледнах за какво е, само видях че глобата ми е 20 лв. След това си го прибрах в документите и си продължихме към границата.

Днеска слизам при колата и погленах фиша. Пише: "управлявал МПС без включени светлини". :gruebel А светлините ми си бяха включени :icon_lol .

И въпросът ми е много простичък :icon_lol : Защо са ми написали фиш за светлините?

ПП: Фишчето мисля да го оспоря :c020


orlin4ooo
Мнения: 388
Регистриран на: Вто 16 ное 2010 22:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот orlin4ooo » Нед 05 окт 2014 12:15


До 50лв не подлежат на успорвания ако не се лъжа. По-скоро те е попитал да ти вземем ли талона и ти да им кажеш дай да се почерпим :beer


Потребителски аватар
siso_k
Мнения: 1221
Регистриран на: Вто 10 авг 2010 9:29
Автомобил: 1999 VW Golf
Двигател: AKL
Местоположение: Ветровития град
Контакти:

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот siso_k » Нед 05 окт 2014 12:52


Фишът може да се оспори, след което се съставя АУАН, въз основа на който се издава НП. НП подлежи на съдебен контрол.

И аз това си помислих, но той веднага ме заведе при колегата му да ми напишат фиш. Пък и аз си имам принцип на полицаи пари да не давам, независимо какво е нарушението. :a045


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот Vlad777 » Нед 05 окт 2014 19:37


Ако си подписал фиша, значи си се съгласил с него. Ако не си съгласен с фиша на място ти се съставя акт, който можеш да оспорваш, но след като е разписан, значи си съгласен с написаното - т.е. признал си се вече за виновен.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот К.Одаджийски » Нед 05 окт 2014 23:26


Цяла България и половин Турция знае че там има ограничение 50, доста известен пътен участък като цяло


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот Vlad777 » Вто 14 окт 2014 22:03


Попаднах на тази тема във форума http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=39110

SmartBusiness написа:Ще споделя как обжалвах сам акт на КАТ и спечелих делото.

Актът е от преди 4 години. Връчиха ми наказателното постановление преди 2 месеца. Разбира се лелката на гишето беше сигурна, че трябва да си го платя и няма такова нещо като давностен срок. НЕ И ВЯРВАЙТЕ ! След ровене в интернет 1 вечер направих сам защитата си и обжалвах. Решението на съда е в моя полза. Спестих си 160 лева.:wink:(това без лихвите за тия години) Актът беше за скорост 37 км над позволената (87 км/ч) при позволени 50км/ч. Наказанието беше 160 лева и един месец без книжка. Всички наказания са отменени след делото.

Какво трябва да знаете - имате 7 дневен срок да обжалвате след като ви връчат наказателното постановление.
Обжалва се пред съда, където ви е написан акта - в моя случай Районен съд Левски.
Може да не присъствате на делото. Аз не присъствах, защото живея в София и това би било загуба на много време и пари.
Не се плащат никакви такси. Просто написвате писмото и го пускате по пощата до деловодството на съответния съд.

Ето как явно е правилния начин да се защитава изтекла давност. Не гледайте датите (това е от друга моя жалба). В момента съм пуснал към 10 обжалвания. :(

Ж А Л Б А
от
адрес:
против
Наказателно постановление .................. издадено от .................... на длъжност началник на ................. (това е човека който ви е съставил наказателното постановление)

Господин/Госпожо Съдия,

Обжалвам горецитираното постановление, издадено от .............................и моля да го отмените като незаконосъобразно по следните съображения:


Издаденото наказателно постановение номер ........... с дата .............. година ми беше връчено на ................... година. (трябва да има повече от 3 години межу издаването на акта и връчването на наказателното постановление)


Съгласно чл. 11 от ЗАНН по въпросите за вината, вменяемостта и обстоятелствата изключващи отговорността се прилагат разпоредбите от общата част на НК. Обстоятелство изключващо отговорността е давността. Чл. 80 и чл. 81 от НК уреждат института на абсолютната погасителна давност за извършено престъпление. Извършителят на административно нарушение не може да бъде поставен в по-неблагоприятно положение от извършителят на престъпление. Според чл. 80 ал.1 т.5 от НК и чл. 81 ал.3 от НК деяния, за които се предвижда наказание глоба, се погасяват с изтичането на абсолютната погасителна давност от три години.

В конкретният случай административно наказателното производство е започнало с установяване на административното нарушение, за което е съставен АУАН и в последствие издадено Наказателно постановление, извършено на 16.01.2009г. Предвид датата на извършване на нарушението 16.01.2009г. и съответно констатирането му в деня на извършване на нарушението, абсолютната давност на административно наказателното производство се явява изтекла на 16.01.2012 г. и са налице основания за прекратяване на административно наказателното производство.

Освен вече посоченото, следва да се отбележи, че в разрез с правилата по ЗАНН и по-специално чл. 58 ал.2 от ЗАНН, административно наказващият орган повече от почти 4 години от датата на издаване на наказателното постановление не ми е връчил същото, като през това време не съм търсен и по никакъв начин не съм препятствал връчването на наказателното постановление. Но дори и да е било така, да не съм бил намерен на адрес, наказващият орган е следвало съобразно предвидено от закона, да отбележи това обстоятелство върху наказателното постановление и то да се счита връчено.

С връчването на наказателното постановление на 26.10.2012г. не може да се приеме, че се прекъсва давността, тъй като към датата на връчване на постановлението, предвиденият от закона три годишен срок погасяване на наказателното преследване е изтекъл.

Предвид гореизложеното, моля да ни призовете на съд и след като се уверите в основателността на твърденията ми, да отмените изцяло горното наказателно постановление.

Прилагам и моля да приемете като доказателства по делото НП Nо .............. от ..................


С уважение:……………………


Приложете наказателното постановление към обжалаването си.

Всеки нормален съд би ви оневинил и бихте си спестили някой лев.

Ако има нещо въпроси - питайте. Ще ви държа в течение как се движат и другите ми дела.:wink:

Ето го всъщност и самото решение, където съда си излага мотивите, което отново е полезно, за да се види как да се реагира при такива ситуации --> http://rslevski.com/svursheni_2012.html (търсете номер 606/2012)


Потребителски аватар
Mhz
Мнения: 137
Регистриран на: Сря 29 апр 2009 12:56
Автомобил: 535i
Двигател:
Местоположение: София

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот Mhz » Сря 15 окт 2014 0:14


Здравейте пичове, проспах едната камера на пазарждик преди няколко месеца и ми дойде честитка, за 100 кинта до 2 седмици ако платя 70, не че са много пари , просто в момента и 70лв са ми много, въпроса ми е ако не я платя в 2 седмичния срок, после какво става? :)


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот dobrin » Сря 15 окт 2014 7:26


Отива за принудително събиране и си чака като отидеш да плащаш данъци или да ти трябва някаква бележка ...


ipipbg
Мнения: 183
Регистриран на: Съб 17 мар 2012 21:09
Автомобил: SEAT CORDOBA 6k2
Двигател: AGR

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот ipipbg » Чет 16 окт 2014 18:41


Колеги,искам да попитам за колко време идват електронните фишове от стационарни камери в града,когато е от друг град? И да попитам живеещите в СОФИЯ ,има ли камера по бул. Никола Й.Вапцаров преди да се спусна и да влезна в подлеза ми се стори вечерта че мигна като светкавица нещо ...


Потребителски аватар
hooligan_sk
Модератор
Модератор
Мнения: 7820
Регистриран на: Пет 04 апр 2008 20:06
Автомобил: Tiguan R + Golf MKV GTI
Двигател: EA888 evo4
Местоположение: София

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот hooligan_sk » Чет 16 окт 2014 18:56


Преди месец получиш снимка от Разлог от ноември 2013та... а там камера междувременно няма :icon_lol


ipipbg
Мнения: 183
Регистриран на: Съб 17 мар 2012 21:09
Автомобил: SEAT CORDOBA 6k2
Двигател: AGR

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот ipipbg » Чет 16 окт 2014 19:07


казаха ми ,че до 2 седмици идвали уж ама мен ме съмнява !!!!!!


Потребителски аватар
rokera671
Мнения: 2543
Регистриран на: Нед 08 мар 2009 12:20
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: varna

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот rokera671 » Нед 19 окт 2014 12:53


Да попитам и аз Колеги .Спряха ми камиона от движение и взеха и моят талон и на камиона .Това заради липса на един болт на джантата .Акта щял да е от 50 до 150 лв .Въпроса ми е дали ще ми вземат точки .Камиона го оправихме ама аз си карам с акта и чакам да дойде 10 ти .Благодаря !



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 13 госта