Проблем със Линукс

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
galyaradeva
Мнения: 645
Регистриран на: Чет 10 апр 2008 20:42
Автомобил: Vw Caravelle 1998
Двигател: VR6-140hp
Местоположение: Ямбол-Норвегия
Контакти:

Проблем със Линукс

Мнениеот galyaradeva » Съб 21 яну 2012 0:03


Oт седмица съм със Линукс Пеперминт и съм като в необрано лозе. :wink: Харесва ми че до сега не съм търсил никакви драйвери за нищо. Цъкам пускам и тръгва.. но имам проблем със кирилицата и латиницата. Първоначално има само кирилица и зада сменя на латиница влизам във настройки от там настройки на клавиатура сменям на латиница пиша никнейм и парола пак по обратния ред сменям на кирилица и така... ужас в последствие намерих из нета две команди за конзо0лния прозорец които ми изкараха едновременно и кирилица и латиница

setxkbmap "us,bg(phonetic)" -option "grp:alt_shift_toggle"
setxkbmap -layout "us,bg" -variant ",bas_phonetic" -option "grp:alt_shift_toggle"

но... при изключване на компа и повторното му включване настройките ги няма.
Дайте едно рано как да запаметя настройките.




Потребителски аватар
slimmer
Мнения: 1012
Регистриран на: Чет 24 апр 2008 7:36
Автомобил: VW Bora
Двигател: TDI-AJM 2002
Местоположение: София

Re: Проблем със Линукс

Мнениеот slimmer » Съб 21 яну 2012 8:49


Добре дошъл/ла в отбора.
1. Лесният начин (ако с компютъра работиш само ти/няма други направени потребители):
Отваряш текстов редактор (предполагам, че има LeafPad), и пишеш следното:

Код: Избери всички

setxkbmap -layout "us, bg" -variant ",phonetic" -option "grp:alt_shift_toggle"

Запазваш го като .xinitrc в Home директорията ти. За всеки случай го правиш изпълним през терминал така:

Код: Избери всички

cd ~
chmod +x .xinitrc

Така настройките ще се прилагат всеки път като се логнеш в системата. Ако искаш друга подредба, опциите са следните:
Новата фонетика:

Код: Избери всички

setxkbmap -layout "us, bg" -variant ",bas_phonetic" -option "grp:alt_shift_toggle"

БДС:

Код: Избери всички

setxkbmap -layout "us, bg" -option "grp:alt_shift_toggle"


2. Трудният начин (това е ако имаш много потребители):
Виж дали в /etc имаш директория xorg.conf.d, ако имаш погледни секцията "Switching Between Keyboard Layouts" в това ръководство.
Моят файл изглежда така:

Код: Избери всички

Section "InputClass"
    Identifier          "Keyboard Defaults"
    MatchIsKeyboard     "yes"
    Option              "XkbLayout"     "us,bg"
    Option              "XkbVariant"    ",phonetic"
    Option              "XkbOptions"    "grp:alt_shift_toggle"
EndSection


Бележки:
1. В LXDE има една добавка, която се слага към долния панел, която ти показва със знаменце клавиатурната подредба. За съжаление не мога да ти цитирам точно как се стига до нея, но се казваше нещо от сорта на Keyboard Layout - разгледай с десния бутон в/у панела за добавянето ѝ.
2. Имай предвид, че ако започнеш да използваш KDE, Gnome или (отчасти) XFCE, такива настройки се правят от съответните инструменти в самата среда (понеже има разни допълнителни опции като това да се запазва подредбата само за един прозорец, не за всички и т.н.).


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Проблем със Линукс

Мнениеот К.Одаджийски » Съб 21 яну 2012 9:24


:офф
Преди да са ми скочили отгоре хората обичащи линукс системите да си спомена аз, ако това са действията да си извадиш съвсем обикновена клавиатурна подредба на видно място, предпочитам да си търся драйвъри за уинбозата.


Потребителски аватар
slimmer
Мнения: 1012
Регистриран на: Чет 24 апр 2008 7:36
Автомобил: VW Bora
Двигател: TDI-AJM 2002
Местоположение: София

Re: Проблем със Линукс

Мнениеот slimmer » Съб 21 яну 2012 9:29


К.Одаджийски написа:Преди да са ми скочили отгоре хората обичащи линукс

Наистина оффтопик:
Нека ти скоча :P Просто колегата се е хвърлил/а на Linux с LXDE, а тази среда не е от най-user-friendly тип. Виж ако беше избрал нещо от сорта на KDE/Gnome/XFCE, там за конфигурацията си има графичен интерфейс.
А и между другото не виждам нещо кой-знае колко сложно в първия вариант - писане на 3 реда...

Не съм виждал във въпросния пеперминт дали си няма такъв графичен инструмент, ама няма и документация на сайта им...

Като говорим за лесно, ето ти в ArchLinux от терминал какво можеш да правиш с една команда (съпоставяй го както искаш с Windows):
- търсене на софтуер - "yaourt -Ss opera"
- инсталиране на софтуер - "yaourt -S opera"
- обновяване на всичкия софтуер и драйвъри - "yaourt -Syu"
Всичко си има плюсове и минуси, въпрос на личен избор (и възможности, ако трябва да сме легални), който не трябва да се базира на чуждо мнение. Спирам до тук, понеже не искам да влияя на никого с мнението си. :beer


Потребителски аватар
galyaradeva
Мнения: 645
Регистриран на: Чет 10 апр 2008 20:42
Автомобил: Vw Caravelle 1998
Двигател: VR6-140hp
Местоположение: Ямбол-Норвегия
Контакти:

Re: Проблем със Линукс

Мнениеот galyaradeva » Съб 21 яну 2012 15:06


Те това ми е първият линукс и си е тръпка. Чувствам се сякаш сядам за пръв път на монп. само дето пиша в пъти по бързо :Mr Green Fun

РЕшил съм да се науча само да открия програма със която да си сваля някоя книга :) как то и да е .

slimmer я кажи какво правим сега

nicolay@nicolay-desktop:~$ setxkbmap -layout "us,bg" -variant ",bas_phonetic" -option "grp:alt_shift_toggle"
nicolay@nicolay-desktop:~$ cd ~
nicolay@nicolay-desktop:~$ chmod +x .xinitrc
chmod: няма достъп до „.xinitrc“: Няма такъв файл или директория
nicolay@nicolay-desktop:~$

И още един тъп въпрос "~" от къде го изкара имам го до ентер но направих 28 комбинации с различни клавиши "имам ги записъни на лист да не ги повтарям" и не излезе ... :screwy


Потребителски аватар
slimmer
Мнения: 1012
Регистриран на: Чет 24 апр 2008 7:36
Автомобил: VW Bora
Двигател: TDI-AJM 2002
Местоположение: София

Re: Проблем със Линукс

Мнениеот slimmer » Съб 21 яну 2012 15:19


galyaradeva написа:...

Прочети пак упътването - трябва чрез LeafPad или някакъв текстов редактор (medit, gedit, не знам какъв има инсталиран) да СЪЗДАДЕШ ТЕКСТОВ ФАЙЛ с име .xinitrc в Home директорията си със съдържание "setxkbmap..." и т.н.
Ако предпочиташ терминал, може да напишеш следното:

Код: Избери всички

echo "setxkbmap -layout "us,bg" -variant ",bas_phonetic" -option "grp:alt_shift_toggle"" >> ~/.xinitrc
chmod +x ~/.xinitrc


"~" при мен е над Tab (при натиснат Shift). При теб може и да е различно в зависимост от клавиатурата. "~" значи Home директорията (предполагам /home/nicolay), та ако не го намериш, може да го заместиш с това.


Потребителски аватар
ChimeyJimmey
Мнения: 3877
Регистриран на: Съб 01 окт 2005 8:47
Автомобил: торанага
Двигател: AXQ

Re: Проблем със Линукс

Мнениеот ChimeyJimmey » Съб 21 яну 2012 16:37


Направо учи "vi". mhihi

A защо си избрал тази дистрибуция точно... ? :roll:
Дали е толкова бавен компютърът ти, че с LXDE графичен интерфейс?
Аз това го ползвам за телефона си, че е лек.

Обаче, явно e, задето прилича на XP/Vista/7... mhihi


Потребителски аватар
dontaskdontsay
Мнения: 1382
Регистриран на: Вто 11 май 2010 17:33
Автомобил: Golf III 1.6 1994
Двигател: ABU

Re: Проблем със Линукс

Мнениеот dontaskdontsay » Съб 21 яну 2012 19:28


Вярно че при Линукс пада доста писане не е като при уиндоус само да си цъкаш с мишката :)
Разбира се има си и някой предимства. На мен наи ми харесва Aircrack-ng :Mr Green Fun


Потребителски аватар
galyaradeva
Мнения: 645
Регистриран на: Чет 10 апр 2008 20:42
Автомобил: Vw Caravelle 1998
Двигател: VR6-140hp
Местоположение: Ямбол-Норвегия
Контакти:

Re: Проблем със Линукс

Мнениеот galyaradeva » Съб 21 яну 2012 23:26


приятел ми я предложи и тази сложихме. Честно казано освен Убунто за друга по форумите не се пише. Малко като овцете станала работата.
Компа освен за интернет филми и музика за друго не се използва, затова за мен е без значение какъв ОС ще имам.
Не смятам да ставам програмист и да го изучавам до основи просто искам да знам основни неща за обща култура.
Не използвам 100 000.... програми една програма щом ми върши работа нея сменям но пустата кирилица я използвам постоянно..


Потребителски аватар
slimmer
Мнения: 1012
Регистриран на: Чет 24 апр 2008 7:36
Автомобил: VW Bora
Двигател: TDI-AJM 2002
Местоположение: София

Re: Проблем със Линукс

Мнениеот slimmer » Нед 22 яну 2012 9:00


От това, което ми го писа на ЛС ми се струва, че нещо не е наред със самата дистрибуция (щом не си чете .xinitrc при логване, значи не е направена по стандарта). Почетох малко из форума им, доста се оплакват от това. За съжаление освен стандартните начини, които ти посочих в темата, не мога да ти кажа как точно трябва да стане (не съм я виждал въпросната peppermintos, ако някой я е пробвал да казва). Щом си нов "трудният начин" не е за теб все още, не че е кой-знае колко труден де...
Ако питаш мен, докато не си почнал да свикваш с нея, сложи си нещо като Kubuntu, мисля че е най-userfriendly и ще ти е по-лесно да добиеш общата култура. А най-добре Linux Mint. Ако ти е сносен компютърът, препоръчвам ти KDE edition-а (сега има и 12 RC, слагай нея направо), но и основният Linux Mint много го хвалят.
По-натам ако ти остане тръпката може да се върнеш на тоя Peppermint да му разкажеш играта.


Потребителски аватар
galyaradeva
Мнения: 645
Регистриран на: Чет 10 апр 2008 20:42
Автомобил: Vw Caravelle 1998
Двигател: VR6-140hp
Местоположение: Ямбол-Норвегия
Контакти:

Re: Проблем със Линукс

Мнениеот galyaradeva » Нед 22 яну 2012 22:28


Мерси все пак за отделеното време :) Ще си го мъча че ми е интересно
:beer


Потребителски аватар
galyaradeva
Мнения: 645
Регистриран на: Чет 10 апр 2008 20:42
Автомобил: Vw Caravelle 1998
Двигател: VR6-140hp
Местоположение: Ямбол-Норвегия
Контакти:

Re: Проблем със Линукс

Мнениеот galyaradeva » Нед 22 яну 2012 23:35


открих я папката. Има я записана командата но е без кавичките.
setxkbmap -layout "us,bg" -variant ",bas_phonetic" -option "grp:alt_shift_toggle"
Дали това е проблема?
Прикачени файлове
snimka.png


Потребителски аватар
slimmer
Мнения: 1012
Регистриран на: Чет 24 апр 2008 7:36
Автомобил: VW Bora
Двигател: TDI-AJM 2002
Местоположение: София

Re: Проблем със Линукс

Мнениеот slimmer » Пон 23 яну 2012 8:30


Командата трябва да е с кавичките както е написана в първия ми пост (и както си я пишеш по принцип на командния ред).


Потребителски аватар
Winner25
Мнения: 7339
Регистриран на: Пон 14 мар 2005 15:33
Автомобил: VW Passat B4 B6
Двигател: ABS BKC
Местоположение: Казанлък

Re: Проблем със Линукс

Мнениеот Winner25 » Чет 26 яну 2012 21:06


Да използвам темата за един бърз въпрос, понеже видовете линукс въобще не са ми ясни :oops:

Linpus вид линукс ли е или си е различна операционна система :roll:


Потребителски аватар
slimmer
Мнения: 1012
Регистриран на: Чет 24 апр 2008 7:36
Автомобил: VW Bora
Двигател: TDI-AJM 2002
Местоположение: София

Re: Проблем със Линукс

Мнениеот slimmer » Чет 26 яну 2012 21:21


Winner25 написа:Linpus вид линукс ли е или си е различна операционна система :roll:

Ето ти малко информация от distrowatch. Накратко: просто комерсиална линукс дистрибуция, базирана на Fedora. Нищо впечатляващо, като гледам, но може и да си има разни хубави страни. Там има Review-та ако те интересуват.
Ако не ти е ясно какво е линукс дистрибуция: най-просто казано събрани програми, които вървят под Линукс ядро. Разликите между дистрибуциите са в набора от програми, как изглеждат и други технически неща. Основата обаче е горе-долу една и съща - линукс ядро, което в зависимост от разни дребни модификации и версията си работи по-добре в едни случаи, по-зле в други. Общо взето преди да се насочиш към някоя дистрибуция, не е лошо да почетеш ревюта и форумите ѝ за хардуерни проблеми и дали в списъка с наличен софтуер има нужните ти на теб неща.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 42 госта