Разширяване обхвата на Wi-Fi мрежа - по-силна антена или repeater ?

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2217
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Разширяване обхвата на Wi-Fi мрежа - по-силна антена или repeater ?

Мнениеот Каспър » Чет 16 юни 2016 14:04


Здравейте. Имам рутер TP Link WR740N заводски с 5dbi антена. Намира се в апартамент на третия етаж и дори в самия апартамент, но в друга стая обхвата му пада до нула. Искам да усиля сигнала така че да хващам мрежата от другия ми апартамент който е на втория етаж по диагонал на горния. Интересува ме как е най-подходящо да усиля сигнала ? Аз мисля да монтирам по-силна антена на рутера, но не знам колко силна антена ми трябва за да свърши работа. Дали такава 12dbi антена ще стане или е необходима по-силна? В описанието й пише, че разширява обхвата до пет пъти. Другия по-скъп вариант е repeater, но за него мисля, че няма да може да усили достатъчно сигнала, защото пише че дублира силата му, а това ми се вижда недостатъчно за да има добро покритие в долния апартамент. Има няколко дървени и метални врати и няколко панелни прегради освен голямото разстояние между стаите в двата апартамента. Вие какво мислите?




Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19164
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Разширяване обхвата на Wi-Fi мрежа - по-силна антена или repeater ?

Мнениеот stefan4o » Чет 16 юни 2016 14:17


Или кабел с втори рутер като твоя или рутер за 500-600лв. Тези двата са най-сигурни варианти. Другото е проба-грешка.
Освен това твоя рутер би трябвало да е с НЕсваляема антена, как смяташ да монтираш тази на него?


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2217
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Разширяване обхвата на Wi-Fi мрежа - по-силна антена или repeater ?

Мнениеот Каспър » Чет 16 юни 2016 14:43


Не съм се замислял за демонтажа на старата антена. Ако не може да се подмени с по-силна значи този вариант отпада. За кабели не ми се дупчи. Евентуално с няколко repeater-а или рутер с по-голям обхват ?


Потребителски аватар
Milanov
Мнения: 619
Регистриран на: Сря 23 май 2007 15:03
Автомобил: passat B6
Двигател: TDI
Местоположение: София
Контакти:

Re: Разширяване обхвата на Wi-Fi мрежа - по-силна антена или repeater ?

Мнениеот Milanov » Чет 16 юни 2016 15:04


Имах тема в форума:
viewtopic.php?f=67&t=427433

Аз ползвам един рутер 8 серия на тплинк като рипитър, тоест вземи още един рутер 8 серия /това са тези с двете антени/ и го настрой като рипитър.


Потребителски аватар
zografski
Мнения: 2589
Регистриран на: Сря 25 мар 2009 18:10
Автомобил: Golf IV V6 4Motion
Двигател: AUE 2001
Местоположение: Sofia

Re: Разширяване обхвата на Wi-Fi мрежа - по-силна антена или repeater ?

Мнениеот zografski » Чет 16 юни 2016 15:10


най-добрия вариант е с wifi access point, особено ако територията която искаш да покриеш е с много стени и етажи!
Има модели на TP-LINK, които използва Repeater Mode, свързвайки много access points помежду им с технология Wireless Distribution Service (WDS), така че да увеличи обхвата и силата на сигнала на мрежата. По този начин имате възможност да създадете безжична мрежа с по-голямо покритие, която да включва повече потребители. Примерен модел - TP-Link Wireless Access Point N 150Mbps TL-WA701ND


Somi
Мнения: 687
Регистриран на: Вто 22 фев 2011 20:26
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Разширяване обхвата на Wi-Fi мрежа - по-силна антена или repeater ?

Мнениеот Somi » Пет 17 юни 2016 10:39


Стара тема но става номера нито дупчиш нито гадаеш дали ще метне до там.Има на прилична цена.
viewtopic.php?t=328360


Потребителски аватар
Milanov
Мнения: 619
Регистриран на: Сря 23 май 2007 15:03
Автомобил: passat B6
Двигател: TDI
Местоположение: София
Контакти:

Re: Разширяване обхвата на Wi-Fi мрежа - по-силна антена или repeater ?

Мнениеот Milanov » Пет 17 юни 2016 11:03


Somi написа:Стара тема но става номера нито дупчиш нито гадаеш дали ще метне до там.Има на прилична цена.
viewtopic.php?t=328360


Да обърна внимание, че тези устройства работят до електромера, тоест само в мрежата на апартамента или ако е къща с трифазен ток, само на фазата на която е сложено.
Добра идея, но при този случай, не върши работа, предполагам, че двата апартамента си имат отделни електромери.


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2217
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Разширяване обхвата на Wi-Fi мрежа - по-силна антена или repeater ?

Мнениеот Каспър » Пет 17 юни 2016 13:00


Мрежата ще я ползвам само аз така че други AP-та не са ми необходими. Само рипитърите са на цената на рутерите, а рутера може да работи и като рипитър, но да върши и доста други неща ако се наложи. За powerline адапторите Milanov обясни защо в моя случай не вършат работа. Затова най-подходящото решение според мен е това което той предложи, да взема втори рутер и да го ползвам като рипитър. За сега обмислям кой от двата модела на Tp Link да взема - WR841N или WR940N. Клоня към първия заради по-ниската цена, но дали двете му антени ще осигурят необходимото покритие не съм сигурен. Втория рутер WR940N е с три антени, но и със 70% по-скъп от WR841N, тоест за парите които ще дам за него мога да взема два WR841N ако обхвата на първия е недостатъчен. Затова мисля да пробвам първоначално с един WR841N и да видя какво ще се получи. Не разбрах могат ли да се свържат два или повече рутера в режим рипитър ако се наложи още да се разширява или засилва безжичната мрежа?


Somi
Мнения: 687
Регистриран на: Вто 22 фев 2011 20:26
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Разширяване обхвата на Wi-Fi мрежа - по-силна антена или repeater ?

Мнениеот Somi » Пет 17 юни 2016 15:00


Колега предполагам си наясно какво се случва с таймингите след няколко повторители.
пробвай да метнеш на рутера DD-WRT и да му вдигнеш W.Това е за безпари.


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2217
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Разширяване обхвата на Wi-Fi мрежа - по-силна антена или repeater ?

Мнениеот Каспър » Пет 17 юни 2016 17:12


Като начало ще заменя сегашния рутер с някой от гореспоменатите след което ще го преместя близо до входната врата на горния апартамент за да видя дали така ще се хваща дори и слаб сигнал от входа на долния апартамент. Ако имам слаб сигнал ще го прихвана със сегашния рутер поставен на входа на долния апартамент и това ще е достатъчно, ако не е ще му кача DD-WRT и ще пробвам това което предложи. Въпросът ми за монтирането на няколко рипитъра беше по-скоро от любопитство дали е технически възможно да се засилва сигнала няколко пъти чрез такива устройства, ясно е че качеството на връзката ще пада след всеки следващ рипитър.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19164
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Разширяване обхвата на Wi-Fi мрежа - по-силна антена или repeater ?

Мнениеот stefan4o » Пет 17 юни 2016 20:31


Пробвай с нещо такова:
http://www.emag.bg/bezzhichen-ruter-n-3 ... EBC92BBBM/


drotomir
Мнения: 628
Регистриран на: Съб 27 окт 2012 20:30
Автомобил: Polo 9N3 2008 1.4 16V
Двигател:
Местоположение: warna

Re: Разширяване обхвата на Wi-Fi мрежа - по-силна антена или repeater ?

Мнениеот drotomir » Пет 17 юни 2016 21:01


Имам тп линк 941 определено е по добър откъм обхват от 740 но не е нищо особено , силно се съмнявам да покрие два апартамента.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19164
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Разширяване обхвата на Wi-Fi мрежа - по-силна антена или repeater ?

Мнениеот stefan4o » Пет 17 юни 2016 21:12


И аз се съмнявам. Иначе мога веднага да му покажа модел, който може... ама цената, ах цената :mhihi


Потребителски аватар
kostik
Мнения: 149
Регистриран на: Пон 23 яну 2012 16:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София, жк.Люлин

Re: Разширяване обхвата на Wi-Fi мрежа - по-силна антена или repeater ?

Мнениеот kostik » Пет 17 юни 2016 21:18


Вариант 1: Един NanoStation M5 (около 25 dBi ми се въртят в главата) и ще те боли глава от сигнал. Чат пат ги слагаме по дворовете на хората за да си лъчат къщите. (цена по спомен 90лв.)
Вариант 2: Един рутер не много скромен, но... MicroTIK пуснаха малки домашни рутери а за тях има страхотни антени и е много стабилен. В случая той върви с вградена 3.5 dBi просто се продават и страхотни аксесоари т.е. антени от по 20 dBi.(цена по спомен 90лв.)
Вариант 3: Едно кабелче до втора точка и рутер примерно Netis.(цена по спомен 20лв.) Кабела препоръчвам да е меден а не помеднен на дребно около 60ст./м UTP би трябвало да свърши работа.
Принципно не би трябвало да изчезва на нула с тези 5dBi за това разстояние, но явно не са толкова или има нещо друго. До сега никъде не сме слагали или препоръчвали "Repeaters".
Трябва да се има предвид и приемника. Тук ще добавя и пример: Имам две WiFi карти на TPLink и двете са N Серия сходни. Едната карта лови рутера ми на 2 а другата на макс. Логично е рутера да не се слага около стари телевизори, хладилници, микровълнови и други техники с възможност да намаляват сигнала.
Чисто информативно броят антени са определящи за скоростта, но не и за обхвата. Един рутер с три статични антени по 5 dBi и друг с една 5dBi няма да направят осезаема разлика в обхвата. По-скоро бих заложил на нулева ако са мобилни, но не като горният пример а найстина мобилни, тогава е друго.
Хората много обичат да ги плашат с старите рутери на линксис дето ги сглобяваха в БАН Слатина от по 1000 лева, но времената се менят и техники бол.


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2217
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Разширяване обхвата на Wi-Fi мрежа - по-силна антена или repeater ?

Мнениеот Каспър » Пет 17 юни 2016 22:37


Nanostation M5 е на цена от 160 лв. и аз няма да облъчвам целия вход. По-скоро Nanostation Loco M2 е по-подходящ откъм цена и параметри. Вариант три с кабел отпада. Интересно ми е ако с това се занимаваш защо не препоръчвате рипитъри (range extender) след като това е първото нещо за което се сеща човек когато става дума за разширяване на обхват. Единия приемник в долния апартамент ми е таблет, другия на PC-то ми е китайски външен usb Wi-Fi N адаптер, като и двете устойства ловят около десетина мрежи около тях, но не и моя рутер в горния апартамент. Ще помисля за разположението на рутера и благодаря за уточнението за антените, мислех че повечето антени подобряват покритието. Благодарение на тази информация за рутер се ориентирах към TP Link WR841N. Ще пробвам с него като основен рутер, а стария 740N ще сложа в долния апартамент в режим рипитър.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 14 госта