Актове, давности, закони - разяснения

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
bobocamaro
R.I.P
Мнения: 7510
Регистриран на: Вто 01 юли 2008 16:21
Автомобил: Golf 3 GTI
Двигател: 2E
Местоположение: София

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот bobocamaro » Вто 04 яну 2011 18:08


Bobkata6706 написа:, законно ли е това, което е направила?

За съжаление, да. Връчвайки ти го, с дата на връчване тя е прекъснала старата давност. Тоест това ти виси с още една давност напред-трябва да докажеш че е било с изтекла давност, ако не, трябва да го обжалваш наново, или да го платиш. Предполагам ще сменяш изтекла книжка?




Bobkata6706
Мнения: 6
Регистриран на: Чет 30 дек 2010 16:15
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот Bobkata6706 » Сря 05 яну 2011 14:52


Ами всъщност не.

Не ми е изтекла книжката, просто се върнах от чужбина и искам да си ги оправя тея неща. Така и така казах, че ще обжалвам, ще опитам с БАС, не ми е за стоте лева, а и така ще мога да шофирам поне докато обжалвам. Надявах се на някаква давност и ми е малко тъпо, дано не се наложи да седя месец без книжка.

Ще напиша по-нататък какво е станало поне да знаят колегите, ако някой се интересува, а не като мен да прочетат тук, че всичко е ок, и после разочарование в КАТ.


naydenov23
Мнения: 139
Регистриран на: Пон 18 окт 2010 15:26
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Хасково

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот naydenov23 » Сря 05 яну 2011 17:46


Между другото какви са тези БАС? Днес ходих до офиса на СБА при един познат и питах и той ми каза, че към тях нямало регистрирана такава организация. След това питах един друг възрастен господин от СБА и само при споменаване на името "БАС" оня ми се изсмя и не отговори на въпроса ми.


Ivu
Мнения: 3
Регистриран на: Пет 19 яну 2007 21:11
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот Ivu » Сря 05 яну 2011 17:52


Здравейте,
Имам следния казус:

Февруари 2010год имах спешно пътуване извънградско, при което ми се беше наложило да "бързам" и тогава бях сниман 2 пъти на различни места в един и същ ден от камери на КАТ..Ситуацията е следната:

През юни или юли 2010 получих честитка за първата снимка и отидох в КАТ, където ми представиха снимката и се подписах, че аз съм карал колата при даденото нарушение. Бяха ми казали, че сега трябва да изпратят инфо до местния КАТ и ще мине време докато ми излезе акт и тн. Тоест ставало бавно в случаи, когато снимката е извън София. До сега поне още не съм получил информация по пощата, че са ми изкарали акт.
През август 2010 ми пратиха втората честитка за същия ден в друг район. В този случай, аз реших да не отида, защото ми стана малко тъпо да ми пускат известия на 10 август примерно за явяване на 07 август.

Днес в пощенската ми кутия съм получил известие в пощенската кутия, че в пощенския клон има писмо за мен..Тук малко налучквам, но вероятността да е от КАТ за мен е доста висока..Но има ли такава практика вече да ги пращат в пощенски клон и оттам да ти пращат известие, че имаш писмо??

Интересува ме каква е реалната ситуация. Чел съм, че давността е 1 год на снимката - тоест след февруари, след като не съм ходил в КАТ и не съм получавал лично призовка (пуснато хвърчащо писмо в пощата...), то тази снимка трябва да е изтекла?

За снимката, за която съм се подписал в КАТ през юни, какво е положението там? Още ли трябва да чакам за акт или си има някаква давност, след като съм се подписал?

Всякаква информация ще ми бъде полезна. Планирах през следващите дни да купувам кола, но дали да не изчакам март месец, за да имам взимане даване с КАТ или?

Благодаря предварително!

Поздрави


Потребителски аватар
vasstop
Гадфадъ'
Гадфадъ'
Мнения: 17178
Регистриран на: Сря 11 авг 2004 6:15
Автомобил: Golf 2 syncro
Двигател: 1P 1990
Местоположение: София
Контакти:

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот vasstop » Чет 06 яну 2011 14:42


Иди в пощата и виж от кого е писмото, там можеш да не се подпишеш и да не го вземеш ;)


Потребителски аватар
icemans
Мнения: 151
Регистриран на: Пон 30 юни 2008 20:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот icemans » Чет 06 яну 2011 14:59


И аз имам едно питане - Чета на няколко места, че са приели закон според който КАТ вече няма да отнема книжки при превишаване на скорост а само когато това стане системно. Някой наясно ли е дали това нещо е влязло и ако "ДА" с кой закон. Предстои ми издаване на НП за превишена скорост :oops:


ivanov72
Мнения: 90
Регистриран на: Пет 18 юли 2008 8:38
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Дупница

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот ivanov72 » Чет 06 яну 2011 15:35


Това е предложение в новия ЗДП, но все още не е гласувано и не е прието. За сега са старите глоби с лишаване


Потребителски аватар
icemans
Мнения: 151
Регистриран на: Пон 30 юни 2008 20:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот icemans » Чет 06 яну 2011 15:43


Имах капка надежда :?


Ivu
Мнения: 3
Регистриран на: Пет 19 яну 2007 21:11
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот Ivu » Чет 06 яну 2011 17:03


Отделно имам и още 1 въпросче.
Имам желание да купувам нова кола тези дни и ме интересува висящите неща по-горе дали по някакъв начин може да им излезнат в КАТ, когато тръгна да си регистрирам колата при тях и да се вкарам сам в кошарата?

Също така каква е процедурата за снимка, за която е минало 1 година от датата на самата снимка? Смисъл, какво трябва да направя, за да ми се махне това нещо от главата/досието тнтн.


Потребителски аватар
bobocamaro
R.I.P
Мнения: 7510
Регистриран на: Вто 01 юли 2008 16:21
Автомобил: Golf 3 GTI
Двигател: 2E
Местоположение: София

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот bobocamaro » Пет 07 яну 2011 10:23


Ivu написа: да си регистрирам колата при тях и да се вкарам сам в кошарата?
...........
Също така каква е процедурата за снимка, за която е минало 1 година от датата на самата снимка?

Няма проблеми за регистриране на кола, по тея гишета работят с ЛК и ЕГН. Може дори неправоспособен да си закупиш/регистрираш кола.
За първата снимка- чакаш известие от местния КАТ по пощата, нали така каза? Ако ти го домъкне пощаджия с обратна разписка кажи му, че не знаеш кой си и да се маха. Не подписвай и не взимай.
За втората снимка- vasstop ти каза какво да направиш.
И изобщо: в краен случай може да ти се довлече кварталния на крак...рядко ср. явление.
И още нещо ценно, цитат:
В ЗАНН в чл.34,ал.1, б"В" пише: "Не се образува административнонаказателно производство, ако не е съставен акт за установяване на нарушението в продължение на три месеца от откриване на нарушителя или ако е изтекла една година от извършване на нарушението. Край на цитата.
Мисля, че въпроса ти е приключен с тея снимки.
И си качи на един GPS POI с трафик камери.. :beer


Потребителски аватар
Barboukov
Мнения: 6090
Регистриран на: Вто 21 апр 2009 21:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе
Контакти:

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот Barboukov » Пет 07 яну 2011 12:20


:link

Последна промяна от Barboukov на Пет 14 яну 2011 10:15, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
my heart iS iCe
Мнения: 5418
Регистриран на: Сря 11 мар 2009 20:29
Автомобил:
Двигател:

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот my heart iS iCe » Съб 08 яну 2011 12:12


Колеги ония ден, ме спряха и ми писаха АКТ, за не отлепен винетен стикер, търсих във форума, и във чичо гугъл, не съм намерил какъв е наказателния стадей!
Акт-а немога да разчета какво пише, писано е на маЙмунеца!
Ако някой знае ще съм благодарен да сподели!


Потребителски аватар
vasstop
Гадфадъ'
Гадфадъ'
Мнения: 17178
Регистриран на: Сря 11 авг 2004 6:15
Автомобил: Golf 2 syncro
Двигател: 1P 1990
Местоположение: София
Контакти:

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот vasstop » Нед 09 яну 2011 9:53


IceHeart написа:Колеги ония ден, ме спряха и ми писаха АКТ, за не отлепен винетен стикер, търсих във форума, и във чичо гугъл, не съм намерил какъв е наказателния стадей!
Акт-а немога да разчета какво пише, писано е на маЙмунеца!
Ако някой знае ще съм благодарен да сподели!
Глобата е толкова, колкото и за невалиден стикер - 200лв.
Цитат от ЗДвП:
Чл. 100.
(2) (Нова - ДВ, бр. 6 от 2004 г., изм., бр. 51 от 2007 г.) Водачът на моторно пътно превозно средство е длъжен да залепи валиден винетен стикер за платена винетна такса съгласно чл. 10, ал. 2 от Закона за пътищата в долния десен ъгъл на предното стъкло на моторното пътно превозно средство при движение по републиканските пътища и да премахва незабавно винетния стикер след изтичането на неговата валидност.

Чл. 171.
2. (изм. - ДВ, бр. 54 от 2010 г.) временно спиране от движение на пътно превозно средство:
ж) (нова - ДВ, бр. 43 от 2008 г.) когато не е заплатена съответната винетна такса по чл. 10, ал. 1, т. 1 от Закона за пътищата или е залепен невалиден винетен стикер;

Чл. 179. (1) (Предишен текст на чл. 179 - ДВ, бр. 43 от 2002 г.) Наказва се с глоба от 50 до 150 лв.
(3) (Нова - ДВ, бр. 6 от 2004 г., изм., бр. 51 от 2007 г.) Водач, който управлява пътно превозно средство по републиканските пътища, за което не е заплатена съответната винетна такса по чл. 10, ал. 2 от Закона за пътищата, или управлява пътно превозно средство, на което е залепен невалиден винетен стикер или винетен стикер с изтекъл срок, се наказва с глоба, както следва:
3. при управление на пътно превозно средство за превоз на пътници с 8 места, без мястото на водача - 200 лв.;


Потребителски аватар
vasstop
Гадфадъ'
Гадфадъ'
Мнения: 17178
Регистриран на: Сря 11 авг 2004 6:15
Автомобил: Golf 2 syncro
Двигател: 1P 1990
Местоположение: София
Контакти:

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот vasstop » Нед 09 яну 2011 9:56


Интересното е, че все още не са добавили точка в закона, която предвижда глоба ако нямате залепен винетен стикер за платена такса... :screwy
Има само за неплатена такса.


Потребителски аватар
daniel_gpower
Мнения: 182
Регистриран на: Съб 01 дек 2007 19:16
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Сливен

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот daniel_gpower » Нед 09 яну 2011 15:53


Здравейте! Ноември месец ме спряха полицайте написаха ми акт. След 20 дена ми изезе НП и решението е 6 месеца лишаване, 300 лева глоба и 10 точки. Както си е по закон обжалвах в 7 дневен срок към съда чрез кат и до ден днешен няма нищо. По-запознатите нека кажат кога долу горе да чакам и доколкото съм запознат наказанието лишаване тече от времето от когато е взета книжката, а не от излизанете на НП.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 17 госта