Dell D630 "пердета" по монитора.

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8352
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Dell D630 "пердета" по монитора.

Мнениеот samo_pechka » Нед 13 дек 2015 12:22


Здравейте колеги,
Тази сутрин лаптопчето с което правя диагностика фалира. С малко четене из нет-а стигам до прословутият им проблем- видеокартата. Стигнах до едно решение със замяна на дъното. Не ми се изхвърля лаптопа, удобен ми е, има чисто нова батерия купена преди седмица ( б@си и късмета ) . Абе идеален е за моята работа.
Искам да попитам колегите наясно с PC, това дъно от ибей със същият проблемен чип е? Линк : http://www.ebay.com/itm/NEW-DELL-Latitu ... 1625900251 . Или да си го поръчвам и кото сабя покаже.
П.п. забелязах, че има предложения с различни модификации за дъното . Как да разбера с какъв номер е моето?




Потребителски аватар
AugustinerFan
Мнения: 265
Регистриран на: Нед 19 апр 2015 2:22
Автомобил: Mini Cooper SD
Двигател: 2017
Местоположение: München

Re: Dell D630 "пердета" по монитора.

Мнениеот AugustinerFan » Нед 13 дек 2015 13:21


Oбщо взето предлаганите модели дъна са няколко, като на линка който си дал дъното R872J е с GPU Nvidia,на дргите модели DX686 и DT781 видеокартите са на Intel,това е разликата.Всички са съвместими.Виж добре дали има букви след D630 защото има още 3 модела ,C,XFR,ATG.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Dell D630 "пердета" по монитора.

Мнениеот инжектопляктор » Нед 13 дек 2015 13:45


NVidia видеата от тая серия се скапват. Вземи си Intel-ско. Да, проблемът е най-вероятно с видеото. Да, с газов поялник или пистолет за горещ въздух може и да го закрепиш временно. Може и да го разтопиш или изгориш - все тая, без това е развалено. Само не давай дъното на майстори да ти го "презапояват", че обикновено го правят и те с пистолет за горещ въздух и то след това и толкова работи - няколко месеца, до половин година и е аут.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8352
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Dell D630 "пердета" по монитора.

Мнениеот samo_pechka » Нед 13 дек 2015 14:05


Ясно. Ще видя какво точно пише.
Донякъде и аз съм си виновен за фала. Снощи ми се стори, че нещо охлаждането яко намаля/спря ...явно се е надръстила с боклуци перката. Ще се чисти де ама..то така става накрая, един път каруцата кат се обърне, пътища много :mhihi
Набързо проверих за по-добрите дъна, един път, че няма и много предложения, второ и ценово са кофти . Намерих от кофти дъната на сносна цена, 80 кинта с доставката, продавачът е от Холандия . От интелските графични под 80 доларес, без доставката и митото..няма. С тях става ...не ми се смята .
П.п. гледам един клип как ги пекат у фурната тия платки .
П.п. 2, странно кво стана с форума ни , нещо броя на мненията се затриха ли...


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Dell D630 "пердета" по монитора.

Мнениеот milmar » Нед 13 дек 2015 15:41


Ако чипа не е дефектирал, правилния начин е да се свали, да се почисти мястото и да се запои отново. Това с нагряването без сваляне не става добре, защото спойките са "сухи", няма флюс и като се нагрее, тинола се разтапя, но не покрива добре, не се образува хубава гладка спойка, а едно рехаво неправилно подобие на спойка. Само че тези спойки трябва да се направят при специални условия, много точен температурен режим, подгрява се цялата платка, не само мястото на спойката. Процесът се нарича "reballing", и освен матрица за нареждане на топчетата и самите топчета, трябва и апаратура. Аз съм сменял процесор на моя платка, на която имам схема и всичко, но предпочитам друг да го направи. Но представи си, че с духалката издухаш някой и друг SMD елемент по платката в близост до чипа, как ще подредиш пъзела вече :mrgreen .
Резултата от нагряването просто с духалка или във фурната е меко казано "мигай да те лАжем" :icon_lol . Аз бих си взел друго дъно, само да не е дефектно и то.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8352
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Dell D630 "пердета" по монитора.

Мнениеот samo_pechka » Пон 14 дек 2015 17:32


В момента разучавам подробностите. Може и да се навия на Фтора потреба дъно, с интел-ска графика


Потребителски аватар
drago_tr
Мнения: 2527
Регистриран на: Сря 09 мар 2005 13:28
Автомобил: Passat B5 Audi A4B6
Двигател: AFN AVB
Местоположение: Пловдив, Враца

Re: Dell D630 "пердета" по монитора.

Мнениеот drago_tr » Вто 15 дек 2015 0:29


Прегледай си първо лентовия кабел на матрицата, там където се прегъва да не е сдал багажа от отваряне и затваряне на капака, защото си мисля че ако се е отлепил чипа, дисплея въобще няма да светне.
Ето ти и един бърз урок за печене на дъното ако си го прежалил:
Вадиш дъното от лаптопа и откачаш всичко възможно по него каквото може да се откачи. Загряваш предварително фурната на печката на 180-200 градуса. Слагаш дъното на една дървена дъска, достатъчно голяма че да не висят краищата на дъното и го мяткаш във фурната за около 8-10 мин.
Вадиш дъното и го оставяш да се охлади на стайна температура и каквото сабя покаже после. Ако не стане от първия път, може да опиташ и втори.
Успех!


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8352
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Dell D630 "пердета" по монитора.

Мнениеот samo_pechka » Вто 15 дек 2015 18:48


Благодаря за съвета колега, съмнявам се лентовия кабел да е проблема, но и него ще вземем под внимание.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 52 госта