Въпрос за стационарен GSM-има ли такъв с две слушалки?

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
FELIPE
Мнения: 1740
Регистриран на: Нед 24 апр 2005 19:51
Автомобил: VW Bora 2002
Двигател: ASZ
Местоположение: Асеновград

Въпрос за стационарен GSM-има ли такъв с две слушалки?

Мнениеот FELIPE » Сря 09 сеп 2015 17:31


До вчера имах стандартен стационарен жичен телефон към Виваком,бях му вързал към жицата втори телефон и така съм го ползвал десетки години понеже с майка ми(пенсионер ) живеем на различни етажи.Обаче телефона или по-точно връзката с него се развали и сега ни предлагат стационарен GSM,обаче само с една слушалка,тази с картата.Та въпроса ми е има ли вариант да продължим по стария начин т.е. да имаме една майка,която е с картата и две слушалки ,които по радиовълни да си общуват с нея,откъде мога да закупя такъв апарат,има ли изобщо и ще може ли да работи със сим картата,която ще ми дадат със стационарния GSM?




Потребителски аватар
georgebonev
Мнения: 3099
Регистриран на: Пет 10 май 2013 10:04
Автомобил: Golf 3 Variant
Двигател: 1.9 TD AAZ 1994
Местоположение: Търговище
Контакти:

Re: Въпрос за стационарен GSM-има ли такъв с две слушалки?

Мнениеот georgebonev » Сря 09 сеп 2015 19:31


Можеш ли да обясниш кое се развали, че стария телефон не може да работи вече?
Самия телефон ли се развали нещо или "доставката" на сигнала до него?
До сега пак с карта ли беше телефона?


Потребителски аватар
FELIPE
Мнения: 1740
Регистриран на: Нед 24 апр 2005 19:51
Автомобил: VW Bora 2002
Двигател: ASZ
Местоположение: Асеновград

Re: Въпрос за стационарен GSM-има ли такъв с две слушалки?

Мнениеот FELIPE » Сря 09 сеп 2015 20:13


Без карта беше,нормален си стационарен телефон,от няколко дни не работеше и се обадихме на техниците по поддръжката,днес са дошли,като само майка ми бе в къщи,аз на работа,казали са че повредата е такава,че имаме два варианта- стационарен GSM или да се отказваме,предложили са на майка ми да подпише декларация ,че се отказва от старата технология(жицата) и тя е подписала,казали са,че до няколко дни ще донесат телефон с карта ,като може да се ползва само един апарат,този с картата.


Потребителски аватар
georgebonev
Мнения: 3099
Регистриран на: Пет 10 май 2013 10:04
Автомобил: Golf 3 Variant
Двигател: 1.9 TD AAZ 1994
Местоположение: Търговище
Контакти:

Re: Въпрос за стационарен GSM-има ли такъв с две слушалки?

Мнениеот georgebonev » Сря 09 сеп 2015 20:37


Още на първо четене ми се струва, че искат да ви "изклатят" и след като сте подписали вече, отказ май няма, или има в определен срок...

И двата апарата ли нямат връзка? Ако - да, то вероятно някоя жичка е прекъсната по трасето преди "майката"... Виваком да си оправят повредата.
Аз щях да пробвам първо с друг подобен апарат, за да се разбере къде е проблема - преди апарата или след него...

Причината за отказ да работи стария апарат може да е прекъснат кабел или ако има бутонче за тонално набиране - да е бутнато в друго положение... Може и слушалката (или микрофона) да се е откачил/а вътре...

Ако (другия случай) е имало съобщение, че централата се обновява и минават изцяло на ГСМ връзка - то би трябвало да са ви информирали и да знаете предварително, че ще спре услугата...

При апарат с карта не мисля, че има възможност за втори апарат, закачен на първия.
Все едно ползвате един нормален ГСМ телефон и да искаш да звъниш от друг, като ползваш първия...


Потребителски аватар
ivanovkbg
Мнения: 850
Регистриран на: Вто 27 мар 2012 12:43
Автомобил: Passat B6
Двигател: BKP 2007 4Motion
Местоположение: София

Re: Въпрос за стационарен GSM-има ли такъв с две слушалки?

Мнениеот ivanovkbg » Пет 11 сеп 2015 8:22


Всичко казано до тук са празни приказки.
Стационарен GSM се предоставя на абонатите, когато няма възможност да се възстанови връзката по жицата — това може да стане по ред причини — комшиите не пускат техници в имота си, от където минава жицата Ви, проблем с кабелите под земята, който не може да бъде отстранен и т.н..
В такива случаи на клиента се предлага да подпише протокол за преминаване към технологии АНО, както им викаме ние. Ако случайно не иска договора му се прекратява, ако подпише му се предоставя телефон със СИМ, като се запазва стария абонаментен план.
При преминаване по АНО не може да се ползват два апарата.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6156
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Въпрос за стационарен GSM-има ли такъв с две слушалки?

Мнениеот VWGT » Пет 11 сеп 2015 16:14


редовен номер, ама нямате много опции.
реално няма повреда, просто спират поддръжката на кабелните мрежи. В един ден услугата спира и след това почват да преподписват масово с абонатите. Така направиха на селото при баба ми.
Това си имат и положителна страна (поне преди беше така). Където и да отидеш, стига Виваком да има обхват, може да си вземеш телефона с теб. Реално имаш преносим-стационарен пост.

А и тия телефони май нямат СИМ карта, само чип, който не може да се вади от телефона (май е запоен директно на платката). Ако имаше СИМ, можеше чрез ГСМ гейтуей да се мисли нещо, ама сега е дърво работата.


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3927
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Въпрос за стационарен GSM-има ли такъв с две слушалки?

Мнениеот joro_kem » Пет 11 сеп 2015 16:19


VWGT написа:...А и тия телефони май нямат СИМ карта, само чип, който не може да се вади от телефона (май е запоен директно на платката). Ако имаше СИМ, можеше чрез ГСМ гейтуей да се мисли нещо, ама сега е дърво работата.

имат - със сим-карта са


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Въпрос за стационарен GSM-има ли такъв с две слушалки?

Мнениеот milmar » Пет 11 сеп 2015 16:20


Това с преносимият пост не знам за кои телефони важи, но този с който разполагам аз е заключен в рамките на обхвата на клетката. Занесеш ли го другаде си пише Viva... и т.н. но не можеш да разговаряш :smile .


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6156
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Въпрос за стационарен GSM-има ли такъв с две слушалки?

Мнениеот VWGT » Пет 11 сеп 2015 17:05


joro_kem написа:
VWGT написа:...А и тия телефони май нямат СИМ карта, само чип, който не може да се вади от телефона (май е запоен директно на платката). Ако имаше СИМ, можеше чрез ГСМ гейтуей да се мисли нещо, ама сега е дърво работата.

имат - със сим-карта са

хм, интересно, веднъж рових по този на баба ми, ама не намерих слота

значи може и да ти се получи колега :) на тоя нашия не видях никакви портове по апарата, та най-добре някой да провери твоя какъв модел е. Общо взето ще трябва да си направиш малка IP ценктралка с два IP телефона и един гейт. Обаче ще ти трябва човек, който разбира ... а и цената според изпълнението зависи ... едно 400 лв поне може да се върже. Поне имаш варианти :)

Иначе относно преносимостта съм сигурен, че ставаше (за сега не знам). Баба ми зимува на 200 км от селото, където телефона се води и си го носеше с нея. Може да са го резнали обаче или да е въпрос на план, не знам.


Потребителски аватар
FELIPE
Мнения: 1740
Регистриран на: Нед 24 апр 2005 19:51
Автомобил: VW Bora 2002
Двигател: ASZ
Местоположение: Асеновград

Re: Въпрос за стационарен GSM-има ли такъв с две слушалки?

Мнениеот FELIPE » Пет 11 сеп 2015 17:33


Реших кардинално въпроса на принципа "има виваком има проблем ,няма виваком няма проблем",та какво е решението,досега плащах и щях да продължа да плащам 7,80 инвалиден план(на майка ми) към виваком,питах ги поддържат ли услугата екстра сим както е при мтел,те казаха -не,та реших да преместя номера към мтел,хем имат екстра сим(един номер две карти),хем ще ми излезе по-евтино,има 3,90 абонаментен план за стационарен GSM(с доста атрактивни условия,примерно-неограничени безплатни разговори в мрежата им,а ние всички сме в тяхната мрежа,майка ми ще може да разговаря на воля)+ 2,90 за втората карта,та така виваком ме загубиха като абонат.Иначе майка ми наистина е подписала ,че иска да смени технологията(иначе няма да има стационарен),както е писал колегата ivanovkbg.


Потребителски аватар
ivanovkbg
Мнения: 850
Регистриран на: Вто 27 мар 2012 12:43
Автомобил: Passat B6
Двигател: BKP 2007 4Motion
Местоположение: София

Re: Въпрос за стационарен GSM-има ли такъв с две слушалки?

Мнениеот ivanovkbg » Пет 11 сеп 2015 17:45


Мда, подписва се протокол — ако клиента откаже договора се прекратява, тъй като невъзможността за възстановяването на жичната връзка не е по вина на клиента.
И да телефоните(стационарните GSM) имат СИМ карта. Виваком имат 3-4 вида такива апарати — 3 от които са големи, разполагат с антена на самият апарат и 1 който е със станция, която се използва за зареждане на самият апарат. Всички обаче работят със стандартна СИМ карта.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Въпрос за стационарен GSM-има ли такъв с две слушалки?

Мнениеот milmar » Пет 11 сеп 2015 18:55


Понеже ми стана интересно, макар че уж съм напълно сигурен, може ли такъв телефон да работи на произволно място? Аз съм пробвал преди години, когато го сложиха на село, но да не би да не съм изчакал достатъчно и да съм си направил грешни изводи. SIM си има, но не съм пробвал да сложа SIM от нормален GSM.


Потребителски аватар
ivanovkbg
Мнения: 850
Регистриран на: Вто 27 мар 2012 12:43
Автомобил: Passat B6
Двигател: BKP 2007 4Motion
Местоположение: София

Re: Въпрос за стационарен GSM-има ли такъв с две слушалки?

Мнениеот ivanovkbg » Пет 11 сеп 2015 21:18


Здравей, колега.
Аз също си мисля, че телефона може да работи на произволно място. Имало е случаи в които телефон е пренесен на 50км от мястото където трябва да е и работеше. Не съм напълно сигурен, но смятам, че ще работи.
Относно вторият ти въпрос. Не съм пробвал, но ми е останало, че СИМ картата от апарата може да бъде поставена на нормален GSM и работи. Мисля си обаче, че СИМ карта в този стационарен апарат няма да тръгне или ако тръгне то тя ще трябва да е Вивакомска. Ако се интересуваш мога да тествам и да споделя.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6156
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Въпрос за стационарен GSM-има ли такъв с две слушалки?

Мнениеот VWGT » Съб 12 сеп 2015 10:23


не знам Виваком с какви възможности разполагат (и интерес да го нарпавят), но чисто по пътя на логиката:
- един телефон може да се заключи към един оператор (те това сигурно са го направили)
- един СИМ може да се заключи само за определен телефон, както и един телефон да е само към един СИМ (не знам дали са го нарпавили)
- един СИМ може да се заключи в определен регион (за определени клетки), също би следвало да важи и зателефона

Този телефон си има IMEI, СИМ-ът си име IMEI, проблемът остава чисто софтуерен, дали имат туул-овете, с които да го направят.
А за нас остава да тестваме :)
Преди време (2 год) поне преносимостта на 200 км работеше. Другото не съм го пробвал.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Въпрос за стационарен GSM-има ли такъв с две слушалки?

Мнениеот milmar » Съб 12 сеп 2015 10:52


Благодаря за информацията, ще опитам отново. В моя случай става въпрос не за 200, а само за 40км.
Надявам се че авторът на темата няма против, че обсъждането премина в малко различна посока.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 34 госта