Едно пътуване до Австрия - Чехия - Германия - Румъния

Маршрути, хотели, заведения, проблеми на пътя
Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Едно пътуване до Австрия - Чехия - Германия - Румъния

Мнениеот Vlad777 » Пон 05 май 2014 12:55


Това пътуване направихме тези дни и ще споделя как беше - може на някого да е полезна информацията.

Това е карта на пътуването: http://goo.gl/maps/WiZTa (Общо около 2800 км)

Общо взето маршрута може да се опише така: София - Белград - Суботица - Томпа - Будапеща - Парндорф - Виена - Линц - Вимперк (Чехия) - Пасау - Виена - Сегед - Арад - Тимишоара - Калафат - Видин - Монтана - София.

Пътувахме с Nissan X-Trail 2.2 D 136 hp 2005 г. Средният разход беше около 8.5 л/100 км. при магистрално каране около 120 км/ч. по GPS.

Тръгнахме от София рано сутринта в 03:00 ч. на 2 май. Минахме Калотина много бързо и влязохме в Сърбия към 4:00 ч., но там времето е с 1 час назад и всъщност беше 3:00 ч. местно време.

Преминахме цяла Сърбия безпроблемно и приближавахме границата с Унгария.

Тъй като предишни пъти съм минавал границата през "царския" път през Horgos и се е случвало да чакам с часове, този път решихме да минем през друг пункт, а именно Subotica (Сърбия) - Tompa (Унгария). Там наистина минахме много бързо, дори при положение, че унгарските митничари ни накараха да извадим багажа от колата и направиха обстоен преглед, дали не носим домашна ракия, която е забранена в Унгария. :no

След като влязохме в Унгария, знаците ни насочваха към Szeged, където е магистралата за Будапеща, но ние решихме да не караме на дясно, а да продължим по първокласните пътища направо, за да спестим 35 км. Много интересно се осъществява контролът на скоростта. Бял автомобил с мигаща оранжева светлина стои ограден с конуси в страни от пътя и снима. Изобщо не се крият и се забелязват поне от 500 м., благодарение на мигащата жълта лампа. Като цяло този маршрут ми хареса - кара се по-бавно, но пък не е толкова скучен като магистралата и минава през различни населени места. :smile Километрите са същите като "царския" път по магистралата. Общо от напускането на магистралата на разклона за Subotica до качването на нея обратно при Kecskemet са 110 км, които не са по магистрала. Разликата е във времето за пътуване е около 40 мин повече, но пък тя се компенсира от по-малкото чакане на границата. Аз лично бих минал отново от там и следващия път.

Силно препоръчвам да се спре за почивка до езерцето след гр. Kiskunhalas (35 км от границата), където има направени беседчици - атмосферата е уникална (ето го къде е: http://goo.gl/maps/GZh8E):
Kiskunhalas.jpg
Kiskunhalas Унгария


Включихме се отново в магистралата при Kecskemet, като преди това си купихме винетка, минахме покрай Будапеща и продължихме към Австрия.

Движихме се с ограниченията и около 13 ч. местно време бяхме минали границата с Австрия (там няма граничен контрол) и пристигнахме на аутлета в Парндорф. Беше петък и беше страхотна лудница. Аз съм бил поне 5-6 пъти, но толкова хора не бях виждал. Явно става все по-популярен. Едва намерихме място за паркиране. Обиколихме магазините и напазарувахме. Забавихме се около 4-5 часа там и продължихме по пътя.

Маршрутът ни към Чехия, където бяхме си запазили нощувки, минаваше през гр. Линц. До там е магистрала, а от там на север към границата с Чехия е планински път :drive . Страхотен маршрут за всички фенове на живописните планински пътища. Гладък асфалт, гора, отлична маркировка, колчета около пътя, които подсказват посоката му - просто уникално за шофиране. :11 Ето какво представлява горе-долу:
чехия.jpg
Път


Общо около 130 километра се отдадох на шофиране, след скучната магистрала. Нисанът, нищо че се води SUV, беше с модификация Sport и с доста твърдо и стабилно окачване, което не му позволяваше да се накланя много и стоеше доста добре в завоите с висока скорост.

В Чехия и минахме през градчето Vyssi Brod, което също беше доста интересно:
Vyssi-Brod.jpg
Vyšší Brod, Czech Republic


След това завихме на ляво и поехме на запад покрай язовира Lipno, който също е интересна туристическа дестинация в Чехия.

След това около 22:00 ч. местно време пристигнахме в гр. Vimperk. Настанихме се в хотел Zlata Hvezda. Двойната стая всъщност представлява апартамент, който вклюва едно помещение с диван и кухня и отделна спалня. Единичната стая е същото, но се ползва от 1 човек. Общо за 1 двойна и 1 единична стая със закуска платихме 76 евро. Препоръчвам го.

След като се настанихме, взехме душ и слязохме в бара, където се насладихме на наливни чешки бири. :beer Аз пих Pilsner Urquell и Gambrinus. По принцип в България си пия Старопрамен, но определено бях впечатлен. Също и от цените на бирите, които за 500 ml бяха на цена 1-1.20 евро. :th_up Определено ще има и следващо пътуване до Чехия :mhihi

На следващата сутрин станахме, закусихме и се насочихме към гр. Jandelsbrunn в Германия, от където всъщност трябваше да вземем едни инструменти. Оказа се, че в това малко немско градче се намира заводът за каравани и кемпери на Knauss Tabbert, та се понагледахме и на тези мобилни домове...

Свършихме работата, за която бяхме тръгнали на тази обиколка на Европа и се отправихме обратно.

Минахме през град Passau, който се намира на Дунава и също е много красив. нямахме много време да го разгледаме, но определено и той ще бъде включен в маршрута за следващото пътуване. Там се спряхме в магазина за мото екипировка Polo Motorrad. Точният адрес, в случай, че някой се интересува от мото екипировка: Neuburger Str. 101, 94036 Passau.

След това на същата улица отидохме до Kaufland, за да си купим нещо за из път, както и прословутите перилни препарати, които на запад са по-хубави. На промоция си купих Ariel течен 5L за 12 EUR и Persil 3.2L за 10 EUR.

Тръгнахме наобратно от Пасау около 17:30 ч. местно време. Около 20:00 ч. минахме Виена.

Тук искам да отбележа една бензиностанция OMV в Австрия, близо до границата в Унгария която не е точно на магистралата, но е наблизо и маршрутът се удължава само с 5 км. Близо е и до Parndorf - точка "H" от картата: http://goo.gl/maps/0q8F2 (Адрес: Parzelle 17, 7100 Weiden am See, Austria; координати: 47.937502, 16.855312‎ или 47°56'15.0"N 16°51'19.1"E). На нея заредихме дизел за 1.319 EUR. На самата магистрала в Австрия на OMV цената на дизела е 1.57 EUR., което е с около 25 цента повече :thumb_down До сега зареждах на Jet във Виена, но според някои колеги качеството на горивата в Jet не е толкова добро и затова вече си записвам този адрес за зареждане при следващи пътувания.

След като заредихме, продължихме през Унгария към България. Не искахме да минаваме през Сърбия, защото подозирахме, че ще имаме проблеми на границата, заради инструментите, които бяхме взели от Германия. Обикновено сърбите те карат да наемеш спедиторска фирма, която да гарантира, че няма да продадеш ценната стока, която пренасяш. Не ни се занимаваше с това, а и нямаше смисъл да даваме 30-50 EUR допълнително и затова предпочетохме след Унгария да продължим през Румъния и новият Дунав мост 2 Калафат - Видин.

Пътят на излизане от Унгария към Румъния, след Szeged се оказа доста разбит (около 25 км.). След това влязохме в Румъния и си купихме винетка на OMV-то след границата. Платихме с карта равностойност на 3 евро. Преди това от унгарска страна ни предлагаха винетка за Румъния за 5 евро, а след границата наедна от будките за 4 евро.

В Румъния наистина е доста трудно да се оправиш без карта и GPS. Табелите дават посоката само до следващото населено място. Така или трябва да имаш GPS, който да те води, или трябва да имаш записани всичките населени места по пътя. (Ето линк към темата за маршрута през Румъния: http://www.vwclub.bg/forum/viewtopic.php?f=61&t=417852). Като цяло пътят е добър, общо 400 км са на румънска територия, от които обаче само 50 км са магистрала. Не бих минал пак от там ако не се налага.

Отне ни около 8 часа да прекосим цяла Румъния и да стигнем в София, където бяхме около 10:00 ч. сутринта. Това е от мен.

А това е темата на колегата brabus за пътуването му до Прага: http://www.vwclub.bg/forum/viewtopic.php?f=61&t=157883




Потребителски аватар
Pichaga
Антиспамър №1
Антиспамър №1
Мнения: 16283
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:57
Автомобил: Opel Zafira B
Двигател: Z19DT
Местоположение: София
Контакти:

Re: Едно пътуване до Австрия - Чехия - Германия - Румъния

Мнениеот Pichaga » Пон 05 май 2014 20:16


супер Владо!
Само да допълня
Дунав мост 2 таксата в една посока е 6 евро за кола

п.с. Румънците имат една бира URSUS -мечка, която е са си...ве мецата-става демек :mrgreen


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8352
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Едно пътуване до Австрия - Чехия - Германия - Румъния

Мнениеот samo_pechka » Пон 05 май 2014 20:45


Мн подробна информация :th_up


Потребителски аватар
H2O
Мнения: 1158
Регистриран на: Нед 15 апр 2007 20:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Field of Dreams

Re: Едно пътуване до Австрия - Чехия - Германия - Румъния

Мнениеот H2O » Вто 06 май 2014 9:04


Значи това парче от 25км още не са го оправили...наистина е отвратителен.
Потвърждавам за бензиностанции JET.Дизела по евтин,но калпав.
Много добър отчет!


Потребителски аватар
micyri
Мнения: 305
Регистриран на: Вто 15 юли 2008 19:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Едно пътуване до Австрия - Чехия - Германия - Румъния

Мнениеот micyri » Вто 06 май 2014 10:11


Да те поправя ,бялата кола с мигаща оранжева лампа в Унгария,извършва видео контрол за винетки на товарните автомобили,а не за скорост!
Скоростта се контролира от полицейски октавии RS с камери,който подобно на нашите се крият по отбивките на аутобана.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Едно пътуване до Австрия - Чехия - Германия - Румъния

Мнениеот Vlad777 » Вто 06 май 2014 10:26


:th_up

Октавиите на магистралите ги забелязах. За тези белите само предположих, явно не е това, което си мислех :)


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Едно пътуване до Австрия - Чехия - Германия - Румъния

Мнениеот Vlad777 » Вто 06 май 2014 12:14


Има отделна тема точно за маршрута в Румъния, която също съм я посочил:
Vlad777 написа:Ето линк към темата за маршрута през Румъния: http://www.vwclub.bg/forum/viewtopic.php?f=61&t=417852). Като цяло пътят е добър, общо 400 км са на румънска територия, от които обаче само 50 км са магистрала. Не бих минал пак от там ако не се налага.


Sstefaan84
Мнения: 410
Регистриран на: Пет 25 окт 2013 16:57
Автомобил:
Двигател:

Re: Едно пътуване до Австрия - Чехия - Германия - Румъния

Мнениеот Sstefaan84 » Вто 06 май 2014 17:47


Колега как са цените в аутлета в Парндорф, сравнение с Бг? Питам защото съм минавал милион пати покрай него но поради простата причина че съм с ТИР не сам спирал, а ми е интересно винаги е лудница!


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1512
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Едно пътуване до Австрия - Чехия - Германия - Румъния

Мнениеот Кайзен » Вто 06 май 2014 20:49


Ако имаш възможност следващия път в Унгария продължи по първокласните пътища до Dunaföldvár или Dunavecse (М8) и мини по моста на Дунава. По изгрев слънце гледката от мостовете е незабравима. После по М6 на север до околовръстното на Будапеща.


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Едно пътуване до Австрия - Чехия - Германия - Румъния

Мнениеот dobrin » Вто 06 май 2014 22:31


Подробно и полезно четиво! Браво! :th_up


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Едно пътуване до Австрия - Чехия - Германия - Румъния

Мнениеот Vlad777 » Вто 06 май 2014 22:52


Sstefaan84 написа:Колега как са цените в аутлета в Парндорф, сравнение с Бг?

В сравнение с аутлета на Цариградско шосе до МЕТРО цените са подобни, само дето в аутлета в Парндорф има във всеки магазин щандове със супер намаления, които за тук са немислими. Например маратонки "Adidas Gazelle" бяха 20 EUR, а тук - намери ги в Google - уж аутлет а са 109 лв. Заслужава си да се обиколи - изпадат някои добри оферти. Друго, което си спомням - страхотни зимни обувки Timberland за 50 евро. :smile
chef_ss написа:Ако имаш възможност следващия път в Унгария продължи по първокласните пътища до Dunaföldvár или Dunavecse (М8) и мини по моста на Дунава. По изгрев слънце гледката от мостовете е незабравима. После по М6 на север до околовръстното на Будапеща.
Сега го прегледах - като километри е същото, дори и количеството магистрали и времето за пътуване е почти същото. Задължително ще го тествам следващия път. :th_up


Потребителски аватар
gr_kanev
Доктора
Мнения: 5650
Регистриран на: Пон 09 окт 2006 9:01
Автомобил: VW Transporter T5 2006
Двигател: AXD
Местоположение: Търговище

Re: Едно пътуване до Австрия - Чехия - Германия - Румъния

Мнениеот gr_kanev » Сря 07 май 2014 14:32


Всяко лято пътувам до Прага и обратно. Винаги минавам по "царския" път - през Сърбия, по магистрали. Миналата година ми се наложи да мина през адрес в Унгария, близо до Pecs. Останах очарован от пътищата там (не само магистралите, по които минавам винаги). Продължих за Прага по М6. В началото си мислех, че въпреки GPS-а съм объркал пътя - нямаше нито една кола, освен някой друг заблуден като мен от GPS-а :mhihi . Единственият минус на М6 е, че е сравнително нова магистрала, и по отбивките няма достатъчно големи дървета и сянка. Докато планирах това пътуване, си мислех дали не е по-добре да спестя някое евро от магистрални такси в Сърбия и да карам по дублиращите пътища. Но участъкът от Backa Topola до границата (Bajmok - Bacsalmas) не беше в най-доброто състояние (е, не като нашите дупки, но все пак). На Roszke максималното ми време за чакане (прибиращи се гастарбайтери) е било 45 минути. Веднъж ми проверяваха багажа малко по-обстойно (но не достатъчно :mhihi ), и веднъж каката не ме хареса, че пътувам сам с Пасат Б5 (нарочи ме за "муле") и ме пренасочи за пълна проверка - но тогава алкохола (винаги е в повече :icon_lol ) въобще не беше приоритет на проверяващия, и го пропусна с усмивка. На Bajmok-Bacsalmas унгарците ме проверяваха обстойно, опитаха се да кажат нещо за пиенето, но ме пуснаха. Предполагах, че като е по-малък и страничен пункт ще е по-леко. Доколкото знам, домашната ракия не е забранена в Унгария, просто не бива да е повече от литър на пълнолетен пътник.
В Чехия има много интересни места за посещение - напр. сте били близо до Чешки Крумлов. Pilsner Urquell за мен е най-добрата чешка бира (за други вкусове - Gambrinus), въпреки че и Staropramen не е лоша (като се замисля, лоша чешка бира не съм опитвал). На българският Старопрамен дори и етикета, и бутилката не са същите като на оригинала, какво остава за съдържанието.



Върни се в “Пътеводител”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 22 госта