Въпрос за престрояване по двулентов еднопосочен път

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Ico666
Мнения: 8
Регистриран на: Съб 19 сеп 2020 17:43
Автомобил:
Двигател:

Въпрос за престрояване по двулентов еднопосочен път

Мнениеот Ico666 » Сря 17 апр 2024 19:05


Здравейте колеги. Ще се опитам да обясня случилото ми се тази сутрин във Велико Търново. Ето и мястото където се случи:

https://www.google.com/maps/@43.0717128 ... ?entry=ttu

Така, на това кръстовище където се вижда на картата светофарът аз се намирам в лявата лента, която е за движение само направо. В другата дясна лента имаше много голяма колона от коли. Светва зелено и тръгваме. Ако продължа да се движа в лявата лента ще трябва да завия наляво на следващото кръстовище, а аз искам да продължа направо, затова малко след като тръгнахме всички подадох десен мигач, за да се престроя вдясно, където имаше някакво такси, а зад него много дълга редица от коли. Въпросното такси беше доста близо до мен и въпреки че бях пуснал мигач не ми позволяваше да се престроя безопасно, а се налагаше понеже следващото кръстовище е доста близо. Предполагам този "водач"(с много големи кавички) на таксито не ме искаше в неговата лента и се стараеше да държи максимално висока скорост, за да не мога да се престроя и за малко да се ударя в него при престрояването ми в дясната лента. По закон при такъв вид престрояване трябва ли да изчакам тази огромна колона от автомобили отдясно, за да мога да се престроя ? Обикновено по това шосе, когато видят че някой иска да се престрои другите просто му правят място, за да може да го направи и да не стигне до ПТП, но когато някой не иска да отстръпи кой е с предимство и длъжен ли съм да изчакам всички автомобили отдясно да преминат напред и тогава да се престроя ? Благодаря :beer




Потребителски аватар
venll-vr
Мнения: 466
Регистриран на: Пон 01 май 2006 12:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: България, Враца

Re: Въпрос за престрояване по двулентов еднопосочен път

Мнениеот venll-vr » Сря 17 апр 2024 19:29


Да. С предимство са движещите се направо. Въпрос на добра воля е някой да те пусне. Ти правиш маневра. Понякога е тегаво да се наредиш на опашка и някой от дясно, изпреварвайки колоната да иска да се вмъкне.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6150
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Въпрос за престрояване по двулентов еднопосочен път

Мнениеот ktamen » Сря 17 апр 2024 19:31


Длъжен си!
Поглеждаш в огледалото и даваш мигач, ако има кола тя или засилва, което значи че не те пуска или намалява, което значи че те пуска и можеш да се престроиш.
Ако след нея има още коли, караш бавничко или дори спираш, докато някой те пусне. Даже първият да е тъпак и да не те пусне, няма как да има 20 тъпаци един след друг, така че все някой ще те пусне. Ако наистина попаднеш на 20 тъпаци, ще ги изчакаш всичките.
В случай като твоя, аз тръгвам с мръсна газ и изпреварвам съседната кола, ако и другия дава газ, малко спирачка и се нареждам зад него. Почти е изключено и втората кола да е толкова бърза, така че пред нея се образува удобна дупка в която да се намъкна.


Ico666
Мнения: 8
Регистриран на: Съб 19 сеп 2020 17:43
Автомобил:
Двигател:

Re: Въпрос за престрояване по двулентов еднопосочен път

Мнениеот Ico666 » Сря 17 апр 2024 19:42


Добре. Благодаря. Ще ги чакам всичките :3


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1626
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Въпрос за престрояване по двулентов еднопосочен път

Мнениеот MMX » Сря 17 апр 2024 19:59


Естествено, че нямаш предимство щом искаш да се престроиш. Може да те изчакат, но никой не е длъжен да го прави. Така че не може силово да се навираш и после да се оплакваш, че едва ли не заради "тях" ще стане ПТП, а не заради теб. Това колко е дълга колоната не е никакво оправдание - защо не се нареди още в началото в дясната колона там? Защото на светофара бързо минава зеленото и ще трябва да изчакаш следващата партида. На практика там дори да чакаш "безкрайната" колона отдясно, пак си на печалба и ще се престроиш като минат всички отколкото да чакаш от самото начало в дясна колона и да мине поне един цикъл на светофара (знам мястото много добре). Случвало ми се е няколко пъти заради някой натискащ се отляво мен да ме хване червеното на следващия.


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1345
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Въпрос за престрояване по двулентов еднопосочен път

Мнениеот fur1ous » Чет 18 апр 2024 12:17


Обикновено това което правиш се нарича наглост и не се толерира особено от шофьорите на пътя. Не се учудвай когато правиш така, а някой иска да те закара я в някой остров, я в някоя мантинела и те блокира нарочно. Няма нищо учудващо тук. Попринцип винаги ясно се личи кога някой е объркал и кога го прави нарочно, в твоя случай 100% е нарочно.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12790
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Въпрос за престрояване по двулентов еднопосочен път

Мнениеот Zdravko Zankov » Чет 18 апр 2024 12:24


Тая улица не може да поеме изобщо трафика. Я вижте знака по-нагоре, ако не си местен, и караш в лявата лента ще се забиеш зад някой който ще прави ляв завой и там ще си Умреш. Поредният град без свестно околовръстно.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8293
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Въпрос за престрояване по двулентов еднопосочен път

Мнениеот Stivi » Чет 18 апр 2024 14:14


fur1ous написа:Обикновено това което правиш се нарича наглост и не се толерира особено от шофьорите на пътя.

Чак пък наглост, при положение че не нарушаваш маркировката ! Даже ако минеш маршрута от линка, се вижда една сива кола, която прави точно същата маневра, само че няма голям трафик и се престроява пред камиона без проблеми. Просто ако си първа кола в лявата лента, раздаваш ръчката на жълто-зелено и си караш накъдето искаш, а какво да правят тези, които за първи път минават по този път !?


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1345
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Въпрос за престрояване по двулентов еднопосочен път

Мнениеот fur1ous » Чет 18 апр 2024 14:19


Ще чакат. :wink Никой не им е длъжен.


Volkswangel
Мнения: 613
Регистриран на: Пет 12 окт 2007 7:07
Автомобил: VW GOLF 7 SPORTSVAN
Двигател: 2015
Местоположение: Plovdiv

Re: Въпрос за престрояване по двулентов еднопосочен път

Мнениеот Volkswangel » Чет 18 апр 2024 15:51


Да, доста често се случва ние будалите да чакаме няколко светофара подредени в дълга колона и в същото време в лява лента преминават коли, които се опитват да изпреварят част от тези в колоната и да се вмъкнат в нея. Точно заради такива тарикати стават големите задръствания. И не само в градовете но и по магистралите когато има ремонт на едно от платната. Така, че колегата да не търси съчувствия а да се позамисли дали е прав в случая.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6150
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Въпрос за престрояване по двулентов еднопосочен път

Мнениеот ktamen » Чет 18 апр 2024 18:02


fur1ous написа:кога някой е объркал и кога го прави нарочно, в твоя случай 100% е нарочно.

Няма как да си сигурен дали колегата е тарикат или заблуден.
И ако се позамислиш и двете категории трябва да се пропускат :exclaim :exclaim :exclaim
Не оправдавам тарикатите. И аз се дразня и псувам и даже се опитвам да ги превъзпитавам, както и ти проповядваш, ама осъзнавам, че е глупаво и може да има кофти последици. И ако не съм много изнервен, често успявам да подтисна емоциите и да ги пропусна.


m1nt1x
Мнения: 10
Регистриран на: Чет 15 апр 2021 13:03
Автомобил: VW Touareg
Двигател: BKS V6 TDI

Re: Въпрос за престрояване по двулентов еднопосочен път

Мнениеот m1nt1x » Чет 18 апр 2024 20:24


Движението в този град е адски сбъркано, но и шофьорите не си помагат. Ако преди кръстовището идваш от Шереметя, съвсем логично е да си в лява лента, за да може идващите отдясно да се влеят в движението. Те от своя страна е хубаво да те пропуснат после, както ти си направил това за тях.
Често минавам от там и ключът е да ускориш максимално бързо. В повечето случаи има по-бавни автомобили вдясно, пред които можеш да се мушнеш. Никога не минавай направо в лявата лента на следващото кръстовище, често дебнат там.


Потребителски аватар
MamaMy
Мнения: 890
Регистриран на: Вто 27 юни 2006 22:33
Автомобил: Galaxy
Двигател: AUY
Местоположение: Едно малко село край Плевен

Re: Въпрос за престрояване по двулентов еднопосочен път

Мнениеот MamaMy » Чет 18 апр 2024 22:34


Проблема е в раздаването на книжки, но и народа масово изпростя. Днес ме засече един чичка (старец) с колело. Карам си по път с предимство и наближавам т образно кръстовище при което отляво се пада малка квартална уличка. Аз си продължавам направо по пътя с предимство. В дясно на моето платно има очертана с жълто вело-алея. Тази вело-алея е само по булеварда по който се движа аз. В момента в който почти навлизах в кръстовището, чичката вдигна лявата си ръка настрани и без да спре или поне да се огледа зави пред мен в страничната уличка. Добре, че карах бавно. Там ограничението си е 50. Ако карах с ограничението най-вероятно щях да съм още в районното и да пиша. Едвам спрях. Бях загубил думи пред тази простотия. Явно хората гледат движението и се учат от там. Мислят си, че щом някой е дал мигач и са го пуснали веднага, това е правилото и мигача ти дава предимство. И по други случаи съдя. Основно от разни руси млади мацки с големи Жипки. Като не я пусна и не си дам предимството и започва да ми свирка. Тя милата си мисли, че е с предимство защото там другите шофьори винаги са я пускали. От къде да знае, че хората просто ги е било страх да не ги отнесе.


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1626
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Въпрос за престрояване по двулентов еднопосочен път

Мнениеот MMX » Пет 19 апр 2024 19:33


Zdravko Zankov написа:който ще прави ляв завой и там ще си Умреш.

Гледаш знаците и разсъждаваш наизуст. Ще си умреш за около половин минута. Щом отмине колоната от долния светофар, ще имаш възможност да се престроиш. Изобщо не е голяма драма. Проблемът е, че лявата лента има знак само завиване. Напред може да няма никой, но е забранено. А малко по-нагоре най-редовно дебне КАТ и лови.


gadnyara
Мнения: 267
Регистриран на: Чет 15 фев 2018 18:35
Автомобил: Golf7 GTE 17 + MB S205 220d 20
Двигател:

Re: Въпрос за престрояване по двулентов еднопосочен път

Мнениеот gadnyara » Съб 20 апр 2024 9:12


На конкретният въпрос е ясно - движещите се направо са с предимство пред престрояващите се. Тук мисля авторът е очаквал друг отговор и се е изнервил, че не го "пускат".

Точно на това място никога не съм имал проблем с включване вдясно. Дори с бус с ремарке. Причината да се е налагало да се престроявам е да освободя лента за включване няколкостотин метра по-рано. Вероятно точно включващите се там, после са връщали жеста.

А нелепостта главен път да свършва императивно в завой (да те извежда от главния път) много рядко виждам в Белия свят. Ако се среща, винаги е означено навреме с табели.

Тук си е класика да изпаднеш "в ситуация" без шанс да знаеш предварително. Но пък много шофьори не считат преминаването на кръстовище през правилната лента за задължение, което ги "вади от ситуация" автоматично.

Дори се сещам за глупост да се налага да правиш маневра (престроявяне), за да продължиш направо по главния път, този с предимство... според маркировката. На Източна тангента в София.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: fur1ous и 112 госта