С кола в Турция - до Мармарис и обратно.

Маршрути, хотели, заведения, проблеми на пътя
Genesis
Мнения: 123
Регистриран на: Нед 12 сеп 2004 19:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

С кола в Турция - до Мармарис и обратно.

Мнениеот Genesis » Сря 22 май 2013 11:47


Привет на всички.
Ходих с колата до Мармарис и ще драсна малко прясно инфо за пътуване с кола из Турция с цел да е полезно на колегите.
На Капитан Адреево от турска страна никакви проблеми. Млади интелигентни хора. Само отворих багажника един поглед и си ок.
Горивото им: много скъпо (както повечето знаете).Motorin и Motorin + e дизел. Цената му много варира според бензиностанцията и региона. Motorin върви 4.04-4.10 TL, но може да го намерите и на 3.80TL, бензина около 4.65TL, газта LPG - пак скъпо около 2.40 TL. Най-голямите им вериги са: Шел, Лукоил, и една много голяма верига с емблема на куче (така и не разбрах как се казва). Бензиностанций имат много, без гориво е трудно да останеш, само че по магистралата няма никакви - там е проблема само. Към курортите им цената на горивото малко се повишава с около 3,4 ст. Аз лично зареждах нафта на 4.15 и 3.80. Внимавайте, че лъжат. Ти му казваш моторин а той ти сипва моторин +.

Ферибота на Дарданелите на Есеабат - Чанаккале - на 30мин са сега, пътува 30мин и цената за кола е 29TL.

Пътищата им: Много добри, с кеф да караш. Или са чисто нови или в момента се правят. За 2600км видях една дупка, кръпки почти няма, и много якото е че по пътищата им няма капаци за канали. Пътува се без винетка. Магистралите им се плащат или с електронна карта заредена с импулси или просто минавате и в 7 дневен срок трябва да си платите в банка. При мен се получи така. На отиване се опитах да си купя карта от 3 бензиностанции, но турците с английския са много скарани и въобще не могат да хванат и една дума (това не важи само в курортите им по хотелите и по забележителностите им) и не стана. Та в едната посока никъде нищо не писука да плащам. На връщане се разпищя колонката на излизане от магистралата. Спрях да си платя, но ми отказаха да ми вземат парите. Писна ми и си викам на границата ще платя. Но и там не ми искаха пари :)

Полицайте им: Нормална полиция с бели патрулни коли, бяха сравнително рядко. На два пъти се засилиха да ме спират но явно виждаха чуждата регистрация и се отказваха. Ако ви спярт подкуп не минава, оставате ги да пишат, не им плащате на тях глобата, нито по банките в 7 дневен срок. Молите се на границата да минете метър (най-вероятно ще стане).

Жандармерия: Там нещата са по-дебели. Имат повече власт от полицайте и каквото кажат го правите.

Камери: Имат по шосетата, много в градовете.

Светофарите им: Лично мнение много малоумни. Много обичат да ги слагат по първокласните им пътища по населените места, а там все е населено място. Държат по много и са много, като брой, а трафик малко.

Трафика им: Карат все бели коли основно рено. Там скъпи коли в сравнение с нас бих казал, че няма. Карат културно, винаги леко над максималната скорост където могат, обичат бързо да ускорявар, и да бибипкат за всяко нещо(лично мен това ме дразнеше и когато ми паднеха ги наказваш с клаксона). Извън града трафика е слаб а в градовете им, които са огромни е лудница.

GPS-a: Без него не става. А сте се набили в някои от големите им насели места без този помощник може цял ден да се лутате и да си скъсате нервите.

В заключение ще кажа: С кола се пътува много приятно и удобно. Разстоянията се големшки.GPS-a e задължителен. Красива и спокойна е тази част на Турция. Има какво да се види и какво да се научи от турците. С удоволствие пак бих пътешествал на там и го пожелавам на всеки :smile

Последна промяна от Genesis на Сря 22 май 2013 12:45, променено общо 2 пъти.




Потребителски аватар
kriso_g
Мнения: 1636
Регистриран на: Вто 09 юни 2009 13:03
Автомобил: MK4 1.8T
Двигател: AUM
Местоположение: Рудозем

Re: С кола до Мармарис и обратно.

Мнениеот kriso_g » Сря 22 май 2013 12:03


Хубава тема :)
добре си го обяснил...само не знам дали ще може да ти се размине на границата ако те нарисуват полицайте :biggrin :mhihi
Дай малко снимки да видим къде си ходил :th_up
ето една от мен :smile
Изображение


Genesis
Мнения: 123
Регистриран на: Нед 12 сеп 2004 19:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: С кола до Мармарис и обратно.

Мнениеот Genesis » Сря 22 май 2013 12:27


А ми хич не ми бе цел да не си плащам за магистралата. Там са много евтини таксите им а и по магистрала съм минал не повече от 150км. Просто изпаднах в такава ситуация. Сними ще има след мяколко дни ;)


kvk
Мнения: 189
Регистриран на: Нед 30 авг 2009 23:36
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Силистра
Контакти:

Re: С кола до Мармарис и обратно.

Мнениеот kvk » Вто 25 юни 2013 3:51


Само за пресичането пред Eceabat - Canakkale предпочетох Gelibolu-Cardak /или Lapseki/ между Gelibolu и Eceabat ми се видяха доста завоите а и правят някаква странна почивка през нощта /според сайта им/



Върни се в “Пътеводител”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 154 госта