Избор на нов лаптоп?

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Избор на нов лаптоп?

Мнениеот thanis » Вто 30 яну 2024 13:02


10610 e значително по-бавен от 1335u . Всички лаптопи в България са с минимум 2 години гаранция. Интел 10то поколение освен всичко и ще загрява много и ще сваля честотата, което от своя страна обезсмисля i7.

Ако изключително много се държи на Intel най-ниското което препоръчвам е 1215u, който пак е по-бързо от 10610u

Както Влад е препоръчал значително по-добре е комбинация от 15 инча лаптоп + какъвто и да е външен монитор пред това да се търси 17ка. Но стар интел е грешка.

Харесай си конкретен модел и след това ще провериш на всички места, кой търговец ще ти даде най-добрата цена. На някой места могат да се ползват кодове за отстъпка.

Колега, имай предвид, че класа 14 инча и надолу има много голям шанс да е със запоена RAM памет на двата или на единия слот. 14ките са много леки и удобни за пътуване, но са компромис от към охлаждане и производителност в ниския ценови клас, както и дисплея ще е тъмен 99% в сравнение с 15ка.

Ако наистина не ти се занимава и искаш оригинален Windows - https://www.jarcomputers.com/acer-trave ... ex01j.html За 100лв над предложението на Влад, Ето това е за теб. Има 3 години гаранция и е 1084лв При нужда може да се добавят нови 8GB RAM. Изцяло пластмасов е и се води от ниския клас бизнес лаптопи. Ако няма да се прави тежка видеообработка на него е предостатъчен. Дори и тежките игри вървят на low 720p с около 30FPS, което е впечатляващо за толкова слаб процесор. Неща от сорта на CS 60+ FPS. За програми от сорта на Excel, Word, Chrome и т.н. ще е самолет. В 95% от времето програмата която ще ползваш се нуждае от 1 силно ядро, а не толкова от няколко работещи едновременно.




Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2213
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Избор на нов лаптоп?

Мнениеот Каспър » Вто 30 яну 2024 13:22


Не желая стари, но мощни машини. Предпочитам нов и по-слаб лаптоп. За целта за която ще се използва не му е необходимо твърде много. За другите тежки неща си имам бърза настолна машина. Предвид инцидентната употреба на лаптопа, не желая да наливам много пари в него.
Навихте ме да падна малко от размера, защото наистина при 17-инчовите избора за тия пари е никакъв.
Засега ми допада това което thanis даде:
https://laptop.bg/laptops-asus-Vivobook ... cteristics
Второто предложение също не е лошо, но за нуждите на детето засега не е необходим oled и по-малък екран и малко по-добър процесор, с което се отличава втория модел на Asus.
Третото предложение, не виждам особена разлика от първия Asus:
https://www.jarcomputers.com/acer-trave ... ex01j.html
Това също предложи един колега на лс и ми допада като параметри, сходно е с първия Asus и третия Acer Travelmate:
https://plasico.bg/dell-vostro-3520-156 ... l#upgrades


thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Избор на нов лаптоп?

Мнениеот thanis » Вто 30 яну 2024 13:29


Между тези двата. Дела е по-добър, защото му дават 3 год гаранция и е с 16 RAM.
Последно да попитам, наистина ли Intel процесор трябва да има машината или може и AMD

https://ardes.bg/product/dell-vostro-35 ... ubu-317338 Ето го същия, като просто трябва да си вземеш отделно Windows. За 150лв разлика си заслужава. За 16ГБ рам е 779лв

Пак казвам, може да се изтегли и сложи Windows директно от техния сайт без замунди и глупости и след това от някой магазин просто да се вземе ключ за активация, ако не дразни Watermark-a долу в дясно.

EDIT: Към момента цените за AMD са лоши. Значи остава избор между 1215u и 1235u


https://www.jarcomputers.com/laptop-asu ... 007r0.html Ето 16 инча с Windows 11

Последна промяна от thanis на Вто 30 яну 2024 13:38, променено общо 3 пъти.


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2213
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Избор на нов лаптоп?

Мнениеот Каспър » Вто 30 яну 2024 13:30


Може и AMD ако там ще получа повече за парите си :icon_lol


thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Избор на нов лаптоп?

Мнениеот thanis » Вто 30 яну 2024 13:43


Най-добрата оферта от към параметри е тази в пласико за Dell Vostro 3520 с 16GB RAM, 1215u Intel за 920лв с 36месеца гаранция + Windwos 11 Pro Ако нищо не ти се занимава.

Същия в Ардес го има за 779лв (Това е цена с Ubuntu Linux)- пак 36 месеца гаранция, обаче сам трябва да си сложиш Windows. Ако се вземе с Windows от тях е 979, обаче е с 512GB ХАрд вместо 256 както е в Пласико

Вече си прецени, дали слагането на WIndows си заслужава 140 лв от твоя страна. Ключове в интернет има за по 10/15 долара. Ако не те дразни отпечатката долу в Windows, може да си кара и не регистриран без проблем.

Имаш възможността да почнеш от ниската цена и на база на нуждите да ъпгрейдваш. RAM и SSD-та за домашни потреби в лаптопи са евтини. 8GB е 50тина лева. SSD-то при някой лаптопи може да се добави, а не да се подмени. Т.е. Имаш 1 в NVME слота и 1 в SATA слот.

Lenovo V15 серията също не са лоши машини. По добре е от Ideapad 1. Но там е много вероятно да имаш само 24м гаранция.


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2213
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Избор на нов лаптоп?

Мнениеот Каспър » Вто 30 яну 2024 22:19


Значи взимам Делчо с готов Windows и съм готов за онлайн обучението :biggrin
С 256 SSD и 16GB RAM от Пласико е ок, само ще искам да му добавят евентуално един хард 1TB за съхранение на файлове, че на тия SSD им нямам доверие за storage.
Не ми се занимава с инсталиране на OS, ключове и т.н. Мина това време. Навремето сам си ги правех тия неща, от сглобяването на машината до финала, но вече ме мързи :mhihi


thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Избор на нов лаптоп?

Мнениеот thanis » Вто 30 яну 2024 23:01


Никакъв смисъл няма от HDD за лаптоп(записват на 5400rpm скорост, а не 7200 както са 3.5 дисковете за PC-та). Цената също не е драстично по-голяма, щом няма да е за основен диск. 1TB HDD 2.5 inch е 110 лв, NVME SSD е 120лв и скоростите са поне 10 пъти по-бързи и енергията е също в пъти по-ниска, както и теглото е значително по-ниско (между 8-10 грама).

Дори ниския клас ще имат гарантирани поне 100TBW, съмнява ме да можеш да извъртиш 100 терабайта през този хард. HDD-тата се ползват за архивни дискове и за NAS. За лаптоп е безсмислено.

Успех с избора


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Избор на нов лаптоп?

Мнениеот 777 » Сря 31 яну 2024 0:02


thanis написа:Никакъв смисъл няма от HDD за лаптоп(записват на 5400rpm скорост, а не 7200 както са 3.5 дисковете за PC-та).

Има отделни модели 2.5" и на 7200 оборота. Друг въпрос е, че трябва да си го сложиш допълнително - едва ли ще го оборудват с такъв.

Не четох цялата тема и не знам зададен ли е главният въпрос: Трябва ли ти непременно лаптоп или става и десктоп? Напоследък народът си мисли, че компютър=лаптоп, нищо че ще стои на 1 място през 98% от времето. Ако се закачи и външен монитор, екранът на лаптопа и тясната му клавиатура се оказват пари на вятъра.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11919
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Избор на нов лаптоп?

Мнениеот К.Одаджийски » Сря 31 яну 2024 1:08


Аз миналата година си взех този https://laptop.bg/archive/laptops-asus- ... 712eabx321 За интернет и снимки с линукс ми върши повече от чудесна работа, тих е, има май вентилатор който още не съм чувал да се включва. Батерията му обаче не изкарва много време2-3 часа, зависи какво се прави на него, но с голям екран предполагам е нормално. Този е изчерпан, обаче гледам на сайта им има вече даунсайз :mhihi до 16 инча https://laptop.bg/laptops-asus-Vivobook ... cteristics
За 900 лв с 512 гб ссд и инсталиран уиндоус 11 мисля че си заслужава. Може да му се добави още рам памет за 20 лв гледам


thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Избор на нов лаптоп?

Мнениеот thanis » Сря 31 яну 2024 9:19


777 написа:Има отделни модели 2.5" и на 7200 оборота. Друг въпрос е, че трябва да си го сложиш допълнително - едва ли ще го оборудват с такъв.
Не четох цялата тема и не знам зададен ли е главният въпрос: Трябва ли ти непременно лаптоп или става и десктоп? Напоследък народът си мисли, че компютър=лаптоп, нищо че ще стои на 1 място през 98% от времето. Ако се закачи и външен монитор, екранът на лаптопа и тясната му клавиатура се оказват пари на вятъра.


До преди да пишеш в темата имаше 10 мнения от тази година в 2 страници. Зададен е главният въпрос. Човека си има комп и му трябва за обучение на детето.

То и 15 000 RPM дискове има, ама йок за случая. Стандартният евтин клас HDD за лаптоп е 5400rpm. 7200 e по-добре от 5400, но не и от такъв без движещи се части. Какъвто и диск да си вземе, ще трябва да се слага допълнително, било то NVME, SSD, HDD. Също така дори и тъпите DRAM-less SSD-та било то NVME или SATA III са значително по-бързи от който и да е HDD.


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4250
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Избор на нов лаптоп?

Мнениеот tdi fen » Сря 31 яну 2024 11:54


според мен концепцията е сбъркана вместо читав хардуер се търси софтуер според мен i3 6 ядра е слаб за мултитаскинг един тийнейджър едва ли ще изпълнява само една задача с него по скоро е за пенсонер,които не разбира много от компютри ,според мен i5 1335u или поколение i7 1255u


thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Избор на нов лаптоп?

Мнениеот thanis » Сря 31 яну 2024 12:14


Не е слаб за мултитаскинг колега. Да имаш няколко браузър таба + ексел + някоя друга програма не е мултитаскинг и там 99% си играе 1 ядро, а критерия колко неща можеш да отвориш е в RAM-та. Всеки модерен браузър има функция да заспива табове. Вкъщи като имам 45+ таба и отворени 3 стора и пуснат запис с OBS и игра рядко качва над 16GB (с 32 съм). Човека има определени критерии и спрямо тези критерии, това е най-добрата оферта. Винаги има възможност да вземеш лаптоп от приятел, да усвоиш данъчен кредит, да си сложиш сам RAM, да си вземеш подложка и т.н. и т.н. Същия лаптоп Dell Vostro с 1335u с неговите изисквания за Win е 1450. в 98% от времето разлика няма да усети между двата процесора, а бюджета му се вдига с 50%.

Новите i3, i5, i7 нямат много общо със старите поколения. 1165G7 което е i7 има еднакъв combined score с 1215u T.e. 11-то поколение i7 е "мощен" колкото i3 12-то поколение. Трябваше да минат сума ти и години intel да спрат да ползват 4c8t дизайн и да правят печки. 12-то поколение общо взето върна интел пак в играта. 13-то е рефреш на 12. Няма много нови "иновации" Скоковете между 8-9-10 бяха нищожни. 11-ти беше голям скок и сега 12-то е голям скок на 11-то.

За домашни нужди всичко над 1215u e безполезно и безсмислено в 99% от случаите, 1335u също е с 2 P ядра (мощни), просто има добавени 4 E ядра (икономични). Нищо няма да забива, няма да вървят по-бавно програмите (масово всичко се пише за 1 бързо ядро, а не за multi thread) Windows scheduler вече е по-умен, браузърите са по-умни.

Мина времето където можеш да отвориш 20 таба и компа да ти умре. Много малко програми са писани да ползват всички налични ресурси в машината.

Отвори си task manager-a когато мултитаскваш и виж какво става вътре.


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4250
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Избор на нов лаптоп?

Мнениеот tdi fen » Сря 31 яну 2024 13:36


ето ги и моите две предложения
https://www.emag.bg/laptop-dell-vostro- ... um=android
https://www.emag.bg/laptop-hp-250-g10-s ... um=android
И двата са десет ядрени с инсталиран windows единственият минус е че са 8gb но имат свободен слот и няма проблем на по-късен етап да се добави


thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Избор на нов лаптоп?

Мнениеот thanis » Сря 31 яну 2024 14:32


Предлагаш му от емаг (изключително лош търговец), предлагаш му 8гб, да си вземе процесор който пак има същите P ядра, просто малко повече кеш и 4 E ядра повече за 250 лв повече
За домашно ползване няма смисъл никакъв. По вероятно е да усети разликата от 8gb от колкото разликата между 1215u и 1255u

При положение, че човека изрично сподели, че не иска да се занимава (т.е. добавянето на плочка RAM не важи)

В този клас машини е по-важно RAM/SSD от колкото къде в стака на интел е стига да е 12+ поколение. Е ядрата на интел са без HT така или иначе. Масово софтуера не е писан с оптимизация за E ядра, т.е. разчиташ така или иначе на Windows -a. 10-ката имаше проблем с тях. 11 - не.

За толкова голяма разлика в цената не си заслужава по-високия клас процесор. Ако за 1000лв може да вземе 1255U супер, ама да доплаща 200+ лева само заради него - никакъв смисъл няма.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19698
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Избор на нов лаптоп?

Мнениеот Vlad777 » Сря 31 яну 2024 15:47


Вече 2 години работя на лаптоп ThinkPad X1 Carbon Gen 9 с i7 1185G7 / 16G RAM / NVMe SSD WD SN730. Ползвам Chrome, Firefox с по 20-30 таба, 2 инстанса на Thunderbird с 11 пощенски кутии общо, постоянно отворени са Viber, Skype, Slack, AnyDesk, iCloud. Ползвам външен докинг на USB-C с втори монитор 2560 x 1440 резолюция. Често пускам и Teams, Google Meet, Photoshop, MS Office и други. Нямам никакви проблеми. Някакво забавяне се получава когато се правя на дизайнер и примерно обработвам огромни PSD файлове на Photoshop (1GB+) за предпечат на билборди и други винили, но това се случва 1-2 пъти в годината и не ми е работа.

Та според мен този процесор върши идеална работа, а пък високия клас лаптоп позволява дългосрочна безпроблемна работа (4-5 години ежедневна употреба - нося го навсякъде с мен). Това ми е третият Carbon X1 и вероятно като му дойде времето пак ще го заменя с такъв. Първият беше Генерация 1 и го взех на 1-2 години през 2014 и го ползвах още 5. Вторият беше мисля Gen 5 или 6 и също го взех на 1 година и го ползвах още 4. Настоящият го взех нов, но по случайност беше попаднал при дилъра на втора употреба, който ползваме в Дания като застоял над 1 година (вече беше излязло следващото поколение Gen 10) и съответно цената му беше на около 50% от тази в БГ.

Това го пиша, защото имам опит с техника втора употреба, както и с нова. Поръчваме и доста нови лаптопи от доставчици в България за колеги в офиса и като цяло винаги съм предпочитал да взема много по-висок клас малко ползван лаптоп, отколкото нов, дори и в бюджети около 2500-3000 лв.

И само ще добавя, че наскоро му смених батерията на текущия - струваше 120 лв от Амазон и отново имам половин-един ден възможност да работя на батерия според натоварването.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 197 госта