Онлайн винетки - Унгария, Румъния

Маршрути, хотели, заведения, проблеми на пътя
Потребителски аватар
PabloEscobar
Мнения: 704
Регистриран на: Сря 21 май 2008 13:26
Автомобил: BMW E91
Двигател: M57D30O2

Онлайн винетки - Унгария, Румъния

Мнениеот PabloEscobar » Нед 14 авг 2011 18:21


Здравейте,

скоро се прибирам и реших да постна една тема свързана с винетните такси в Унгария и Румъния.
Всички, които са пътували знаят дребните номера на хората, които продават винетки в тези страни - или няма и трябва да си купиш месечна или вземат повече пари. /Имал съм случай да ме гонят :lol:/

Проблемът съм го решил много просто - купувам си онлайн. Не се налага да спирам, да търся чендж бюро и да губя време. Минус е може би факта, че се изисква разплащане с кредитна карта.

Та ето ги и сайтовете:

Унгария - има такса от 100 форинта, които са около 40 цента. Преди време функционираше такъв без такси, но го закриха :roll:

Румъния

П.П. Винетка за Австрия можете да закупите във всеки клон на ADAC в Германия цената й е 7,90 € (нормалната)

Това е от мен :да:
Който има опит с други държави може да го сподели. :)




Потребителски аватар
Fifa
Мнения: 748
Регистриран на: Нед 27 юни 2010 10:16
Автомобил: VW Passat 5.5
Двигател: 1.9 TDI AWX
Местоположение: София

Re: Онлайн винетки - Унгария, Румъния

Мнениеот Fifa » Нед 14 авг 2011 18:32


Интересно, при нас седмичната винетка за Унгария беше под формата на касова бележка, така че няма начин да ти кажат, че нямат :)


Потребителски аватар
PabloEscobar
Мнения: 704
Регистриран на: Сря 21 май 2008 13:26
Автомобил: BMW E91
Двигател: M57D30O2

Re: Онлайн винетки - Унгария, Румъния

Мнениеот PabloEscobar » Нед 14 авг 2011 18:41


За нямането ставаше дума за Румъния. Там винетките винаги са били проблемни. В повечето случай ми казват 4 евро, въпреки че пред бутката си пише 3.
Последният път изчаках да ми напечатат документите и пуснах 3 евро в ръката му, а човека ги избута и каза 4 :lol: Показах му къде пише, че струват 3, а той каза, че щом съм бил толкова отворен да съм си купил от "бензинстейшън" :Mr Green Fun

Унгария ако не успееш да обърнеш форинти може и 15 евро да ти искат. Историята помни такива случай /на един МОЛ/ :lol:


Потребителски аватар
baks
Мнения: 74
Регистриран на: Вто 05 юни 2007 19:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Червен бряг

Re: Онлайн винетки - Унгария, Румъния

Мнениеот baks » Нед 14 авг 2011 20:50


Аз на скоро платих 5 евро в Румъния и 10 евро в Унгария. И двата пъти на бензиностанция.


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Онлайн винетки - Унгария, Румъния

Мнениеот Чудомир » Нед 14 авг 2011 20:54


Никога не ми се е случвало да ми искат повече пари или да ми кажат, че няма (през Румъния не съм минавал). За разлика в БГ, където редовно няма месечни на границата. За щастие сега вече на границата има табели, на които пише, че в рамките на 35 км може да си купиш винетка след влизане.


Потребителски аватар
racing_team_vidin
Мнения: 1840
Регистриран на: Съб 09 фев 2008 2:34
Автомобил: BMW E65 Sport Package
Двигател:
Местоположение: Видин

Re: Онлайн винетки - Унгария, Румъния

Мнениеот racing_team_vidin » Нед 14 авг 2011 21:03


PabloEscobar написа:За нямането ставаше дума за Румъния. Там винетките винаги са били проблемни. В повечето случай ми казват 4 евро, въпреки че пред бутката си пише 3.
Последният път изчаках да ми напечатат документите и пуснах 3 евро в ръката му, а човека ги избута и каза 4 :lol: Показах му къде пише, че струват 3, а той каза, че щом съм бил толкова отворен да съм си купил от "бензинстейшън" :Mr Green Fun

Унгария ако не успееш да обърнеш форинти може и 15 евро да ти искат. Историята помни такива случай /на един МОЛ/ :lol:

Хахаха, позната история, влизаме от Сегет(Унгария),и в румънско една дебела на бутката вика, "4 евро, брато" :twisted: давам 3, а тя пак "4 евро, брато", да ама тук пише 3(вече съм си взел винетката, обръщам се и си тръгвам mhihi )


Потребителски аватар
PabloEscobar
Мнения: 704
Регистриран на: Сря 21 май 2008 13:26
Автомобил: BMW E91
Двигател: M57D30O2

Re: Онлайн винетки - Унгария, Румъния

Мнениеот PabloEscobar » Нед 14 авг 2011 21:09


Май за една и съща бутка говорим? На Cenad(RO) - Kiszombor(H) ?

Първо те заговарят и се стремят да ти привлекат вниманието с въпросите си: от къде идваш, какво правиш, на къде отиваш, а след това дискретно казват 4 евро.


Потребителски аватар
gr_kanev
Доктора
Мнения: 5650
Регистриран на: Пон 09 окт 2006 9:01
Автомобил: VW Transporter T5 2006
Двигател: AXD
Местоположение: Търговище

Re: Онлайн винетки - Унгария, Румъния

Мнениеот gr_kanev » Пон 15 авг 2011 17:21


Когато се "отвори" възможност за купуване на винетка on-line за Унгария, веднага се възползвах. Тъй като малко или много са на Балканския полуостров, и немалко "тъмни балкански субекти" минават през тях, предвидливо си бях разпечатал това, което ми бяха изпратили - номер на транзакция, сума, номер на кола, ... На отиване - нормално (следят с камери номерата на колите и веднага излизат нередовните, които бързо биват посрещнати от съответните служби и принудени да си платят - солено). На връщане - по целият път - също. На границата на излизане от Унгария чичкото твърдеше, че нямам винетка (не знам от къде гледа и как разбра). Аз със широка усмивка му показах разпечатания лист. Продължаваше да си твърди неговото (нямаш винетка), аз моето (имам винетка). Така 10-15 минути. Пари не поиска (ако беше посмял, го очакваше сериозно стъжняване на живота). Накрая реши да ме пусне. От тогава винаги си купувам винетката (която и другаде съм твърдял, че представлява касова бележка, и единственият повод да ви кажат "няма" е липса на хартия за касовия апарат, което е смешно дори и за България и по-ориенталски райони) още на границата или на първата бензиностанция. Унгарците са си особени и плащане освен с форинти или карта (дебитна, кредитна) е силно рисковано - освен ако не ви интересува по какъв курс ви "таксуват".
Румъния - от скоро са по унгарския модел и имат сайт за купуване on-line. Лично аз не съм купувал от там, но по думи на ползвали го, не е кой-знае колко сложно. Имаше нещо, че не идва веднага потвърждението за транзакцията, и имаше някакъв номер, който не е това, което изглежда - затова е желателно да се ползва английската или румънската версия на сайта (естествено, от тези, които разбират тези езици). Аз с румънския не се разбирам много, но с английскя съм по-скоро на "ти", но предпочетох да си купя винетката както винаги на първата бензиностанция след Дунав-мост - Petrom. Подадох талона на девойката, а тя на чист български ми каза "тринадесет". Тъй като нямах толкова леи в мен, й предложих евро, но тя категорично отказа. Остана варианта с кредитна карта, който за щастие работеше. Интересното в Румъния е, че цените са "кръгли" в евро - минимална винетка за лек автомобил 3 евро, такса за Дунав-мост за същото превозно средство - 6 евро, и от там нататък по курса се докарва цената в леи - която не е "кръгло" число леи. Не съм от най-редовните преминаващи през Дунав-мост, но знам, че цената от Румъния в България е 6 евро (е, веднъж ми взеха 5, но това е за "компенсация" на по-ранно плащане 7 евро). Учудвам се, че на доста чужденци успяват да им вземат 7 евро, при положение, че твърде ясно си пише "6 евро".
Извинявам се за дългите писания. Това бяха моите "стотинки" по въпросите. Дано помогнат на някого.


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Онлайн винетки - Унгария, Румъния

Мнениеот Чудомир » Съб 07 яну 2012 21:38


Да ъпна малко темата...Познайте какво нямаше в средата на декември на БГ границата....
Чудомир написа:За разлика в БГ, където редовно няма месечни на границата. За щастие сега вече на границата има табели, на които пише, че в рамките на 35 км може да си купиш винетка след влизане.

Пълен цирк...Чак на Лукойла на Метро в София имаше месечни винетки...

Бай дъ уеи - най-евтината винетка в Унгария от 01.2012 вече е 14 евро на границата (беше 7).


Потребителски аватар
gr_kanev
Доктора
Мнения: 5650
Регистриран на: Пон 09 окт 2006 9:01
Автомобил: VW Transporter T5 2006
Двигател: AXD
Местоположение: Търговище

Re: Онлайн винетки - Унгария, Румъния

Мнениеот gr_kanev » Съб 07 яну 2012 22:35


Това в Унгария се случи, защото премахнаха 4-дневната винетка, и минималната е 7- (или 10-) дневна. Отделно може да има и повишение заради "инфлация" или "криза". Подобно повишение забелязах и лятото на 2011 за винетките в Словакия и Чехия, както и на цените за градски транспорт в Прага.


Потребителски аватар
Fifa
Мнения: 748
Регистриран на: Нед 27 юни 2010 10:16
Автомобил: VW Passat 5.5
Двигател: 1.9 TDI AWX
Местоположение: София

Re: Онлайн винетки - Унгария, Румъния

Мнениеот Fifa » Съб 07 яну 2012 23:54


gr_kanev написа:Това в Унгария се случи, защото премахнаха 4-дневната винетка, и минималната е 7- (или 10-) дневна. Отделно може да има и повишение заради "инфлация" или "криза". Подобно повишение забелязах и лятото на 2011 за винетките в Словакия и Чехия, както и на цените за градски транспорт в Прага.

Има ли някакъв сайт с актуалните цени, защото на различни места виждам различни цени?


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1512
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Онлайн винетки - Унгария, Румъния

Мнениеот Кайзен » Нед 08 яну 2012 1:22


Нови цени на винетките за Унгария и Австрия, както следва:
Унгария - от 1650 HUF на 2975 HUF за 7-дневна винетка ( http://www.motorway.hu/02Ematrica/01Dijtablazat2012 )
Австрия - от 7,50 EUR на 8,00 EUR за 10-дневна винетка ( http://www.asfinag.at/toll-stickers-and ... 426AD1B29F )

Актуална информация за цени на винетки и тол-такси за цяла Европа - http://www.dalnicni-znamky.com/en/


Потребителски аватар
PabloEscobar
Мнения: 704
Регистриран на: Сря 21 май 2008 13:26
Автомобил: BMW E91
Двигател: M57D30O2

Re: Онлайн винетки - Унгария, Румъния

Мнениеот PabloEscobar » Пон 09 яну 2012 11:33


Румъния няма промяна 12.89 леи
Унгария има увеличение на 2.975 Ft - около 9.40 евро и винетката е вече 10 дневна
Австрия има увеличение на 8 евро (стара цена 7.90)


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Онлайн винетки - Унгария, Румъния

Мнениеот Vlad777 » Сря 31 юли 2013 17:45


От 01.07.2013 г. в Унгария е въведена нова система за заплащане на пътни такси за товарни автомобили над 3.5 тона. Леките автомобили заплащат винетки, а товарните автомобили заплащат на база на изминато разстояние.

http://www.vinetki.eu/ungaria-vinetki-putni-taksi.html

Документ, публикуван на сайта на външно министерство, който обяснява как работи системата HU-GO:
http://www.vinetki.eu/images/hungary/Ungarska-HU-GO-sistema.pdf


Потребителски аватар
los_tigros
Мнения: 1894
Регистриран на: Сря 17 окт 2007 14:16
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе
Контакти:

Re: Онлайн винетки - Унгария, Румъния

Мнениеот los_tigros » Чет 01 авг 2013 1:20


Ето сайт,който ползвам аз да купувам на камионите ми.Може да се пазарува за цяла Европа:

https://www.eurovignettes.eu/portal/booking/booking?reset=true



Върни се в “Пътеводител”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 36 госта