Климатик Мидея 09

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
drago_tr
Мнения: 2527
Регистриран на: Сря 09 мар 2005 13:28
Автомобил: Passat B5 Audi A4B6
Двигател: AFN AVB
Местоположение: Пловдив, Враца

Климатик Мидея 09

Мнениеот drago_tr » Сря 30 дек 2015 19:02


Здравейте.
Има ли някой колега , който разбира от климатици да го попитам че нещо мидейката отказа.
http://clima.chalko.gr/el/%CE%9A%CE%9B% ... -GLORY-ECO
Да започна по от далеко.
Тази мидейка доста време ни служеше вярно преди това. Но, се получи някакъв проблем и я подменихме с нов климатик инверторен. Мидеята я дадохме в сервиз и там и направиха цялостно обслужван и стана като нова.
Преди няколко месеца(това беше лятото) и намерихме място къде да я монтираме в една стая. Дойдоха майстори, сложиха я, пробваха, всичко ОК.След монтажа и не съм я пускал до миналата седмица, викам чакай да я пробвам на топло, заработи си, всичко нормално, загрява, изключва, екстара е машинката, след което я изгасих и така до днес......включвам на топло и няма никой. :screwy
Проблема: След включване режим отопление, външното тяло тръгва и след 2-3 сек. изключва, Светва лампата PRE-DEF след което компресора пак тръгва за около 20-тина сек и пак спира. И така нон стоп. Лампата PRE-DEF свети постоянно, заедно с Operation .
Поразчетох из нета от тук- от там но нищо конкретно.
Какво може да и се е случило? :screwy Дайте някакви препоръки какво да проверя. Майсторите са ясни, ще се викам....но дали не мога да направя нещо сам. :th_up




Потребителски аватар
Golf 3 Yahting GT
Мнения: 444
Регистриран на: Вто 27 окт 2009 21:49
Автомобил: VW GOLF III YACHTING GT VARIANT
Двигател: AEK 1.6-74kW - 1996
Местоположение: Пловдив

Re: Климатик Мидея 09

Мнениеот Golf 3 Yahting GT » Сря 30 дек 2015 19:32


Здравейте,

Най-вероятната причина е ел. кондензатор(работен) на компресора. По спомен беше или 25µF или 30µF на 450V за 9-ка Мидеа.
Намира се във външното тяло, смяната е сравнително лесна.

Прикачвам примерна снимка:
25µF.jpg


Поздрави!


Потребителски аватар
drago_tr
Мнения: 2527
Регистриран на: Сря 09 мар 2005 13:28
Автомобил: Passat B5 Audi A4B6
Двигател: AFN AVB
Местоположение: Пловдив, Враца

Re: Климатик Мидея 09

Мнениеот drago_tr » Сря 30 дек 2015 19:56


От къде се купува този кондензатор? От всеки магазин за ел. уреди ли?


Потребителски аватар
Golf 3 Yahting GT
Мнения: 444
Регистриран на: Вто 27 окт 2009 21:49
Автомобил: VW GOLF III YACHTING GT VARIANT
Двигател: AEK 1.6-74kW - 1996
Местоположение: Пловдив

Re: Климатик Мидея 09

Мнениеот Golf 3 Yahting GT » Сря 30 дек 2015 20:03


За Пловдив има няколко варианта:
- Елимекса
- Викиват
- Конрада
- Практикер
- други подобни.
Цените са от 5-10 лева, според магазина.

Но първо да се отвори външното тяло на климатика и по възможност да се замери капацитета на неговия си. Ако е намалял тогава да се сменя и да се види колко микрофарада е.

Препоръчвам да се търси металния вариант, има го в пластмасов корпус.


Потребителски аватар
drago_tr
Мнения: 2527
Регистриран на: Сря 09 мар 2005 13:28
Автомобил: Passat B5 Audi A4B6
Двигател: AFN AVB
Местоположение: Пловдив, Враца

Re: Климатик Мидея 09

Мнениеот drago_tr » Сря 30 дек 2015 20:14


Няма как Пловдив приятелю. Климатика е във далечна Враца. Има тука до нас едно магазинче за такива неща, ще погледна там, ама съм сигурен че тоя кондензатор ако е 6-7 лева навсякъде...тук ще е от 15 нагоре. Ама това е друга тема.
Благодаря за насоката. Ще му отворя утре капака да погледна какво има.


Потребителски аватар
mely
Мнения: 2728
Регистриран на: Пет 26 авг 2005 10:28
Автомобил: Citroen C crosser
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Климатик Мидея 09

Мнениеот mely » Пет 01 яну 2016 17:26


Съмняваме да е кондензатор.Ако беше ...компресора изобщо няма да развърти , а само вентилатора щеше да работи.Другаде е проблема.


Потребителски аватар
drago_tr
Мнения: 2527
Регистриран на: Сря 09 мар 2005 13:28
Автомобил: Passat B5 Audi A4B6
Двигател: AFN AVB
Местоположение: Пловдив, Враца

Re: Климатик Мидея 09

Мнениеот drago_tr » Пет 01 яну 2016 18:13


Измъкнах му кондензатора. На външен вид изглежда нов. Не ги разбирам тия електроники грам, не знам и какво да меря ама ето опитах се. Мерих с един китайски мултицет на 2000мф не показва нищо. На верига пак нищо. Как се мери това?
Сега са празници и няма от къде да купя нов.
Из форумите намерих една таблица и ето това дава като грешка...ама какво е :screwy
over current protection of the compressor occurs 4 times или преведено Защитата от голям ток на компресора е сработила 4 пъти


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Климатик Мидея 09

Мнениеот milmar » Пет 01 яну 2016 19:09


Тази грешка до някъде корелира с умрял кондензатор. Има начин да се провери (съвсем грубо) един такъв кондензатор, но метода за който се сещам не е безопасен и не бих го споделил. Така или иначе бих сложил нов за проба. 2-3 дни няма да те объркат толкова много.


Потребителски аватар
drago_tr
Мнения: 2527
Регистриран на: Сря 09 мар 2005 13:28
Автомобил: Passat B5 Audi A4B6
Двигател: AFN AVB
Местоположение: Пловдив, Враца

Re: Климатик Мидея 09

Мнениеот drago_tr » Пет 01 яну 2016 19:11


Разбира се че няма да ме обърка. Ще го сменя и ще пиша


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8289
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Климатик Мидея 09

Мнениеот Stivi » Нед 03 яну 2016 13:19


Когато и аз смених първия си кондензатор /няма да давам все по 70 лв на техници/ носих стария в в един сервиз за битова техника да ми кажат дали е заминал и там ми казаха че нямат техника с която да го тестват, та не знам как някой би се справил в домашни условия щом в сервиз не могат,купуваш нов и стискаш палци да е от него icon_idea


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Климатик Мидея 09

Мнениеот milmar » Нед 03 яну 2016 23:14


Е, сега, законите си действат еднакво в сервиз и у дома. Доста неща могат да се тестват с минимум техника. Както пък от друга страна има хора, макар и в сервиз, и с максимум техника не могат нищо. Всъщност колегата (в областта на електротехниката) предполагам просто се е застраховал, а не защото не знае как да тества кондензатор. А ако става въпрос, има си и апаратура за това.


Потребителски аватар
drago_tr
Мнения: 2527
Регистриран на: Сря 09 мар 2005 13:28
Автомобил: Passat B5 Audi A4B6
Двигател: AFN AVB
Местоположение: Пловдив, Враца

Re: Климатик Мидея 09

Мнениеот drago_tr » Пон 04 яну 2016 12:33


Рано рано бях пред магазина и срещу 7.50лв взех един кондензатор. Закачих го и климатика тръгна. Но ми се струва някак си слабичко работи. Навън е минус 8, стаята не е голяна, приблизително 40 кубика с изолация по стените, тавана и пода, дограмата е дървена, но е в добро състояние. Самата температура в стаята преди да пусна климатика не съм я мерил, но може да е имало около +10. След 2 часа работа, все още не е станало постоянно да седиш вътре без да ти се смръзнат ръцете, а иначе климатика си включва,работи известно време, изключва, размразява отвън и пак тръгва. Сега съм го зарязал така, до довечера да видя какво ще стане.
Де да знам...дали все пак да ги викна тези да му проверят фреона или толкова си може климатичето :screwy


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8289
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Климатик Мидея 09

Мнениеот Stivi » Пон 04 яну 2016 14:14


Ако не топли добре със сигурност не е до сменения кондензатор,той служи само за стартирането на компресора ! При тази външна температура е нормално 9-ка Мидея да не успее да затопли много бързо тази кубатура !


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12769
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Климатик Мидея 09

Мнениеот Zdravko Zankov » Пон 04 яну 2016 14:37


Да ти кажа колега,не знам къде ги видя тези -8 градуса по обяд.
Сутринта беше -12,към 09:00ч.Към обяд ги докара към -11,-10.Толкова показваше термометъра на колата,и съм сигурен че мери вярно.
Дай му още време да поработи.
В тоя ред на мисли климатик Панасоник,от хубавите,монтиран 2006 година,до ден днешен нищо не му е правено.
Но просто усещам,че не топли както в началото.Дали да не му допълнят фреона.Все пак са почти 10 години.


Потребителски аватар
Golf 3 Yahting GT
Мнения: 444
Регистриран на: Вто 27 окт 2009 21:49
Автомобил: VW GOLF III YACHTING GT VARIANT
Двигател: AEK 1.6-74kW - 1996
Местоположение: Пловдив

Re: Климатик Мидея 09

Мнениеот Golf 3 Yahting GT » Пон 04 яну 2016 14:46


Zdravko Zankov написа:Да ти кажа колега,не знам къде ги видя тези -8 градуса по обяд.
Сутринта беше -12,към 09:00ч.Към обяд ги докара към -11,-10.Толкова показваше термометъра на колата,и съм сигурен че мери вярно.
Дай му още време да поработи.
В тоя ред на мисли климатик Панасоник,от хубавите,монтиран 2006 година,до ден днешен нищо не му е правено.
Но просто усещам,че не топли както в началото.Дали да не му допълнят фреона.Все пак са почти 10 години.

Пробвай първо с една хубава профилактика на вътрешното тяло с цялостно разглобяване и почистване. И ако след това няма търсения резултат се зайгравайте с фреона.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 39 госта