тема за осветление, лед крушки, енергоспестяващи и прочие

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
quattro^^
Мнения: 1662
Регистриран на: Пет 05 окт 2007 20:52
Автомобил: audi a6 c5
Двигател: AJL
Местоположение: Пловдив

тема за осветление, лед крушки, енергоспестяващи и прочие

Мнениеот quattro^^ » Пон 30 сеп 2013 0:03


Колеги започнах по етапна замяна на старите крушки с енергоспестяващи, но доколкото изчетох били вредни, сега се чудя дали да не се ориентирам към лед крушки въпреки цената.дайте препоръки има ли някой доволен от лед крушките?
Какво бихте препоръчали?




drmilendd
Мнения: 1115
Регистриран на: Вто 30 авг 2005 23:02
Автомобил: Opel Vectra
Двигател: 22ZE 2009
Местоположение: София
Контакти:

Re: тема за осветление, лед крушки, енергоспестяващи и прочи

Мнениеот drmilendd » Пон 30 сеп 2013 6:21


Лед крушките са най-добре. Сложих в банята три лунички по 4 вата и светят доволно много. Още повече, че ми излезе по евтино от обичайните халогенки, защото работят директно на 220 волта и няма нужда от скъп трансформатор


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6162
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: тема за осветление, лед крушки, енергоспестяващи и прочи

Мнениеот VWGT » Вто 08 окт 2013 11:44


аз имам 3 китайски лед лунички по 4W вързани директно на 220V, които взех уж временно и вече 3 месеца работят всяка нощ нон стоп. Ама бяха толкова китайски, че чак в магазина ги избирах да са с еднакъв цвят на светене, щото варираше от бяло до жълто. Имам и нощна лед лампа, с две думи съм доволен и при следващата смяна на крушките ще търся такива.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: тема за осветление, лед крушки, енергоспестяващи и прочи

Мнениеот milmar » Вто 08 окт 2013 12:03


Не зная кой знае и кой-не , но светодиод за бЕла светлина нЕма :icon_lol . Всичко що е LED и е бяло се получава от UV, както и при луменисцентните ламБи. UV естествено не е безопасно, а кое от двете (ЛЛ или LED) е по-безопасно не зная, но зависи като че ли най-вече от наличния ракламнен материал. Аз смених на 90% всичко в къщи на ЛЛ (енергоспестяващи). Само настолните лампи (за работна маса) са с добрите стари ЛНЖ и халоген.


Потребителски аватар
Milanov
Мнения: 619
Регистриран на: Сря 23 май 2007 15:03
Автомобил: passat B6
Двигател: TDI
Местоположение: София
Контакти:

Re: тема за осветление, лед крушки, енергоспестяващи и прочи

Мнениеот Milanov » Вто 08 окт 2013 12:46


Аз взимам от тук, лентите са на много добра цена и добро решение за осветление.
http://euro-led.net/

По принцип ползвам, икономични и лед крушки.
Ледовете светят по слабо!
В eBay цените са доста разумни, примерно:
http://www.ebay.com/itm/200811956817?var=500092204012&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649


Потребителски аватар
nokiangage
Мнения: 3374
Регистриран на: Сря 03 фев 2010 12:40
Автомобил: Passat B3 - 35i
Двигател: 1.8 RP 1990 - 90 hp. LPG only
Местоположение: Плевен, Варна
Контакти:

Re: тема за осветление, лед крушки, енергоспестяващи и прочи

Мнениеот nokiangage » Пон 03 авг 2015 20:46


Привет колеги, писна ми да гърмят кръщки в нас и да стресирам кучето, та мой познат смени вече кабелите и фасунките на 3 от основните лампи в дома след бая смяна на евтини крушки, ама някои наистина се пръскаха и фасунките бяха на парчета също... Та и днес след 10 дена светене пак изгоря още една обикновена крушка от онези за по 80 стотинки, докато за другите две взех от следните и ще видя колко ще изкарат. На мен ми приличат на автомобилна крушка :mhihi ама пишеше 104W еквивалентна на 140W и свети добре:
Изображение

Някой пробвал ли е от този тип?:
Изображение


Потребителски аватар
Milanov
Мнения: 619
Регистриран на: Сря 23 май 2007 15:03
Автомобил: passat B6
Двигател: TDI
Местоположение: София
Контакти:

Re: тема за осветление, лед крушки, енергоспестяващи и прочи

Мнениеот Milanov » Вто 04 авг 2015 8:26


По темата, смених всички крушки с ЛЕД и нямам забележки.
Взимам от този търговец:
http://www.aliexpress.com/store/1292056


Потребителски аватар
Mihailov78
Мнения: 1112
Регистриран на: Пет 30 апр 2010 11:15
Автомобил: T3 Caravelle
Двигател: DG 1900cc Petrol
Местоположение: Sofia

Re: тема за осветление, лед крушки, енергоспестяващи и прочи

Мнениеот Mihailov78 » Вто 04 авг 2015 10:04


Тези лампи на този търговец имат следните коментари:

..Взял несколько шутк на пробу и проверил по параметрам люксметром и ваттметром. Заявленые мощности берутся с потолка.Скорее всего пишется потребляемая реактивная мощность.Например по яркости заявленная 20 ватная лампа светит менее 40 ватной лампы накаливания...


С две думи светят слабо, най-мощната от 20 вата свети по-слабо от 40 ватова с жичка, ти сигурен ли си че светят добре и силно??


Потребителски аватар
kostik
Мнения: 149
Регистриран на: Пон 23 яну 2012 16:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София, жк.Люлин

Re: тема за осветление, лед крушки, енергоспестяващи и прочи

Мнениеот kostik » Вто 04 авг 2015 10:12


Всички крушки у нас са енергоспестяващи от "ИКЕА" и са с жълтеникав цвят, като нормалните стари крушки. Много съм доволен за сега изгоряла няма, това са 9 месеца.
Нека колегите обяснят, защо са вредни малко по-подробно?


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: тема за осветление, лед крушки, енергоспестяващи и прочи

Мнениеот инжектопляктор » Вто 04 авг 2015 11:47


kostik написа:Нека колегите обяснят, защо са вредни малко по-подробно?

CFL лампите имат живак в себе си. LED нямат. CFL каквито имаш ти от ИКЕА светват бавно на пълна мощност, LED светват веднага. Светлината на LED е с по-малко трепкане от CFL. LED харчат по-малко ток от CFL и по-малко се нагряват. LED излъчват много по-малко UV лъчи от CFL. Проблемът и при двата вида осветление е спектъра. Бялата светлина как се получава или жълтата. Нажежаемите имат най-добър спектър, докато CFL и особено LED имат пикове. Трудно се прави естествена светлина.
nokiangage написа:На мен ми приличат на автомобилна крушка ама пишеше 104W еквивалентна на 140W и свети добре:
Някой пробвал ли е от този тип?

Ама те халогенните, които ги има вече на фасунга E27, т.е обикновени са много сходни до автомобилните. Предлагат малко по-висока ефективност. Примерно 78W свети за 100.
По вторият въпрос - за заместване на обикновена лампа 100W търси LED крушка с 12W или повече вата. Аз в момента имам 4 LED крушки с 2 години гаранция, марка VTAC. Общо взето съм доволен. Зарекох се да махам обикновените, че където светят интензивно много гърмят, остават във фасунгата, един път ми завариха ключа за осветление - късо направи при гърмежа. Имам останали на някои места OSRAM от старите, с тях няма проблем. Поради уж забраните в ЕС, сега се е наводнило с турски и китайски крушки от 50 стотинки нажежаеми, които са голям боклук.


Потребителски аватар
bambo80
Мнения: 23
Регистриран на: Чет 29 окт 2009 11:50
Автомобил: vw golf
Двигател: 1.6 akl 1999
Местоположение: sofia

Re: тема за осветление, лед крушки, енергоспестяващи и прочи

Мнениеот bambo80 » Вто 04 авг 2015 12:09


Тези VTAC на кутийка какво пише.Колко харчи и за колко свети?


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: тема за осветление, лед крушки, енергоспестяващи и прочи

Мнениеот инжектопляктор » Вто 04 авг 2015 12:26


bambo80 написа:Тези VTAC на кутийка какво пише.

15W харчи, 1500lm, свети колкото обикновена от 100W. 12W свети като 80W някъде. Цената е 14лв на дребно, мисля че над 4 бройки от ЩайнбергерКонрад, от където ги купих, дават намаление на цената - стават някъде 12лв бройката.


Потребителски аватар
Milanov
Мнения: 619
Регистриран на: Сря 23 май 2007 15:03
Автомобил: passat B6
Двигател: TDI
Местоположение: София
Контакти:

Re: тема за осветление, лед крушки, енергоспестяващи и прочи

Мнениеот Milanov » Вто 04 авг 2015 13:15


Mihailov78 написа:Тези лампи на този търговец имат следните коментари:

..Взял несколько шутк на пробу и проверил по параметрам люксметром и ваттметром. Заявленые мощности берутся с потолка.Скорее всего пишется потребляемая реактивная мощность.Например по яркости заявленная 20 ватная лампа светит менее 40 ватной лампы накаливания...


С две думи светят слабо, най-мощната от 20 вата свети по-слабо от 40 ватова с жичка, ти сигурен ли си че светят добре и силно??


Колега бъди сигурен, че светят колкото си пише, взимал съм различни ватове... разбирам от тоци!
Взимах и от други търговци, но са слаби... но както решиш, не правя реклама а споделям опита си... пък Руските граждани да си пишат каквото искат...


Потребителски аватар
radi_nrj
Мнения: 9331
Регистриран на: Вто 20 ное 2007 16:06
Автомобил: Audi A6 C4 Quattro Golf 4 TDI
Двигател: AEL ALH
Местоположение: София

Re: тема за осветление, лед крушки, енергоспестяващи и прочи

Мнениеот radi_nrj » Вто 04 авг 2015 15:59


У нас имам само 2 енергоспестяващи тип луминисцентни, една Осрам (свети бяло към синьо и бръмчи на стар трансформатор), Другата е Филипс 2700K, свети с топла бяла към жълта светлина и не се чува. И на 2-те от практична гледна точка кусура им е, че ако е студено имат нужда от време да загреят.

Всички останали съм сменил с LED на V-TAC и съм изключително доволен. За да не се чувствам като в операционна взех пак 2700K топла бяла светлина. Навсякъде съм с плафони с по 2 крушки, където трябва повече светлина 2х12W, а където не е фатално да свети силно са 2х5W. Сменях ги миналата година, за сега всичко е ток. :mhihi


Потребителски аватар
nokiangage
Мнения: 3374
Регистриран на: Сря 03 фев 2010 12:40
Автомобил: Passat B3 - 35i
Двигател: 1.8 RP 1990 - 90 hp. LPG only
Местоположение: Плевен, Варна
Контакти:

Re: тема за осветление, лед крушки, енергоспестяващи и прочи

Мнениеот nokiangage » Сря 05 авг 2015 11:06


И аз рещих да пробвам от тези LED на V-TAC за да видя как е. Взех 5W и 4500K за 7,40 лева и свети приятно, странно ми е за тази цена да има 2 години гаранция но ще видим как ще е в дългосрочен план - ако устиска, ще подменя всичките с такива.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 17 госта