Спешно - Странно чукане в двигателя - Фолксваген Поло

Техническа и сервизна информация за Polo, Lupo, Up и Fox
biliana
Мнения: 36
Регистриран на: Съб 04 дек 2010 12:27
Автомобил:
Двигател:

Спешно - Странно чукане в двигателя - Фолксваген Поло

Мнениеот biliana » Съб 26 окт 2013 14:51


Здравейте!
Моето Поло е 1991 г., бензин, 1.3, карбуратор.
От около две седмици се чува странно чукане откъм двигателя. Ходих на преглед и казаха, че са повдигачите.
Въпросът ми е колко време мога да карам колата без да сменя повдигачите и какво би станало, ако изобщо не се сменят. Ако сложа някаква добавка в маслото ще спрат ли да чукат повдигачите?
И още нещо - има ли връзка между проблема с повдигачите и това, че в маслото е попаднал бензин /маслото видимо е покачило нивото си и мирише на бензин/.
Предварително благодаря на отзовалите се.




Потребителски аватар
enigma79
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 3268
Регистриран на: Пет 10 юли 2009 17:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Хасково

Re: Спешно - Странно чукане в двигателя - Фолксваген Поло

Мнениеот enigma79 » Съб 26 окт 2013 15:04


Така 1во си смени маслото и чак тогава ако чукат мисли за ремонт.Както казваш ако маслото ти е редичко и вътре има бензин или също се получава и от некачествено масло.Повдигачите се хидравлични и маслото и неговият вискозитет е от голямо значение как ще работят те :biggrin


biliana
Мнения: 36
Регистриран на: Съб 04 дек 2010 12:27
Автомобил:
Двигател:

Re: Спешно - Странно чукане в двигателя - Фолксваген Поло

Мнениеот biliana » Съб 26 окт 2013 15:12


Маслото го смених преди по-малко от година /изминах около 2000 км./. Маслото ми е полусинтетично, хубаво - не знам дали е позволено във форума да пиша марката му.
Миналата година отново се появи подобно чукане, но отшумя за около ден-два.
Дали има връзка между повдигачите и покачването на нивото на маслото.
Всяка година зимните месеци нивото на маслото ми се покачва, през лятото си е нормално. Понеже си мислех, че проблемът е от бензиновата помпа вече я смених, но проблема си остана.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Спешно - Странно чукане в двигателя - Фолксваген Поло

Мнениеот stefan4o » Съб 26 окт 2013 15:21


biliana написа:Дали има връзка между повдигачите и покачването на нивото на маслото.

Разбери причината за увеличаването на маслото, повдигачите не ги мисли. Където ходи на преглед каза ли им, че ти се е увеличило нивото на маслото?


biliana
Мнения: 36
Регистриран на: Съб 04 дек 2010 12:27
Автомобил:
Двигател:

Re: Спешно - Странно чукане в двигателя - Фолксваген Поло

Мнениеот biliana » Съб 26 окт 2013 15:29


Бензиновата помпа я смених - със сигурност не е от нея.
Да, казах, че покачва нивото на маслото, но в сервиза казаха, че било нормално зимните месеци да се покачи нивото....
През лятото нивото на маслото спада, дори доливам, а щом започне застудяване - се покачва.
Ако ще си реша този проблем със смяната на повдигачите - ще го направя, но дали?


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Спешно - Странно чукане в двигателя - Фолксваген Поло

Мнениеот stefan4o » Съб 26 окт 2013 15:35


Аз си мисля, че със смяна на повдигачите няма да си решиш проблема. Чисто и просто разреденото с бензин масло вече няма тези качества. С колко се е вдигнало нивото според щеката, предполагам нея гледаш? Аз за 6 години откак имам личен автомобил не съм забелязал такава тенденция с покачване на нивото му през зимата :c020
1.3 моторите като твоя имат изведена навън от мотора картерна вентилация, в която се събира доста конденз през зимата, може част от количеството да е просто вода, тъй като една част от този конденз си влиза обратно в мотора по тръбите на картерната вентилация.


biliana
Мнения: 36
Регистриран на: Съб 04 дек 2010 12:27
Автомобил:
Двигател:

Re: Спешно - Странно чукане в двигателя - Фолксваген Поло

Мнениеот biliana » Съб 26 окт 2013 15:43


Нивото в момента е на максимума, като до преди един месец беше на средата /както си е нормално/.
За маслото ми е ясно, че при всички случаи трябва да се смени. Обаче миналата година смених маслото два пъти в един месец, точно заради това покачване на нивото, но смисъла беше никакъв.
Проблемът е, че нивото на маслото ми се покачва и нямам идея защо. Както писах - със сигурност не е от бензиновата помпа, защото я смених.
Ако някой се сеща за друга причина? И евентуално как да я отстраня...
В момента със сигурност в маслото има бензин, помирисах го и си мирише на бензин...не е вода.

Пропуснах да напиша, че колата я карам на сравнително кратки разстояния, ако е от значение.

Последна промяна от biliana на Съб 26 окт 2013 15:46, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
enigma79
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 3268
Регистриран на: Пет 10 юли 2009 17:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Хасково

Re: Спешно - Странно чукане в двигателя - Фолксваген Поло

Мнениеот enigma79 » Съб 26 окт 2013 15:45


Ако ще и преди два дни да си сменила маслото щом го покачва значи той е разреден,когато си пиеш кафето кое е по хубаво,кафе нормално или кафе разредено с вода или нещо друго?Открий причината поради която ти се разрежда маслото,защото това масло смазва,повтарям смазва доста важни елементи в двигателя и когато е разредено според Вас дали има нужните качества да смазва тези елементи?
Аха значи мирише на бензин,ами определено е помпата и по точно платното вътре в нея :c020


biliana
Мнения: 36
Регистриран на: Съб 04 дек 2010 12:27
Автомобил:
Двигател:

Re: Спешно - Странно чукане в двигателя - Фолксваген Поло

Мнениеот biliana » Съб 26 окт 2013 15:49


enigma79, напълно разбирам това, което ми пишеш, но и благодаря за примера :)

Опитвам се да разбера причината за това покачване на маслото доста време, но все безуспешно. Половината от сервизите не работят с карбураторни коли... Тези, които работят с такива, очевидно не са съвсем наясно.
Нали вече написах, че в сервиза ми казаха, че е възможно покачването на маслото да се дължи на проблема с повдигачите...
И пак казвам - помпата е сменена, но дори и когато я смених, заедно с маслото и т.н., след съвсем кратно време нивото отново беше повишено.

Последна промяна от biliana на Съб 26 окт 2013 15:56, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
enigma79
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 3268
Регистриран на: Пет 10 юли 2009 17:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Хасково

Re: Спешно - Странно чукане в двигателя - Фолксваген Поло

Мнениеот enigma79 » Съб 26 окт 2013 15:55


biliana написа:enigma79, напълно разбирам това, което ми пишеш, но и благодаря за примера :)

Опитвам се да разбера причината за това покачване на маслото доста време, но все безуспешно. Половината от сервизите не работят с карбураторни коли... Тези, които работят с такива, очевидно не са съвсем наясно.
Нали вече написах, че в сервиза ми казаха, че е възможно покачването на маслото да се дължи на проблема с повдигачите...

Така колежке имам поло 1,3 карбуратор и има доста изписано за този тип проблем.Ти си с механична бензинова помпа,тя има ПЛАТНО и се смазва от маслото,когато това платно започне да пропуска бензин,все пак прави налягане някакво и от старост започва да пропуска и от там се стича маслото с бензина в картера.Лятото бензина се изпарява от високата температура,а зимата не може защото е студено.Помпата ти се намира на главата на двигателя отпред и предполагам може да се намери в форума,даже и аз имам някъде тука една ако я намеря ще ти я подаря.Но според мен по добре си намери електрическа пример от японските коли където като създаде налягане спира има я и в ЗАЗ за печката такава,както и ИФА.Много по удобна е,може и да се ползва и друг тип помпа с малък дебит и налягане :a045

Да добавя има и 2ри вариант,ако сложим късото времетраене в което ползваш колата и ако си сигурна че помпата която сте сменили е нова то може и през зимата в следствие на това че времето е студено и карбуратора да пуска повече бензин и ако имаш износени сегменти този бензин да попада в картера.За това да го елиминираш измери компресията на цилиндрите,виж и дали карба е центрован правилно.

Последна промяна от enigma79 на Съб 26 окт 2013 16:08, променено общо 2 пъти.


biliana
Мнения: 36
Регистриран на: Съб 04 дек 2010 12:27
Автомобил:
Двигател:

Re: Спешно - Странно чукане в двигателя - Фолксваген Поло

Мнениеот biliana » Съб 26 окт 2013 16:06


enigma79, благодаря ти. А повдигачите на Полото хидравлични ли са? Избрала съм добавка за маслото и смятам да не сменявам повдигачите.


Потребителски аватар
enigma79
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 3268
Регистриран на: Пет 10 юли 2009 17:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Хасково

Re: Спешно - Странно чукане в двигателя - Фолксваген Поло

Мнениеот enigma79 » Съб 26 окт 2013 16:12


biliana написа:enigma79, благодаря ти. А повдигачите на Полото хидравлични ли са? Избрала съм добавка за маслото и смятам да не сменявам повдигачите.

Ако е като моето май са механични,но не мога да кажа с точност трябва да дадеш и кода на двигателя за да го видим с какви е,допълних по горният си пост с още една причина.Както съм писал и там измери компресията на цилиндрите.Ако си с механични повдигачи то не би трябвало да тракат освен ако няма износване в разпределителния вал.Най добре иди на сервиз виж компресията ако си сигурна в новата(дали е нова или 2ра ръка) бензинова помпа която си сложила при смяната на маслото


Потребителски аватар
ninkotv
Мнения: 264
Регистриран на: Пет 10 фев 2012 23:05
Автомобил: [Golf 2] [Tiguan 5N] [Audi A3 8L]
Двигател: [HK 1983] [CBAB 2010] [AGN 1999]

Re: Спешно - Странно чукане в двигателя - Фолксваген Поло

Мнениеот ninkotv » Съб 26 окт 2013 16:30


Не е добре да слагаш никакви добавки в маслото. Маслото е направено с такива съставки, които са оптимално съчетани, за да дават най-добър резултат и всяка добавка му разваля свойствата.


biliana
Мнения: 36
Регистриран на: Съб 04 дек 2010 12:27
Автомобил:
Двигател:

Re: Спешно - Странно чукане в двигателя - Фолксваген Поло

Мнениеот biliana » Съб 26 окт 2013 16:44


enigma79, за бензиновата помпа съм сигурна - купих я чисто нова от магазина. Хубаво, ще проверя компресията на цилиндрите. Двигателя мисля, че е ААV и предполагам, че са механични повдигачите, но не знам.

ninkotv, и аз така знам за добавките, просто не знам доколко има смисъл от смяната на повдигачите. Ако просто ще спре тракането - не бих се занимавала. Ако ще предотврати нещо сериозно - ще ги сменя.


Потребителски аватар
enigma79
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 3268
Регистриран на: Пет 10 юли 2009 17:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Хасково

Re: Спешно - Странно чукане в двигателя - Фолксваген Поло

Мнениеот enigma79 » Съб 26 окт 2013 16:55


biliana написа:enigma79, за бензиновата помпа съм сигурна - купих я чисто нова от магазина. Хубаво, ще проверя компресията на цилиндрите. Двигателя мисля, че е ААV и предполагам, че са механични повдигачите, но не знам.

ninkotv, и аз така знам за добавките, просто не знам доколко има смисъл от смяната на повдигачите. Ако просто ще спре тракането - не бих се занимавала. Ако ще предотврати нещо сериозно - ще ги сменя.

Значи не си с карб а си с моноинжекция и си с хидравлични повдигачи и не си с механична бензинова помпа.Остава май само бензина да попада в маслото през горивната камера,а именно износени сегменти.
Прикачени файлове
mono-motronic-aufbauplan-bei-aau-aav-motor-36532.jpg



Върни се в “Polo, Lupo, Up & Fox”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 27 госта