Камина: коя горивна камера да избера?

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
Harrry
Мнения: 239
Регистриран на: Нед 16 апр 2006 10:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Камина: коя горивна камера да избера?

Мнениеот Harrry » Нед 14 сеп 2014 13:24


Колеги, много пъти съм имал полза от съветите ви, сега реших и по тоя въпрос да се допитам, който има нещо общо с темата Фолксваген по понятието вътрешно горене, а и също че и двете са ми тръпка. Миналата зима завъртях клапаните на парното и минах на дърва. Месечните разходи за отопление спаднаха драстично. Печката сам си я направих от стар бойлер и гори учудващо добре. Но е тънкостенна - 2 мм, и съответно КПД-то е минимално. Освен това,след като завърша ремонта на хола, подобно творение на сръчните ми ръце хич няма да се връзва с обстановката. Отдавна си мечтая да си направя камина, още повече, уверих се, че коминът тегли, значи няма да си дам парите на вятъра. Спрял съм се на два модела и не знам кой да предпочета:

1. INVICTA 700 Minos, чугунена. Производител - Laudel, Франция.
Размери: H 611.5 x W 692 x D 398 mm
Номинална мощност: 14kw
Тегло: 96кг.
Ф.180 мм

2. B 1.0-2+c (с клапа) QUANTUM 700, чугунена
Производител: “Cheminees Diffusion” Франция
Размери: L 695 P 415 H 765 мм
Номинална мощност: 12kw
Стъкло: Стъклокерамика
Димоотвод: Ф200
Тегло: 114кг.

Разликата в цените е минимална. Въпросът е, коя ще работи по-добре? Може би някой има впечатления, или разбира от тази материя. Мощността, както я дават, е доста относителна величина, преди втората също я пишеха 14 кВ, сега са про-скромни. Забелязах, че има камери с еднаква мощност и с голяма разлика в цените. Ще съм благодарен да получа мнения и съвети!




Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4285
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Камина: коя горивна камера да избера?

Мнениеот tdi fen » Нед 14 сеп 2014 15:12


много зависи каква квадратура ще топлиш аз без да се колебая бих избрал втората защото има клапа отгоре това е много важно за до можеш да регулираш тягата а от там мощността и разхода давам ти пример камина или печка без тази клапа дървата вътре горят като барут постоянно стоиш до нея да хвърляш дърва а когато е топло става голяма жега вътре,ако има клапа отгоре като я затвориш си гори бавно и кротко с часове съответно контролираш по-добре температурата и разхода на дърва е доста по-малък казва ти го човек които се отоплява над 10 години на дърва


Потребителски аватар
vucata
Мнения: 3610
Регистриран на: Пон 28 сеп 2009 8:38
Автомобил: Ford Mondeo MK2
Двигател: 1.8TD 2000
Местоположение: Bulgaria- Sofia
Контакти:

Re: Камина: коя горивна камера да избера?

Мнениеот vucata » Нед 14 сеп 2014 15:59


Плюс още един глас за тази с клапата. Ще са ти необходими по-малко кубика дърва със сигурност. Разпалва се бързо и след това както е казал колегата над мен, ще контролираш горенето. :th_up


phantom_
Мнения: 2205
Регистриран на: Нед 25 сеп 2011 11:53
Автомобил: VW passat+BMW X3+Honda St1300
Двигател: avf+m47
Местоположение: shabla

Re: Камина: коя горивна камера да избера?

Мнениеот phantom_ » Нед 14 сеп 2014 16:58


Задължително с клапа колега :th_up


Потребителски аватар
Harrry
Мнения: 239
Регистриран на: Нед 16 апр 2006 10:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Камина: коя горивна камера да избера?

Мнениеот Harrry » Пон 15 сеп 2014 9:10


Благодаря, колеги, обаче клапата е опция и при двата модела, просто даваш стотина лева, примерно, отгоре, и си с клапа. На първата вариантът с клапа е Minos + C, дават я на цена 990 лв, докато без клапа е 876 лв. При втория модел – B 1.0-2 цените без и с клапа са съответно 1023 лв и 1140 лв. Може би беше грешка, че дадох примерите единият с клапа, другия - без, защото ме интересуват повече другите функционални качества на моделите. Прави впечатление, че Инвикта тежи по-малко - 97 кг, а втората, B 1.0-2 - 114 кг, а си мисля, че повече метална маса означава и повече акумулиращ ефект. Инвикта я дават 14 кВ и е по-евтина, това определено накланя везните в нейна полза, но пък прочетох мнения на клиенти, които са критични за нея. Както вече споменах, се съмнявам, че приведените мощности са напълно достоверни.
Колкото до отопляемия обем, директно в хола, където ще е камината, има 91 кубика, а с въздуховоди прибавям още три по-малки помещения: 41, 38 и 23 кубика и обемът общо е 193 кубика, с добра изолация (нова луксозна дограма, с два реда гумени уплътнения). Значи, ако ще се отопляват наведнъж всички стаи, което е малко вероятно, са нужни към 10-11 kW мощност.

Последна промяна от Harrry на Пон 15 сеп 2014 9:22, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
Harrry
Мнения: 239
Регистриран на: Нед 16 апр 2006 10:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Камина: коя горивна камера да избера?

Мнениеот Harrry » Пон 15 сеп 2014 9:20


Относно тягата - да, безусловно тя влияе на силата на горене, но то се регулира и от достъпа на кислород също така - отдолу на камерите има такава клапа (резенце). Най-добре е да си прокараш отвън от стената тръбичка директно до тая клапа, но става и с открехнат прозорец...


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4285
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Камина: коя горивна камера да избера?

Мнениеот tdi fen » Пон 15 сеп 2014 11:29


тази отдолу за достъпа на кислород не върши абсолютно никаква работа може би докато е студена вътре и се разпали после не можеш да я контролираш изобщо с нея както си го описал ти трябват около 12 kW обаче тези данни които им дават са на хартия примерно дървата трябва да са определено количество и с опредена влажност при определен достъп на кислород и тяга това са условия които са трудно постижими (както за разхода на колите производителя я тества в изкуствени условия и дава разход които в реални условия е почти не недостижим )


Потребителски аватар
Harrry
Мнения: 239
Регистриран на: Нед 16 апр 2006 10:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Камина: коя горивна камера да избера?

Мнениеот Harrry » Сря 17 сеп 2014 13:16


Колеги, в момента обмислям още една възможност, в "Бриколаж" видях модел на Инвикта - Foyer 700 LATERALE F100, на доста поносима цена, това за мен не е без значение - 14 kW, само че таванът ѝ е някакъв такъв - плосък, необичайно:
Изображение
Та, дават ми я за 540 лв, от лят френски чугун, всичко изглежда нормално. Въпросът ми е, защо аналогични модели в други магазини са двойно по-скъпи, и дали да не си налягам парцалите и да си взема горивна камера по джоба дори и тя в нещо да отстъпва (ако отстъпва!) на двойно по-скъпите? Между другото, същият модел камера във френски сайт е на цена 189 евро, също колкото искат и за най-скромния модел на Шемине Дифузион: А-1, който в България върви по 900 лв. - къде е Киро - на кирия, както се казва.


Потребителски аватар
vucata
Мнения: 3610
Регистриран на: Пон 28 сеп 2009 8:38
Автомобил: Ford Mondeo MK2
Двигател: 1.8TD 2000
Местоположение: Bulgaria- Sofia
Контакти:

Re: Камина: коя горивна камера да избера?

Мнениеот vucata » Сря 17 сеп 2014 13:30


Ако имаш време отиди до едно място. Значи преди 2 години когато дядката на жената искаше да си купува камина с водна риза вика айде да ме закарш до едно шано място. Викам айде. Запалихме колата и отидохме до там. Мястото се намира зад МЕТРО Божурище. Дефакто трябва да завиеш в локалното и веднага в дясно преди метро. След 50тина метра мисля завиваш пак в дясно, минаваш един портал, веднага в ляво после веднага в дясно и от дясно ти се пада склада с печките, камините и всички там дивотии...Ако имаш свободно време провери дали има нещо като за теб.


Петър Петров
Мнения: 1139
Регистриран на: Вто 03 юли 2007 23:03
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Нови Искър

Re: Камина: коя горивна камера да избера?

Мнениеот Петър Петров » Пон 06 окт 2014 21:25


Колега, тия изпълнения имат доста лошо КПД. Преди да купиш нещо, провери и при Дявач - малко по-виски са цените, но за КПД ти гарантирам че е по-високо.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 21 госта