Въпрос за престрояване по двулентов еднопосочен път

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Ico666
Мнения: 8
Регистриран на: Съб 19 сеп 2020 17:43
Автомобил:
Двигател:

Въпрос за престрояване по двулентов еднопосочен път

Мнениеот Ico666 » Сря 17 апр 2024 19:05


Здравейте колеги. Ще се опитам да обясня случилото ми се тази сутрин във Велико Търново. Ето и мястото където се случи:

https://www.google.com/maps/@43.0717128 ... ?entry=ttu

Така, на това кръстовище където се вижда на картата светофарът аз се намирам в лявата лента, която е за движение само направо. В другата дясна лента имаше много голяма колона от коли. Светва зелено и тръгваме. Ако продължа да се движа в лявата лента ще трябва да завия наляво на следващото кръстовище, а аз искам да продължа направо, затова малко след като тръгнахме всички подадох десен мигач, за да се престроя вдясно, където имаше някакво такси, а зад него много дълга редица от коли. Въпросното такси беше доста близо до мен и въпреки че бях пуснал мигач не ми позволяваше да се престроя безопасно, а се налагаше понеже следващото кръстовище е доста близо. Предполагам този "водач"(с много големи кавички) на таксито не ме искаше в неговата лента и се стараеше да държи максимално висока скорост, за да не мога да се престроя и за малко да се ударя в него при престрояването ми в дясната лента. По закон при такъв вид престрояване трябва ли да изчакам тази огромна колона от автомобили отдясно, за да мога да се престроя ? Обикновено по това шосе, когато видят че някой иска да се престрои другите просто му правят място, за да може да го направи и да не стигне до ПТП, но когато някой не иска да отстръпи кой е с предимство и длъжен ли съм да изчакам всички автомобили отдясно да преминат напред и тогава да се престроя ? Благодаря :beer




Потребителски аватар
venll-vr
Мнения: 466
Регистриран на: Пон 01 май 2006 12:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: България, Враца

Re: Въпрос за престрояване по двулентов еднопосочен път

Мнениеот venll-vr » Сря 17 апр 2024 19:29


Да. С предимство са движещите се направо. Въпрос на добра воля е някой да те пусне. Ти правиш маневра. Понякога е тегаво да се наредиш на опашка и някой от дясно, изпреварвайки колоната да иска да се вмъкне.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6150
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Въпрос за престрояване по двулентов еднопосочен път

Мнениеот ktamen » Сря 17 апр 2024 19:31


Длъжен си!
Поглеждаш в огледалото и даваш мигач, ако има кола тя или засилва, което значи че не те пуска или намалява, което значи че те пуска и можеш да се престроиш.
Ако след нея има още коли, караш бавничко или дори спираш, докато някой те пусне. Даже първият да е тъпак и да не те пусне, няма как да има 20 тъпаци един след друг, така че все някой ще те пусне. Ако наистина попаднеш на 20 тъпаци, ще ги изчакаш всичките.
В случай като твоя, аз тръгвам с мръсна газ и изпреварвам съседната кола, ако и другия дава газ, малко спирачка и се нареждам зад него. Почти е изключено и втората кола да е толкова бърза, така че пред нея се образува удобна дупка в която да се намъкна.


Ico666
Мнения: 8
Регистриран на: Съб 19 сеп 2020 17:43
Автомобил:
Двигател:

Re: Въпрос за престрояване по двулентов еднопосочен път

Мнениеот Ico666 » Сря 17 апр 2024 19:42


Добре. Благодаря. Ще ги чакам всичките :3


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1625
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Въпрос за престрояване по двулентов еднопосочен път

Мнениеот MMX » Сря 17 апр 2024 19:59


Естествено, че нямаш предимство щом искаш да се престроиш. Може да те изчакат, но никой не е длъжен да го прави. Така че не може силово да се навираш и после да се оплакваш, че едва ли не заради "тях" ще стане ПТП, а не заради теб. Това колко е дълга колоната не е никакво оправдание - защо не се нареди още в началото в дясната колона там? Защото на светофара бързо минава зеленото и ще трябва да изчакаш следващата партида. На практика там дори да чакаш "безкрайната" колона отдясно, пак си на печалба и ще се престроиш като минат всички отколкото да чакаш от самото начало в дясна колона и да мине поне един цикъл на светофара (знам мястото много добре). Случвало ми се е няколко пъти заради някой натискащ се отляво мен да ме хване червеното на следващия.


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1345
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Въпрос за престрояване по двулентов еднопосочен път

Мнениеот fur1ous » Чет 18 апр 2024 12:17


Обикновено това което правиш се нарича наглост и не се толерира особено от шофьорите на пътя. Не се учудвай когато правиш така, а някой иска да те закара я в някой остров, я в някоя мантинела и те блокира нарочно. Няма нищо учудващо тук. Попринцип винаги ясно се личи кога някой е объркал и кога го прави нарочно, в твоя случай 100% е нарочно.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12790
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Въпрос за престрояване по двулентов еднопосочен път

Мнениеот Zdravko Zankov » Чет 18 апр 2024 12:24


Тая улица не може да поеме изобщо трафика. Я вижте знака по-нагоре, ако не си местен, и караш в лявата лента ще се забиеш зад някой който ще прави ляв завой и там ще си Умреш. Поредният град без свестно околовръстно.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8293
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Въпрос за престрояване по двулентов еднопосочен път

Мнениеот Stivi » Чет 18 апр 2024 14:14


fur1ous написа:Обикновено това което правиш се нарича наглост и не се толерира особено от шофьорите на пътя.

Чак пък наглост, при положение че не нарушаваш маркировката ! Даже ако минеш маршрута от линка, се вижда една сива кола, която прави точно същата маневра, само че няма голям трафик и се престроява пред камиона без проблеми. Просто ако си първа кола в лявата лента, раздаваш ръчката на жълто-зелено и си караш накъдето искаш, а какво да правят тези, които за първи път минават по този път !?


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1345
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Въпрос за престрояване по двулентов еднопосочен път

Мнениеот fur1ous » Чет 18 апр 2024 14:19


Ще чакат. :wink Никой не им е длъжен.


Volkswangel
Мнения: 612
Регистриран на: Пет 12 окт 2007 7:07
Автомобил: VW GOLF 7 SPORTSVAN
Двигател: 2015
Местоположение: Plovdiv

Re: Въпрос за престрояване по двулентов еднопосочен път

Мнениеот Volkswangel » Чет 18 апр 2024 15:51


Да, доста често се случва ние будалите да чакаме няколко светофара подредени в дълга колона и в същото време в лява лента преминават коли, които се опитват да изпреварят част от тези в колоната и да се вмъкнат в нея. Точно заради такива тарикати стават големите задръствания. И не само в градовете но и по магистралите когато има ремонт на едно от платната. Така, че колегата да не търси съчувствия а да се позамисли дали е прав в случая.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6150
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Въпрос за престрояване по двулентов еднопосочен път

Мнениеот ktamen » Чет 18 апр 2024 18:02


fur1ous написа:кога някой е объркал и кога го прави нарочно, в твоя случай 100% е нарочно.

Няма как да си сигурен дали колегата е тарикат или заблуден.
И ако се позамислиш и двете категории трябва да се пропускат :exclaim :exclaim :exclaim
Не оправдавам тарикатите. И аз се дразня и псувам и даже се опитвам да ги превъзпитавам, както и ти проповядваш, ама осъзнавам, че е глупаво и може да има кофти последици. И ако не съм много изнервен, често успявам да подтисна емоциите и да ги пропусна.


m1nt1x
Мнения: 10
Регистриран на: Чет 15 апр 2021 13:03
Автомобил: VW Touareg
Двигател: BKS V6 TDI

Re: Въпрос за престрояване по двулентов еднопосочен път

Мнениеот m1nt1x » Чет 18 апр 2024 20:24


Движението в този град е адски сбъркано, но и шофьорите не си помагат. Ако преди кръстовището идваш от Шереметя, съвсем логично е да си в лява лента, за да може идващите отдясно да се влеят в движението. Те от своя страна е хубаво да те пропуснат после, както ти си направил това за тях.
Често минавам от там и ключът е да ускориш максимално бързо. В повечето случаи има по-бавни автомобили вдясно, пред които можеш да се мушнеш. Никога не минавай направо в лявата лента на следващото кръстовище, често дебнат там.


Потребителски аватар
MamaMy
Мнения: 889
Регистриран на: Вто 27 юни 2006 22:33
Автомобил: Galaxy
Двигател: AUY
Местоположение: Едно малко село край Плевен

Re: Въпрос за престрояване по двулентов еднопосочен път

Мнениеот MamaMy » Чет 18 апр 2024 22:34


Проблема е в раздаването на книжки, но и народа масово изпростя. Днес ме засече един чичка (старец) с колело. Карам си по път с предимство и наближавам т образно кръстовище при което отляво се пада малка квартална уличка. Аз си продължавам направо по пътя с предимство. В дясно на моето платно има очертана с жълто вело-алея. Тази вело-алея е само по булеварда по който се движа аз. В момента в който почти навлизах в кръстовището, чичката вдигна лявата си ръка настрани и без да спре или поне да се огледа зави пред мен в страничната уличка. Добре, че карах бавно. Там ограничението си е 50. Ако карах с ограничението най-вероятно щях да съм още в районното и да пиша. Едвам спрях. Бях загубил думи пред тази простотия. Явно хората гледат движението и се учат от там. Мислят си, че щом някой е дал мигач и са го пуснали веднага, това е правилото и мигача ти дава предимство. И по други случаи съдя. Основно от разни руси млади мацки с големи Жипки. Като не я пусна и не си дам предимството и започва да ми свирка. Тя милата си мисли, че е с предимство защото там другите шофьори винаги са я пускали. От къде да знае, че хората просто ги е било страх да не ги отнесе.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 144 госта