Каква кола да си купя? (Предложения и съвети моля)

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
Потребителски аватар
Petrolhead
Мнения: 2126
Регистриран на: Сря 02 сеп 2009 9:52
Автомобил:
Двигател:

Re: Каква кола да си купя? (Предложения и съвети моля)

Мнениеот Petrolhead » Сря 22 фев 2023 18:11


търси си кола, купувана нова в България, на под 100к километра, с останала някаква гаранция и пълна история
ако всичко това е налице, шансът да не си купиш трошляк се увеличава осезаемо.

аз лично бих избягвал всичко корейско, италианско, френско и до голяма степен японско, но всеки си има вкусове




Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19164
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Каква кола да си купя? (Предложения и съвети моля)

Мнениеот stefan4o » Сря 22 фев 2023 18:16


Petrolhead написа:търси си кола, купувана нова в България, на под 100к километра, с останала някаква гаранция и пълна история

Това е най-доброто и според мен решение. Аз направих точно такъв избор и вече втора година се радвам, че взех такова решение ;)
Потърси познат, който работи в голяма фирма. Големите фирми имат големи автопаркове и ги връщат след 5 години. Аз докато бях в А1 ми излязоха добри оферти през лизингодателите.
Кола с история е винаги интересна, без значение, че е била фирмена - при нас в А1 имаше разни колеги на по-"така" длъжности, дето служебните им коли са по-чисти и спретнати от на повечето дето си купуват нови от магазина с техни лични пари. :c020 Даже този със служебния и20 се чудеше дали да не го купи на щерка си (ама тя искала Фиеста)...


xlsleepxl
Мнения: 8
Регистриран на: Вто 21 фев 2023 10:23
Автомобил:
Двигател:

Re: Каква кола да си купя? (Предложения и съвети моля)

Мнениеот xlsleepxl » Сря 22 фев 2023 18:37


stefan4o написа:Радвам се, че приемаш нещата без да газиш с рогите напред. Първо ще изкажа едно принципно нещо - без значение кой модел кола си купиш, няма как някой да ти гарантира, че никога нищо няма да се строши по нея. Да знаеш - че и японските се трошат, виждал съм ги по сервизи :mhihi
От тези, които си показал на мен лично нито една не ми допада, може би с изключение на и30, ама то е с газово (бягай от такива коли). Може да разгледаш други от този модел с бензинови мотори, както и някоя Тойота Корола или Сивик - но и те мисля, че имат разни маслоядни двигатели - нека колегите да кажат. Лексус и италиански коли... поне аз съм мерси. За първата марка нямам нужното гребенче, вторите не ме кефят по дефалт :) За тоз дРът Акорд нивгаш няма да платя толко пари, ако ще да ми го дадат с 3-годишна гаранция :c020 Но това си е лично мнение де.
https://www.cars.bg/offer/631ca66597bc55ece30647b4 Тази като кола ми харесва, ако ти се дават 15 палки, търси нещо по-свежо като година поне (остави това, че годините не карали колата).
https://www.cars.bg/offer/638e3083cf099b1ca6080b32 Мой колега (бивш) имаше такава за служебна - много добра кола, гори доста малко, с конвенционален мотор мисля, че е (без директно). Доста пъти съм се возил в нея, добра е много като кола за класа си. И е 4-цилиндрова


Да, съгласен съм за гаранцията, дано имам малко късмет в избора :mhihi
Двете обяви много ми харесват, тази марка със сигурност ще я следя. Значи да бягам от газово, аз със сигурност не бих сложил газ на кола ако ще е във високия ценоразпис, но мислех, че за малко кашонче става, явно не.


xlsleepxl
Мнения: 8
Регистриран на: Вто 21 фев 2023 10:23
Автомобил:
Двигател:

Re: Каква кола да си купя? (Предложения и съвети моля)

Мнениеот xlsleepxl » Сря 22 фев 2023 18:40


Petrolhead написа:търси си кола, купувана нова в България, на под 100к километра, с останала някаква гаранция и пълна история
ако всичко това е налице, шансът да не си купиш трошляк се увеличава осезаемо.

аз лично бих избягвал всичко корейско, италианско, френско и до голяма степен японско, но всеки си има вкусове


Ще го имам това наум при избор. Благодаря!


vocil
Мнения: 251
Регистриран на: Пон 14 апр 2008 12:58
Автомобил: Рено Меган
Двигател: K4M760 2004
Местоположение: София

Re: Каква кола да си купя? (Предложения и съвети моля)

Мнениеот vocil » Сря 22 фев 2023 19:02


fur1ous написа:За 1400 лв може хладилник да си купи, кола НЕ.
Логиката ти е тотално грешна, значи тия хора където купуват нови коли изкарват по 50-60-70-150к на месец :mhihi

Дали добра или лоша..вэпрос на вкус и възможности . Помага ми да давам заеми на приятели със заплати 1000лв и каращи коли за по 10000лв и не можещи две гуми примерно да им купят. Познавам и много хора със доходи над 50 000лв и повече на месец и не каращи нови коли.
Всеки иначе е свободен да си купува каквото ще, парите са си негови.


Потребителски аватар
hooligan_sk
Модератор
Модератор
Мнения: 7823
Регистриран на: Пет 04 апр 2008 20:06
Автомобил: Tiguan R + Golf MKV GTI
Двигател: EA888 evo4
Местоположение: София

Re: Каква кола да си купя? (Предложения и съвети моля)

Мнениеот hooligan_sk » Сря 22 фев 2023 21:16


Ето и от мен един модел с потенциал за безпроблемно и евтино придвижване: https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?a ... ink=rgetcw


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1360
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Каква кола да си купя? (Предложения и съвети моля)

Мнениеот fur1ous » Сря 22 фев 2023 23:52


Тези сузукита наистина са здрави, но материалите са ужас.. тавана на пипане е като кора за яйца. Малко като тойота ярис/айго тоест каруца с мотор.


gogogo79
Мнения: 265
Регистриран на: Пон 02 яну 2017 1:24
Автомобил: Kia Ceed x-ecutive
Двигател: 1600 126 hp 2010 year
Местоположение: Варна

Re: Каква кола да си купя? (Предложения и съвети моля)

Мнениеот gogogo79 » Чет 23 фев 2023 3:40


Как се подържа Giulietta ? Аз не съм имал такъв автомобил, но при всички случаи е супер за младежка кола . Съвсем наскоро ми се наложи да си купя кола за нужди близки до твоите. Преди да реша , каква марка и модел попрегледах един от големите сайтове за авточасти . Гледах за определни части , които ми се е случвало да сменям на моите бивши коли и сравнявах цени. При колите от въпросния “C “ сегмент Giulietta и Golf ми се сториха с нормални цени на части и консумативи , да кажем средна работа. По – евтини ми се видяха частите на Dacia , Kia , Fiat. BMW 1-ва серия например цените ми се сториха над средното ниво за сегмента. И все пак , нещата са много относителни защото има значение колата с какъв точно двигател е, дали е ръчка или автомат . Има значение какви части и консумативи ще решиш да влагаш. Цените за всеки модел варират според марката производител. Съответно , ако си решил да и се порадваш година- две и да я продаваш слагаш евтини части , ако ще я караш много години , слагаш части доказани марки... някой път и майсторите повлияват... и така..
Ако се решиш да купуваш Gulietta е препоръчително да знаеш , къде в твоя град обичат да се занимават с Италиански коли. Не във всеки сервиз им се радват. Тази въпросната , която си я постнал не ми харесва. Май от много време се продаваше тая , супер базова е. Плюс е ,че е на малко километри и с правилния двигател. Говорил съм си с газаджии за тоя мотор , супер е за монтиране на газова .
Повечето от колите които си постнал въобще не ми харесаха. Има такива коли , които не са премиум марка , но изглеждат добре и няма да ти продънят джоба. Ето ти примерни снимки на хубави салони в Giulietta , Golf 6 , Kia Ceed .
Прикачени файлове
$_20 (1).jpg
$_20 (1).jpg (73.51 KиБ) Видяна 751 пъти
$_20 (4).jpg
$_20 (4).jpg (80.76 KиБ) Видяна 751 пъти
$_20 (5).jpg
$_20 (5).jpg (82.97 KиБ) Видяна 751 пъти
$_20 (10).jpg
$_20 (10).jpg (71.68 KиБ) Видяна 751 пъти
$_20гх.jpg
$_20гх.jpg (68.12 KиБ) Видяна 751 пъти


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11927
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Каква кола да си купя? (Предложения и съвети моля)

Мнениеот К.Одаджийски » Чет 23 фев 2023 8:30


hooligan_sk написа:Ето и от мен един модел с потенциал за безпроблемно и евтино придвижване: https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?a ... ink=rgetcw

Самият факт, че в Миркат имат налични комплекти за замяна на пета предавка за 800лв и сменяват по 2-3 седмично не говори добре за тая кола. Друг факт за това сузуки от който поне ние получихме 3 обаждания миналата година е че като натиснеш спирачката колата тръгва настрани. Звъннахме на едно място на което ремонтират абс модули, казаха, че проблемът е механичен и не може да се ремонтира. Оказа се, че в Миркат имат налични абс модули за тия коли, можеш да си го купиш от тях за 2700 лв, ако те го сменят ще е 2200лв всичко. Бил редовен заводски проблем. Едно такова поддържахме, добре че го катастрофираха иначе щеше да ги разори. За 120 хил км два пъти гори гори клапан, веднъж пета предавка, след още 60 хил сдаде багажа тотално кутията. Неземен боклук е тая кола.
Относно останалото, екзотични марки като Лексус според мен в България се купуват само ако имаш още една кола, щото е пълно с части за тия коли. Понякога в официалните сервизи филтри и пистови ремъци нямат. В момента търсим тампон за двигател за Нисан мурано примерно, ами няма никъде.
Дизелови коли не мога да му препоръчам никакви на колегата. Гледам тойота Д4Д по нагоре един линк, като цяло здрав мотор ама с кофти дюзи. Прецакат ли се, само нови оправят положението, а цената им е по една заплата на колета поне.
Виждам, че визуално ти харесва фиестата, форд е много читава марка която препоръчвам силно, но само с бензинов двигател. Фокус или С макс около 2010 - 2012 година сигурно може да се намери за 12-13 хил лв, дори и да е с 1.0 екобууст


thanis
Мнения: 1371
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Каква кола да си купя? (Предложения и съвети моля)

Мнениеот thanis » Чет 23 фев 2023 9:50


Ода, тези сузукита са си здрави, въпроса е от къде е дошло. Все пак се правят в Пакистан, Индия, Малайзия, Индонезия и чак тогава Унгария и Япония. За 5-тата скорост проблема го има и в SX4, но реално погледнато за малка градска кола са много прилични. Бензиновите мотори са си много добре за в града, като са проблем по магистрали, защото са над 4к оборота и не е приятно (Суифта страда от шумоизолация повече в класа си) Иначе съм съгласен с теб, Фиеста е много балансирана кола и беше кола на годината няколко пъти. Ако там може колегата да преживее клавиатурата вместо централно табло и лошата видимост назад, би следвало да е доволен.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Каква кола да си купя? (Предложения и съвети моля)

Мнениеот cecoa1 » Чет 23 фев 2023 9:56


Правилно се спомена някъде, важен е не само модела, но конкретно кой мотор, а често и скоростна кутия.
В случая, отговора на темата, го виждаме всеки ден из столицата - по-новите таксита Киа, производство след средата на 2015г с мотор G4LC - 1,4 - 99к.с. Много от тях вече са далеч над половин милион километра, достатъчно здрав и икономичен автомобил за градско. Няма никакъв проблем и с работа на газ, дори това си има някои плюсове. Същия мотор(G4LC) го има и в Хюндай i30 и i20(второ поколение) от същите години, намират се на доста малко километри за около и малко над бюджета. Обслужването е евтино и минимално, разхода на гориво съвсем приличен. Практичен избор, просто да върши работа дълго и безпроблемно.


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Каква кола да си купя? (Предложения и съвети моля)

Мнениеот Ивайло Димов » Чет 23 фев 2023 10:41


Алфа,Сузуки ,Лексус все екзотики които рядко се виждат по улиците .Ето един подходящ младежки автомобил
https://www.cars.bg/offer/638e34ca3d48c8a26a0bb712


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1536
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Каква кола да си купя? (Предложения и съвети моля)

Мнениеот Кайзен » Чет 23 фев 2023 11:17


Suzuki-то трябва да е с 1.5 двигателя. Там липсват проблемите на моделите с 1.3.


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1360
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Каква кола да си купя? (Предложения и съвети моля)

Мнениеот fur1ous » Чет 23 фев 2023 11:18


Alfa Romeo от кога е екзотика?
Тоя меган е всичко друго, но не и младежки автомобил, по скоро работен кон.

Giulietta 1.4 120 коня си е супер количка.


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Каква кола да си купя? (Предложения и съвети моля)

Мнениеот Ивайло Димов » Чет 23 фев 2023 11:34


Колко Алфи виждаш по улиците ? Да не споменаваме поцинковката на френските коли ,която е на много високо ниво .Двигателите им са много здрави и поддръжката им е сравнително приемлива като цени,носят на газ .Като цяло е добър и непретенциозен автомобил .



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: gogogo79 и 41 госта