Актове, давности, закони - разяснения

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
eos
Мнения: 1670
Регистриран на: Пон 09 юли 2007 17:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот eos » Сря 16 яну 2008 7:43


Моят акт го подновиха за 2месеца




Потребителски аватар
dragomir1402
Мнения: 105
Регистриран на: Пон 16 апр 2007 20:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Велико Търново

Мнениеот dragomir1402 » Вто 29 яну 2008 0:13


Mackata написа:Не се карайте момчета, имам за миналата година около 30 акта, и ще чакам да им изтече давноста 2008 година. Изгубих си документите октомври 2006 и не съм си изкарал книжка. Имам да давам 32 точки, т.е. взели са ми 39, не са стигнали и съм на -32. За 10000000 път повтарям не съм против правилата, а напротив.
Трябва някаде на някава екселска таблица да излиза името ми и колко точки имам към настоящия момент и като станат нула, сутринта в 06:00. някакъв си полицай да ми звънне на врата и да ми поиска книжката, а като го попитам защо, той да ми каже ти си знаеш.
Ще изтърпя 6 месеца без книжка и повече никога няма да си позволя да карам с 240 на магистралата и да ме хванат с 198 км/ч., защото взимат по 20 точки и 200 кинта глоба / по време на нарушението, сега май повече взимат/.
Край на цитата

такава таблица има, само че ти нямаш достъп до нея, катаджиите водят отчет на отнетите точки и като стигнеш 13 мисля че бяха, т.е.толкова да ти останат /в това не съм сигурен/ ти пращат честитката.
сега да отговоря на всички за давността-да действително е две години от датата на влизане в сила на наказателното постановление, но следва да имате предвид че давността се прекъсва с всяко действие на органа по вземанията /публичния изпълнител/ и започва да тече нова даност, тук също се прилага принципа че ако е изтекла даност с 50% надвишаваща обикновенната, наказанието не се изпълнява, т.е. за да сте напълно спокойни годинките са три а не две.
ако двете години са изтекли, и ви потърсят просто претендирате изтекъл давностен срок, задължително е да направите възражение, тъй като давноста не се прилага служебно. а относно точките, ако не се лъжа те се възстановяват автоматично като мине една година.
ако ви се обжалват наказателни постановления-жалете, но срокът от един месец който един колега цитира е утопичен, първа инстанция-районен съд поне две три заседания е ако хванете съдебната ваканция-отидоха 5-6 месеца, евентуално печелите но КАТ обжалва, чувай гергино -в административния съд още два три месеца, за цялата процедура се пригответе за около година влачене по съдилищата, разходи за адвокат и неясен изход на делото, същевременно ако нарушението е по незначително следедна година вече ще са ви възстановили точките. не че съм привърженик да се плащат глоби за щяло и нещяло, щото и нашите катаджии прекаляват на моменти.
ако ви проверяват за алкохол или ви засекат с радар винаги искайте да ви дощажат че измервателния им уред е метрологично проверен, дрегерите почти никога не са, за радарите не знам/в моя случай не беше/, та ако ви напишат акт пишете в него възражения че са ви проверили с неосигурен метрологично уред, това помата при обжалването на НП, и все пак не прекалявайте, щото има и кръвна проба.
аз лично веднъж съм им писал в акта когато ме спряха след някакво А8, него не го спряха естествено, и след възражението в акта, после не ми издадоха наказателно постановление.
това е засега, карайте разумно че да не се налага да си пишем тук :beer


Потребителски аватар
Pichaga
Антиспамър №1
Антиспамър №1
Мнения: 16283
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:57
Автомобил: Opel Zafira B
Двигател: Z19DT
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот Pichaga » Вто 29 яну 2008 10:58


точките се възстановяват 2 години след катоси направил последното нарушение, за което са ти отнети точки
демек 2 години без актове и точки отнемани требе минат :wink:


Потребителски аватар
eos
Мнения: 1670
Регистриран на: Пон 09 юли 2007 17:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот eos » Вто 29 яну 2008 11:19


Pichaga написа:точките се възстановяват 2 години след катоси направил последното нарушение, за което са ти отнети точки
демек 2 години без актове и точки отнемани требе минат :wink:


А най-добре е да отидеш,за 4часа на един курс и да ти върнат 13точки.Струваше 70-80лв преди време


Потребителски аватар
wili98
Щраусолог
Мнения: 7566
Регистриран на: Вто 07 дек 2004 12:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот wili98 » Вто 29 яну 2008 12:54


да само че не повече един път годишно ;)


Потребителски аватар
dragomir1402
Мнения: 105
Регистриран на: Пон 16 апр 2007 20:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Велико Търново

Мнениеот dragomir1402 » Вто 29 яну 2008 23:40


Pichaga написа:точките се възстановяват 2 години след катоси направил последното нарушение, за което са ти отнети точки
демек 2 години без актове и точки отнемани требе минат :wink:


сори :oops: , мислех че е една, така става кото пише човек по памет :beer


Потребителски аватар
zaro
Мнения: 2035
Регистриран на: Сря 19 яну 2005 10:43
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот zaro » Чет 31 яну 2008 12:37


dzola написа:само да отбележа че има изменение в текста на закона макар и смисела да остава същия:

Чл. 34. (1) (Изм. - ДВ, бр. 89 от 1986 г., доп., бр. 102 от 1995 г. и бр. 12 от 1996 г., доп. - ДВ, бр. 61 от 2002 г., доп. - ДВ, бр. 39 от 2005 г., в сила от 12.08.2005 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 97 от 2007 г.) Не се образува административнонаказателно производство, а образуваното се прекратява, когато:

а) нарушителят е починал;

б) нарушителят е изпаднал в постоянно разстройство на съзнанието;

в) това е предвидено в закон или указ.

Не се образува административнонаказателно производство, ако не е съставен акт за установяване на нарушението в продължение на три месеца от откриване на нарушителя или ако е изтекла една година от извършване на нарушението, а за митнически, данъчни, банкови, екологични и валутни нарушения, както и по Закона за публичното предлагане на ценни книжа, Кодекса за застраховането и на нормативните актове по прилагането им и по Закона за регистър БУЛСТАТ - две години.


(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 12 от 1996 г.) Образуваното административнонаказателно производство се прекратява, ако не е издадено наказателно постановление в шестмесечен срок от съставянето на акта.


Потребителски аватар
ABSOLUT
Мнения: 4426
Регистриран на: Пет 20 яну 2006 1:14
Автомобил: Passat B4+B7+Golf Mk1+Mk2 Country
Двигател: 1Z + CFGC + JB + 1P
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот ABSOLUT » Пет 08 фев 2008 9:18


Скоро (и най-накрая) КАТ ще пуснат една нормална уеб страница в коята всеки ще може сам да си провери точките, глобите и т.н. Със съвсем различен интерфейс, както си трябваше от много години.


Потребителски аватар
dzola
Мнения: 80
Регистриран на: Вто 22 яну 2008 5:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот dzola » Съб 09 фев 2008 2:04


знае ли се кога се очаква? Аз чух за края на лятото...


Потребителски аватар
ABSOLUT
Мнения: 4426
Регистриран на: Пет 20 яну 2006 1:14
Автомобил: Passat B4+B7+Golf Mk1+Mk2 Country
Двигател: 1Z + CFGC + JB + 1P
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот ABSOLUT » Съб 09 фев 2008 8:38


На мене доста сигурен източник ми каза нещо за края на март, но докато не си проверя точките от нас няма да го повярвам. Аве до няколко месеца трябва да е въведена.


Потребителски аватар
dzola
Мнения: 80
Регистриран на: Вто 22 яну 2008 5:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот dzola » Съб 09 фев 2008 10:35


а някой да знае какво стана с идеята кат да проверяват и документите за платен данък? говореше се че ще има изменения в съответните нормативни документи за да може да са опълномощени и да започнат проверките...?


Потребителски аватар
dzola
Мнения: 80
Регистриран на: Вто 22 яну 2008 5:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот dzola » Съб 16 фев 2008 3:20


имам и следния въпрос относно изменение в закона за движение по пътищата....

Чл. 100 Ал. 4. (изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 51 от
2007 г.) превозните документи, определени от министъра на транспорта;

Това означава ли че с постановление на министерството на транспорта може да се въведе правомощие на пътните полицаи да изискват документите за платен данък?


Потребителски аватар
Pichaga
Антиспамър №1
Антиспамър №1
Мнения: 16283
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:57
Автомобил: Opel Zafira B
Двигател: Z19DT
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот Pichaga » Нед 17 фев 2008 18:42


dzola написа:имам и следния въпрос относно изменение в закона за движение по пътищата....

Чл. 100 Ал. 4. (изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 51 от
2007 г.) превозните документи, определени от министъра на транспорта;

Това означава ли че с постановление на министерството на транспорта може да се въведе правомощие на пътните полицаи да изискват документите за платен данък?

това касае превоза на товари-путни листа товарителнизи фактури


kibo_tom_8440
Мнения: 588
Регистриран на: Пон 25 апр 2005 8:24
Автомобил: Passat B7
Двигател: CFFB -2 0 4motion
Местоположение: Велико Търново

Мнениеот kibo_tom_8440 » Вто 19 фев 2008 8:28


:lol: Полицаите не ги интересуват вече дали си платил пътния данък, тъй като то вече е вземане на общината. Той важи за годишния технически преглед. Тях ги вълнува дали спазваш закона и правилника за неговото приложение. Освен това има наредби които са от 1972 г. издадени от тогавашната служба КАТ, които обикновения гражданин няма достъп. Те касаят таксите които се плащат в КАТ - за издаване на документи, табели, прегледи, регистрация, някои глоби и т.н. Относно давността на актовете и постановленията тя е регламентирана в закона или със съответната препратка друг нормативен акт - ГПК, Тарифа за таксите и глобите към ДПК и др., отчитайки че има много изменения във цялото вътрешно законодателство на страната ни. Смятам че всеки от посочените случаи във темата би трябвало да се разглежда отделно и самостоятелно, тъй като всеки от нас е наказван съгласно някакъв "член" от закона или друг нормативен акт. Едва ли някои от нас ще получи вярната и необходимата информация тук относно сполетялото го наказание от органи на КАТ, по посочената по горе причина. Който може да се защита самостоятелно сяда и чете закона и др. нормативни актове, който не му се чете или не разбира за какво иде реч да наема адвокат, юрист и т.н.

Последна промяна от kibo_tom_8440 на Пет 22 фев 2008 11:59, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
dragomir1402
Мнения: 105
Регистриран на: Пон 16 апр 2007 20:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Велико Търново

Мнениеот dragomir1402 » Чет 21 фев 2008 21:39


dzola написа:имам и следния въпрос относно изменение в закона за движение по пътищата....

Чл. 100 Ал. 4. (изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 51 от
2007 г.) превозните документи, определени от министъра на транспорта;

Това означава ли че с постановление на министерството на транспорта може да се въведе правомощие на пътните полицаи да изискват документите за платен данък?


колега, министъра на транспорта може да издава подзаконови нормативни актове-наредби, правилници и др., бележката за платен данък не е превозен документ, данъкът е публично, финансово и прочие вземане на държавата, да не влизам в подробности, данъците се определят с закони в случая ЗМДТ, полицаите няма да ти искат бележката но на годишния технически преглед -да.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 13 госта