Знак "Стоп" (Б2)

Маршрути, хотели, заведения, проблеми на пътя
Потребителски аватар
dangi_
Мнения: 326
Регистриран на: Вто 01 дек 2009 10:13
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pazardjik

Знак "Стоп" (Б2)

Мнениеот dangi_ » Пет 26 фев 2010 18:40


Колеги имам нужда от малко помощ.
преди много години когато карах шофьорските курсове,моят инструктор все ми повтаряше да внимавам с тея стопове и че дори и да го няма от моята страна,при положение че го има отсреща задължително трябва да спра.
Някои може ли да ми каже дали това е истинско правило и фигурира ли някъде в законите.
Ще ви бъда много благодарен .

Последна промяна от dobrin на Пет 26 фев 2010 21:09, променено общо 2 пъти.
Причина: оправи си заглавието!




Потребителски аватар
maksi
Мнения: 199
Регистриран на: Пон 26 ное 2007 14:21
Автомобил: VW Touran
Двигател: AZV
Местоположение: Радомир
Контакти:

Re: ЗНАК СТОП

Мнениеот maksi » Пет 26 фев 2010 18:46


Това,че отсреща има знак "Стоп" не значи,че трябва да спираш.За теб важат всички знаци,поставени от дясната ти страна по посока на движението :wink:


Потребителски аватар
vw_golf_4_tdi
Мнения: 1647
Регистриран на: Чет 09 юли 2009 23:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Varna
Контакти:

Re: ЗНАК СТОП

Мнениеот vw_golf_4_tdi » Пет 26 фев 2010 18:47


но ако отсреща има знак стоп и от твоята няма никакви знаци, по - добре спри за да не се получи ПТП с отнемане на предимство!


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11919
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: ЗНАК СТОП

Мнениеот К.Одаджийски » Пет 26 фев 2010 20:07


vw_golf_4_tdi написа:но ако отсреща има знак стоп и от твоята няма никакви знаци, по - добре спри за да не се получи ПТП с отнемане на предимство!

:да:
Вярно е твърдението че важат знаците в дясно, но аз винаги гледам знаците на цялото кръстовище. Ако не гледаш примерно в Берковица всичките знаци, знам поне десетина кръстовища дето ще отнемеш предимство. Утре сутринта тръгвайки за работа мога да снимам 2-3 такива само да се сетя


Потребителски аватар
vw_golf_4_tdi
Мнения: 1647
Регистриран на: Чет 09 юли 2009 23:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Varna
Контакти:

Re: ЗНАК СТОП

Мнениеот vw_golf_4_tdi » Пет 26 фев 2010 20:10


К.Одаджийски написа:
vw_golf_4_tdi написа:но ако отсреща има знак стоп и от твоята няма никакви знаци, по - добре спри за да не се получи ПТП с отнемане на предимство!

:да:
Вярно е твърдението че важат знаците в дясно, но аз винаги гледам знаците на цялото кръстовище. Ако не гледаш примерно в Берковица всичките знаци, знам поне десетина кръстовища дето ще отнемеш предимство. Утре сутринта тръгвайки за работа мога да снимам 2-3 такива само да се сетя


смятам, че въпроса не е след като се получи ПТП, кой е бил виновен, имало ли е знаци и т.н. може да ти налети някой с 70-80 странично и да нямаш възможност да доказваш правотата си, понеже ще си или в операционата или към моргата.
никой няма да осъди общината, че няма знак, нито тоя който те е ударил. той си е бил с предимство. по - важно е да останеш жив, невредим и ламарините да са здрави, а не да доказваме правота и гледна точка.


Потребителски аватар
Бързият
Вечен БАН
Мнения: 1778
Регистриран на: Пет 12 яну 2007 16:57
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Радомир

Re: Знак "Стоп" (Б2)

Мнениеот Бързият » Съб 27 фев 2010 19:39


A задавали ли сте си въпроса защо знаците от група Б и по-точно от Б1 до Б4 имат съвсем различна форма от останалите пътни знаци ? :wink:


Потребителски аватар
maksi
Мнения: 199
Регистриран на: Пон 26 ное 2007 14:21
Автомобил: VW Touran
Двигател: AZV
Местоположение: Радомир
Контакти:

Re: Знак "Стоп" (Б2)

Мнениеот maksi » Съб 27 фев 2010 20:23


Ако се водим по това,което пише в ЗДвП глава 9 Чл.40,а именно:
Чл. 40 (1) Пътните знаци се поставят от дясната страна на пътя срещу посоката на движението така, че да бъдат лесно разпознавани и своевременно възприемани от участниците в движението. Всеки знак, поставен отдясно, може да бъде повторен над или на другата страна на пътя, когато местните условия са такива, че съществува опасност той да не бъде забелязан своевременно.

Когато на кръстовището няма знак важи правилото на десностоящият.Никой не е длъжен да спазва знак,който вижда "в гръб".
Междудругото има много такива кръстовища,на който като стане белята се сещат,че трябва да се сложи знак и,че някой на пръв поглед невинен става виновен за ПТП-то,тъй като е отнел предимството.
Малко оффтопик...когато тръгнеш в нашият мил град към гарата още от завоя на Автогарата те посреща една права дълга километър.Отлявата страна няма никакви пресечки,но от дясно има точно 6.Когато автомобил излиза от някоя от въпросните 6 пресечки ти трябва да го пропуснеш(на някой от пресечките тези имат знак "Път без предимство,но на поне 2 няма никакъв знак),защото се намира от дясно,но колко човека го правят това?До сега не съм видял никой да спре...така,че недейте да говорите,че щом знак "Стоп" го има отсреща(вие всъщност го виждате "в гръб")трябва и ти да спреш,защото не спазваме основните правила на движение,пък сме тръгнали да правим нови правила...


Потребителски аватар
dangi_
Мнения: 326
Регистриран на: Вто 01 дек 2009 10:13
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pazardjik

Re: Знак "Стоп" (Б2)

Мнениеот dangi_ » Нед 28 фев 2010 19:22


Благодаря на всички колеги които ми отговориха до момента,както и за това че се включиха с конкретни примери и цитат от ЗДВП.
Но не съм съгласен с колегата които твърди че никои няма да съди общината.
Винаги ще се намери някои достатъчно инат за да опита да им разкатае фамилията-малко инфо: в общината има карта на това на коя улица какъв знак трябва да има или е имало.
Но се супер тъпо защото да не дава господ на никои от нас да се случва после вече е късно за обяснения коментари и т.н.И все пак най-добре-спри:)))
:обичам ви


Потребителски аватар
titi7707
Мнения: 2482
Регистриран на: Вто 05 сеп 2006 21:21
Автомобил: Golf 3
Двигател: ABS 1993
Местоположение: Плевен

Re: Знак "Стоп" (Б2)

Мнениеот titi7707 » Нед 28 фев 2010 21:37


и да добавя нещо! според по старите шофьори дори на път с предимство по добре намали ако трябва спри огледай се и тогава премини-това си е неписано правило и спестява много катастрофи и проблеми дори да не си виновен :wink:


Потребителски аватар
Layer
Мнения: 6405
Регистриран на: Пон 29 яну 2007 20:15
Автомобил:
Двигател:

Re: Знак "Стоп" (Б2)

Мнениеот Layer » Пон 01 мар 2010 11:13


titi7707 написа:и да добавя нещо! според по старите шофьори дори на път с предимство по добре намали ако трябва спри огледай се и тогава премини-това си е неписано правило и спестява много катастрофи и проблеми дори да не си виновен :wink:

да намалиш съм съгласен, ама да спреш :shock
ами тези отзад,дали няма да споменават цялата рода с цел сношение.


Потребителски аватар
maxpayne
Мнения: 2808
Регистриран на: Нед 28 сеп 2008 12:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Знак "Стоп" (Б2)

Мнениеот maxpayne » Пон 01 мар 2010 12:29


Забравяте възможността да е имало знак стоп и от двете страни, но будни мургави съграждани да са откраднали единия. На мен са ми излизали с 50+ от забранена (еднопосочна) улица на кръстовище, затова винаги намалявам. За всеки случай.


theultimate
Мнения: 2139
Регистриран на: Вто 06 ное 2007 20:20
Автомобил: Passat B7
Двигател: CFFB
Местоположение: София

Re: Знак "Стоп" (Б2)

Мнениеот theultimate » Вто 02 мар 2010 8:49


maxpayne написа:Забравяте възможността да е имало знак стоп и от двете страни, но будни мургави съграждани да са откраднали единия. На мен са ми излизали с 50+ от забранена (еднопосочна) улица на кръстовище, затова винаги намалявам. За всеки случай.


Точно така. Ако отсреща има стоп, а от твоята страна няма никакъв знак, вероятно е откраднат. В този случай не могат да те глобят, но е правилно да намалиш и евентуално спреш, за да не стане ПТП.


Потребителски аватар
dangi_
Мнения: 326
Регистриран на: Вто 01 дек 2009 10:13
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pazardjik

Re: Знак "Стоп" (Б2)

Мнениеот dangi_ » Вто 02 мар 2010 20:38


Колеги,аз предлагам друго :Mr Green Fun
Всеки от нас да си сложи превантивно по едно 10 ключе ли там колко и ако наруши правилата просто да сваля знака докато доиде КАТ')
Какво мислите? :D


theultimate
Мнения: 2139
Регистриран на: Вто 06 ное 2007 20:20
Автомобил: Passat B7
Двигател: CFFB
Местоположение: София

Re: Знак "Стоп" (Б2)

Мнениеот theultimate » Вто 02 мар 2010 22:08


Ако се блъснеш трудно ще свалиш знака пред другия човек, пък ако не си се блъснал кой те закача че не си спрял...


Потребителски аватар
titi7707
Мнения: 2482
Регистриран на: Вто 05 сеп 2006 21:21
Автомобил: Golf 3
Двигател: ABS 1993
Местоположение: Плевен

Re: Знак "Стоп" (Б2)

Мнениеот titi7707 » Вто 02 мар 2010 22:15


Layer написа:
titi7707 написа:и да добавя нещо! според по старите шофьори дори на път с предимство по добре намали ако трябва спри огледай се и тогава премини-това си е неписано правило и спестява много катастрофи и проблеми дори да не си виновен :wink:

да намалиш съм съгласен, ама да спреш :shock
ами тези отзад,дали няма да споменават цялата рода с цел сношение.

те да си споменават ако искат цялата рода с цел а...но сношение не ме интересува важното аз да съм жив и моята кола да е здрава!коплексарите зад мен да вървят на майка си в п....та!



Върни се в “Пътеводител”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 123 госта