Решение за отопление на коридор в селска къща

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Irnik
Мнения: 91
Регистриран на: Съб 08 апр 2023 22:28
Автомобил:
Двигател:

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот Irnik » Сря 03 апр 2024 20:00


Имах такова парно , с камина "Прити" . Хубаво е , но трябва през 1-2 часа да слагаш дърва и т. н. . Трябва да сложиш и UPS за помпата , че по селата често спира тока и освен че е опасно за водната риза , ако тръбите са от белите , пластмасови отвън , се прегряват и почват да изпускат по връзките . Аз си бях монтирал и термореле /има по 20-30 лв./ , на тръбата на изхода от печката , включва помпата при 30 градуса /примерно/ и я изключва когато печката изгасне , да не работи цяла нощ . Ако печката има достатъчно мощност , може да си сложиш бойлер със серпентина , водата се загрява от парното . Обикновенно тези бойлери са комбинирани , работят и на ток , а ако имаш възможности , може да монтираш и слънчев колектор с антифриз /етиленгликол / , при слънце малък /80-100 л/ бойлер няма да ти трябва нито ток нито парно . Аз имам два такива колектора , при слънце загряват 400 л бойлер , става за къпане /не само за един човек / без да работи котела .




Потребителски аватар
eng
Мнения: 1073
Регистриран на: Пет 16 фев 2007 23:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бг

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот eng » Сря 03 апр 2024 20:32


Идея е това за панелите на покрива, но ще е на по-късен етап.В града съм с точно такова парно с Прити, ups,термореле , белите тръби, които споменаваш -за 16 години, откакто е направено, нямам капчица вода никъде, нямам никъде течове и е супер ефективно (разбира се в комбинация със сериозна дограма, външна изолация и т.н.)
Запознат съм издъно с плюсовете и минусите му, затова както и в града , така и за селската къща съм предвидил климатици за всяка стая 12 ка Мицибиши или Фуджицу Дженерал, които да поддържат температура, така, че сутринта да е доволно топло, на къщата обаче се спрях на панелни радиатори, а не на глидери, както съм в града.За в бъдеще повече топлоотдавали ако се реша на термопомпа, но това е в далечно бъдеще.Че с тока е ясно какво ще се случва занапред.
Минуса на парното на дърва е хамалогията с дървата, пепелта и чистенето на кюнците, както и това, че докато слагаш е топло, спреш ли да слагаш след два часа не личи толкова, че е палено парно, обаче...........топлината няма равна според мен, цялата къща грейва, докато с климатиците е ала бала.Не съм им фен относно отоплението, но пък натискаш бутонЯ и става нормално топло.


Потребителски аватар
StS
Мнения: 2394
Регистриран на: Нед 02 юли 2006 1:02
Автомобил: Golf VI
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот StS » Чет 04 апр 2024 7:49


Това с къщата "грейва" е турбо селения, разбира се че когато едно отделя 15-20kw и се разхищава енергия се повишава температурата, ама гори по 100 кубика на месец... Климатика го може същото, "нацепи" 24ки във всяка стая на 2-3кw всеки на номинал и ще стане същото...


Потребителски аватар
eng
Мнения: 1073
Регистриран на: Пет 16 фев 2007 23:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бг

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот eng » Чет 04 апр 2024 9:53


Аз съм от село и не ме е срам от това, второ - трябва да сложа и климатик в коридора, трябва да сложа климатик в кухнята на 1-я етаж (където имам и там радиатор) и някакво отопление в банята ( в момента е с лира 1,6 висока на 60 см широка) да, предимствата са повече, но усещането за топлина е няма нищо общо - имам и климатици, които не са нисък клас в апартамент (не във въпросната къща), няма как да ме убедиш, че усещането е еднакво, камо ли по-добро? Това е мое виждане разбира се.
Само за инфо - в града съм среден етаж (има значение), но когато нямах климатици се отоплявах с 2 до 4 кубика дърва макс на сезон, този сезон (вярно, че нямаше зима) съм палил точно 5-6 пъти в най-големите студове след 30 минути няма нищо общо с климатиците, където са по стаите.
В тази къща ще горя не повече 6-7 кубика на сезон айде макс 8, но са далеч от 100 кубика на месец. А ако и нашибам и външна изолация с графит, както съм в градО смятам, че ще падна с кубиците дърва поне на 70%, демек 8 кубика - 30% = 8-2,4= 5,6м3, айде 6 да са.


Потребителски аватар
railfan
Мнения: 647
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот railfan » Чет 04 апр 2024 10:21


Подкрепям мнението, че топлината от твърдо гориво или такава от радиатор няма нищо общо с тая от климатиците.
Иначе, самите климатици си смучат и трябва да се обмисли и възможността чисто от гледна точка на ел инсталацията дали може да ги поддържа захранени едновременно, често по-старите инсталации нямат капацитета за тях.


Потребителски аватар
eng
Мнения: 1073
Регистриран на: Пет 16 фев 2007 23:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бг

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот eng » Чет 04 апр 2024 10:46


Цялата къща е с чисто нова монофазна инсталация отпреди 5 години, с отделни токови кръгове за всяка стая, с две отделни етажни табла, с дефектнотокова защита на всяко етажно табло, на отделен токов кръг са предвидени:бойлер, готварска печка (4мм2), освен това осветлението на всеки етаж е на отделен токов кръг към съответното етажно табло, за вскя стая на втория етаж е предвиден и отделен токов кръг за климатик, като на две от стаите е 3х2,5мм2, а на по-голямата нарочно по мое искане е пуснат 3х4мм2 за климатик (знам, че съм се презапасил), освен това на всяко етажно табло е монтирана защита over and under voltage 80A, преди главния автоматичен прекъсвач, за 1-я етаж имам отделен кръг за нагревател на вода Делимано със 3х2,5 мм2.Така, че монофазната инсталация е бетон, всичко в гофрета и/или кабелни канали.
Трифазната обаче ще трябва да се преработи основно ако реша да слагам трифазен бойлер (а очевидно ще трябва да е такъв ако искам да ми върши работа), въпроса е, че трябва да видя какъв предпазител са оставили в уличното табло от което ми тръгва сегашния трифазен кабел за да се оразмери правилно всичко или да подавам искане в енергото за увеличение на мощността , и от цялата тая работа ми се увеличава страшно много работата, времето и $$$$$$ и то само заради един бойлер, който само той сам по себе си е 700-800 лЪва.
Другия въпрос е на сегашния 40-50 литров да се монтира едно реле за време и да се пуска вечер след 23 часа, но пък това с нощната тарифа мисля е до Юни тази година.
оформя се бая дилема за мен, кое ще бъде и най-икономически изгодно, като решение.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6157
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот ktamen » Чет 04 апр 2024 13:19


Защо жичкаджията, който ти е правил инсталацията не ти е обяснил, че като имаш избор - трифазна или монофазна, всъщност нямаш избор и трифазната е задължителна?
Такива таймери, като за бойлера има и във вид на малки кутийки с щепсел от едната страна и контакт от другата. Ама май вече няма смисъл от нощна тарифа.
Струва ми се, че сега е момента да си сложиш слънчев колектор и голям бойлер на тавана. Тръбичките могат да са 12мм неръждавейка и може би няма да е толкова страшно да се промушат до банята. И едва ли ще струва повече от 1000лв.


Потребителски аватар
eng
Мнения: 1073
Регистриран на: Пет 16 фев 2007 23:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бг

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот eng » Чет 04 апр 2024 13:27


ktamen написа:Защо жичкаджията, който ти е правил инсталацията не ти е обяснил, че като имаш избор - трифазна или монофазна, всъщност нямаш избор и трифазната е задължителна?

Защо трифазната да е задължителна, аз изрично исках да се направи изцяло монофазната инсталация, те са на 2 отделни партиди.
Слънчев колектор добре, а когато стане 10-15-ти Ноември хем студено (айде това не е толкова важно), но и слънцегреенето намалява тоя слънчев колектор ще го гледам само за изложба или бъркам? Оставил съм извод на парното за бойлер със серпентина, но , като че ли повече клоня към трифазния бойлер от всички изброени варианти, просто трябва да похарча едни $$$$.


Irnik
Мнения: 91
Регистриран на: Съб 08 апр 2023 22:28
Автомобил:
Двигател:

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот Irnik » Чет 04 апр 2024 14:16


Колега StS ти виждал ли си 100 кубика дърва , на едно място ? Аз не съм . Един ТИР /най големия камион / , може да качи 40 кубика . Що се отнася до селенията , аз съм от село , но от първи клас до преди 10на години съм живял в София и то в 4 ри махали , знам я наизуст . Само ще напомня , че преди девети , София е имала 200000 жители , повечето от съседните села и над 1000 публични дома . За сега не ми се говори , както и за това , какво е конвекция и как топлят климатиците .


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6157
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот ktamen » Чет 04 апр 2024 19:09


eng написа:Защо трифазната

Масовият Потребител си мисли, че щом няма фуражомелка, значи не му трябва трифазен ток. Затова и ти си искал монофазен. Ама жичкаджията е трябвало да ти обясни, че трифазният ток е все едно 3 броя монофазни. Демек хапсолютно всичко монофазно ще си работи с трифазен ток, просто 2 от жиците няма да се свързват. Примерно ако в твоето табло имаше трифазно захранване, пак всичко ще си работи точно както и сега, а двете излишни жици щяха да са омотани в тиксо. Това ако ти настояваш. Иначе жичкаджията щеше да ти разпредели отделните консуматори равномерно между фазите. Примерно 3те климатика на 3 отделни фази. Така утре някой комшия като включи неговия проточен бойлер и напрежението ти падне до 200В само единият климатик ше се самоизключи, а другите ще си работят. Готварските печки също е за предпочитане да се захранват с 3 фази или поне с 2. Често напрежението по селата е твърде ниско, ако имаш 3 фази в таблото е много лесно да се прехвърлиш на фазата с най-високо напрежение.
Кво праиш, ако в най-големият студ ти откажат и климатиците и парното, щото съвременните отоплителни системи, даже и да са на дърва, често пак следят напрежението за да предпазят помпата и разните електроники.
И разбира се най-голямото предимство е, че можеш да консумираш големи мощности, зарядно за кола примерно.
Ако гофретата не са сложени само за допълнително гориво при пожар, кабелите би трябвало да могат да се изтеглят и да се сложат трифазни до таблото и до бойлера без никакво къртене.
Читавите слънчеви колектори слабо се вълнуват от външната температура, важно е само да са добре огрети от слънцето.
За да си направиш читав колектор ти трябва стар ламаринен радиатор, парче стиропор зад него, парче поликарбонат пред него и добро уплътнение отстрани да не го духа вятъра. Монтира се вертикално на южна стена.


Потребителски аватар
eng
Мнения: 1073
Регистриран на: Пет 16 фев 2007 23:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бг

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот eng » Чет 04 апр 2024 19:58


"За да си направиш читав колектор ти трябва стар ламаринен радиатор, парче стиропор зад него, парче поликарбонат пред него и добро уплътнение отстрани да не го духа вятъра. Монтира се вертикално на южна стена."
Това предполагам е някаква шега?????????????????????
Относно монофазната инсталация - нарочно исках точно тя да се направи както трябва, че беше направо пожароопасна, запознат съм с разпределението на товарите при трифазната система, по ниското сечение кабели и т.н., но попринцип мисля да го ползвам за големи товари, които в момента нямам - фуражомелка или в случая въпросния трифазен бойлер.
"Кво праиш, ако в най-големият студ ти откажат и климатиците и парното, щото съвременните отоплителни системи, даже и да са на дърва, често пак следят напрежението за да предпазят помпата и разните електроники."
Аз по-горе споменах, че са монтирани допълнителни защити за under и over voltage, така, че дори и самата електроника не сработи на помпата, която върти водата, имам ups, който тия 20 вата ще ги върти поне половин час за да не избие водата, след това (както казах това е селска къща), на първия етаж имам печка на дърва и камина, а комина от тях минава с комински тела директно през стаята над кухнята, за другата стая имам оставена една печка с кюнците за всеки случай, та...............определено няма да е драмас да остана без ток за 24 или 48 часа, а да в банята имам и бойлер на дърва, който е в изрядно състояние - та презапасил съм се откъм опции.Като цяло разсъжденията са ти много верни и съм напълно съгласен, но пък нищо не пречи таблото на 1-я етаж да се захрани от едната фаза, таблото на втория от другата фаза и треата да е свободна или директно от нея да пусна захранване за монофазен проточен бойлер (който няма да ми върши работа). Въпроса е, че няма да има равномерно натоварване между фазите по тоя начин.
Хубавото в случая, че нямаме колебания на напрежението и грубо сме в стандарта -10/+5% или нещо такова беше, зимата нямаме спиране на тока за повече от 3 часа и то това се случи един единствен път.
На село варианти много, в града са по-малко възможностите особено пази Боже на ТЕЦ............


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6157
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот ktamen » Чет 04 апр 2024 23:22


Имаш в банята бойлер на дърва, а нямаш място за нормален бойлер?!?!!
Наистина си се презапасил.
За предимствата на трифазния ток го написах в общ смисъл, а не конкретно за теб, затова и изобщо не споменах за проточен бойлер. При всички случаи монофазният има само недостатъци.
За колектора го написах съвсем сериозно. Разбира се има и готови колектори, примерно вакуумно тръбни или с параболични огледала, пък дори и най-евтините с ламарина и тръбички също вършат някаква работа. Но старият радиатор е най-добър. И е важно да е вертикален, не толкова за защита от градушка, колкото за оптимален зимен ъгъл. През лятото голяма ефективност не е нужна.
Камината истинска ли е или е със стъкло?


Потребителски аватар
eng
Мнения: 1073
Регистриран на: Пет 16 фев 2007 23:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бг

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот eng » Пет 05 апр 2024 5:17


Камината е напълно истинска, без стъкло и вентилатори, ако я напаля, на метър и половина от нея не може да се стои.
Този бойлер на дърва стои по-скоро за "украса", искам проточен, защото обикновенния понякога може да забравя да го включа, водата в него изстива, заема много място, а проточния няма тези недостатъци.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19152
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот stefan4o » Пет 05 апр 2024 7:12


За проточния - 3 фазен. Доколкото зная, 10кВт е минимимум, за да можеш да се къпеш с някаква прилично топла вода. АП-тата в таблото на енергото са такива, съобразени с мощността на партидата ви.
Каква е играта с тези две еднофазни, една трифазна партиди, че не успях да разбера след прочетеното? Вместо две еднофазни нямаше ли да е по-добре да е една трифазна?


gadnyara
Мнения: 268
Регистриран на: Чет 15 фев 2018 18:35
Автомобил: Golf7 GTE 17 + MB S205 220d 20
Двигател:

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот gadnyara » Пет 05 апр 2024 8:12


Трифазна партида с монофазни битови консуматори е много по-трудно да се симетрира в сравнение с монофазна със същата мощност.

Това е основен недостатък, когато нямаш трифазни консуматори. Прочетох, някъде нагоре че има само предимства, затова...



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 24 госта